کارشناسی داوری دیدار استقلال – شمس آذر/ پنالتی استقلال سوخت؟

تیم های شمس آذر و استقلال در چارچوب رقابت های لیگ برتر امروز در قزوین به مصاف هم رفتند. در این گزارش عملکرد داوران دیدار بررسی می شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی اندیشه قرن  به نقل از نواندیش؛تیم های شمس آذر و استقلال در چارچوب رقابت های لیگ برتر امروز در قزوین به مصاف هم رفتند. در این گزارش عملکرد داوران دیدار بررسی می شود.

تیم داوری: یاسر همرنگ، علی اکبر نوری، وحید سیفی، سعید رحیمی مقدم.

حاشیه داورى دیدار: در فاصله یک ساعت تا دیدار استقلال و شمس آذر قزوین اتفاق عجیبی رخ داد و داور مسابقه به مسئولین استقلال اعلام کرد که به دلیل تشابه رنگ پیراهن های دو تیم، شاگردان نکونام نباید لباس آبی بر تن کنند. این در حالی بود که شب گذشته و در جلسه هماهنگی میان مسئولین دو تیم و همچنین عوامل برگزاری مسابقه، تصویب شده بود که استقلال با لباس آبی به میدان برود و شمس آذر میزبان نیز از پیراهن یشمی استفاده کند.

بررسی صحنه های حساس داوری این دیدار به شرح زیر هستند:

دقیقه٣: مهرداد محمدى در کورس به سمت دروازه شمس آذر تعادل خود را از دست داد که داور اعتقادى به پنالتى نداشت و با اعتراض شدید محمدى همراه شد.

رسانه رسمى باشگاه استقلال: خطا مشکوک به پنالتى بود.

نظر اولیه: بعلت کیفیت نامطلوب تصاویر و فاصله از زمین امکان اظهارنظر وجود ندارد.

نظر محمدى: تصمیم داور درست بود.

نظر مهدى سیدعلى: تصمیم داور درست بود.

علیرضا یزدانى: تصمیم داور درست بود.

دقیقه ٢٣: اعلام خطاى پنالتى روى یامگا

نظر اولیه: تصمیم داور درست به نظر مى رسد.

نظر محمدى: پنالتى صحیح بود. یامگا کشیده شد.

نظر علیرضا یزدانى: تصمیم داور درست بود اما ضربه باید تکرار مى شد.

نظر حسین عسگرى: در تصاویری که من از طریق شبکه‌های مجازی و رسانه‌ها دیدم خطایی مشاهده نشد مگر آنکه تصویری از زاویه دیگر باشد که بتوان روی آن نظر دیگری داد.

نظر مهدى سیدعلى: پنالتى درست بود اما ضربه پنالتى باید تکرار مى شد.

نظر کارشناسان داورى: در حال تکمیل…

دقیقه ٢۵: اعتقاد مهرداد محمدى به خطاى پنالتى روى او و دستور داور به ادامه بازى

نظر اولیه: خطاتر از پنالتى گرفته شده به نظر مى رسید!

رسانه رسمى باشگاه استقلال: در بک صحنه مشکوک به پنالتی تعادل مهرداد محمدی در محوطه جریمه شمس آذر مجددا به هم خورد.

علیرضا یزدانى: پنالتى استقلال را داور ندید.

دقیقه ۴٣: برهم خوردن تعادل بازیکن شمس آذر در محوطه جریمه استقلال و دستور داور به ادامه بازى.

نظر علیرضا یزدانى: خطا بود.

نظرات کامل کارشناسان داورى

نظر حسین عسگرى

حسین عسگری روز پنجشنبه در گفت‌وگو با ایرنا در خصوص پنالتی اعلام شده برای استقلال اظهار کرد: در تصاویری که من از طریق شبکه‌های مجازی و رسانه‌ها دیدم خطایی مشاهده نشد مگر آنکه تصویری از زاویه دیگر باشد که بتوان روی آن نظر دیگری داد.

