۱۲:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۹

روزهای قبل از شروع جنگ تحمیلی در مرزها چه گذشت؟

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی اندیشه قرن؛ زیر آتش قرار گرفتن شهر و پادگان ارومیه، درگیری سپاه با ضدانقلاب در گردنه صلوات‌آباد، گروگانگیری حزب دمکرات در آبادی تکاب، درگیری ارتش جمهوری اسلامی با نیروهای عراقی در منطقه پاسگاه خین، درگیری ارت...

صدام حسین در حال سخنرانی

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی اندیشه قرن؛ زیر آتش قرار گرفتن شهر و پادگان ارومیه، درگیری سپاه با ضدانقلاب در گردنه صلوات‌آباد، گروگانگیری حزب دمکرات در آبادی تکاب، درگیری ارتش جمهوری اسلامی با نیروهای عراقی در منطقه پاسگاه خین، درگیری ارتش با ناوچه‌های موشک‌انداز عراقی و …. از جمله وقایع روزهای پایانی شهریور ۵۹ است.

رخدادهای ۳۰ شهریور ۱۳۵۹

چکیده

  • امروز ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی در اطلاعیه ای جزئیات سه روز درگیری با نیروهای عراقی را اعلام کرد .
  • در درگیری های سپاه پاسداران و ضد انقلاب در گردنه صلوات آباد و محور دهگلان تلفات قابل ملاحظه ای به ضد انقلاب وارد گردید و از نیروهای پاسداران یک تن به شهادت رسید و سه تن نیز مجروح شدند .
  • نیروهای مسلح غیرقانونی حزب دمکرات در آبادی تکاب با نیروهای جمهوری اسلامی مستقر در منطقه درگیری ایجاد که در نتیجه ۱۰ نفر از آنان به هلاکت رسیدند .
  • یک فروند ناوچه عراقی در محل تلاقی اروند رود و نهر خین به وسیله آتش ارتش جمهوری اسلامی منهدم و غرق گردید .
  • با وجود اینکه دولت عراق اعلام کرده است که کلیه کشتی ها در داخل اروند رود می بایستی با پرچم عراق حرکت کنند کشتی های ایرانی و یا کشتی هایی که به مقصد بنادر ایران حرکت می کنند همچنان با پرچم ایران در کانال حرکت می کنند .
  • ارتش عراق امروز قصر شیرین را زیر آتش شدید توپخانه قرار داد . یک فروند هلیکوپتر ارتش جمهوری اسلامی متعلق به هوادریا در کوی ذوالفقاری آبادان سقوط کرد . در این سانحه سه نفر به شهادت رسیدند .
  • بولنت اولوسو نخست وزیر جدید ترکیه امشب تشکیل یک کابینه جدید ۲۷ نفری را اعلام کرد در کابینه جدید ۷ ژنرال بازنشسته ، ۵ استاد دانشگاه و هفت سیاستمدار قدیمی عضویت دارند .
  • محمد علی رجایی نخست وزیر پس از دیدار با امام خمینی گفت :  از امام اجازه گرفتم که برای بنیاد مستضعفین قانونی تهیه کنم و این قانون را به مجلس ببرم تا اداره بنیاد بر اساس یک قانون مشخص باشد و هر کس تکلیف خودش را در آنجا بفهمد .

درگیری های گسترده در مرزهای ایران ؛ یک ناوچه نظامی عراق منفجر شد

امروز ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی در اطلاعیه ای جزئیات سه روز درگیری با نیروهای عراقی را اعلام کرد . اهم نکات مطرح در این اطلاعیه عبارت است از :

۱- در روز ۲۸ شهریور افراد کمیته میاندوآب که جهت پاکسازی مناطق اطراف میاندوآب اعزام شده بودند با ضد انقلاب برخورد کرده که با متواری شدن مهاجمین یک نفر از افراد کمیته مجروح می شود .

