۰۹:۱۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۷

دهک بندی یارانه با کد ملی | روش استعلام دهک بندی یارانه از طریق سامانه حمایت/ اعتراض دهک بندی

آخرین تغییرات دهک بندی خانوار‌ها بر اساس اطلاعات اقتصادی سال‌های ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۲ در سامانه حمایت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعمال شد که نشان دهنده دهک خانوار و وضعیت مشمول بودن یا نبود دریافت یارانه نقدی است.

یارانه

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه قرن،دهک بندی یارانه یکی از مهمترین بخش های جامعه است که دولت آن را تدبیر کرده تا مردم را قسمت بندی کند. در دهک بندی یارانه به چند قشر اول یک کمک معیشتی تعلق میگیرد تا با کمک آن از مشکلات اقتصادی خود رها یابند. برای این بخش دولت نحوه اعتراض هم گذاشته است. برای با خبرشدن از جزئیات بیشتر و برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دهک بندی یارانه اندیشه معاصر را تا انتها دنبال کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

روش استعلام دهک بندی یارانه از طریق سامانه حمایت

بسیاری از یارانه‌بگیران هنوز نمی‌دانند که در چه دهک‌ بندی یارانه‌ ای قرار دارند. برای دانستن این موضوع روش‌هایی وجود دارد که اکثراً ساده به نظر می‌رسند. اما در میان این روش‌ها، استعلام دهک بندی یارانه با کد ملی بوسیله شماره گویا و پیامک جزء ساده‌ترین راه‌ها هستند که نه نیازی به داشتن گوشی هوشمند است و نه اینترنت مورد نیاز است.

سرپرستان خانوار می‌توانند با مراجعه به سایت حمایت از نحوه دهک‌بندی خود مطلع شوند. تنها سرپرستان خانوار می‌توانند به این سامانه مراجعه و پس از دریافت کد به صورت پیامکی از طریق تلفن همراه، سایر فرایندهای خود را در این سامانه پیگیری کنند.

افراد برای کسب اطلاع از دهک خانوار خود می توانند این روش را امتحان کنند.

استعلام از طریق سایت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی: متقاضیان می توانند برای اطلاع از آخرین وضعیت دهک بندی خود به سامانه حمایت به نشانی https://hemayat.mcls.gov.ir / مراجعه کنند. با ورود به سامانه دهک بندی خانوار امکان بررسی و پیگیری واریز یارانه معیشتی برای افراد وجود دارد./ترفندباز

دهک بندی یارانه با کد ملی | روش استعلام دهک بندی یارانه از طریق سامانه حمایت/ اعتراض دهک بندی

دهک بندی یارانه با کد ملی | روش استعلام دهک بندی یارانه از طریق سامانه حمایت/ اعتراض دهک بندی

-استفاده از کد دستوری (#کد ملی*۴۳۸۵۷*۴*) را به عنوان کد استعلام دهک خانوار معرفی کردند که اشتباه است و تنها کاربرد این کد برای اطلاع از اینکه فرد، از یارانه برخوردار است یا خیر، می باشد.

همچنین در یکی دیگر از روش های استعلام دهک خانوار، می توانید از طریق شماره گویا اقدام کنید و براین اساس باید به شکل زیر عمل کنید:

-استعلام دهک خانوار از طریق شماره گویا برای استفاده از این روش باید ابتدا با شماره ۰۹۲۰۰۰۰۶۳۶۹ تماس بگیرید. سپس کد ملی سرپرست خانوار و شماره تلفن شان را وارد کنید. به این ترتیب میتوانید از دهک خود مطلع شوید.

در نهایت هم فارغ از تمامی این روش ها در صورتی که می خواهید به دهک بندی خود اعتراض بزنید و نحوه آن را نمی دانید می توانید به یکی از دفاتر پیشخوان مراجعه کنید /اقتصاد نیوز

آموزش اعتراض به دهک بندی یارانه

بر طبق اعلام وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی خانوارهایی که به دهک‌بندی خود اعتراض دارند می‌توانند با ثبت تغییرات درآمد، دارایی‌ها و شرایط ویژه خود در سامانه hemayat.mcls.gov.ir، درخواست بررسی مجدد دهک‌بندی خود را ارائه کنند.

