موضوعات داغ

۱۰ نشانه عزت نفس پایین + درمان و جدیدترین راه حل روانشناسان

روانشناسان توضیح می دهند: "اعتماد به نفس پایین، عدم اعتماد به توانایی های خود برای مدیریت استرس یا کارهای روزانه است. روانشناسان اغلب می بینند که عزت نفس پایین باعث ایجاد یک اثر موجی می شود که می تواند برای فردی که از آن رنج می برد معظل بزرگی درست کند و تمام زندگی اش را فرا گیرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی اندیشه قرن ؛اندیشه قرن به موضوع عزت نفس پاییم پرداخته ایم و اینکه چگونه یک فرد دچار عزت نفس پایی می شود و راه حل درمان عزت نفس پایین چیست؟ اعتماد به نفس پایین می تواند احساس کند که بر زندگی شما حاکم است – اما به این معنا نیست چنین چیزی واقعیت دارد و حتمی و لازم باشد.

روانشناسان توضیح می دهند: “اعتماد به نفس پایین، عدم اعتماد به توانایی های خود برای مدیریت استرس یا کارهای روزانه است. روانشناسان اغلب می بینند که عزت نفس پایین باعث ایجاد یک اثر موجی می شود که می تواند برای فردی که از آن رنج می برد معظل بزرگی درست کند و تمام زندگی اش را فرا گیرد.

اعتماد به نفس پایین می تواند منجر به افزایش سطح استرس، افسردگی، اضطراب، محدودیت های ضعیف، خوشایند مردم و مصرف مواد شود.

بله، درست است؟

خبر خوب این است که اگر عزت نفس پایینی دارید، امکان تغییر رفتار و طرز فکرتان وجود دارد و کمک در دسترس است. دانستن رفتارهای رایج اعتماد به نفس پایین اولین قدم بزرگ است. روانشناسان علائم مشترکی در مورد اعتماد به نفس پایین و اینکه در عوض چه باید کرد را به اشتراک می گذارند.

نمونه ای از وضعیت اعتماد به نفس پایین

در مورد اینکه اعتماد به نفس پایین در زندگی واقعی چگونه است؟ یک مثال ملموس می تواند کمک کند. به عنوان مثال، بگوییم که یک فرد در گروه های بزرگتر احساس می کند کمی از منطقه راحتی خود خارج است. دکتر ارنستو لیرا د لا روزا، دکترای روانشناس و هوپ، می گوید: «آنها ممکن است از رفتن به رویدادهای اجتماعی یا محیط های اجتماعی که شامل ملاقات با افراد جدید است… به دلیل اعتماد کم به توانایی خود در تعامل با دیگران اجتناب کنند. برای مشاور رسانه ای بنیاد تحقیقات افسردگی.

چه چیزی باعث کاهش عزت نفس می شود؟

عزت نفس پایین بسته به فرد ممکن است یک یا چند ریشه داشته باشد. دکتر لیرا د لا روزا می گوید: اعتماد به نفس پایین را می توان به عوامل محیطی، بیولوژیکی و روانی نسبت داد. “برخی افراد ممکن است استعداد ژنتیکی برای افزایش سطح اضطراب و سطح پایین عزت نفس داشته باشند که بر اعتماد به نفس فرد تأثیر می گذارد.”

دکتر لیرا د لا روزا خاطرنشان می‌کند که برخی از افراد با عزت نفس پایین ممکن است در محیطی بزرگ شده باشند که مراقب آن مرتباً پیام‌های منفی ارسال می‌کند، مانند شرمساری بدن یا انتقاد از “A-” که به خوبی A+ نیست.

شکست های قبلی نیز ممکن است نقش داشته باشند.

دکتر جودی کارینگتون، دکترای روانشناسی، می گوید: «شاید به شما گفته شده باشد که در بسیاری از موقعیت ها «بیش از حد» یا «خیلی بلند» هستید. “شاید شما حتی شرمنده شده باشید زیرا نظر یا عملکرد شما در یک موقعیت خاص مورد خنده یا تحقیر قرار گرفته است. این تجربیات می تواند منجر به این باور شود که شما هرگز نباید صحبت کنید و نخواهید کرد، نظری داشته باشید یا خود را بیرون بیاورید زیرا این ارزش ریسک کردن را ندارد.”

۱۰ نشانه عزت نفس پایین به گفته روانشناسان


۱. اجتناب

اجتناب از موقعیت‌ها یکی از بزرگ‌ترین پرچم‌های قرمز افراد با عزت نفس سردابی است.

دکتر کارینگتون می‌گوید: «هنگامی که افراد در بخشی از زندگی‌شان اعتماد به نفس پایینی دارند، همانطور که می‌توانید تصور کنید، مردم تمایل دارند از آن تجربه اجتناب کنند یا از آن دوری کنند.

