۰۵:۳۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴

چرا کسی عاشق من نمی ‌شود؟!

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه قرن ؛ عاشق شدن می‌تواند یکی از شگفت‌انگیزترین و معجزه‌آساترین احساساتی باشد که در تمام زندگیتان تجربه می‌کنید. تعجبی ندارد که این تجربه‌ی جادویی تاکنون الهام‌بخش طیف وسیعی از آثار ادبی و هنری بوده است گو...

پریسا کربلایی حسنی: افسردگی در مراحل مختلف رشد خود را به شکل های متفاوتی نشان می دهد
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه قرن ؛ عاشق شدن می‌تواند یکی از شگفت‌انگیزترین و معجزه‌آساترین احساساتی باشد که در تمام زندگیتان تجربه می‌کنید. تعجبی ندارد که این تجربه‌ی جادویی تاکنون الهام‌بخش طیف وسیعی از آثار ادبی و هنری بوده است گویی کل دنیا حول این احساس می‌چرخد. اما این تجربه همیشه به آن سادگی که در فیلم‌ها نمایش می‌دهند نیست. گاهی‌اوقات تسلیم این احساس می‌شویم که هرقدر بیشتر تلاش کنیم از چشیدن طعم یک ارتباط عاشقانه دورتر می‌شویم و مدام از خودمان می‌پرسیم چرا قادر به یافتن عشق واقعی نیستیم.

راکسی ضرابی روانشناس بالینیِ متخصص روابط می‌گوید: «نخستین گام در تغییر هر الگوی دوست‌یابی رسیدن به ریشه‌ایست که مشکل از آن نشات گرفته است. حقیقت اینست که دلایل مختلف زیادی وجود دارد که چرا عشق هنوز سر راه شما قرار نگرفته، اما خبر خوب اینست که این اتفاق می‌تواند بیفتد و مهم‌تر از آن خواهد افتاد.»

شما افراد غیرقابل‌دسترس را انتخاب می‌کنید
اگر قرار باشد نگاهی به تاریخچه‌ی دوستی‌های خود کنید، آن افراد را چگونه توصیف می‌کنید؟

«اگر آگاهانه خواهان یک رابطه‌ی پایدار هستید، اما مدام نتیجه‌ی عکس می‌گیرید شاید ناخودآگاه جذب افراد غیرقابل‌دسترس می‌شوید. شاید دلیلی که هنوز نتوانسته‌اید رابطه‌ی ماندگاری بسازید انتخاب افرادی است که واقعاً نمی‌توانند چیزی را که به آن نیاز دارید و لیاقتش را دارید به شما بدهند.

برای نمونه، ممکن است جذب مردانی شوید که نمی‌خواهند محدود شوند یا جذب زنانی شوید که فقط به دنبال عشق‌بازی زود‌گذر و بدون تعهد هستند. به‌جای لذت بردن از یک رابطه‌ی عمیق، معنادار و متعهدانه، کسی را انتخاب می‌کنید که به‌دنبال رابطه‌ی بلندمدت نیست و این نمونه‌ی کلاسیکی از «خودتخریبی» است.

اگر یافتن عشق واقعاً اولویت شماست، به توصیه‌ی ضرابی فهرستی از پرچم‌های قرمزی تهیه کنید که نفرات قبل نشان دادند. پرچم‌های قرمزی که به شما هشدار دادند این فرد به لحاظ احساسی دردسترس نیست، اما شما این هشدار‌ها را نادیده گرفتید. این فهرست را هرازگاهی مرور کنید، به‌ویژه زمانی که با فرد جدیدی آشنا می‌شوید. پیشنهاد دیگر ضرابی اینست که سبک دلبستگی خودتان و افرادی که نتوانستید عشق را با آن‌ها تجربه کنید ارزیابی کنید تا ببینید چگونه و چرا یک اشتباه را بار‌ها تکرار کرده‌اید. خودآگاهی به شما کمک می‌کند کسی را انتخاب کنید که خواسته‌های یکسانی با شما دارد.

