۱۰:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۲/۳۱

پنجره ملی خدمات دولت هوشمند + لینک ورود

پنجره ملی خدمات دولت هوشمند یک راه امن برای دسترسی آنلاین به خدمات دولتی از طریق یک درگاه واحد است. این درگاه، پلتفرم ملی یکپارچه ارائه خدمات دولتی و عمومی به مردم بوده و هدف آن ایجاد سهولت در ارائه این خدمات به شهروندان کشور است؛ به‌طوری...

پنجره ملی خدمات دولت هوشمند + لینک ورود

پنجره ملی خدمات دولت هوشمند یک راه امن برای دسترسی آنلاین به خدمات دولتی از طریق یک درگاه واحد است. این درگاه، پلتفرم ملی یکپارچه ارائه خدمات دولتی و عمومی به مردم بوده و هدف آن ایجاد سهولت در ارائه این خدمات به شهروندان کشور است؛ به‌طوری‌که تنها با یک بار احرازهویت می‌توان خدمات موردنظر را دریافت نموده و یا به سامانه‌های متفاوت ارائه دهنده خدمات وارد شد. پنجره ملی خدمات دولت هوشمند my.gov.ir، برای دسترسی به خدمات دولتی از طریق یک سیستم واحد، راه اندازی شده است. ورود به سایت از دو طریق اپلیکیشن دولت همراه و اسکن بارکد و همچنین، از طریق شماره تلفن همراه و وارد کردن کد یک بار مصرف، انجام می پذیرد. خدمات این سامانه نیز در سه دسته بندی موضوعی، سازمان ها و بر اساس احراز هویت، ارائه می شود.

ورود به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند

خدمات پنجره ملی خدمات دولت هوشمند

خدمات یکپارچه

این دسته شامل خدمات و سامانه‌های دولتی و عمومی می باشد که کاربر قادر است بدون نیاز به احراز هویت مجدد به آن درگاه‌ها به طور کاملا امن وارد شده و اقدام به دریافت خدمات آن سازمان دولتی نماید

نشان کردن خدمات و سرویس‌های پر‌استفاده هر شهروند در پروفایل کاربری خود به‌منظور دسترسی سریع‌تر

خدمات مستقیم استعلامی

خدمات مختلف دولتی و عمومی که شهروند قادر است تنها با یک کلیک، اقدام به دریافت و یا استعلام خدمت مورد نظر نماید

دریافت خدمات بر‌اساس دسته‌بندی نیازهای مردم:

مهم‌ترین این دسته‌ها عبارتند از خدمات حوزه سلامت، آموزش، مسکن، امور عمومی و…

یک صندوق ورودی برای پیام‌های ‌مهم:

«کارپوشه پیام ایران» صندوقی یکپارچه برای دریافت اعلان‌ها و پیام‌های مهم دولتی است.

مشاهده و دسترسی به خدماتی که بیشترین استفاده را از سوی شهروندان کشور داراست

یک ایمیل ملی برای هر شهروند

اهداف سامانه ملی خدمات هوشمند

این درگاه برای دستیابی به اهداف ذیل پیاده‌ سازی شده است :

حفظ حریم خصوصی کاربران

حفظ محرمانگی اطلاعات شهروندان و ارتقای امنیت با انجام احرازهویت‌های نوین مبتنی بر استانداردهای جهانی

احراز هویت یکپارچه

بهبود سیستم ارائه خدمات، همسو با عرصه جهانی

دسترسی سریع به خدمات

افزایش رضایت شهروندان از طریق تجمیع خدمات و سامانه‌های دولتی و عمومی

خدمات و امکانات پنجره ملی خدمات دولت هوشمند my.gov.ir

در بخش های قبل، پس از معرفی پنجره ملی خدمات دولت هوشمند my.gov.ir، نحوه ورود به سایت را آموزش دادیم. در این بخش، به معرفی خدمات و امکانات پنجره ملی خدمات دولت هوشمند می پردازیم. با کلیک بر روی خدمات مستقیم پنجره ملی خدمات دولت هوشمند my.gov.ir، سه نوع دسته بندی موضوعی، سازمان ها و دسته بندی براساس احراز هویت مشاهده می شود.