یکی از بزرگترین مسائل اینجا؟ این رفتار می تواند به یک پیشگویی خودشکوفایی تبدیل شود.

دکتر کارینگتون می‌گوید: «گاهی اوقات این باور را تداوم می‌بخشد که آنها در واقع توانایی ندارند.

به جای آن چه باید کرد: روند فکر خود را حول موقعیت متمرکز کنید. دکتر بودین می‌گوید: «روی کار کردن از طریق چالش و درخواست راهنمایی از پشتیبانی قابل اعتماد در صورت لزوم [بدون اینکه اجازه دهید آنها به هدف شما برسند» تمرکز کنید. انجام یک چالش کوچک می‌تواند باعث افزایش اعتماد به نفس و تشویق افراد به انجام چالش‌های بزرگتر و بزرگتر شود.»

۲. پیش داوری وقایع

دکتر مایکل جونز، دکترای روانشناس بالینی، می گوید بسیاری از افراد از موقعیت ها اجتناب می کنند زیرا متقاعد شده اند که نتیجه منفی خواهد بود.

دکتر جونز می‌گوید: «معمولاً وقتی موقعیت‌ها را پیش داوری می‌کنید، خودتان را محدود می‌کنید.

به جای آن چه باید کرد: دکتر جونز توصیه می کند «فکر» را از «تجربه» جدا کنید. سپس، ریسک کنید و خودتان را بیرون بیاورید. دکتر جونز پیشنهاد می کند: «هر چه هست امتحان کنید و ببینید چه اتفاقی می افتد. “بسیاری اوقات، وقتی از منطقه راحتی خود خارج می شوید، و کاری جدید انجام می دهید و محدودیت های خود را آزمایش می کنید، اغلب خود را شگفت زده خواهید کرد.”

۳. خودگویی منفی

همه روانشناسانی که با آنها صحبت کردیم از یک گفتگوی درونی منفی به عنوان پرچم قرمز اعتماد به نفس پایین یاد کردند.

دکتر لیرا د لا روزا می‌گوید: «برخی افراد ممکن است افکار منفی را درباره خود تکرار کنند، مانند «من هرگز نمی‌توانم این کار را انجام دهم» یا «من در این کار خوب نیستم».

به جای آن چه باید کرد: دکتر بودین می گوید اولین گام این است که متوجه شوید افکار چه زمانی به وجود می آیند. از آنجا بر روی شفقت به خود تمرکز کنید. او می‌گوید: «چیزی که در اینجا می‌تواند مفید باشد، فکر کردن به این است که در موقعیتی مشابه به یک دوست چه می‌گویید. “به آنها چه می گویید؟ ما اغلب با دیگران مهربان تر از خودمان هستیم.” او پیشنهاد می کند از این طرز فکر برای بازنویسی جملات منفی به عنوان موارد مثبت استفاده شود.

۴. مشغله فکری با “خودت را درست کن”

دکتر جونز می‌گوید افرادی که اعتماد به نفس ندارند اغلب روی اصلاح خود متمرکز هستند.

دکتر جونز می‌گوید: «آنها فکر می‌کنند که می‌توانند به نوعی نسخه پایین‌تر از خودشان را با نسخه‌ای قابل قبول‌تر و مطمئن‌تر جایگزین کنند. “اعتماد به نفس یک جنبه دائمی از خود نیست، موقتی و وابسته به شرایط است.”

در عوض چه کاری انجام دهید: افکار خود را مجدداً تنظیم کنید. به جای اینکه فکر کنید من کی هستم و آیا این به اندازه کافی خوب است؟ به جای آن فکر کنید، “من چه کار می کنم، و چگونه پیش می رود؟”” جونز پیشنهاد می کند.

۵. اضطراب

افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند نیز ممکن است اضطراب داشته باشند و این دو معمولاً با هم خوب بازی نمی کنند.

دکتر ناپولیتانو می‌گوید: «اغلب افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند دچار اضطراب می‌شوند، زیرا نگران توانایی خود در مدیریت استرس‌های آتی هستند.

به جای آن چه باید کرد: دکتر ناپولیتانو پیشنهاد می کند یک گام به عقب بردارید و موقعیتی را که باعث ایجاد اضطراب می شود، ارزیابی کنید. سپس از خود بپرسید: “احتمال اینکه بدترین سناریوی ممکن اتفاق بیفتد چقدر است؟”

۶. افسردگی

دکتر ناپولیتانو می‌گوید افسردگی و اعتماد به نفس پایین رابطه مرغ و تخم‌مرغی دارند – اینکه کدام یک در اولویت قرار می‌گیرد متفاوت است.

