۱۰:۱۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۷

رتبه بندی معلمان |سامانه اجرایی قانون رتبه بندی معلمان چیست؟/ نحوه تکمیل اطلاعات معلمان در سامانه رتبه بندی

سامانه رتبه بندی معلمان rtb.medu.ir از تاریخ 26 مرداد 1401 به منظور اجرای طرح نظام رتبه بندی معلمان با هدف افزایش کیفیت نظام آموزشی کشور شروع به کار کرده است. برای ثبت نام در این سامانه ابتدا باید وارد سایت شده و سپس به تکمیل فرم های مربو...

سامانه رتبه بندی معلمان

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه قرن،رتبه بندی معلمان که به منظور بهبود در آموزش طراحی شده است برای انجام دادن آن امروز و فردا میشود و ذهن خیلی از فرهنگیانی ها را درگیر خود کرده است. رتبه بندی معلمان اهمیت خیلی بالایی دارد و با کمک آن مقدار حقوق و مقطع تحصیلی آنها را مشخص میکند. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاهده جزئیات بیشتر درباره رتبه بندی معلمان  اندیشه قرن را تا انتها دنبال کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

سامانه اجرایی قانون رتبه بندی معلمان چیست؟

سامانه رتبه بندی معلمان بر اساس سند تحول بنیادین نظام آموزشی با هدف ارتقای معلمان و افزایش کیفیت آموزش دانش آموزان در مدارس و همچنین بهبود معیشت و زندگی فرهنگیان به وجود آمده است. قانون آن به فرهنگیانی که از تاریخ اعمال این قانون بازنشسته می شوند؛ کمک می کند و این افراد می توانند با ورود به سامانه از مزایا و امکانات این سامانه استفاده کنند.

سامانه اجرایی قانون رتبه بندی فرهنگیان ۱۴۰۳ rtb.medu.ir ویژه معلمان رسمی و پیمانی بوده و در این طرح معلمان را در پنح دسته رتبه بندی می کند. همه معلمان از بدو ورود به شغل خود می توانند وارد طرح آن شوند که در حال حاضر حدود ۸۰۰ هزار نفر از نیرو های آموزش و پرورش شامل این قانون می‌ شوند.

در طرح رتبه‌ بندی معلمان، رتبه‌ های حرفه‌ای برای طبقه بندی معلمان در نظر گرفته می‌ شود و بر اساس هر رتبه، ضرایبی در امتیازات و در نتیجه حقوق و مزایا برای آنان لحاظ می‌ شود. معلمانی که بیش از ۲ سال سابقه کار دارند می توانند از مزایای طرح قانون آن استفاده نمایند و معلمانی که سابقه خدمت آن ها ۳۰ سال تا ۳۵ سال است، نسبت به سایر معلم ها از امتیاز بیشتری برخوردار هستند.

شرط ورود به هر رتبه برای معلمان این است که در آزمون ها و دوره های عملی امتیاز کسب نمایند و سابقه کاری لازم برای کسب آن رتبه را داشته باشند و معلمانی که در دستگاه دیگری به جز آموزش و پرورش مشغول به کار هستند و یا در مرخصی هستند، شامل قانون آن نمی شوند.

رتبه بندی معلمان |سامانه اجرایی قانون رتبه بندی معلمان چیست؟/ نحوه تکمیل اطلاعات معلمان در سامانه رتبه بندی

رتبه بندی معلمان |سامانه اجرایی قانون رتبه بندی معلمان چیست؟/ نحوه تکمیل اطلاعات معلمان در سامانه رتبه بندی

نحوه تکمیل اطلاعات معلمان در سامانه رتبه بندی

با توجه به توضیحات فوق، اصلی ترین کاربرد سایت صدور احکام آن ، بارگذاری مدارک نیاز جهت تعیین رتبه می باشد. بهتر است تا فرهنگیان گرامی قبل از هر اقدامی برای بارگذاری مدارک، می بایست موارد لازم را از قبل جمع آوری کنند تا با مشکل مواجه نشوند. به همین دلیل در ادامه اصلی ترین این مدارک ذکر شده است.