شما از آسیب دیدن می‌ترسید
جدایی ویرانگر است. اگر در گذشته از رابطه‌ای آسیب یا خیانت دیده باشید استقبال از یک فرد جدید راحت نیست و می‌تواند تجربه‌ی چالش‌برانگیزی باشد.

«شاید قلباً خواهان تعهد باشید، اما در اعماق وجودتان از صمیمیت زیاد، ازدست‌دادن حس خویشتن در رابطه یا آسیب دیدن مجدد هراس داشته باشید. اما برای یافتن عشق واقعی چاره‌ای نیست جزاینکه دوباره به خودتان اجازه‌ی آسیب‌پذیربودن بدهید، چون تنها راه وقوع این ارتباط عمیق و شخصی است. وقتی دور خودتان دیوار بکشید و نگذارید فرد جدیدی به شما نزدیک شود معنایش اینست که هرگز عشق را تجربه نخواهید کرد، چون ارتباط شما کم‌عمق و سطحی باقی می‌ماند. واقعیت اینست که شما برای یافتن عشق چاره‌ای ندارید جزاینکه ریسک آسیب دیدن را بپذیرید، حتی اگر اعتماد کردنِ دوباره برایتان سخت باشد، اما ارزشش را دارد.»

«اگر با فراموش کردن این احساسات مشکل دارید، هنوز نتوانسته‌اید با اشتباهات‌تان در گذشته کنار بیایید. وقتی در حال بهبودیافتن از یک رابطه‌ی شکست‌خورده یا یک سری از این روابط نافرجام هستید، به خاطر داشته باشید چیزی به عنوان امید کاذب وجود ندارد. برای جان دادن به امیدتان باید به این فهم برسید که همیشه این خود شما هستید که کنترل سرنوشت رابطه‌هایتان را در دست دارید.»

شما خودتان را لایق عشق نمی‌دانید
وقتی صحبت از عشق به میان می‌آید اعتمادبه‌نفس و عزت‌نفس نقش حیاتی دارند. بسیاری از افراد قادر به یافتن عشق نیستند، چون خودشان را لایق آن نمی‌دانند. معمولاً ریشه‌ی این گونه باور‌ها در دوران کودکی است. اگر با عزت‌نفس پایین و عدم اعتمادبه‌نفس دست‌وپنجه نرم می‌کنید باید بپذیرید که فقدان اعتمادبه‌نفس شما بر رفتار‌ها و گفتار‌های شما اثر می‌گذارد و دیگران را از شما دور می‌کند.

«آگاه شدن از این باور‌ها و احساسات ناشی از آن‌ها و تمرین عبارات تاکیدی مثبت برای خنثی کردن این باور‌ها گام بسیار مهم و موثری است. مدام با خودتان تکرار کنید: من لایق عشق هستم. می‌توانید برای آگاهی از این احساسات سرکوب‌کننده و یادگیری تمرینات تاکیدی از مشاور یا درمانگر کمک بگیرید.»

آسان نیست، اما سعی کنید دیدگاه‌تان را عوض کنید و آگاهانه تمرکز روی نقاط مثبت زندگی‌تان را انتخاب کنید تا بهتر بتوانید این حقیقت را بپذیرید که شما هم مثل همه‌ی انسان‌ها لیاقت شادی و عشق واقعی را دارید. قدر خودتان را بدانید. رسیدن به همین باور به‌تن‌هایی در یافتن یک شریک عاطفی سالم به شما کمک می‌کند، چون با این باور جدید شما فردی را انتخاب می‌کنید که خود واقعی شما را آن‌گونه که هست می‌پذیرد و عزیز می‌شمارد. وقتی قادر به دیدن و باور ارزش خودتان باشید دیگران را جذب انرژی بالای خود می‌کنید و احتمال آمدن عشق به زندگی شما بیشتر خواهد شد.