دکتر ناپولیتانو می گوید: «اعتماد به نفس پایین می تواند باعث افسردگی شود و افسردگی می تواند بر اعتماد به نفس پایین تأثیر بگذارد. “افسردگی باعث انزوای اجتماعی و بی لذتی می شود، که در واقع باعث می شود مردم ریسک نکنند یا برای بزرگی تلاش نکنند.”

به جای آن چه باید کرد: صرف نظر از اینکه کدام یک اول بوده است، دکتر ناپولیتانو می گوید که یافتن یک درمانگر بهترین راه برای مدیریت افسردگی است. شما ممکن است از دارو سود ببرید یا نه. دکتر ناپولیتانو می‌گوید: «درمان می‌تواند به افراد کمک کند تا دید واقع‌بینانه‌تری نسبت به خود ایجاد کنند، که باعث افزایش اعتماد به نفس می‌شود».

اخبار روانشناسی
اخبار روانشناسی اجتناب روانی اضطراب

۷. خشنود کننده مردم بودن

در حالی که عزت نفس پایین ممکن است باعث شود که یک نفر تقریباً به همه چیز «نه» پاسخ دهد، دیگری ممکن است متوجه شود که برعکس این کار را انجام می دهد.

دکتر بودین می گوید: «افراد با اعتماد به نفس پایین اغلب احساس می کنند که باید به دیگران بله بگویند، حتی زمانی که واقعاً نمی خواهند.

به جای آن چه باید کرد: بدانید که لازم نیست بلافاصله به یک سوال پاسخ دهید. از خود بپرسید: آیا این چیزی است که واقعاً می خواهید انجام دهید؟ دکتر بودین پیشنهاد می کند. اگر نه، روش‌های مختلف نه گفتن را تمرین کنید.» درمان می تواند مکانی عالی برای تمرین این استراتژی ها باشد.

۸. عزت نفس پایین اثر موجی دارد

دکتر لیرا د لا روزا می‌گوید افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند ممکن است بر جنبه‌های دیگری از زندگی‌شان تأثیر بگذارد، غیر از موقعیت خاصی که نسبت به آن اطمینان خاصی ندارند.

به جای آن چه باید کرد: فقط به این دلیل که تعمیر لاستیک پنچر مناسب شما نیست، به این معنی نیست که برای رانندگی به نوبت در طول یک سفر جاده ای فاقد صلاحیت هستید. دکتر لیرا د لا روزا می‌گوید: «به خود یادآوری کنید که داشتن اعتماد به نفس پایین در یک زمینه لزوماً به این معنی نیست که شما در کارهای دیگر خوب نیستید یا اصلاً اعتماد به نفس ندارید.»

۹. مقایسه ثابت

کلیشه ای وجود دارد که «مقایسه دزد شادی است». این همچنین نشانه ای است که می توانید از تقویت اعتماد به نفس استفاده کنید.

دکتر لیرا د لا روزا می گوید: «برخی افراد با اعتماد به نفس پایین ممکن است خود را دائماً با دیگران مقایسه کنند.

به جای آن چه باید کرد: به راحتی می توان گفت: «فقط تمرکز بر دیگران را متوقف کنید». با این حال، دکتر لیرا د لا روزا پیشنهاد ظریف تری ارائه می دهد: دکتر لیرا د لا روزا از خود بپرسید که چه جنبه هایی از آن افراد را مطلوب می دانید و چه راه هایی وجود دارد که می توانید برای افزایش آن توانایی ها یا مهارت ها در خود تلاش کنید. می گوید.

۱۰. ریسک پذیری بیش از حد

اگرچه برخی از افراد با عزت نفس پایین ممکن است ریسک گریز باشند، دکتر ناپولیتانو می گوید دیگران ممکن است در آن سوی طیف قرار گیرند.

دکتر ناپولیتانو هشدار می‌دهد: «به‌ویژه در مورد نوجوانان، ریسک‌پذیری بیش از حد، مانند سوء مصرف مواد، رفتارهای جنسی و ترک مدرسه، می‌تواند نشانه‌ای از اعتماد به نفس پایین باشد. “تبدیل شدن به کودکی که ریسک پذیر است هویت آسان تری است تا کودکی که خنگ یا کسل کننده است.”

بزرگسالان نیز ممکن است به این روش متمایل شوند.

در عوض چه باید کرد:

درمان می تواند ابزار مهمی برای افرادی باشد که این نشانه عزت نفس پایین را نشان می دهند، به ویژه افرادی که به طور مداوم خود را در موقعیت های ناامن قرار می دهند. دکتر ناپولیتانو می‌گوید: «درمان می‌تواند برای تشخیص اینکه چرا فردی ممکن است بیش از حد ریسک می‌کند و به افزایش ایمنی آنها کمک کند.»

پایان/*

منبع
اندیشه معاصر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا