۱۰:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۲

چالش های روانشناختی در پس انداز پول + راه حل غلبه بر هر چالشی در زندگی

به گزارش اندیشه قرن؛ چالش های روانشناختی در پس انداز پول برای همه مردم وجود دارد. مردم بسیار سعی در پس انداز پول می کنند اما به صورت ناگهانی این سرمایه و اندوخته از بین می رود و خرج می شود و گله از عدم مدیریت یا سوء مدیریت یا گرانی و غیره...

چالش های روانشناختی در پس انداز پول + راه حل غلبه بر هر چالشی در زندگی

به گزارش اندیشه قرن؛ چالش های روانشناختی در پس انداز پول برای همه مردم وجود دارد. مردم بسیار سعی در پس انداز پول می کنند اما به صورت ناگهانی این سرمایه و اندوخته از بین می رود و خرج می شود و گله از عدم مدیریت یا سوء مدیریت یا گرانی و غیره می کنند. برخی از چالش های روانشناختی در پس انداز پول، لحظات شاد کوتاه مدت، تاثیر شبکه های اجتماعی و عدم تفکر در ضرورت های زندگی است. جواد آل حبیب کارشناس ارشد روانشناس بالینی در یادداشتی اختصاصی برای اندیشه معاصر در این زمینه می نویسد: داشتن برنامه صحیح و حرکت بر اساس برنامه درست می تواند انسان را بر ها چالشی موفق کند و مشکلات را حل نماید. در این بین چالش های روانشناختی در پس انداز پول به کل زندگی ما تعمیم پیدا کرده و اگر بتوانیم از درست بیرون آییم می توانیم بر هر چالشی در زندگی غلبه کنیم.

در اینجا دامستن موارد مهمی برای غلبه بر چالش های زندگی بسیار مهم است:

اگر پس انداز کردن پول برای شما آسان نیست، این امری غیر معمول نیست. همه مردم با کنار گذاشتن پول دست و پنجه نرم می کنند، و دلایل مختلفی در عدم رسیدن به مطلوب را در فرایند آن مقصر می دانند.

موردم دوم اینکه باید آموخت چگونه خریدهای های روزانه پول نقد دریافت کنید؛ یعنی اینکه طوری خرید کنید که خرید شما برای شما سود داشته باشد. در خرید امکانات مورد نیاز مکان های خرید ار از قبل انتخاب کنید. مثلا: میدان تره بار برای میوه، فروشگاه های دارای تخفیف.

باید بدانیم که اکثر مردم  ادعا می کنند، بزرگترین مانع آنها برای پس انداز، یکی عدم درامد مکفی و دیگری خرید اجناس لوکس و گران قیمت است.

یک روانپزشک می گفت:  «مدیریت پول، به‌ ویژه توانایی پس‌ انداز، برای بسیاری یک چالش مهم باقی مانده است. پیچیدگی های پشت این مبارزه فراتر از ریاضیات صرف است و عمیقاً در روانشناسی انسان می کاود.

بنابراین ما می توانیم با مدیریت روانشناسی و روانشناختی قدم بزرگی در این زمینه برداریم.

در اینجا نگاهی به چالش روانشناختی رایجی که افراد هنگام تلاش برای پس انداز پول با آن مواجه می شوند و نحوه غلبه بر آنها  را برای شما همراهان عزیز اندیشه معاصر می آوریم:

باید بدانیم :

رضایت فوری

چالش مهم: انسانها از نظر تکاملی برای پاداش های فوری آماده شده اند. بنابراین در زمینه پول، این می‌تواند به صورت خرج کردن ناگهانی، انتخاب لذت‌های کوتاه‌مدت بر منافع بلندمدت ظاهر شود.»

برای مبارزه با این امر، او اجرای قانون ۴۸ ساعته را برای هزینه کردن توصیه کرد.

چالش مهم دوم: «خریدهای غیرضروری دو روز به تأخیر می‌افتند، [که می‌تواند به مهار خریدهای فوری کمک کند و زمان لازم را برای تأمل در مورد ضرورت خرید فراهم کند».

مقایسه های اجتماعی

چالش مهم سوم:  «نیاز به همگامی با شیوع همگانی رسانه ها و شبکه های اجتماعی در عصر رسانه‌های اجتماعی، جایی که زندگی همه، از جمله خریدهایشان، به نمایش گذاشته می‌شود، تشدید شده است». «این می‌تواند منجر به هزینه‌هایی فراتر از توان فرد برای تناسب با یک تصویر خاص یا انتظارات اجتماعی شود.»

باید بدانید که شما می توانید بر این چالش غلبه کنید.

راه حل برای جلوگیری از مقایسه اجتماعی

محدود کردن قرار گرفتن در معرض رسانه های اجتماعی و قدردانی برای آنچه که دارید را پرورش دهید. شناخت و ارزش گذاری اهداف مالی شخصی بر فشارهای اجتماعی می تواند شفافیت را ارائه دهد. و از این راه کی زندگی سالم را تجربه کنید. این مواردی که تقدیم شد می تواند شما را بر بزرگ ترین چالش های زندگی موفق کند.

 

*جوادآل حبیب

مطالب مرتبط