۲- در ساعت یک بامداد ۲۹ شهریور افراد مسلح غیر قانونی شهر ارومیه و پادگان این شهر را با سلاح های سنگین و سبک زیر آتش قرار دادند که توسط نیروهای مسلح ارتش به آتش آنان پاسخ داده شد و ضمن وارد آمدن تلفات به نیروهای مهاجم به چندین ساختمان شهر و نیز مخرن نفت شهر آسیب وارد آمد .

۳- در روز ۲۹ شهریور در درگیری های سپاه پاسداران و ضد انقلاب در گردنه صلوات آباد و محور دهگلان تلفات قابل ملاحظه ای به ضد انقلاب وارد گردید و از نیروهای پاسداران یک تن به شهادت رسید و سه تن نیز مجروح شدند .

گروگان گیری حزب دمکرات در آبادی تکاب

۴- در روز ۲۹ شهریور نیروهای مسلح غیرقانونی حزب دمکرات در آبادی تکاب با نیروهای جمهوری اسلامی مستقر در منطقه درگیری ایجاد که در نتیجه ۱۰ نفر از آنان به هلاکت رسیدند . در این درگیری ضد انقلاب ۱۱ نفر از اهالی منطقه را به گروگان گرفتند.

۵- در ساعت ۱۷ روز ۲۹ شهریور در یک درگیری بین نیروهای رزمنده جمهوری اسلامی و نیروهای عراقی در منطقه پاسگاه خین ، پاسگاه و انبار مهمات عراق به وسیله آتش توپخانه های ارتش جمهوری اسلامی ایران در هم کوبیده می شود در این درگیری تلفات قابل ملاحظه ای به دشمن وارد می شود و از نیروهای خودی دو تن شهید و یک نفر دیگر نیز مجروح می شود . ضمنا قسمتی از پاسگاه خین ایران نیز دچار حریق می گردد .

۶- در ساعت نیم بامداد ۲۹ شهریور نیروهای ارتش عراق مناطق اطراف هنگ ژاندارمری قصر شیرین را زیر آتش قرار می دهند که با آتش شدید نیروهای ارتش جمهوری اسلامی مواجه می شوند .

در حال حاضر نبرد سنگینی در طول کانال اروند رود از دهانه تا آخر خرمشهر و همچنین در مرزهای خشکی استان خوزستان با توپخانه و تانک و موشک و انواع جنگ افزارهای سنگین ادامه دارد دامنه این تیراندازی ها به ترمینال خرمشهر و فرودگاه آبادان نیز کشیده شده است .

انهدام یک ناوچه عراقی در اروند رود

در اطلاعیه شماره ۸ ستاد مشترک ارتش نیز آمده است : در ساعت ۱۷ روز ۲۹ شهریور یک فروند ناوچه عراقی در محل تلاقی اروند رود و نهر خین به وسیله آتش ارتش جمهوری اسلامی منهدم و غرق گردید .

در این روز در درگیری های دریایی یک فروند کشتی عراقی و دو فروند ناوچه موشک انداز و یک فروند ناوچه گارد ساحلی نیروهای عراقی به گل نشستند و بر اثر آتش نیروهای عراقی قسمتی از ساختمان اداره بندر و کشتیرانی و ترمینال نظامی خرمشهر آسیب دیده و خساراتی به آنها وارد شد ، در این درگیری ۱۵ نفر مجروح شدند .

 هشدار رژیم بعث به حرکت کشتی ها با پرچم عراق

با وجود اینکه دولت عراق اعلام کرده است که کلیه کشتی ها در داخل اروند رود می بایستی با پرچم عراق حرکت کنند کشتی های ایرانی و یا کشتی هایی که به مقصد بنادر ایران حرکت می کنند همچنان با پرچم ایران در کانال حرکت می کنند .