دسته بندی موضوعی: همانطور که گفته شد، با کلیک بر روی خدمات مستقیم پنجره ملی خدمات دولت هوشمند sso.my.gov.ir، سه نوع دسته بندی، مشاهده می شود. دسته بندی اول، دسته بندی موضوعی می باشد که شامل خدمات امور عمومی، امور اقتصادی، بهداشت، سلامت و درمان، تفریح، فرهنگ و مذهب، حمایت اجتماعی و آموزش می باشد.

خدمات امور عمومی: آخرین سابقه دستمزد بیمه شدگان، اعتبار دفترچه بیمه درمانی، استعلام بیمه نامه، رهگیری مرسوله پستی، آخرین واریز مستمری، جستجو پروژه های پژوهشگاه های فناوری اطلاعات، استعلام وضعیت کارشناس، استعلام وضعیت وکیل، استعلام مدارک قضایی، محاسبه هزینه دادرسی، آگهی الکترونیک قضایی، جستجوی واحد قضایی، جستجوی دفاتر خدمات الکترونیک قضایی و تصدیق اصالت سند، برخی از خدمات امور عمومی این سامانه می باشند.

خدمات امور اقتصادی: بدهی مالیاتی اشخاص حقیقی، استعلام اصالت دستگاه، مشخصات ثبتی شرکت به همراه اعضا، مجوز مشاغل خانگی، گواهی نامه شغلی در خارج از کشور، استعلام اطلاعات مختصر کالا، استعلام سوابق شارژ کارت حکمت، استعلام خدمات الکترونیک آژانس‌ های هواپیمایی، استعلام استاندارد کالا، استعلام پرونده‌ های علائم تجاری، مجوز کاریابی، وضعیت ثبت و تشکیل تعاونی ها و استعلام سوابق شارژ کارت سوخت، برخی از خدمات امور اقتصادی سامانه هستند.

سامانه ایران کد، سامانه اینترنتی دیگری است، که برای ارائه خدمات به وارد کنندگان، تولید کنندگان و همچنین، توزیع کنندگان کالا راه اندازی شده است. یکی از اهداف اصلی راه اندازی سامانه ایران کد، تسهیل در روند دریافت بارکد می باشد.

خدمات بهداشت، سلامت و درمان: خدمات بهداشت، سلامت و درمان سامانه نیز شامل، استعلام وضعیت سلامت رانندگان، استعلام حساب شهروندی، استعلام وضعیت واحد صنفی، استعلام وضعیت سلامت شهروندان، استحقاق سنجی، استعلام وضعیت کوید می باشند.

خدمات تفریح، فرهنگ و مذهب: خدمات تفریح، فرهنگ و مذهب سامانه پنجره ملی خدمات دولت هوشمند my.gov.ir نیز شامل استعلام سند حج تمتع، استعلام سوابق ورزشی افراد، استعلام سند حج عمره و استعلام افراد دارای مجوز می باشد.

خدمات حمایت اجتماعی: خدمات حمایت اجتماعی پنجره ملی خدمات دولت هوشمند my.gov.ir شامل کمیسیون پزشکی بهزیستی و آخرین درخواست واریز مستمری می باشد که کاربران می توانند پس از ورود به سایت از امکانات آن، بهره مند شوند.

شهروندان می توانند، در سامانه مردم به نشانی اینترنتی، mardom.mcls.gov.ir تمامی پیشنهادات خود را به صورت اینترنتی و بدن نیاز به مراجعه حضوری به اطلاع مسئولین برسانند و از طریق همین سایت، پیگیری نمایند.

خدمات آموزش: خدمات مربوط به آموزش پنجره ملی خدمات دولت هوشمند my.gov.ir، شامل استعلام مدارک دانشگاهی و حوزوی و استعلام سطح سواد می باشند. این امکانات نیز، پس از ورود به سایت در اختیار کاربران و شهروندان، قرار می گیرد.

