کدام اپراتور بهتر است؟ همراه اول یا ایرانسل

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه قرن ؛ اپراتور همراه اول، نخستین و بزرگترین اپراتور فعال در کشور است که از سال ۷۲ تاکنون با ارائه خدمات گسترده و متنوع نه تنها به عنوان بزرگترین شرکت مخابراتی کشور شناخته می شود بلکه از بیشترین تعداد مشترک سیم کارت دائمی نیز برخوردار است.، از سال ۸۵ اپراتور ایرانسل با هدف عرضه ی اینترنت همراه به شبکه ی ارتباطی کشور اضافه شد و توانست در طول این سال ها، به عنوان اولین اپراتور دیجیتال به فعالیت خود ادامه داده و از بیشترین تعداد سیم کارت اعتباری فعال برخوردار گردد.

با توجه به این که در حال حاضر دو اپراتور همراه اول و ایرانسل دارای بیشترین تعداد مشترک در کشور بوده و به نوعی بازار سیم کارت ایران در انحصار این دو اپراتور می باشد، در این مطلب بر آن شدیم تا با نگاهی مقایسه ای بین آنها، شناخت درست و منطقی از شرایط و ضوابط موجود به کاربران داده، تا در صورت تمایل با آگاهی کامل نسبت به خرید سیم کارت اقدام نمایند.

برای این کار ابتدا لازم است هر دو اپراتور در خصوص معیارهایی مانند تعرفه های مکالمه، پیامک، بسته های اینترنت و … مورد مقایسه قرار گیرند، تا در گام بعدی بتوان با شناخت درست از خدمات و تعرفه های هر اپراتور، نسبت به خرید به صرفه ترین و به روز ترین سیم کارت اقدام نمود.

تعرفه ی تماس سیم کارت های همراه اول و ایرانسل

تعرفه پایه ی تماس در سیم کارت همراه اول به همراه اول یا سایر خطوط ( ایرانسل، رایتل و …) برای سیم کارت های دائمی به ازاء هر دقیقه ۵۹.۹ تومان و برای سیم کارت های اعتباری برابر با ۸۹.۹ تومان است. این تعرفه برای سیم کارت های ایرانسل نیز به همین مقدار بوده و در حال حاضر هیچ تفاوتی میان تعرفه ی تماس سیم کارت های دائمی و اعتباری اپراتورهای همراه اول و ایرانسل وجود ندارد.

تعرفه ی پیامک سیم کارت های همراه اول و ایرانسل

تعرفه ی پیامک فارسی برای کاربران سیم کارت های دائمی همراه اول ۸۹ ریال و برای مشترکین دائمی سیم کارت های ایرانسل ۹۹ ریال می باشد. این در حالی است که مشترکین اعتباری همراه اول برای ارسال پیامک فارسی مبلغ ۱۰۶ ریال و مشترکین اعتباری سیم کارت ایرانسل مبلغ ۱۱۶ ریال می پردازند. تعرفه ی پیامک لاتین برای هر دو اپراتور همراه اول و ایرانسل تقریبا در یک سطح قرار دارد.

به طور کلی تعرفه ی ارسال پیامک فارسی برای مشترکین همراه اول به صرفه تر می باشد.

بسته های مکالمه سیم کارت های همراه اول و ایرانسل

نگاهی اجمالی به بسته های پیشنهادی ارائه شده از سوی این دو اپراتور در اپلیکیشن های “همراه من ” و “ایرانسل من “نشان می دهد که اپراتور ایرانسل بسته های مکالمه ی بهتر و مقرون به صرفه تری را به مشترکین خود ارائه می دهد. بنابراین برای مشترکی که با سیم کارت خود، مکالمه ی زیادی انجام می دهد، سیم کارت ایرانسل بسیار مفیدتر و کاربردی تر می باشد، زیرا بسته های مکالمه ی این اپراتور دارای تعرفه های مقرون به صرفه تری هم هستند.

