پیش بینی بورس ۱۳ آبان ۱۴۰۲ / سیگنال مهم برای سهامداران

در پایان معاملات روز چهارشنبه ۱۰ آبان ۱۴۰۲ شاخص کل بورس با کاهش ۱۰ هزار و ۶۸۰ واحدی همراه شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی اندیشه قرن ؛شاخص کل بورس در پایان معاملات روز چهارشنبه ۱۰ آبان ۱۴۰۲، ۱۰ هزار و ۶۸۰ واحد نسبت به روز کاری گذشته پایین‌تر ایستاد و به سطح یک میلیون و ۹۷۰ هزار و ۵۲۳ واحد رسید. بازدهی این شاخص منفی ۵۴ صدم درصد بوده است.

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با ریزش ۹ هزار و ۹۶۲ واحد در رقم ۶۶۰ هزار و ۲۵۱ واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص منفی ۱.۴۲ درصد بوده است.

شاخص کل فرابورس با افت ۲۴۴ واحدی به رقم ۲۴ هزار و ۶۳ واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن فرابورس با کاهش ۲ هزار و ۵۲۰ واحد به سطح ۱۱۶ هزار و ۱۱۳ واحد رسید.

روز چهارشنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی برای دومین روز متوالی بازار منفی شد و ۷۸۶ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد که نسبت به روز قبل ۸۷ درصد افزایش داشته است.

پیش بینی بورس شنبه

حمید دستجردی، کارشناس بازار سرمایه گفت: شاخص کل بورس رشد ۱۰۰ درصدی را از آبان سال ۱۴۰۱ تا اواسط اردیبهشت ماه امسال به ثبت رساند، اما در چند ماه اخیر به دلایل مختلف بورس با چالش مواجه شده است.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: بورس در گذشته نیز ریسک‌های سیستماتیک و غیرسیستماتیک متعددی را تجربه کرده است، به همین دلیل سهامداران باید با آگاهی بیشتری نسبت به خرید و فروش سهام اقدام و از هرگونه اقدامات هیجانی بپرهیزند.

وی ادامه داد: در شرایطی که نسبت قیمت به بازدهی سهام P/E متوسط بازار به سطح کمتر از ۷ کاهش یافته است و نرخ دلار نیز تقریبا ثابت بوده و همچنین دولت در حال حذف ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی است و در کنار آن به صنایع نیز اجازه افزایش نرخ داده شده است، انتظار می‌رود عملکرد شرکت‌ها در دو فصل پیش‌رو بهتر از نیمه اول سال باشد.

دستجردی تصریح کرد: دو عامل اصلی همچون تصمیمات خلق‌الساعه دولت و نرخ بهره بالا مانع رشد بازار سهام شده، زیرا نرخ بهره حدود ۳۰ درصد رقابت را بین بازار پول و سایر بازار‌ها حذف کرده و سرمایه‌گذاری در بخش‌های مولد را غیر اقتصادی ساخته است.
پایان/*

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا