۱۹:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۲

ببر سیبری بزرگترین ببر دنیا که در حال انقراض است

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی اندیشه قرن؛ببر سیبری که نام دیگر ببر ایتالیایی و ببر کره ای است در واقع زیر گونه ببر مازندران است که منقرض شده است. این گونه ببر ها در گذشته در منطقه وسیعی از شرق آسیا زندگی می کرد اما اکنون در شرق سیبری زندگ...

ببر سیبری بزرگترین ببر دنیا که در حال انقراض است

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی اندیشه قرن؛ببر سیبری که نام دیگر ببر ایتالیایی و ببر کره ای است در واقع زیر گونه ببر مازندران است که منقرض شده است. این گونه ببر ها در گذشته در منطقه وسیعی از شرق آسیا زندگی می کرد اما اکنون در شرق سیبری زندگی می کند. در ادامه توضیحاتی را در رابطه با ببر سیبری برای شما عزیزان به اشتراک می گذاریم پس همراه ما باشید.

بررسی خصوصیات ببر سیبری

ببر سیبری بزرگ ترین مدل ببر و بزرگ ترین نوع گربه سانان می باشد. این ببر در سال هزار و نهصد و سی در معرض خطر انقراض قرار داشت و تعداد آن ها روز به روز کاهش پیدا می کرد به طوری که از این ببر ها تعداد کمی مانده بود. این ببر در باور نکردنی شرایط خود را از معرض انقراض نجات داد و جمعیت آن در سال دو هزار و ده حدودا سیصد و شصت تا شد.

ببر سیبری با توجه به افزایش جمعیتی که در سال دو هزار و ده داشت در بالا ترین رده حفاظتی یعنی در بحران انقراض رهایی یافت و فقط اکنون در حالت خطر انقراض قرار گرفت که احتمال می دهیم به زودی از این مرحله هم گذر کند. این حیوان تنوع ژنتیکی خیلی پایینی دارد که به دلیل کاهش شدید جمعیت این ببر ها در سال هزار و نهصد و چهل و تعداد کم توله ببر هایی می باشد که بلوغ رسیده اند.

با توجه به این که بیشتر از نود درصد و ببر های سیبری در مناطق کوهستانی سیخوته آلین زندگی می کند. جدید ترین مطالعه های ژنتیکی روی دی ان های باقی مانده از ببر های هیرکانی و نمونه های زنده ببر سیبری نشان می دهد که نیای مشترک این دو نوع ببر در مشرق کشور چین زندگی می کردند و از مسیر راه ابریشم گانسو به آسیای میانه رفته اند.

گروهی از این ببر ها از شرق سیبری و اطراف رود آمور رفته و ببر سیبری حال حاضر را ایجاد کرده اند. این ببر ها در بخش جنوب شمال شرق روسیه و مرز روسیه و چین و کره شمالی می باشد. تعداد کمی از آن ها در چین حتی ساکن هستند ولی این جمعیت اندک جدا از جمعیت روسی زندگی می کنند. جالب است بدانید هنوز نمی دانیم که آیا هنوز این ببر در کره شمالی هم هست یا نه در آن جا منقرض شده است.

ببر های سیبری در ابعاد بزرگی هستند به طوری که شاید ببر های گونه دیگر کوچک تر باشند. تا دهه هزار و نهصد و هشتاد میلادی ببر های سیبری نر بین صد و هشتاد تا سیصد و ماده ها صد تا صد و هشتاد کیلوگرم وزن داشتند. طول بدن ببر های سیبری از نوک تا دم آن ها حدودا دویست تا دویست و سی سانتی متر می باشد. ارتفاع این ببر ها تا ناحیه شانه بین صد تا دویست سانتی متر است.

دندان نیش این حیوان هفت و نیم سانت و یکی از حیواناتی است که دارای بلند ترین دندان نیش است. به طور کل ببر هایی که اسیر هستند البته شاید این واژه جالبی نباشد چرا که از آن ها مراقبت می شود اما به هر حال وزن آن ها به نسبت هم نوع هایشان خیلی بیشتر است چرا که تغذیه آن ها خیلی خوب است و حتی به چهارصد و بیست و سه می رسد.

این ببر ها یکی از بزرگ ترین گربه سانان است که البته از این بزرگ تر هم در حیات وحش است. این ببر ها یکی از سه گربه سان بزرگ جهان می باشد و از زیر گونه شیر آفریقایی است و نژاد شیری که در آفریقا هنوز موجود است به اندازه بزرگ است که به اندازه این ببر می رسد. ببر های سیبری تاریخی و ببر های بنگال بزرگ ترین آن ها هستند. زمانی که ببر های سیبری به طور معمول سبک تر از بنگال ها هستند.

طول عمر این حیوان چقدر است؟

به طور معمول ببر ها بین هشت تا ده سال عمر می کنند و بیشترین عمر ثبت شده برای ببر ها بیست و شش سال می باشد. یک ببر هشت ساله قدرتش به حدی زیاد است که می تواند با حیوانات قدری همچون خود مبارزه کند.

ببر سیبری چه ویژگی هایی دارد؟

این ببر ها در اندازه های بزرگ هستند به طوری که از بزرگترین نوع گربه سانان است. این حیوان دارای دندان نیش بزرگی است که حدودا هفت و نیم سانت است. ببر سیبری دارای پوستی راه راه است. این ببر ها پا های بسیار قوی دارند و مبارز های توانمندی هستند. اگر شما جنگ بین شیر و ببر را دیده باشید متوجه قدرت این ببر های می شوید.

