۱۲:۱۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۸

طرز تهیه گز آردی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه قرن،گز آردی از شیرینی های سنتی و خوشمزه ایرانی است که با رسپی های متنوعی درست می شود، برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه گز آردی در ادامه با سایت اندیشه قرن همراه باشید. مواد لازم گز آردی آ...

طرز تهیه گز آردی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه قرن،گز آردی از شیرینی های سنتی و خوشمزه ایرانی است که با رسپی های متنوعی درست می شود، برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه گز آردی در ادامه با سایت اندیشه قرن همراه باشید.

مواد لازم گز آردی
آب ½ پیمانه
شکر ۱ پیمانه
گلوکز ¾ پیمانه
گلاب ¼ پیمانه
سفیده تخم مرغ ۳ عدد
پسته ۱ پیمانه

طرز تهیه گز آردی

مرحله اول

برای تهیه گز آرد مجلسی ابتدا آب را به همراه شکر داخل یک قابلمه مناسب می ریزیم، سپس قابلمه را روی حرارت ملایم قرار داده و اجازه می دهیم شکر به طور کامل حل شود. در ادامه گلوکز را به قابلمه اضافه می کنیم.

مرحله دوم

پس از اضافه کردن گلوکز، باید مواد را به صورت مداوم هم بزنیم تا بافت شان یکدست و کشدار شود. در همین حین سفیده های تخم مرغ را درون یک کاسه تمیز و خشک می ریزیم و با دور تند همزن به خوبی مخلوط می کنیم.

مرحله سوم

سفیده تخم مرغ را باید در حدی مخلوط کنیم که کاملا فرم بگیرد و زمانی که کاسه را بر می گردانیم از داخل کاسه نریزد. در ادامه گلاب را به سفیده تخم مرغ اضافه می کنیم و در حدی که با هم ترکیب شوند، مخلوط می کنیم.

مرحله چهارم

پس از اینکه ترکیب آب، شکر و گلوکز حالتی آبنباتی پیدا کرد، ۲ ملاقه از آن را به کاسه حاوی سفیده تخم مرغ اضافه می کنیم و مواد را در حدی که یکدست شوند، مخلوط می کنیم، سپس تمام مواد را به قابلمه اضافه می کنیم.

مرحله پنجم

حالا مواد درون قابلمه را به مدت ۲ دقیقه با همزن مخلوط می کنیم تا کاملا یکدست شوند، سپس با استفاده از یک قاشق چوبی باید مواد را به آرامی مخلوط کنیم تا بافت مایه گز کاملا یکدست و منسجم شود.

مرحله ششم

داغ زدن مواد حدود یک تا یک و نیم ساعت زمان نیاز دارد. پس از اینکه مایه گز کاملا کشدار و کمی سفت شد، پسته را به قابلمه اضافه کرده و قابلمه را از روی حرارت کنار می گذاریم. حالا مواد را در حدی که با پسته مخلوط شود، ترکیب می کنیم.

مرحله هفتم

در این مرحله کف یک قالب مناسب مقداری آرد می ریزیم و مایه گز را به صورت یکدست درون قالب قرار می دهیم و اجازه می دهیم به خوبی خنک شود. در ادامه مقداری آرد روی مایه گز می ریزیم و قالب را درون یخچال قرار می دهیم.

مرحله هشتم

پس از گذشت ۲ ساعت، قالب را از یخچال خارج می کنیم، سپس مایه گز را از قالب خارج کرده و روی سطح آرد پاشی شده قرار می دهیم. در ادامه مایه گز را به صورت دلخواه برش می زنیم و درون آرد می غلتانیم، سپس در ظرف می چینیم.

پایان/*

اندیشه قرن را در ایتا دنبال کنید

اندیشه قرن را در تلگرام دنبال کنید

مطالب مرتبط