۱۰:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۵

پیش بینی آینده دلار تا پایان سال / روندی آهسته در انتظار دلار

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه قرن ؛در بازار آزاد امروز پنجشنبه ۴ آبان ۱۴۰۲ قیمت دلار نسبت به روز گذشته افزایش یافت و به ۵۱ هزار و ۳۵۰ تومان رسید. در معاملات امروز مرکز مبادله ارز و طلای ایران، هر اسکناس دلار آمریکا با افزایش نسبت به ...

قیمت دلار امروز

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه قرن ؛در بازار آزاد امروز پنجشنبه ۴ آبان ۱۴۰۲ قیمت دلار نسبت به روز گذشته افزایش یافت و به ۵۱ هزار و ۳۵۰ تومان رسید.

در معاملات امروز مرکز مبادله ارز و طلای ایران، هر اسکناس دلار آمریکا با افزایش نسبت به روز کاری قبل به ۴۱ هزار و ۲۵۶ تومان و نرخ حواله دلار نیز به ۳۷ هزار و ۵۰۵ تومان رسیده است.

قیمت هر اسکناس یورو در مرکز مبادله ایران نیز با کاهش نسبت به روز کاری گذشته به ۴۳ هزار و ۷۰۲ تومان و نرخ حواله یورو نیز به ۳۹ هزار و ۷۲۹ تومان رسیده است.

از سوی دیگر، اسکناس درهم امارات با افزایش نسبت به روز کاری قبل، ۱۱ هزار و ۲۳۳ تومان ارزش‌گذاری شده و نرخ حواله درهم نیز ۱۰ هزار و ۲۱۲ تومان است.

پیش بینی قیمت دلار فردا

مجتبی دیبا، دیگر کارشناس اقتصادی با تاکید بر شیفت قیمت دلار در کریدور جدید که متعاقب درگیری‌های اخیر خاورمیانه رخ داده است، گفت: «موضوع درگیری میان حماس و اسرائیل باعث شد دلار منطقه معاملاتی جدیدی را برای خود تثبیت کند. البته باید در نظر داشت شرایط جامعه نیز به دنبال تاثیرپذیری از رخداد‌های اخیر بود.»

وی با اشاره به چارت قیمت دلار خاطرنشان کرد: «این اسکناس هفته‌ها برای شکستن سقف مقاومت در تلاش بود؛ علاوه بر آن ریتم معاملات بسیار خسته‌کننده بود و معامله‌گران حرفه‌ای نیز اشتیاقی به معامله نداشتند.»

این کارشناس اقتصادی با اشاره به تاثیر زلزله هرات در هفته گذشته بر قیمت دلار تهران افزود: «شرایط هرات در کم‌شدن دلار در بازار داخلی، مزید بر علت بود و روند عرضه و تقاضا را کمی به هم ریخت. همچنین به دلیل موقعیت مهم ایران در منطقه، جنگ در خاورمیانه برای بازار ارز کشور بسیار اهمیت داشت.»

وی روند آهسته و پیوسته را برای قیمت دلار پیش‌بینی کرد و گفت: «یکی از دلایلی که کارشناسان روند قیمت دلار در بلندمدت را صعودی پیش‌بینی می‌کنند، رشد خروج سرمایه از کشور است. هر چند این خروج سرمایه به خاطر رکود بازار‌های مولد و سرمایه، مسکن و سهام مقداری افت کرده، اما نسبت به افزایش قیمت دلار آلارم می‌دهد.»

دیبا به متغیر فروش نفت به‌عنوان یکی از محسنات رفتار دلار در سال جاری اشاره کرد و گفت: «از فروش نفت می‌توان به‌عنوان یک تبادل غیررسمی یاد کرد. هر چند که ورودی‌ها و منابع پولی آن همچنان هویدا نیست. اما دولت فعلا توانسته به این واسطه، دلار را در در منطقه مشخصی مهار کند.»

وی خاطرنشان کرد: «کف فعلی حمایتی برای دلار محدوده ۵۰ هزار و ۶۰۰ تومانی است. با مفروضات فعلی منطقه ۵۱ هزار و ۸۰۰ تومانی را می‌توان سقف مقاومتی این اسکناس در نظر گرفت. این در حالی است که اگر دلار در محدوده ۵۳ هزار تومانی تثبیت شود، این اسکناس در روند صعودی قرار می‌گیرد.»

پایان/*

 

مطالب مرتبط