اطلاعات مربوط به شایستگی های عمومی

فرم خود اظهاری

مدرک تحصیلی

دستاوردها، خلاقیت و نوآوری علمی

پژوهش های مرتبط با بهبود عملکرد

تالیف و تدوین کتاب

تدوین و تالیف مقاله

مدارک مربوط به کسب مقام در جشنواره ها و مسابقات مختلف

مدارک مربوط به سوابق کاری

لازم به ذکر است که مدارک و اطلاعاتی که باید در سامانه rtb.medu.ir ارائه شوند، در چهار بخش تحت عنوان شایستگی های عمومی، تخصصی، حرفه ای و تجربه جای می گیرند. انجام این مرحله برای تمامی افراد شاغل در آموزش و پرورش یعنی نیروهای رسمی، پیمانی، فاقد کد شناسه استخدام، معلمان مدارس غیر دولتی، و … ملزم به ارائه این اطلاعات می باشند. راهنمای تصویری زیر نحوه تکمیل اطلاعات معلمان در سامانه رتبه بندی را به خوبی نشان می دهد.

در مرحله اول باید در صفحه اصلی باید نام کاربری، کلمه عبور و کد امنیتی را در فیلدهای مربوطه وارد نمود.

حال می بایست گزینه “فرم ها” را انتخاب کرد.

در اینجا لازم است تا اطلاعات و مدارک مربوط به شایستگی ها به ترتیب بارگذاری شوند.

در صفحه بعد بایستی تیک مربوط به هر کدام از عناوین شایستگی ها را علامتگذاری نمود.

در این مرحله نوبت به تکمیل اطلاعات شایستگی های تخصصی می رسد.

در صفحه بعد می توان گزینه های مربوط به خودارزیابی را علامت زد.

پس از اتمام و تکمیل اطلاعات مربوط به شایستگی های معلمان در سامانه رتبه بندی نوبت به وارد کردن مستندات شایستگی های حرفه ای می رسد.

شایستگی بعدی، تجربه می باشد و باید تمامی قسمت های آن را پر کرد.

پس از طی کردن همه مراحل، با کلیک بر روی گزینه “خلاصه وضعیت” می توان خلاصه تمامی شایستگی ها را مشاهده کرد و در صورت نبود مشکل، در پایان گزینه “تائید نهایی” را انتخاب کرد.

سایت نتایج رتبه بندی معلمان

فرآیند دریافت نتایج آن my medu.ir آغاز شده است و کلیه فرهنگیانی که به استناد ماده ۴ و ۵ آئین نامه نظام رتبه بندی معلمان نسبت به ارائه تقاضا، تشکیل پرونده و بارگذاری مدارک و مستندات در سامانه رتبه بندی فرهنگیان rtb.medu.ir (سامانه رتبه‌بندی معلمان) اقدام نموده بودند حالا می توانند با مراجعه به سایت my.medu.ir رتبه بندی خود را مشاهده و دریافت نمایند.

همانطور که می دانید با توجه به دستورالعمل وزارتی آن مبنی بر داشتن سنوات حداقل ۱۵ سال تجربی برای احراز رتبه ۴( دانشیارمعلم) و سنوات حداقل ۲۱ سال تجربی برای احراز رتبه ۵ ( استاد معلم)، لذا سنوات دوران تحصیل دانشسرای مقدماتی، دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی ۴ سال و تربیت معلم ۲ سال و نیز خدمت سربازی ۲ سال ( به جز خدمت سربازمعلم) از سنوات همکارانی که رتبه ۴ یا ۵ گرفته اند کسر خواهد شد.

