۰۳:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۴/۲۰

تمدید مهلت بارگذاری مدارک رتبه بندی + جدیدترین خبر از رتبه بندی معلمان و افزایش حقوق تیرماه معلمان

مشمولانی که حداقل یک سال از تأیید نهایی مرحله اول رسیدگی به پرونده آنان گذشته و کارنامه رتبه بندی آنان دارای وضعیت "عدم احراز رتبه است، مشمول ارزیابی مجدد مطابق ماده ۵ آئین نامه هستند.

رتبه بندی معلمان

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه قرن، تمدید مهلت بارگذاری مدارک رتبه بندی و جدیدترین خبر از رتبه بندی معلمان بهمراه افزایش حقوق تیرماه معلمان، عنوان مطالبی است که در این گزارش از اندیشه قرن می خوانید و برایتان روشن خواهد شد که معلمانی که از تاریخ ۱ خرداد ۱۴۰۳ به بعد حداقل یک‌سال از تایید نهایی مرحله اول رسیدگی به پرونده آنان گذشته و کارنامه آنان دارای وضعیت‌: “عدم احراز رتبه/ فاقد رتبه” است، مشمول ارزیابی مجدد شدند؛ به این معنا که باید مجددا مدارک رتبه بندی خود را بارگزاری کنند.

وزارت آموزش و پرورش اطلاعیه‌ای درباره ‌ارزیابی مجدد مشمولانی که پس از ارزیابی نخست در وضعیت عدم احراز رتبه (فاقد رتبه) قرار گرفته‌اند، منتشر کرد.

تمدید مهلت بارگذاری مدارک رتبه بندی

پیرو بخشنامه شماره ۱۷/۷۱۰ مورخ ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ در اجرای ماده ۵ آئین نامه اجرایی رتبه بندی معلمان (موضوع ارزیابی مجدد مشمولانی که پس از ارزیابی نخست در وضعیت عدم احراز رتبه (فاقد رتبه) قرارگرفته‌اند) و با لحاظ کردن شرایط زیر در فرآیند بارگذاری مستندات و ارزیابی مجدد جهت تعیین رتبه استحقاقی قرار می‌گیرند.

۱. مطابق مقررات مدت زمان ارزیابی مجدد مشمولان ماده فوق یک سال پس از تأیید نهایی مرحله اول پرونده آنان در هیأت ممیزه می‌باشد.

۲. تمامی مشمولانی که از تاریخ اول خرداد ۱۴۰۳ به بعد حداقل یک‌سال از تأیید نهایی مرحله اول رسیدگی به پرونده آنان گذشته و کارنامه رتبه بندی آنان دارای وضعیت: “عدم احراز رتبه / فاقد رتبه” است، مشمول ارزیابی مجدد مطابق ماده ۵ آئین نامه می‌باشند.

۳. مالک عمل، رتبه مندرج در کارنامه رتبه بندی افراد در صفحه شخصی آنان در سامانه my.medu.ir می‌باشد، لذا در صورتی که فرآیند رسیدگی به پرونده افراد به اتمام رسیده و مورد تأیید نهایی هیأت ممیزه قرار گرفته است ( مطابق بند ۱) مشمول ارزیابی مجدد می‌شوند .

۴. مشمولان ماده مذکور صرفاً افرادی می‌باشند که در وضعیت شاغل باشند .

۵. جهت بارگذاری مدارک و مستندات؛ تاریخ صدور و یا اجرای فعالیت می‌بایست منتهی به تاریخ پایان مهلت یک‌ساله باشد و تاریخ‌های پس از آن مورد پذیرش نمی‌باشد. (به عنوان مثال فردی که در مورخ یکم تیر ماه ۱۴۰۳ مهلت یک ساله تکمیل شده است مدارک تا قبل از این تاریخ معتبر می‌باشد)

۶. زمان شروع بارگذاری مدارک از تاریخ ورود به سامانه به مدت یک ماه می‌باشد. مدت زمان پیش بینی شده قابل تمدید نمی‌باشد.

۸. افرادی که قبل از یکم خرداد ۱۴۰۳ مهلت یک ساله آنها به پایان رسیده بود و مشمول ارزیابی مجدد شده‌اند با توجه به نزدیک شدن به پایان مهلت یک ماه می‌بایست حداکثر تا تاریخ ۲۰ تیر ماه ۱۴۰۳ نسبت به تکمیل و بارگذاری مدارک اقدام نمایند در غیر این صورت مطابق مقررات مهلت یک ماه آنان به پایان خواهد رسید.

۹. مسئولیت اطلاع رسانی به موقع، دقیق و جامع به مشمولان برعهده مدیران کل استان‌ها می‌باشد، لذا انتظار می‌رود تدابیر و راهکارهای مناسب جهت آگاهی بخشی و اطلاع رسانی به همه مشمولان در سطح استان، مناطق و مدارس اتخاذ گردد.

