۲۳:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۷

وانت های موجود در بازار ایران را بیشتر بشناسید/ پهلوان عاشق فقط نیسان آبی

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی اندیشه قرن به نقل از خبر ماشین؛در گذشته بخش وانت بارها در بازار کشورمان همواره به چند محصول نام آشنای وطنی محدود  بود اما مدتی است با هجوم محصولات خودروسازان چینی به بازار ایران، بخش خودروهای تجاری و وانت نیز...

وانت های موجود در بازار ایران را بیشتر بشناسید/ پهلوان عاشق فقط نیسان آبی

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی اندیشه قرن به نقل از خبر ماشین؛در گذشته بخش وانت بارها در بازار کشورمان همواره به چند محصول نام آشنای وطنی محدود  بود اما مدتی است با هجوم محصولات خودروسازان چینی به بازار ایران، بخش خودروهای تجاری و وانت نیز دستخوش تغییرات شده است.

خودروسازان داخلی نیز برای عقب نماندن از قافله، با طراحی و تولید خودروهای وانت روی پلت فرم خودروهای تولیدی خود، محصولات جدیدی مانند وانت پراید، وانت تندر و وانت آریسان را به بازار عرضه کرده اند. برخی وانت های موجود در بازار به شرح زیر است:

وانت تندر ۹۰

پیشرانه وانت تندر ۹۰ همان پیشرانه ۱.۶ لیتری خودرو تندر سدان بوده که گیرکس آن نیز تقویت شده است. این موتور قدرتی معادل ۱۰۵ اسب بخار و گشتاوری برابر با ۱۴۰ نیوتون متر تولید می کند که توسط گیربکس ۵ سرعته دستی به چرخ های جلو منتقل می شود. استاندارد آلایندگی پیشرانه، یورو ۴ بوده و میزان مصرف سوخت ترکیبی آن ۷.۶ لیتر است. حداکثر سرعتش ۱۷۰ کیلومتر در ساعت و شتاب صفر تا ۱۰۰ آن ۱۰.۱ ثانیه است. این وانت توانایی حمل ۸۰۰ کیلوگرم بار را دارد و با قیمتی در حدود ۳۷ میلیون تومان عرضه می شود. وانت تندر با کسب ۳ ستاره از پنج ستاره در ارزیابی کیفی اسفند ماه ۹۵ به عنوان با کیفیت ترین وانت موجود در ایران شناخته می شود. این محصول توسط ایران خودرو تولید می شود.

فوتون تونلند

وانت تونلند که به صورت دوکابین دو دیفرانسیل توسط ایران خودرو دیزل تولید می شود، از یک پیشرانه توربو دیزل ۲.۸ لیتری با قدرت ۱۶۱ اسب بخار و گشتاور ۳۶۰ نیوتون متر بهره می برد که توسط گیربکس ۵ سرعته دستی، شتاب صفر تا صد ۱۳.۵ ثانیه و حداکثر سرعت ۱۵۰ کیلومتر در ساعت را برایش فراهم می کند. این پیشرانه که استاندارد آلایندگی یورو ۴ را رعایت می کند، در هر ۱۰۰ کیلومتر تنها ۸ لیتر گازوئیل مصرف می کند. این خودرو توانایی حمل یک تن بار را دارد و قیمتی در حدود ۱۱۲ میلیون تومان دارد. البته فروش مدل دیزلی این وانت در حال حاضر متوقف شده است. قیمت نسخه بنزینی این خودرو در بازار ۹۵ میلیون تومان است. تونلند دیزلی در ارزیابی کیفی اسفند ماه ۹۵ موفق به کسب دو ستاره از پنج ستاره شده است.

وانت کاپرا

گروه خودروسازی بهمن وانت چینی به نام کاپرا تولید می کند که محصول شرکت Zhang Xing Auto بوده و با اقتباس از وانت تویوتا توندرا طراحی شده است. کاپرا دو دیفرانسیلی توسط یک موتور ۲.۴ لیتری بنزینی، توانایی ایجاد قدرت ۱۲۵ اسب بخار و گشتاور ۲۰۵ نیوتون متر را دارد. قدرت توسط یک گیربکس ۵ سرعته دستی به چرخ ها منتقل می شود. این وانت توانایی حمل یک تن بار را دارد. میزان مصرف سوخت ترکیبی آن ۱۰ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر و قیمت این خودرو در بازار در حدود ۷۲ میلیون تومان است. فروش این خودرو از سوی گروه خودروسازی بهمن متوقف شده است.