شما با شرایط کنار آمده‌اید
وقتی نوبت به عشق می‌رسد، باید استاندار‌های بالایی برای خودتان تعیین کنید. به‌جای بودن با کسی از ترسِ تنها ماندن یا صرفاً به‌خاطر زمان زیادی که از رابطه‌تان گذشته، کسی را انتخاب کنید که وجودش شادی‌بخش شماست، چون این تنها راه یافتن عشق واقعیست. اگر بنا به دلایل اشتباهی مانند پول، رفاه یا نداشتن گزینه‌ی دیگر در رابطه‌ای مانده‌اید انتظار نداشته باشید طعم عشق واقعی را بچشید، چون رابطه‌ی کنونی شما پایه و اساس معنادار و ارزشمندی ندارد. برای یافتن عشق واقعی باید اولویت شما یافتن فردی باشد که ویژگی‌های ضروری برای رابطه را داشته باشد، مثلاً اصول اخلاقی، ارزش‌ها و اهداف زندگی شما باید مشترک باشد.

از طرفی نباید انتظار داشته باشید فردی به‌خاطر شما تغییر کند. این انتظار ناعادلانه را نداشته باشید که فرد مقابل بخاطر علاقه‌ای که بین شما شکل گرفته جوری تغییر کند که شما دوست دارید. اگر به امید تغییر کسی با او در ارتباط مانده‌اید به احتمال زیاد با ناامیدی مواجه خواهید شد.

این هشدار‌ها به معنای تهیه کردن فهرست بلندی از باید‌ها و نباید‌های پیچیده نیست، همین‌که احساس کردید با فرد مقابل نقاط مشترک ندارید صادقانه و بی‌پرده به او بگویید. به‌ویژه اگر در گذشته افراد اشتباهی را برای رابطه انتخاب کرده‌اید. ضرابی هشدار می‌دهد اگر در همان ابتدای آشنایی جرقه‌ی آنی عشق را احساس نکردید فرد مقابل را رد نکنید، به‌ویژه اگر این حس جرقه‌ی آنی در گذشته شما را به راه اشتباه کشانده است. سعی کنید با ذهن باز طی چند قرار ملاقات بیبنید آیا پتانسیلی برای شکل‌گیری ارتباط واقعی بین شما وجود دارد. گاهی‌اوقات بهترین شریک زندگی شما همان کسی است که اصلا انتظارش را ندارید.

شما در معرض دید نیستید
از کودکی با فیلم‌ها، کتاب‌ها، داستان‌ها و نظایرشان یاد گرفته‌ایم که عشق روزی به سراغ‌مان می‌آید، انگار قرار است آسمان شکافته شود و عشق ما درست مقابل چشمان ما ظاهر شود. این خیال دوست‌داشتنی به‌نظر می‌رسد، اما واقعی نیست. یافتن عشق به تلاش خود ما بستگی دارد. به خودتان یادآوری کنید که یافتن عشق شبیه بازی اعداد است. هرقدر بیشتر در معرض دید باشید با افراد بیشتری ملاقات می‌کنید و آشنا می‌شوید. هرقدر بیشتر از منطقه‌ی امن خود خارج شوید، احتمال یافتن عشق هم بیشتر می‌شود. اما اگر از فرصت‌های آشنایی با دیگران استفاده نکنید شانس یافتن فرد مورد علاقه‌تان را از دست می‌دهید.

به برنامه‌ی روزانه‌ی زندگیتان تنوع بدهید و سعی کنید خودتان را در موقعیت‌های دوست‌یابی به روش‌های جدید قرار دهید. اگر تجربه‌ی عشق و رابطه‌ی پایدار برای شما مهم است آن را در اولویت قرار دهید و به فعالیت‌ها و سرگرمی‌های جدید جواب مثبت بدهید تا یک گام به آن چیزی که می‌خواهید نزدیک‌تر شوید.اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.

مطالب مرتبط