وی ادامه داد: اگر داور به فوتبال آشنایی داشته باشد این را به خوبی درک خواهد کرد که در چنین صحنه‌هایی تماس‌های فیزیکی شدید بین بازیکنان اتفاق می‌افتد و این را نباید پنالتی اعلام کرد. در این صحنه داور می‌بایست دستور به ادامه بازی می‌داد و نباید پنالتی اعلام می‌شد.

نظر مهدى سیدعلى

سید مهدی سید علی در گفت و گو با آنا، در خصوص قضاوت یاسر همرنگ در نیمه اول دیدار شمس آذر و استقلال اظهار کرد: در دقایق ابتدایی بازی برخوردی بین مهرداد محمدی و مدافع شمس آذر پیش آمد که خطایی صورت نگرفت و داور تصمیم درستی گرفت.

وی افزود: دقیقه ۲۳ مدافع شمس آذر با دست راست، دست چپ کوین یامگا را کشید و اعلام پنالتی تصمیم درستی بود. البته این پنالتی باید تکرار می‌شد چون قبل از آنکه یامگا برای زدن توپ اقدام کند، آرمان رمضانی حرکت کرده بود و به دلیل حرکن بازیکن هم‌تیمی قبل از زدن توپ توسط زننده ضربه پنالتی، باید این پنالتی تکرار می‌شد.

کارشناس داور خاطرنشان کرد: در دقایق پایانی نیمه اول برخوردی بین مدافع استقلال و مهاجم شمس آذر رخ داد اما خطایی نبود و بازیکن استقلال مهاجم حریف را نکشید.

نظر علیرضا یزدانى

علیرضا یزدانی درباره قضاوت یاسر همرنگ در دیدار تیم‌های فوتبال شمس آذر قزوین و استقلال، به خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم گفت: داوران باتجربه‌ای در این بازی قضاوت می‌کردند. تصمیم داور در ادامه بازی در دقیقه سه در اعلام نکردن پنالتی کاملاً درست بود. مهرداد محمدی با دست راست، پیراهن بازیکن شمس آذر را گرفت و به محض اینکه مدافع تعادلش را از دست داد، محمدی هم به زمین افتاد. خطا باید به سود شمس آذر اعلام می‌شد.

وی با اشاره به پنالتی رخ داده روی کوین یامگا خاطرنشان کرد: در دقیقه ۲۳ که یک پنالتی به سود استقلال اعلام شد، تصمیم داور کاملاً درست بود. مدافع شمس آذر در این صحنه برای تصاحب توپ تلاش می‌کرد و با دست راست، دست چپ بازیکن استقلال را گرفت. همچنین پیش از زدن ضربه پنالتی، بازیکنان هر دو تیم وارد محوطه جریمه شدند و این پنالتی باید تکرار می‌شد.

کارشناس داوری فوتبال ایران در مورد صحنه مشکوک به پنالتی که دقایقی بعد از پنالتی استقلال رخ داد، اظهار داشت: مدافع شمس آذر در این صحنه با دست راست، به پشت مهرداد محمدی نیرو وارد کرد و باید یک پنالتی دیگر به سود استقلال اعلام می‌شد که این اتفاق رخ نداد. همچنین مدافع استقلال در دقیقه ۴۳ بازیکن شمس آذر را هُل داد و مرتکب خطای پنالتی شد.

یزدانی درباره ارزیابی خود از قضاوت یاسر همرنگ تصریح کرد: داور به‌جز این دو صحنه، در سایر صحنه‌ها تصمیمات درستی گرفت و جاگیری، مدیریت و کنترل خوبی داشت. البته یاسر همرنگ از صحنه پنالتی دقیقه ۴۳ دور بود و به همین خاطر اعلام پنالتی نکرد. او به‌جز این دو صحنه نمره خوبی می‌گیرد، اما از نگاه ارزیابی داوری نمی‌توانیم بگوییم حیدری قضاوت خوبی داشت.

کیفیت نامطلوب تصاویر تلویزیونى در زمان تکرار صحنه ها، اظهارنظر را دشوار کرده است.

پایان/*

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا