۱۳:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۴

بایدن: با شی متعهد شدیم به “توافق تایوان” متعهد باشیم

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا گفت:‌من با شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین درباره تایوان صحبت کردم. موافقت کردیم تا از توافق تایوان تبعیت کنیم. ما این را واضح اعلام کردیم و من فکر نمی‌کنم او باید کاری غ...

چین و آمریکا

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا گفت:‌من با شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین درباره تایوان صحبت کردم. موافقت کردیم تا از توافق تایوان تبعیت کنیم. ما این را واضح اعلام کردیم و من فکر نمی‌کنم او باید کاری غیر از پایبندی به توافق انجام دهد.

 

مشخص نیست که بایدن به چه توافقی اشاره کرده است. بر اساس سه بیانیه مشترک ، شش ضمانت نامه و قانون روابط تایوان ، که تصمیم ایالات متحده برای ایجاد روابط دیپلماتیک با پکن را به وضوح مشخص می‌کند، واشنگتن دارای یک سیاست “چین واحد” است که بر اساس آن به طور رسمی پکن را به جای تایپه به رسمیت می شناسد ، .تایوان انتظار دارد که آینده تایوان با روشهای مسالمت آمیز مشخص شود.

 

این گفتگو بین روسای جمهوری آمریکا و چین در بحبوحه تنش‌ها بین پکن و تایپه صورت گرفته است. چین مدعی است که تایوان بخشی از قلمروی این کشور است و اگر لازم باشد، با زور آن را تحت کنترل خود در می‌آورد و تایوان نیز می‌گوید که یک کشور مستقل است و از آزادی و دموکراسی خود دفاع می‌کند و چین را مقصر تنش‌های پیش آمده می‌داند.

مطالب مرتبط