۰۹:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۷

افزایش وام خرید مسکن برای برخی خانوارها+ جزئیات

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه قرن؛ افزایش وام خرید مسکن برای برخی خانوارها خبرساز شد. خبر افزایش وام خرید مسکن برای برخی خانوارها سبب شادی بسیاری ازخانوارها شده است. نحوه دریافت وام خرید مسکن ۱۴۰۲، پس از اعلام دولت، به روش حضوری و هم...

وام

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه قرن؛ افزایش وام خرید مسکن برای برخی خانوارها خبرساز شد. خبر افزایش وام خرید مسکن برای برخی خانوارها سبب شادی بسیاری ازخانوارها شده است. نحوه دریافت وام خرید مسکن ۱۴۰۲، پس از اعلام دولت، به روش حضوری و همچنین، غیرحضوری از طریق سایت بانک مسکن، بخش سامانه درخواست تسهیلات، امکان پذیر خواهد بود. شرایط دریافت این وام، می تواند مواردی نظیر داشتن سن بالای ۱۸ سال و باز کردن حساب سپرده و داشت مدارکی چون، شناسنامه، کارت ملی باشد. البته، لازم به ذکر است، برای نحوه دریافت وام خرید مسکن، لازم است که اشخاص، دارای یک سری شرایط باشند. همچنین، می بایست، با توجه به قوانین تعیین شده از سوی بانک ها، جهت دریافت این وام، مدارک لازم را تهیه نموده و سپس، برای اخذ این تسهیلات، به بانک مورد نظر مراجعه نمایند که در اندیشه قرن علاوه بر این موضوع به افزایش وام مسکن برای خانواده های دارای فرزند هم پرداخته ایم.

خرید مسکن، در شرایطی که هزینه های بسیار زیادی، به خانواده ها تحمیل می شود، یکی از سخت ترین اقدامات زندگی برای افراد، می باشد. به همین دلیل، افراد زیادی، به دنبال اطلاع از نحوه دریافت وام خرید مسکن و یا خرید و فروش وام مسکن از طریق انتقال امتیاز آن، می باشند، تا بتوانند خانه مد نظر خودشان را خریداری کنند. برای دریافت تسهیلات خرید مسکن۱۴۰۲​، نیاز است که اشخاص، دارای یک سری شرایط باشند تا بتوانند تسهیلات را دریافت کنند، در غیر این صورت، امکان دریافت وام خرید مسکن را نخواهد داشت.

در حال حاضر، بانک های دولتی و خصوصی مختلفی، وجود دارند که اقدام به ارائه وام خرید خودرو و وام خرید مسکن، می کنند که هر کدام از این بانک ها، شرایط خاصی را برای دریافت این وام، در نظر گرفته اند؛ اما به طور کلی، برای دریافت وام خرید منزل مسکونی، نیاز است که اشخاص، دارای شرایط زیر باشند:

افرادی که قصد دریافت وام خرید منزل مسکونی را دارند، باید بالای ۱۸ سال سن داشته باشند.

آن دسته از افرادی که قصد دریافت تسهیلات خرید منزل مسکونی، از هر یک از بانک های ارائه دهنده این وام را دارند، نباید هیچ گونه سابقه چک برگشتی، در هیچ یک از بانک های کشور داشته باشند.

در صورتی که فردی، بدهی بانکی داشته باشد، امکان دریافت وام، برای وی، وجود نخواهد داشت.

برای دریافت وام خرید مسکن ۱۴۰۲​، همانند سال گذشته، در برخی از بانک ها، نیاز به باز کردن حساب سپرده گذاری خواهد بود و در برخی دیگر، می توان با خرید اوراق ممتاز، وام خرید منزل مسکونی را دریافت نمود.

درآمد فرد متقاضی، می بایست مطابق با مبلغ جدول اقساط وامی باشد که قرار است پرداخت کند. معمولا بانک ها، برای تعیین حداکثر مبلغ وام، درآمد افراد را استعلام و در نظر می گیرند.

مدارک لازم جهت دریافت وام خرید مسکن ۱۴۰۲

 

افرادی که قصد دریافت وام خرید مسکن را دارند، می بایست پس از اطلاع از شرایط و نحوه دریافت وام خرید مسکن، با در دست داشتن مدارک مربوطه، جهت دریافت تسهیلات خرید مسکن اقدام کنند و همچنین، متقاضیان، می بایست برای شرکت در طرح جهش تولید مسکن نیز ابتدا، مدارک لازم برای ثبت نام طرح جهش تولید مسکن را آماده نمایند.