دسته بندی سازمانی: سازمان تامین اجتماعی، بیمه مرکزی، شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران، سازمان امور مالیاتی کشور، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان بهزیستی کشور، وزارت کشور سامانه امید، بیمه سلامت، وزارت اقتصاد و دارایی، سازمان هواپیمایی کشوری، سازمان حج و زیارت، سازمان ملی استاندارد ایران و ثبت اسناد و املاک کشور، برخی از سازمان هایی هستند که خدمات مربوط به آنها در سامانه، ارائه می شود.

دسته بندی براساس احراز هویت: نوع دیگر دسته بندی خدمات مستقیم پنجره ملی خدمات دولت هوشمند my.gov.ir دسته بندی براساس احراز هویت می باشد، که خود دو بخش خدمات مبتنی بر استعلام اقلام هویتی و خدمات بدون نیاز به احراز هویت را شامل می شود.

خدمات مبتنی بر استعلام اقلام هویتی: مجوز مشاغل خانگی، استعلام اطلاعات مختصر کالا، استعلام سوابق شارژ کارت حکمت، کمیسیون پزشکی بهزیستی، استحقاق سنجی، استعلام سند حج تمتع، استعلام سوابق ورزشی افراد، صحت سنجی مجوزهای تغییر کاربری، فعالسازی گوشی از طریق کد فعالسازی، استعلام پروانه حلال، استعلام سند حج عمره، استعلام وضعیت کوید و استعلام گواهینامه، برخی از خدمات مبتنی بر استعلام اقلام هویتی سامانه می باشند.

خدمات بدون نیاز به احراز هویت: استعلام وضعیت کارشناس، استعلام وضعیت وکیل، استعلام مدارک قضایی، محاسبه هزینه دادرسی، آگهی الکترونیک قضایی، جستجوی واحد قضایی، جستجوی دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، سامانه احراز هویت برخط قوه قضاییه، تصدیق اصالت سند، محاسبه هزینه سند، پیگیری پرونده اجرای اسناد رسمی، ثبت درخواست تاسیس شرکت و اظهارنامه پلمپ دفاتر قانونی، برخی از خدمات بدون نیاز به احراز هویت سامانه می باشند.

ایمیل ملی ایران: از طریق بخش ایمیل ملی ایران، در پنجره ملی خدمات دولت هوشمند my.gov.ir نیز می توان، اقدام به ایجاد ایمیل ملی نمود. این ایمیل ها مانند جیمیل و یاهو، میزبانی خارجی نداشته و تحت نظارت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران می باشد.

کارپوشه پیام ایران: در سامانه پیام ایران، هر یک از مردم و کسب‌ وکارها، دارای کارپوشه‌ ای الکترونیکی، می باشند و  از طریق آن، قادر به ارسال مکاتبات به نهادهای عمومی و دستگاه های اجرایی خواهند بود. علاوه بر این، ابلاغیه ها و اعلانات دستگاه های دولتی نیز از طریق این بخش، قابل دریافت است.

سامانه تدارکات الکترونیکی دولت با نشانی اینترنتی setadiran.ir، یکی دیگر از سامانه هایی است که توسط دولت، برای ارائه خدمات الکترونیک به اشخاص حقیقی و حقوقی، راه اندازی شده است.

علاوه بر امکانات فوق در  پنجره ملی خدمات دولت هوشمند my.gov.ir، دو خدمت پر کاربرد منتخب و علاقه مندی ها نیز مشاهده می شود. در بخش خدمات پرکاربرد، خدماتی که بیشترین استفاده را از سوی تمامی کاربران داشته اند، نمایش داده شده و در بخش علاقه مندی ها می توان، خدماتی را که بیشترین کاربرد را برای اشخاص دارد، ذخیره نمود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد پنجره ملی خدمات دولت هوشمند در کانال تلگرام موضوعات حقوقی عضو شوید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی دینا نیز آماده اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی دینا به سوالات شما عزیزان پیرامون پنجره ملی خدمات دولت هوشمند پاسخ دهند.

مطالب مرتبط