نبرد سنگین در طول کانال اروند رود

در حال حاضر نبرد سنگینی در طول کانال اروند رود از دهانه تا آخر خرمشهر و همچنین در مرزهای خشکی استان خوزستان با توپخانه و تانک و موشک و انواع جنگ افزارهای سنگین ادامه دارد دامنه این تیراندازی ها به ترمینال خرمشهر و فرودگاه آبادان نیز کشیده شده است . (۱)

خبر دیگر از درگیری های غرب کشور این که ارتش عراق امروز قصر شیرین را زیر آتش شدید توپخانه قرار داد . در این حمله ۲ درجه دار ارتش مجروح شدند و بر اثر اصابت گلوله های توپ چندین نقطه قصر شیرین خسارت دید . (۲)

یک هلیکوپتر در نوار مرزی ساقط شد

خبر دیگر این که بر اساس گزارش های رسیده از نوار مرزی ایران و عراق در جنوب کشور ساعت ده صبح امروز در آبادان صدای انفجار گلوله توپ شنیده شد و به دنبال آن مردم بلافاصله مغازه ها را بستند و شهر به حالت تعطیل درآمد و مردم به کمک نیروهای انقلاب رفتند . در همین زمان یک فروند هلیکوپتر ارتش جمهوری اسلامی متعلق به هوادریا در کوی ذوالفقاری آبادان سقوط کرد . در این سانحه سه نفر به شهادت رسیدند . از امروز فرودگاه آبادان بسته شده و پروازهای هواپیمایی ملی ایران به مقصد آبادان از این پس به مقصد اهواز انجام می شود . (۳)

با وجود اینکه دولت عراق اعلام کرده است که کلیه کشتی ها در داخل اروند رود می بایستی با پرچم عراق حرکت کنند کشتی های ایرانی و یا کشتی هایی که به مقصد بنادر ایران حرکت می کنند همچنان با پرچم ایران در کانال حرکت می کنند .

یک ژنرال نخست وزیر ترکیه شد

بولنت اولوسو نخست وزیر جدید ترکیه امشب تشکیل یک کابینه جدید ۲۷ نفری را اعلام کرد در کابینه جدید ۷ ژنرال بازنشسته ، ۵ استاد دانشگاه و هفت سیاستمدار قدیمی عضویت دارند . اولوسو دیشب از سوی عوامل کودتا به این سمت منصوب شد .(۴) گفتنی است کودتای ترکیه که از ترس رسیدن اسلامگراها به قدرت در این کشور روی داده است به سرعت مورد حمایت دو ابرقدرت شوروی و آمریکا قرار گرفت و شرق و غرب این کودتا را به رسمیت شناختند .

دیدار نخست وزیر با امام ؛ اعضای باقی مانده کابینه معرفی می شوند

محمد علی رجایی نخست وزیر امروز به دیدار امام خمینی رهبر انقلاب رفت و با ایشان در زمینه های گوناگون از جمله بنیاد مستضعفان به گفت و گو نشست . رجایی در این دیدار گزارشی از روند عملکرد بنیاد مستضعفین خدمت امام امت ارائه کرد .

در پایان این دیدار نخست وزیر در مصاحبه ای اعلام کرد : از امام اجازه گرفتم که برای بنیاد مستضعفین قانونی تهیه کنم و این قانون را به مجلس ببرم تا اداره بنیاد بر اساس یک قانون مشخص باشد و هر کش تکلیف خودش را در آنجا بفهمد و به نظر من اشکال اصلی در بنیاد مستضعفین دو چیز است یکی گسترش وسیع و متنوع بودن مسائل است و دیگر این که افرادی که در آنجا هستند تحت یک ضابطه ای عمل نمی کنند و تا آنجایی که من بررسی کرده ام مشکل اصلی بیشتر از قسمت دوم است . رجایی در مورد تکلیف نهایی کابینه نیز گفت : گزارشی در این زمینه خدمت امام ارائه کردم و انشاء الله تا روز سه شنبه باقی مانده کابینه معرفی خواهند شد . (۵)

پی نوشت :

۱- اطلاعات ، ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ ، صفحه ۴

۲- اطلاعات ، ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ ، صفحه ۱۷

۳-  اطلاعات ، ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ ، صفحه ۲

۴- اطلاعات ، ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ ، صفحه ۲۰

۵- اطلاعات ، ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ ، صفحه ۲

مطالب مرتبط