۱۴:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۱

نکات مهم برای آموزش مسواک زدن به کودکان

یک دندانپزشک اطفال گفت: والدین هنگام مسواک زدن کودک با او بازی کنند. به فرزندتان بگویید: «دخترم یا پسرم، بیا ببین خوب مسواک زده ای؟» وای چقدر دندان هایت تمیز است… و در همین حین بچه هایت را با زبان دوستانه و یک دندان با حالتی بازیگوش مسواک...

نکات مهم برای آموزش مسواک زدن به کودکان

یک دندانپزشک اطفال گفت: والدین هنگام مسواک زدن کودک با او بازی کنند. به فرزندتان بگویید: «دخترم یا پسرم، بیا ببین خوب مسواک زده ای؟» وای چقدر دندان هایت تمیز است… و در همین حین بچه هایت را با زبان دوستانه و یک دندان با حالتی بازیگوش مسواک بزن. .

سیده فاطمه محمودآبادی متخصص دندانپزشکی اطفال در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس با بیان اینکه چگونه مسواک زدن را برای کودکان عادت کنیم، اظهار کرد: ابتدا والدین باید به کودک نفوذ کنند. آیا باید بررسی کنید که چرا کودکتان از مسواک زدن خودداری می کند؟ او از چه چیزی می ترسد؟ چرا از مسواک زدن متنفر است؟ و با گرفتن پاسخ این سوالات این گره و این مشکل را برای کودک حل می کنید.

وی در ادامه افزود: والدین نیز باید به شخصیت کودک احترام بگذارند. اگر کودک هنگام مسواک زدن به والدینش بگوید: «مسواک را به من بدهید…»، مادر یا پدر باید مسواک را به کودک بدهد. اجازه دهید کودک مسواک زدن را تجربه کرده و با آن بازی کند. والدین حتی می توانند یک مسواک جداگانه برای بازی با کودک خود تهیه کنند.

محمودآبادی درباره فواید بازی کودک با مسواک گفت: والدین باید هنگام مسواک زدن کودک با او بازی کنند. به فرزندتان بگویید: «دخترم یا پسرم، بیا ببین دندان هایت را خوب مسواک زدی؟» وای چقدر دندان هایت تمیز است و… «و بچه هایت را با زبانی دلنشین و با حالتی بازیگوش مسواک بزن. .

وی درباره این روش تاکید کرد: مادران در این گفتگو و بازی دندان های فرزندان خود را مسواک می زنند اما به زور این کار انجام نمی شود. با این روش کودک دیگر تحت فشار نیست. والدین همچنین باید به فکر هدیه یا وسیله ای باشند که کودک را تشویق به مسواک زدن کند. البته هدیه کالای گران قیمتی نیست. به عنوان مثال والدین می توانند یک برگه برچسب ستاره یا هر مدلی که کودک دوست دارد تهیه کنند و هر بار که کودک مسواک می زند به او ستاره بدهند. به این ترتیب کودک تشویق می شود که دندان های خود را مسواک بزند زیرا ستاره می گیرد.

مادران از طریق این برنامه کمک می گیرند
این دندانپزشک اطفال توصیه می کند: والدین می توانند از برنامه ها، اپلیکیشن ها یا بازی های کودکان که مسواک زدن را آموزش و تشویق می کنند کمک بگیرند. مثلاً برای یک کودک کارتون را تماشا کنید که در آن شخصیتی در حال مسواک زدن است و در عین حال مسواک را به کودک بدهید تا بتواند از شخصیت کارتونی تقلید کند. این به کودک اجازه می دهد تا فرآیند تمیز کردن را بهتر بشناسد.

 

مطالب مرتبط