۰۰:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۸

ایران خودرو مشتریان تارا دستی را مجبور به خرید تارا پلاس کرد / سود بادآورده ۱۸۰ میلیونی از جیب مردم

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی اندیشه قرن ؛شرکت ایران خودرو با ارسال یک پیامک، متقاضیان تارا دستی ۵ دنده در نخستین مرحله فروش یکپارچه با اولویت زمستان را دعوت به طرح اجباری تارا دستی به نسخه جدیدتر کرده است. این درحالی است که طرح جدید تارا...

ایران خودرو مشتریان تارا دستی را مجبور به خرید تارا پلاس کرد / سود بادآورده ۱۸۰ میلیونی از جیب مردم

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی اندیشه قرن ؛شرکت ایران خودرو با ارسال یک پیامک، متقاضیان تارا دستی ۵ دنده در نخستین مرحله فروش یکپارچه با اولویت زمستان را دعوت به طرح اجباری تارا دستی به نسخه جدیدتر کرده است. این درحالی است که طرح جدید تارا ۱۸۰ میلیون تومان گرانتر است و اگر متقاضیان طرح تبدیل را نپذیرند، نوبتشان از بین خواهد رفت.

همین مساله باعث خشم و نارضایتی متقاضیان سامانه یکپارچه با اولویت زمستان شده است و اغلب می گویند چرا ایران خودرو در زمان ثبت نام این موضوع را اعلام نکرده است و این تقلب در معامله است.

این موضوع نارضایتی متقاضیان را به همراه داشته که بخشی از پیام های ارسالی و همچنین مکالمه تلفنی یکی از متقاضیان با ایران خودرو را در ادامه مشاهده کنید:

مکالمه متقاضی تارا دستی با شرکت ایران خودرو:

متقاضی: سلام، وقت به خیر. من متقاضی تارا دستی بودم و دیشب برای طرح تارا پلاس پیامک آمد. من تارا پلاس نخواستم. در پیامک آمده در صورت تمایل می خواستم سوال کنم که آیا این طرح اجباری است؟

ایران خودرو: اجباری است.

متقاضی: اگر اجباری است چرا نوشته است در صورت تمایل؟

ایران خودرو: آن کلمه را اشتباه نوشتند.

متقاضی: پس خواهشن اصلاحیه را ارسال کنید.

ایران خودرو: پیامک مجدد ارسال نمی کنند اما در کل اجباری است و در بخشنامه اعلام شده است که ثبت نام کننده در موعد مقرر باید نسبت به واریز وجه اقدام نماید. یعنی اجباری است.

متقاضی: پس چرا چنین توضیحی برای ما نیامده است؟

ایران خودرو: این اطلاعیه به ما داده شده است.

متقاضی: چرا ایران خودرو موقع ثبت نام تارا دستی و الان تارا پلاس؟

ایران خودرو: شاید تارا دستی تولید ندارند و این اجباری شده و زمان ثبت نام موجودی سازمان بوده و الان ندارند و واریزی را انجام دهید.

متقاضی: چرا ایران خودرو پیامک اجباری بودن را ارسال نمی کند؟

ایران خودرو: شاید ابلاغیه دوباره ارسال شود. الان که مطلع شدید اقدام نمایید.

پیام بیش از ۷۰ متقاضی تارا محصول ایران خودرو برای زیرنویس بدین شرح ارسال شده است:

ما جمعی از ثبت نام کنندگان خودرو تارا در دوره اول سامانه یکپارچه که با بلوکه نمودن مبلغ یک میلیارد ریال به مدت تقریبی ۶۰ روز با احراز تمامی شرایط اعلامی به عنوان اولویت زمستان احراز گردیده‌ایم، در حال حاضر دچار ظلمی بزرگ واقع شده ایم.

با آن که تمامی اولویت های بهار، تابستان و پاییز طبق شرایط روز ثبت نام به خودرو خود رسیده اند در رابطه با اولویت زمستان فراخوانی از جانب ایران خودرو اعلام شده است که در آن تبدیل اجباری تارا دستی به نسخه‌های جدید و مغایر با درخواست اولیه در هنگام ثبت نام مطرح گردیده است.

حال با توجه به شرایط یکسانی که می بایست بین تمامی ثبت نام کننده ها رعایت شود و نظر برعدم تمایل متقاضیان به تغییر خودرو مذکور و همچنین رعایت کامل استاندارد‌های اجباری در خودرو تارا (هر دو نسخه دستی و اتومات) و افزایش قیمت نزدیک به ۲۰۰ میلیون تومانی طرح تبدیل اجباری، تقاضای ما مصرف کنندگان حقیقی از مراجع نظارتی و اجرایی و خبرگزاری های مردمی، حمایت از مصرف کننده و مشخص نمودن وضعیت مصرف کنندگان با اعلام فراخوان زمستان توسط ایران خودرو با خودرو تارا در دو نسخه دستی و اتومات و همچنین‌ عدم ارائه تبدیل اجباری به خودرو تارا V۱ پلاس یا V۴ می‌ باشد.

برخی پیام های متقاضیان تارا دستی ایران خودرو به شرح زیر است:

ایران خودرو خلف وعده کرد

مخاطب دیگر در این خصوص نوشت: با سلام و احترام، گروه خودرو سازی ایران خودرو در راستای خلف وعده و عدم تعهد به ملت ایران نسبت به تغییر اجباری خودرو تارا پنج دنده با خودرو تارا شش دنده نموده است. این در حالی است که ثبت نام فروش خودرو از طریق سامانه یکپارچه برای خودرو تارا پنج دنده صورت گرفته و در سالی که به فرموده مقام معظم رهبری مزین به نام مهار تورم می باشد، حال که خودروساز اقدام به فروش اجباری خودرو با قیمت نزدیک به ۱۸۵ میلیون تومان بالاتر از قیمت مبنا نموده است.