وزن ببر ها به طور معمول صد و بیست است و شاید برای حیواناتی که در باغ وحش هستند این اندازه بیشتر هم شود و به سیصد و هشتاد و چهار برسد. طول دم این ببر ها بین شصت تا صد و ده سانتی متر است. وزن ببر های ماده بزرگسال صد و بیست و صد و هشتاد کیلوگرم می باشد.

زیستگاه ببر سیبری کجاست؟

همان گونه که در بخش های قبل هم شرح دادیم این ببر ها اوایل در بخش جنوبی شرق روسیه زندگی می کردند و در کنار رودخانه آمور و مرز روسیه و چین بودند که از طریق مسیر ابریشم گانسو وارد آسیای میانه شدند و در نهایت گروهی از آن ها به سمت شرق سیبری و سمت رود آمور رفتند. در گذشته گونه ای از این ببر ها در مازندران هم وجود داشت ولی متاسفانه منقرض شد.

ببر های بزرگسال اکثرا دوست دارند تا تنها زندگی کنند و به صورت جمعی نباشند اما معمولا اینطور نیست و یک گروه در یک مکان هستند. ببر های ماده همیشه تلاش می کنند تا طوری قلمروشان باشد که به مادرشان نزدیک باشد.

دشمن طبیعی این حیوان چیست؟

شاید برای شما هم سوال شده باشد که دشمن طبیعی این حیوان چیست و یا این حیوان از کدام حیوان شکست می خورد که در پاسخ باید بگوییم ببر ها به طور معمول با کروکودیل ها و کار هایی مثل افعی و کبرا در نبرد هستند. اگر شما در فیلم های متعدد مشاهده کرده باشید احتمالا دیده اید که مار به دور ببر پیچیده شده است و اینقدر این کار را می کند تا ببر را خفه کند.

جدول اطلاعات

در این بخش اطلاعات مختصری را در رابطه با ببر سیبری در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم.

عنوان ببر سیبری
سن بلوغ ۴
طول عمر ۸-۱۰
خوراک حیوانات کوچک تر
گونه گربه سانان

غذای این حیوان چیست؟

به طور کل ببر ها شکارچی های قهاری ها هستند و هر روزه همانند دیگر چهار پایان به دنیال غذا می روند و شکار های کوچک و بزرگ می کنند. حیواناتی که مورد شکار این حیوان معمولا قرار می گیرد آهو و گوزن است.  ببر ها حیواناتی هستند که همیشه به دنبال بهترین طعمه می باشند و بهترین طعمه از نظر آن ها مظلوم ترین حیوان است که خیلی برای شکار آن تلاش نکنند.

بسته به این که ببر در روز چه قدر نیاز به خوردن غذا داشته باشد شکار می کند یعنی شاید حتی روزی دو الی سه آهو شکار کرده و بخورد. اگر شما به باغ وحش رفته باشید حیوانات زیادی نظیر ببر ها را می بینید و همین طور شاید از چند گونه از ببر در باغ وحش وجود داشته باشد.

آیا ببر سیبری در خطر انقراض است؟

همانگونه که در قسمت های قبل شرح دادیم این ببر ها مدتی در حال منقرض شدن بودند به طوری که دیگر تعداد  آن ها به شدت کاهش یافته بود و همه افراد می گفتند که نسلش تا سال آینده منقرض می شود اما در کمال ناباوری جمعیت این ببر ها به شدت افزایش یافت و از منقرض شدن رهایی یافتند. در حال حاضر این ببر ها در حالت خطر انقراض به سر می برند یعنی ممکن است باری دیگر جمعیت آن ها به شدت کاهش یابد. برای اطلاعات بیشتر می توانید به سایت ویکی پدیا ببر سیبری سر بزنید تا به اطلاعات جامع و کاملی دست یابید.

تصاویر ببر سیبری را در کجا مشاهده کنیم؟

اگر علاقه مند هستید تا به همه تصاویر این ببر ها دست یابید می توانید نام آن ها را در موتور های جستجو وارد کنید و از این طریق به بهترین نحو ممکن از سایت های متعدد به هر یک از این تصاویر دست یابید. امروزه افرادی هستند که علاقه زیادی دارند تا تصاویر این حیوانات را جمع آوری کنند و در سایت یا فضا های مجازی برای علاقه مند به اشتراک می گذارند.

ببر سیبری جزو کدام گونه های جانوری می باشد؟

ببر سیبری نوعی از گربه سانان است که در اندازه بزرگ می باشد. اگر شما تا به اکنون تصاویر این ببر را مشاهده کرده باشید احتمالا متوجه می شوید که تا چه میزان به نسبت دیگر حیوانات بزرگ است.

سن بالغ شدن ببر سیبری چه سنی است؟

معمولا این ببر ها در چهار سالگی بالغ می شوند و از نظر اندازه همانند پدر و مادرشان می شوند.

سوالات متداول

بیشترین وزن ببر سیبری چه قدر بوده است؟

سیصد و هشتاد و چهار بیشترین وزن ببر بوده است.

بیشترین سن ببر سیبری چه میزان بوده است؟

بیست و شش سالگی بیشترین سنی است که برای ببر سیبری به ثبت رسیده است.

ببر سیبری در چه سنی بالغ می شود؟

ببر سیبری در سن چهار سالگی بالغ می شود.

چگونه به تصاویر ببر سیبری دسترسی داشته باشیم؟

از طریق سایت های متعدد می توانید به بهترین نحو ممکن به تصاویر ببر سیبری دست یابید.

مطالب مرتبط