۱. آدرس hemayat.mcls.gov.ir را در مرورگر خود وارد نمایید و گزینه «ورود به سامانه حمایت» را انتخاب کنید.
( توجه داشته باشید خدمات این سامانه برای سرپرست خانوار در نظر گرفته شده است، در صورت نیاز به اصلاح ساختار خانوار از طریق دستورالعمل های سازمان هدفمندی و پلیس +۱۰ اقدام فرمایید.)

۲. در قسمت دوم وارد بخش احراز هویت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می شوید، گزینه کاربر حقیقی را انتخاب کرده، سپس کد ملی سرپرست خانوار را وارد نمایید و پس درج کد امنیتی بر روی گزینه ورود به سامانه کلیک کنید.

۳. در این بخش شما وارد پروفایل کاربری خود در سامانه حمایت شده اید و می توانید دهک رفاهی خانوار خود و وضعیت یارانه را مشاهده نمایید.
۴. در صورت تمایل به ثبت درخواست بازبینی دهک خانوار، بر روی دکمه درخواست بررسی کلیک کنید و مراحل ذیل را دنبال کنید.
پس از تایید موافق نامه، فرایند ثبت درخواست برای شما آغاز می شود./اختبار

دهک چیست؟

از لحاظ آماری دهک به معنای یک دهم جمعیت کل کشور و یک مفهوم نسبی و جمعیتی است. به عبارت دیگر دهک ۱۰ معدل ۱۰ درصد از جمعیت کشور خواهد بود که در مجموع و پس از ترکیب آیتم های وسع سنجی نسبت به مابقی جمعیت کشور وضعیت رفاهی بالاتری دارد.

لازم به ذکر است هر دهک از لحاظ جمعیتی همواره ثابت و به طور متوسط شامل ۸.۵ میلیون نفر است. بنابراین در صورتی که در هر مرحله از وسع سنجی افراد از دهک ۱۰ خارج شده و به دهک های پایین تر بروند، دقیقا معادل تعداد همان افراد از دهک های پایین تر به دهک ۱۰ اضافه می شوند.

نحوه ورود و ثبت نام در سامانه حمایت دهک بندی با کد ملی

برای ثبت نام در سایت حمایت معیشتی جاماندگان داوطلبان باید مراحل زیر را انجام دهند:

۱. ورود به سامانه حمایت به نشانی hemayat.mcls.gov.ir

۲. انتخاب گزینه «ورود به سامانه حمایت»

۳. نمایش پنجره ورود به سامانه حمایت معیشتی

۴. ثبت اطلاعات مربوط به کد ملی سرپرست خانواده و در کادر دوم شماره حساب واریز یارانه

۵. وارد کردن کد امنیتی و انتخاب گزینه ورود

۶. تکمیل رضایت نامه دسترسی به اطلاعات دارایی و مالی خانواده‌

۷. پایان مراحل ثبت نام در سامانه /حیات

سوالات متداول

۱- روش های استعلام دهک بندی خانوار چیست؟
از جمله روش های استعلام دهک بندی خانوار می توان به استعلام این امر از طریق کد دستوری مخصوص و یا مراجعه به سایت حمایت hemayat.mcls.gov.ir اشاره کرد که جزئیات و توضیحات این امر در متن مقاله، ارائه شده است.

۲- استعلام دهک بندی خانوار با کد ملی چگونه است؟
برای استعلام دهک بندی خانوار با کد ملی، سرپرست خانوار باید، به وارد پورتال خود در سایت hemayat.mcls.gov.i شده و گزینه وضعیت اقتصادی خانوار را انتخاب نماید که جزئیات و راهنمای تصویری این امر در متن مقاله ارائه شده است.

۳- استعلام دهک بندی خانوار با تلفن گویا چگونه است؟
برای استعلام دهک بندی خانوار با تلفن گویا، متقاضی باید با شماره ۰۹۲۰۰۰۰۶۳۶۹، تماس گرفته و با دادن شماره ملی و شماره همراه سرپرست خانوار، از دهک بندی خانوار، مطلع گردد که جزئیات این امر در متن مقاله، آمده است. /دینا

 

پایان/*

اندیشه قرن را در ایتا دنبال کنید

اندیشه قرن را در تلگرام دنبال کنید

مطالب مرتبط