مخاطب دیگر نوشت: ایران خودروی ورشکسته به دلیل عدم موفقیت در افزایش قیمت تارا معمولی تقلب کرده و در خواست غیر قانونی از مردم شریف ایران دارد. دریغ از یک مسئول که یک کلمه حرفی بزند! ما ثبت نام کنندگان تارا دستی به هیچ عنوان توانایی پرداخت ۵۸۰ میلیون را نداریم. یعنی تا این حد مملکت بی سر و سامان شده که هیچکس زورش به این مافیای بی وجدان خودرو نمیرسد.

کجای دنیا برطرف کردن ایرادات خودرو، آپشن حساب می شود؟

متقاضی دیگر نوشت: سلام. واقعا معلوم نیست این افزایش قیمت بر چه مبنایی است. زمانی که همه خودروها را قیمت گذاری کردند دلار حدود ۶۰ هزارتومان بود الان دلار تقریبا ۵۰ هزار تومان است. بنابراین باید قیمت ها را کاهش دهند نه افزایش!

وی در ادامه نوشت: ماشین را یک دنده اضافه کردند یک چراغ عقب جدید زدند و جای کلید بالا برها را عوض کردند و قیمت ماشین را ۱۹۰ میلیون تومان بیشتر کردند. اسم این را هم گذاشتند آپشن! کجای دنیا بر طرف کردن ایرادات خودرو آپشن حساب می شود؟ حتما فردا هم یک سانروف اضافه میکنند و می گویند اسم این خودرو V 3 است و ۱۰۰میلیون تومان گرانتر می فروشند.

متقاضی دیگر نوشت: این همه منتظر بودیم حالا اومدن میگن بیاv1p بهت بدهیم. به خدا ما ۳۹۰ میلیون تومان را با قرض و وام جور کردیم چطوری ۱۸۰ میلیون تومان دیگر جور کنیم. لا اقل یک راهی پیش پای ما بگذارید. یک وامی بدهید یا همان تارا معمولی را بدهید نگذارید اعتماد ملت از بین برود.

مخاطب دیگر نوشت: من متقاضی تارا دستی بودم. متاسفانه شرکت ایران خودرو با همکاری شورای رقابت و با اضافه کردن آپشن های غیرضروری تارا دستی را به تارا پلاس تبدیل کرده و ۱۹۰ میلیون تومان به قیمت نهایی اضافه کرده و به صورت اجباری و نه اختیاری مهلت ۱۰ روزه واریز وجه دادند.

وی در ادامه گفت: این همه مدت ما منتظر بودیم تا تارا را با قیمت ۳۹۰ میلیون تومان بخریم و الان باید ۵۸۰ میلیون تومان پرداخت کنیم. اگر روز اول اطلاع رسانی می‌کردند ما هم یک فکری می کردیم.

وی در ادامه نوشت: امروز به ایران خودرو زنگ زدم می گویند این طرح اجباری است و شما جزو گروه اول هستید و باید پرداخت کنید. اگر ایران خودرو طرحی و افزایش قیمتی دارد باید در مراحل بعدی ثبت نام سامانه فروش یکپارچه اعمال کند و شفاف سازی کند که مشتری با آگاهی کامل ثبت نام کند. نه برای ما متقاضیانی که ۹ ماهه چشم انتظاریم. زمانی که ثبت نام کردیم اسمی از تارا پلاس نبود حالا می گویند همینی که هست. باید همین را تکمیل وجه کنید. تو رو خدا پیگیری کنید.

مگر تقلب در معامله مورد نکوهش اسلام نیست؟!

مخاطب دیگر نوشت: در اسلام تقلب در معامله به شدت مورد نکوهش قرار گرفته است. از آنجایی که ماشین مورد ذکر در اسفند ماه ۱۴۰۱، تارای دستی معمولی با قیمت مصوب ۳۹۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده بود و خریدار بودجه مالی خود را بر اساس این محصول تنظیم کرده است، از این رو تغییر در مدل ماشین با قیمتی بالاتر، تنها وقتی تقلب در معامله به حساب نمی آید، که مشتری حق انتخاب داشته باشد. بنده نیز صراحتا خواهان تحویل تارا دستی ساده با قیمت ۳۹۰ میلیون تومان در زمستان ۱۴۰۲ هستم.

متقاضی دیگر نوشت: به خدا ما پولمان نمی رسد. چرا باید بعد از ماه ها انتظار و بدون ماشین ماندن، الان نوبتم بسوزد؟ چرا اینقدر با روح و روان مردم بازی می کنید؟

مخاطب دیگر نوشت: با چه منطقی باید تکمیل وجه کنیم؟ ما به اندازه جیب خود ثبت نام کردیم. چرا الان باید تارا v1p تحویل بدهید؟ شورای رقابت کجاست؟ وزارت صمت کجاست؟ دولت کجاست؟

متقاضی دیگر نوشت: سلام. زمان ثبت نام قیمت تارا دستی ۳۹۰ میلیون تومان بود و در حال حاضر ۵۸۰ میلیون تومان شده است و طی ۷ ماه ۵۰ درصد گران شده است. کاملا واضح است که به جای حمایت از مردم به دنبال سودجویی هستند./رکنا

پایان/*

مطالب مرتبط