با توجه به اینکه در حال حاضر، بانک های مختلفی، از جمله بانک سامان، بانک ملی و بانک مسکن، اقدام به ارائه وام خرید منزل مسکونی می کنند، ممکن است که شرایط و مدارک لازم هر یک از این بانک ها، با یکدیگر متفاوت باشد. مدارک عمومی که معمولا، برای اخذ وام خرید منزل مسکونی، از متقاضیان دریافت این وام، دریافت می شود، شامل موارد زیر می باشد:

ارائه شناسنامه و کپی از صفحات آن ( معمولا صفحه اول و دوم )

ارائه کارت ملی و کپی آن

ارائه کارت ملی و شناسنامه عکس دار ضامنین وام

ارائه کارت ملی و شناسنامه فرد فروشنده ملک و کپی از آن ها

ارائه گواهی اشتغال به کار و یا ارائه فیش حقوقی با ذکر حقوق دریافتی

در صورتی که ملک، توسط وکیل، به فروش می رسد، ارائه اصل و کپی وکالتنامه وکیل، ارائه صفحات شناسنامه و کارت ملی موکل و ارائه شناسنامه و کارت ملی وکیل، الزامی است.

ارائه اصل و کپی از سند ملک، با شرایطی که بانک، مد نظر قرار داده است.

ارائه اصل و کپی از پروانه ساخت که نشان دهنده تاریخ ساخت و قدمت ملک باشد.

ارائه کارت پایان خدمت و یا کارت معافیت قانونی، برای آقایان در بسیاری از بانک ها، الزامی می باشد.

راهنمای دریافت وام خرید مسکن ۱۴۰۲

در حال حاضر، بانک های ملی و مسکن، اقدام به ارائه وام خرید منزل مسکونی، می کنند. به غیر از این دو بانک دولتی، بانک خصوصی سامان نیز به افراد واجد شرایط، وام خرید مسکن ارائه می کند. میزان مبلغ وام خرید منزل مسکونی بانک سامان، بیشتر از دو بانک دیگر می باشد؛ اما به هر حال، شرایط دریافت هر کدام از این وام ها، متفاوت می باشد.

 

افرادی که قصد دریافت وام خرید منزل مسکونی، در سال ۱۴۰۲ را دارند، می توانند از طریق دو روش، برای دریافت این وام و همچنین، به صورت غیر حضوری نیز می توانند برای ثبت نام مسکن حمایتی، اقدام نمایند. وام خرید منزل مسکونی، هم از طریق مراجعه حضوری و هم به صورت غیر حضوری، قابل دریافت می باشد. بدیهی است که بعضی از بانک ها، فقط به صورت حضوری، خدمات مربوط به دریافت وام را ارائه می کنند؛ اما بعضی از بانک ها از جمله بانک سامان، اقدام به ارائه سامانه ای، به نام سامانه ثبت درخواست تسهیلات کرده اند که افراد می توانند از طریق این سامانه، درخواست خود را برای دریافت وام خرید منزل مسکونی، ثبت نمایند.

وام مسکن برای این خانواده ها افزایش یافت + جزئیات

طبق اعلام بانک مسکن، در راستای اجرای قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت»، سقف تسهیلات خرید و تعمیر مسکن از محل اوراق ممتاز به ازای هر فرزند زیر ۲۰ سال و حداکثر تا چهار فرزند افزایش یافت.

به ازای یک فرزند زیر ۲۰ سال سن ۲۵ درصد، دو فرزند زیر ۲۰ سال ۵۰ درصد، سه فرزند زیر ۲۰ سال ۷۵ درصد و چهار فرزند زیر ۲۰ سال سن ۱۰۰ درصد به سقف تسهیلات خرید و تعمیر مسکن اضافه می شود.

دوره بازپرداخت تسهیلات موضوع این دستورالعمل در تقسیط به روش ساده، به ازای هر فرزند زیر ۲۰ سال سن، به میزان دو سال (در مجموع برای پنج فرزند و حداکثر تا سقف ۱۰سال) قابل افزایش است.

وام مسکن برای این خانواده ها افزایش یافت

شرط اعطای این تسهیلات

بر اساس قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، اعطای این تسهیلات مشروط به آن است که نرخ باروری شهرستان محل تولد پدر و فرزند بالاتر از ۲.۵ نباشد.

با توجه به مهلت زمان اجرای قانون، اعطای تسهیلات موضوع این دستورالعمل حداکثر تا آبان ماه ۱۴۰۷ امکان‌پذیر خواهد بود.

گفتنی است؛ درحال حاضر سقف تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق ممتاز برای متقاضیان در شهر تهران به صورت انفرادی ۴۰۰ میلیون تومان و درحالت زوجین ۸۰۰ میلیون تومان و سقف تسهیلات جعاله (تعمیر) مسکن در تمامی شهرهای کشور ۱۶۰ میلیون تومان است.

سقف تسهیلات قابل استفاده زوجین در شهر تهران از محل اوراق ممتاز برای خرید مسکن یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان و جعاله مسکن ۳۲۰ میلیون تومان است./ایسنا

متقاضیان این تسهیلات می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص سقف تسهیلات از محل اوراق ممتاز در شهرهای مختلف کشور به پورتال بانک مسکن به آدرس www.bank-maskan.ir مراجعه کنند.

مطالب مرتبط