میزان پوشش دهی دو اپراتور همراه اول و ایرانسل

با توجه به این که در حال حاضر وضعیت آنتن دهی هر دو اپراتور در اکثر نقاط شهری خوب می باشد، وضعیت آنتن دهی این دو اپراتور تقریبا در شرایط یکسانی قرار دارد. ولی برای هر دو اپراتور در جاده ها نقاط کور زیادی وجود دارد که لازم است به آنها توجه شود.

بسته های اینترنت سیم کارت های همراه اول و ایرانسل

اگر به اپلیکیشن همراه من و یا ایرانسل من مراجعه کنید، در نگاه اول تعداد بسته های اینترنت اپراتور ایرانسل بسیار گسترده تر و متنوع تر از بسته های پیشنهادی اپراتور همراه اول می باشد. البته این موضوع تنها تفاوت بین این دو اپراتور به شمار نمی آید و مهم ترین تفاوت آنها مربوط به قیمت بسته ها می باشد و قیمت بسته های اینترنت اپراتور ایرانسل به مراتب ارزان تر و مقرون به صرفه تر از همراه اول است. مثلا بسته ی اینترنت ۶ ماهه ی همراه اول با ۳۵ گیگا بایت اینترنت به قیمت ۹۹ هزار تومان در اختیار مشترکین این اپراتور قرار می گیرد، حال آن که ایرانسل بسته ی اینترنت ۶ ماهه ۳ گیگا بایت اینترنت را با قیمت ۹۵ هزار تومان در دسترس مشترکین خود قرار می دهد.

علاوه بر این طرح های تشویقی و بسته های پیشنهادی اپراتور ایرانسل بسیار بیشتر و مقرون به صرفه تر می باشد که سبب می گردد در این بخش ایرانسل از لحاظ تنوع بسته های اینترنتی و هزینه های آن با اختلاف فاحش، جایگاه بالاتری داشته باشد.

البته باید متذکر شد که در این بخش منظور از بسته های اینترنت، بسته هایی است که این دو اپراتور برای سیم کارت های مکالمه در نظر می گیرند نه سیم کارت هایی که مخصوص اینترنت هستند.

وضعیت اینترنت سیم کارت های همراه اول و ایرانسل

اپراتور همراه اول، نخستین اپراتور پشتیبانی کننده از اینترنت ۴.۵ G بود، ولی خیلی زود ایرانسل نیز از این تکنولوژی استفاده کرد. بنابراین در حال حاضر فرقی نمی کند که از سیم کارت کدام اپراتور استفاده می کنید، زیرا شرایط از نظر سرعت اینترنت برای هر دو اپراتور کاملا برابر می باشد.

واحد های پشتیبانی دو اپراتور همراه اول و ایرانسل

در حال حاضر هر دو اپراتور از واحد پشتیانی خوبی در کشور برخوردار هستند و مشترکین آنها می توانند با مراجعه به اپلیکیشن” همراه من و یا ایرانسل من” در قسمت مخصوص “چت،” مشکلاتشان را با کارشناسان در میان بگذارند. البته هر دو اپراتور امکان برقراری تماس تلفنی با واحد پشتیبانی را نیز برای مشترکین فراهم نموده اند.

نتیجه گیری

در این مطلب تلاش شد تا نکات مثبت و منفی هر دو اپراتور به صورت کاملا منصفانه بیان شود تا افراد بتوانند بر اساس واقعیت نسبت به خرید سیم کارت مورد نیاز خود اقدام نمایند. هر چند که به نظر می رسد از بسیاری لحاظ هر دو اپراتور در یک سطح قرار داشته و به غیر از بخش ارائه ی بسته های اینترنت، تفاوت خاصی بین آنها وجود ندارد. بنابراین توصیه می شود با در نظر گرفتن بررسی های انجام شده، در انتخاب سیم کارت کاملا اولویت ها و معیارهای خود را در نظر بگیرید و بسته به نیاز خود نسبت به خرید بهترین و کاربردی ترین سیم کارت اقدام نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا