۰۵:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۳

امروز ناهار چی درست کنم که متنوع باشه ؟ «مفتح عربی» یک غذای محبوب و خوشمزه عربی

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی اندیشه قرن؛یکی از غذاهای عربی که معمولاً بیشتر کشورهای عربی و همچنین در استان خوزستان تهیه می‌شود مفتح عربی می باشد که در مجالس و مهمانی های بزرگ آن را تهیه می‌کنند. مواد لازم برای تهیه آن را مشاهده خواهید کر...

امروز ناهار چی درست کنم که متنوع باشه ؟ «مفتح عربی» یک غذای محبوب و خوشمزه عربی

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی اندیشه قرن؛یکی از غذاهای عربی که معمولاً بیشتر کشورهای عربی و همچنین در استان خوزستان تهیه می‌شود مفتح عربی می باشد که در مجالس و مهمانی های بزرگ آن را تهیه می‌کنند. مواد لازم برای تهیه آن را مشاهده خواهید کرد و سپس به شما طرز تهیه مفتح عربی را آموزش می دهیم.

مواد لازم برای تهیه مفتح عربی

  • برنج : سه پیمانه
  • کشمش پلویی : ۳۰۰ گرم
  • لپه : ۳۰۰ گرم
  • گردو : به مقدار دلخواه
  • پیاز (بسته به میزان گوشت) : ۳ عدد بزرگ
  • گوشت گوسفندی با استخوان (ران، گردن و یا گوشت دنده) : ۵ تکه بزرگ
  • گل پر، روغن زیتون، زیره و چوب دارچین : به مقدار لازم
  • زعفران دم کرده : به مقدارلازم

طرز تهیه مفتح عربی

به منظور تهیه این غذا باید اول گوشت ها را از شب قبل داخل مقداری روغن زیتون و زردچوبه، گلپر و چوب دارچین قرار دهید تا طعم بگیرد و فردای آن روز گوشت ها را شسته و داخل قابلمه بگذارید و یک پیاز متوسط را روی آن خود کنید و آب زیادی بریزید تا روی گوشت را بگیرد.

سپس لپه ها را هم که از شب قبل خیس کرده بودید به آن اضافه کنید و کمی زعفران، زردچوبه و چند قطعه چوب دارچین به آن اضافه کنید.

هنگامی که آب به جوش آمد شعله را کمتر کرده و بگذارید که حدود سه ساعت با شعله کم گوشت کاملاً بپزد.

هنگامی که گوشت پخت کمی نمک و فلفل به آن اضافه کنید و بعد از مدت ۱۰ دقیقه آن را خاموش کنید و با کمک کفگیر لپه ها را از آب گوشت جدا کرده و اجازه بدهید که تا زمان سرو کردن گوشت‌ها داخل آب بماند.

حدود نیم ساعت هم کشمش ها را بخیسانید و سپس آبکش کرده و کمی داخل مقداری روغن تفت دهید هنگامی که تفت خوردند، گردو را به آنها اضافه کنید و مجدداً تفت بدهید.

 سپس برنج را به صورت کته یا آبکش بپزید و داخل ظرف بکشید و گوشتی که پخته شد به همراه مواد کشمش در کنار آن قرار دهید و غذا را سرو کنید.

برنج این غذا هم می‌تواند به صورت ساده و هم شوید پلو باشد و در کنار آن می توانید آب گوشت را هم در ظرف جدا سرو کنید.

نوش جان…..

مطالب مرتبط