۰۱:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۹

عجیب و باورنکردنی اما واقعی/ اگر افسردگی دارید یک شب، شب زنده داری کنید

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی اندیشه قرن ؛یک مطالعه جدید ادعا می‌کند که تجربه فقط یک شب بی‌خوابی می‌تواند تا چند روز با افسردگی مبارزه کند، با این حال، کارشناسان درباره عوارض جانبی بی‌خوابی هشدار می‌دهند. خستگی، کج‌خلقی، عملکرد شناختی ضعی...

۵ راه برای مقابله با زمانی که زندگی بی معنی است / راه‌ های مقابله با احساس بی‌ معنایی زندگی اندیشه قرن

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی اندیشه قرن ؛یک مطالعه جدید ادعا می‌کند که تجربه فقط یک شب بی‌خوابی می‌تواند تا چند روز با افسردگی مبارزه کند، با این حال، کارشناسان درباره عوارض جانبی بی‌خوابی هشدار می‌دهند. خستگی، کج‌خلقی، عملکرد شناختی ضعیف و مجموعه‌ای از علایم مضر دیگر تنها تعدادی از پیامدهای رایج کم‌خوابی هستند. با این حال، بر اساس یک مطالعه جدید، مشخص شده که تنها یک شب بی‌خوابی ممکن است برای روزها باعث بهبود خلق و خو شود!

 پدیده‌ای که کمتر درک شده است

پژوهشگران دانشگاه نورث وسترن رفتارها و فعالیت مغزی موش‌ها را پس از قرار دادن آن‌ها در معرض کم‌خوابی خفیف و موقت مطالعه کردند. آن‌ها به‌طور شگفت‌انگیزی کشف کردند که در طول مرحله حاد از دست‌دادن خواب، نه تنها سطح دوپامین افزایش می‌یابد، بلکه انعطاف‌پذیری سیناپسی هم تقویت می‌شود و اساساً مغز را دوباره سیم‌کشی می‌کند تا حالت سرخوشی را برای چند روز حفظ کند. پروفسور یوگنیا کوزوروویتسکی نویسنده این مقاله می‌گوید: «کم‌خوابی مستمر و مزمن به خوبی مورد مطالعه قرار گرفته و آثار مخرب آن به‌‌طور گسترده‌ای مستند شده است، اما از دست‌دادن موقت و کوتاه خواب مانند وقتی که یک دانش‌آموز تمام شب قبل از امتحان را بیدار می‌ماند، کمتر مطالعه و درک شده است».

سیم‌کشی دوباره مغز با کم‌خوابی!

به گفته این پژوهشگر، این مطالعه جدید نشان می‌دهد کم‌خوابی می‌تواند مغز را از نو سیم‌کشی کند تا یک اثر ضد افسردگی قوی را تجربه کند. وی همچنین خاطرنشان کرد که این یادآور تأثیر عمیقی است که حتی فعالیت‌های به ظاهر بی‌اهمیت مانند یک شب بی‌خوابی می‌تواند بر مغز بگذارد. پژوهشگران مدت‌هاست متوجه شده‌اند که تغییرات ناگهانی در الگوی خواب با تغییر خلق‌‌و‌خو و رفتارهای عجیب مرتبط است. به‌عنوان مثال، اختلالات خواب و ریتم شبانه‌روزی در افراد ممکن است دوره‌های شیدایی را تسریع یا به‌طور پراکنده طلسم افسردگی را معکوس کند.

این اثر ضدافسردگی، گذراست

با این حال پژوهشگران درباره وسوسه حاصل از این یافته‌ها مبنی بر نخوابیدن و کم‌خوابی برای رفع یک دوره افسردگی هشدار می‌دهند و در عوض آن توصیه می‌کنند که افراد به باشگاه ورزشی یا پیاده‌روی بروند. آن‌ها تاکید می‌کنند که این مطالعه به جای راهنمایی درباره نحوه مبارزه با افسردگی، بیشتر ابزاری است که می‌تواند برای یافتن داروهای ضد افسردگی استفاده شود. کوزوروویتسکی می‌گوید: «اثر ضد افسردگی[نخوابیدن کوتاه مدت] گذراست و ما از اهمیت خواب خوب شبانه آگاهیم. این مطالعه جدید درباره تطبیق یک فرد با داروی ضد افسردگی مناسب است». این مطالعه در مجله Neuron منتشر شده است

پایان/*

منبع:خراسان

مطالب مرتبط