برای احراز هر رتبه امتیاز نهایی ملاک نیست و هر فرد باید حداقل هر شایستگی و تجربه را کسب کند. همچنین امتیاز بیشتر در یک شایستگی، کسری دیگری را جبران نمی کند.

درجات رتبه بندی معلمان: حداقل امتیازات نهایی (کلی) برای احراز رتبه معلمان my .medu.ir در سراسر کشور در لیست زیر قرار گرفته است:
رتبه ۱ آموزشیار معلم ۴۶۰ امتیاز

رتبه ۲ مربی معلم ۵۳۰ امتیاز

رتبه ۳ استادیار معلم ۶۰۰ امتیاز

رتبه ۴ دانشیار معلم ۷۵۰ امتیاز

رتبه ۵ استاد معلم ۹۰۰ امتیاز

آموزشیار معلم [۴۵% مجموع امتیازات حق شغل و حق شاغل و فوق العاده شغل]

مربی معلم [۵۵% مجموع امتیازات حق شغل و حق شاغل و فوق العاده شغل]

استادیار معلم [۶۵% مجموع امتیازات حق شغل و حق شاغل و فوق العاده شغل]

دانشیار معلم [۷۵% مجموع امتیازات حق شغل و حق شاغل و فوق العاده شغل]

استاد معلم [۹۰% مجموع امتیازات حق شغل و حق شاغل و فوق العاده شغل]

مدارک لازم برای بارگذاری رتبه بندی معلمان

یکی از مراحلی که هنگام ثبت نام در سامانه رتبه بندی می بایست انجام شود این است که هر داوطلب می بایست مدارک لازم را در این سامانه بارگذاری نماید.

برای بارگذاری مدارک رتبه بندی معلمان لازم است تا هر فرد در زمان مقرر کد ملی و کلمه عبور که همان کلمه عبور سامانه پروفایل (profile.medu.ir) می باشد را وارد نماید. هنگام ثبت نام در سامانه رتبه بندی معلمان و بارگذاری مدارک رتبه بندی فرهنگیان فرد می بایست فیلدهای مربوط به شایستگی های عمومی و تخصصی را تکمیل نمایند.

فرصت دوباره برای معلمان

معلمان فاقد رتبه و افرادی که تاکنون موفق به ثبت‌نام در سامانه رتبه‌بندی نشده‌اند، فرصت دوباره دارند.

تسنیم در خبری نوشت: میزکار رتبه‌بندی معلمان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «در اجرای ماده ۵ آیین نامه رتبه بندی برای همکارانی که در مرحله نخست ارزیابی حداقل امتیاز برای رتبه آموزشیار معلم را کسب نکرده‌اند و عدم احراز رتبه شده‌اند از فرودین ماه ۱۴۰۳ فرصت بارگذاری مدارک و ارزیابی مجدد فراهم خواهد شد.

در مرحله ارزیابی مجدد تمامی مستندات و اطلاعات ارائه شده تا پایان اسفندماه ۱۴۰۲ ملاک عمل خواهد بود.»

همچنین «برای مشمولین رتبه‌بندی که تاکنون موفق به ثبت‌نام در سامانه رتبه‌بندی rtb.medu.ir نشده‌اند از تاریخ اول اسفند ۱۴۰۲ امکان ثبت نام و بارگذاری مدارک فراهم می‌شود . خواهشمند است اطلاع رسانی گسترده به مشمولین انجام پذیرد تا با آرامش، صبر و دقت نسبت به بارگذاری مدارک اقدام کنند.»

از مجموع ۹۴۰ هزار معلم مشمول رتبه‌بندی، ۳۴ درصد معلمان به رتبه خود اعتراض داشتند. به طور میانگین ۶۵ درصد معلمان در مرحله بررسی اعتراضات یک رتبه ارتقا داشتند. /خبر آنلاین

 

پایان/*

اندیشه قرن را در ایتا دنبال کنید

اندیشه قرن را در تلگرام دنبال کنید

مطالب مرتبط