جدیدترین خبر از رتبه بندی معلمان

به گزارش اندیشه قرن ، بارگذاری مدارک رتبه بندی معلمان و ویرایش آن در مهلت مقرر از طریق سامانه رتبه بندی فرهنگیان انجام می شود. از مدارک لازم برای تکمیل فرم رتبه بندی می توان به فرم خوداظهاری، دستاوردهای خلاقیت و نوآوری علمی، پژوهش های مرتبط با بهبود عملکرد، تالیف و تدوین مقاله و کتب و … اشاره کرد.

فرهنگیان شاغل در آموزش و پرورش برای افزایش کیفیت نظام آموزشی کشور می بایست در طرح نظام رتبه بندی معلمان شرکت نمایند. شرکت در طرح رتبه بندی معلمان به صورت اینترنتی و از طریق سامانه رتبه بندی معلمان به نشانی rtb.medu.ir صورت می گیرد.

هنگام بارگذاری مدارک رتبه بندی معلمان می بایست شایستگی های عمومی، مدرک تحصیلی، دستاوردهای خلاقیت و نوآوری علمی، پژوهش های مرتبط با بهبود عملکرد، تایید و تدوین کتب و تالیف و تدوین مقاله خود را در سامانه رتبه بندی معلمان بارگذاری نمایند. در اندیشه قرن مدارک لازم برای بارگذاری اطلاعات و همچنین نحوه تکمیل فرم خوداظهاری فرهنگیان به جهت راهنمایی بیشتر قرار داده شده است.

همانطور که گفته شد طرح رتبه بندی معلمان برای افزایش کیفیت نظام آموزشی کشور و بهبود معیشت فرهنگیان اجرایی می شود. توجه داشته باشید تمامی معلمانی که در حکم پرسنلی آنان از کلمات معادل معلم (آموزگار، دبیر، هنرآموز، مربی امور تربیتی و …) استفاده شده است امکان شرکت در رتبه بندی فرهنگیان و بارگذاری مدارک را دارند.

 

بنابراین آن دسته از شاغلان آموزش و پرورش از قبیل نیروهای اداری، نیروهای فاقد کدشناسه استخدام، کارکنان مامور به مدارس غیردولتی، نیروهای مازاد مدارس، کارکنان مامور یا انتقالی به سایر دستگاه های اجرایی، افرادی که در مرخصی بدون حقوق بسر میبرند، افراد مشغول به تحصیل و افرادی که از بیش از یک صندوق حقوق دریافت می کنند، مشمول آیین نامه رتبه بندی معلمان نیستند. لازم به ذکر است که زمان ارسال مدارک تا روز پنج شنبه مورخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱ تمدید شده است.

 

واجدین شرایط شرکت در رتبه بندی معلمان در موعد مقرر فرصت دارند بصورت اینترنتی و از طریق سایت rtb.medu.ir اقدام به بارگذاری و ویرایش فرم خوداظهاری رتبه بندی معلمان اقدام نمایند. ممکن است برخی افراد در این مرحله به دلایل مختلف امکان ثبت و تکمیل اطلاعات را نداشته باشند؛ براساس آنچه در اندیشه قرن بیان کردیم؛ بر همین اساس مقرر شد برای افراد جامانده از بازه زمانی اول، فوت شدگان شاغل و بازنشسته از ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ به بعد، نیرو‌های جدیدالاستخدام از ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ به بعد و افراد مشمول تبصره ۴ ماده ۳ آئین نامه (مهرآفرین و …) از ۲۵ مهر تا ۱۳ آبان ۱۴۰۱ دسترسی به سامانه رتبه بندی جهت ثبت و تکمیل اطلاعات فراهم شود.

بارگذاری مدارک رتبه بندی معلمان در سه مرحله صورت می گیرد که بدین شرح می باشد:

مدارک لازم برای بارگذاری رتبه بندی معلمان

یکی از مراحلی که هنگام ثبت نام در سامانه رتبه بندی می بایست انجام شود این است که هر داوطلب می بایست مدارک لازم را در این سامانه بارگذاری نماید.

برای بارگذاری مدارک رتبه بندی معلمان لازم است تا هر فرد در زمان مقرر کد ملی و کلمه عبور که همان کلمه عبور سامانه پروفایل (profile.medu.ir) می باشد را وارد نماید. هنگام ثبت نام در سامانه رتبه بندی معلمان و بارگذاری مدارک رتبه بندی فرهنگیان فرد می بایست فیلدهای مربوط به شایستگی های عمومی و تخصصی را تکمیل نمایند.

نحوه تکمیل فرم رتبه بندی معلمان

تکمیل فرم های خود اظهاری رتبه بندی معلمان در چند مرحله شایستگی های عمومی، شایستگی های تخصصی، شایستگی های حرفه ای و تجربه صورت می گیرد. فرد پس از تکمیل هر مرحله و تایید آن می تواند وارد مرحله بعدی شده و اقدام به تکمیل آن نماید. در انتها پس از اتمام بارگذاری مدارک در سامانه رتبه بندی معلمان می بایست مجددا مدارک را بررسی و به تایید نهایی برساند.

