۱۳:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۳

امروز خبر مهم افزایش حقوق کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی از وزارت کار می آید؟

به گزارش اندیشه قرن؛ سید صولت مرتضوی هفته پیش اعلام کرد که این هفته درباره افزایش حقوق کارگران اطلاع رسانی خواهد کرد، مموضوعی که تحقق آن باعث افزایش مستمری بازنشستگان نیز خواهد شد. نمایندگان کارگران معتقدند که کارگران به جز بحث دستمزد مطا...

حقوق بازنشستگان

به گزارش اندیشه قرن؛ سید صولت مرتضوی هفته پیش اعلام کرد که این هفته درباره افزایش حقوق کارگران اطلاع رسانی خواهد کرد، مموضوعی که تحقق آن باعث افزایش مستمری بازنشستگان نیز خواهد شد.

نمایندگان کارگران معتقدند که کارگران به جز بحث دستمزد مطالبات دیگری هم دارند، چرا دولت از برگزاری جلسه شورای‌عالی کار امتناع می‌کند.

اواخر هفته قبل بود که صولت مرتضوی؛ وزیرکار درباره ترمیم مزدی کارگران در امسال گفت: در حال بررسی موضوع ترمیم حقوق کارگران هستیم و هفته آینده اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

آنطور که هادی ابوی، دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران می‌گوید در مهرماه قرار بود جلسه شورا برگزار شود، اما این اتفاق نیفتاد. آخرین جلسه شورای‌عالی کار در شهریورماه برگزار شد.

وی گفت: ما ماهانه باید یک جلسه برگزار کنیم که با توجه به این که مهرماه هم رو به پایان است، عملاً در مهرماه هیچ جلسه‌ای برگزار نشده است.ترمیم دستمزد هم درخواست کارگران بوده و هم این‌که وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم یک پالس مثبتی را نشان داده است. اما به هرحال ما درخواست داشته‌ایم که بنشینیم و درباره مزد مذاکره داشته باشیم.

به گزارش تسنیم، در حالی که در آخرین روز کاری هفته هستیم هنوز خبری از برگزاری جلسه شورای‌عالی کار نیست و نمایندگان کارگران از اعلام زمان رسمی برگزاری جلسه از سوی وزارت کار اعلام بی‌خبری می‌کنند.

با وجود اینکه نمایندگان کارگران اصرار دارند جلسه برگزار شود و با دولتی‌ها به مذاکرات درباره سبد معیشت کارگران بپردازند اما چندی پیش رعیتی‌فرد، معاون روابط کار وزارت کار راه‌حل دولت برای بهبود سفره‌ی کارگران را نه ترمیم مزد بلکه یارانه دانست و گفت: خیلی از دوستان کارگری گفته‌اند کارگران در دهک سه و چهار هستند، دولت سعی دارد با پرداخت یارانه و کالابرگ به دهک‌های یک‌ تا پنج آسیب‌ها را کمتر کند تا سفره‌ی کارگران کوچک‌ نشود.

کارگران معتقدند که ترمیم مزدی وعده وزیرکار هنگام تعیین دستمزد در آخرین روزهای سال ۱۴۰۱ در جلسات شورای‌عالی کار بوده است و همین مسئله باعث می‌شود که گلایه هایی از بی‌تفاوتی نسبت به درخواستشان دارند.

سمیه گلپور، رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگری کشور هم معتقد است که مگر درخواست کارگران فقط بحث دستمزد است که می‌ترسند از برگزاری جلسه؟

وی درباره درباره جلسه احتمالی شورای‌عالی کار می‌گوید: ما این مطالبه را داریم که چرا در مسئله شورای‌عالی کار، جلسه را اصلا تشکیل نمی‌دهند. موضوع شورای‌عالی کار که صرفا تعیین دستمزد نیست؛ کارگران ده‌ها مطالبه دیگر در موضوعات مختلف تولید، اشتغال، قراردادها، قراردادهای موقت، معین و… دارند. مگر فقط مسائل کارگران این است که ببینیم چند درصد روی حقوق‌شان اضافه شود؟!

با توجه به اینکه وزیرکار چندین بار درباره بحث دستمزد پالس مثبت داده است ولی عملیاتی نشده، کارگران منتظر هستند ببینند امروز جلسه شورای‌عالی کار برای بحث دستمزد برگزار خواهد شد یا خیر؟

مطالب مرتبط