افزایش حقوق تیرماه معلمان

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در خصوص شرایط رتبه‌بندی دانشجو معلمان عنوان کرد: دانشجو معلمانی که تحصیل آن‌ها پایان یافته باشد، مدارکشان تکمیل و توسط دانشگاه تایید شده باشد، در صورت بارگذاری مدرک، مشمول رتبه بندی می‌شوند.

فرهادی در خصوص میزان دریافتی دانشجومعلمان گفت: این افراد بدلیل آنکه تازه فارغ التحصیل شده‌اند در واقع آموزشیار معلم (مربی آموزشیار معلم) می‌شوند و شرایط حقوق آن‌ها نسبت به رتبه‌ای که می‌گیرند و با توجه به منطقه خدمت، سختی آب و هوا و متاهل بودن پرداخت می‌شود.

وی در پایان علت اصلاح رتبه‌بندی را به روزآوری آیین‌نامه رتبه بندی مطابق با قانون اعلام کرد و افزود: اصلاحات باید در کارگروه تخصصی بررسی شود و طبق زمان بندی در برنامه هفتم مکلف به اعلام نتیجه آن هستیم.

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی، از رتبه بندی یک تا پنج مدارس غیردولتی خبر داد و اعلام کرد که این رتبه‌بندی در تعیین «شهریه» مدارس غیردولتی اثرگذار است.

احمد محمودزاده درباره خبری که اخیرا رئیس کمیسون آموزش مجلس مبنی بر احتمال رتبه بندی معلمان مدارس غیردولتی اعلام کرده بود، اظهار کرد: من این موضوع را نه تایید و نه تکذیب می‌کنم و باید جزئیات آن را از کمیسیون آموزش بپرسید اما طبق آنچه که من به عنوان رئیس سازمان مدارس غیردولتی اطلاع دارم، چنین چیزی در آموزش و پرورش مطرح نیست.

رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ گفت: براساس توافق این کمیسیون و دولت، فوق العاده خاص به همه گروه های شغلی که تاکنون فوق العاده خاص دریافت نکردند، پرداخت خواهد شد.

حمیدرضا حاج بابایی با اشاره به جزئیات جلسه کمیسیون تلفیق، گفت:براساس توافقی کمیسیون تلفیق و دولت، فوق العاده خاص به همه گروه های شغلی که تاکنون فوق العاده خاص دریافت نکردند، پرداخت خواهد شد.

وی تاکید کرد:البته به زودی بر روی کم و کیف برقراری فوق العاده خاص و نحوه اجرا برای گروه های شغلی، با دولت به توافقی خواهیم رسید امیدواریم به زودی به یک جمع بندی در این بخش دست پیدا کنیم.

وی با بیان اینکه به جای رتبه‌بندی معلمان مدارس غیردولتی بحث صلاحیت حرفه‌ای این معلمان را دنبال می‌کنیم، تاکید کرد: برای ارتقای توانمندی‌های معلمان مدارس غیردولتی بحث صلاحیت حرفه‌ای را این معلمان را دنبال می‌کنیم.

بخشی از این صلاحیت حرفه‌ای به ارتقای توانمندی معلمان و دانش افزایی آنها بر می‌گردد. در این راستا ۳۶۰ ساعت دوره طراحی کردیم که تا کنون ۶۰ ساعت آن برگزار شده است. بخش دیگر این موضوع را نیز در خصوص ارتقای دستمزد، بیمه و حقوق و مزایا معلمان مدارس غیردولتی پیگیری می‌کنیم. به محض تایید این امر در مجلس، آن را عملیاتی می‌کنیم.

معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه رتبه‌بندی مدارس غیردولتی در دستور کار آموزش و پرورش است، درباره جزئیات آن توضیح داد: رتبه بندی مدارس غیردولتی در مجلس و در خلال بازنگری قانون سازمان مدارس غیردولتی مصوب شد. اگر شورای نگهبان نیز تایید کند، آموزش و پرورش مکلف است طی شش ماه آینده، مولفه‌های مربوط به درجه بندی و رتبه‌بندی مدارس را اعلام کند.

محمودزاده درباره مزیت رتبه بندی مدارس غیردولتی تاکید کرد: در صورت رتبه بندی مدارس غیردولتی، شهریه این مدارس بر مبنای آن تعیین شود. اینگونه مردم در جریان رتبه مدرسه خواهند بود و بر مبنای آن فرزندان خود را ثبت نام می‌کنند.

وی در پاسخ به اینکه برای رتبه بندی مدارس غیردودتی چه سطوحی را در نظر گرفته‌اید؟ عنوان کرد: رتبه بین یک تا پنج مد نظر داریم. این رتبه بندی روی شهریه مدارس و ثبت نام دانش آموز اثرگذار است. البته عنصر اصلی تاثیر گذاری بر رتبه مدارس، معلم است و اگر معلمان باعث شوند مدرسه رتبه خوبی بگیرد حتما مورد تقدیر قرار می‌گیرند./اندیشه قرن

پایان/*

اندیشه قرن را در ایتا دنبال کنید

اندیشه قرن را در تلگرام دنبال کنید

مطالب مرتبط