وانت ریچ

شرکت پارس خودرو با معرفی وانت دوکابین ریچ به بازار ، بار دیگر شانس خود را برای حضور در بازار ویژه خودروهای کلاس وانت امتحان می کند. وانت دو کابین ریچ که محصول شرکت دانگ فنگ چین است، به یک پیشرانه ۴ سیلندر ۱۶ سوپاپ ۲.۴ لیتری با قدرت ۱۳۳ اسب بخار و میزان مصرف سوخت ۱۰.۸ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر مجهز شده و قدرت موتور آن توسط گیربکس ۵ سرعته دستی به چهار چرخ منقل می شود.  این وانت توانایی حمل یک تن بار را دارد. این خودرو دارای استاندارد آلایندگی یورو ۴ و سامانه عیب یابی الکترونیکی است. قیمت این خودرو ۶۸ میلیون و پانصد هزار تومان است.

وانت آریسان

وانت آریسان که بر مبنای پلت فرم خودروی پژو ۴۰۵ طراحی و ساخته شده، نسبت به وانت باردو از قابلیت بالاتری برای حمل بار برخوردار است. آریسان به یک موتور دوگانه سوز ۱.۷ لیتری با استاندارد آلایندگی یورو ۴ مجهز شده که قابلیت حمل ۸۰۰ کیلوگرم بار را دارد. ایران خودرو با جانمایی مخزن گاز در زیر کفی محفظه بار و طراحی اتاق بار با دیوارهای بلند، شرایط استفاده بهینه را برای کاربران این خودرو فراهم می کند. این وانت دارای قابلیت نصب اتاق های مختلف برای کاربری های متفاوت است. طراحی زیبا ادوات داخلی خودرو و کاربرد امکانات ایمنی و رفاهی باعث جذاب شدن آریسان شده است. قیمت وانت آریسان ۲۶ میلیون تومان و این خودرو در ارزیابی کیفی اسفند ماه ۹۵ موفق به کسب یک ستاره از پنج ستاره شده است.

وانت پراید ۱۵۱

این وانت کوچک و جمع و جور از موتور ارتقا یافته پرایدهای سواری با حجم ۱.۴ لیتر که ۶۸ اسب بخار توان برایش فراهم می کند و استاندار آلایندگی یورو ۴ دارد نیرو می گیرد. سایپا ۱۵۱ همانند پرایدهای سواری، یک خودرو دیفرانسیل جلو است و همچون همه نمونه های جدید آن روی پلت فرم ارتقا یافته X100 سایپا ساخته شده است و البته تغییراتی در مجموعه تعلیق عقب خودرو و گیربکس و دیفرانسیل آن اعمال شده تا مناسب باربری شود. باک ۴۹ لیتری کارا به جلو و در آن نزدیک تر شده تا حاصل آن تقسیم وزن مناسب تر وزن روی خودرو باشد. ظرفیت حمل بار این وانت تا ۵۰۰ کیلوگرم است. قیمت وانت پراید ۱۹ میلیون تومان و این خودرو در ارزیابی کیفی اسفند ماه ۹۵ موفق به کسب یک ستاره از پنج ستاره شده است.

وانت مزدا-کارا ۲۰۰۰  

این خودرو که توسط گروه بهمن تولید می شود امکان حمل بار ۶۰۰ کیلوگرمی را دارد و از لحاظ ابعادی مانند مدل تک کابین بوده و تنها وزن، حجم محفظه بار و تعداد سرنشین آنها با هم متفاوت است. مدل تک  کابین نیز توانایی حمل یک تن بار را دارد و مورد استفاده شرکت ها و کارخانجات زیادی است. هر دو مدل از یک پیشرانه ۲ لیتری ۴ سیلندر انژکتوری با قدرت ۹۵ اسب بخار و گشتاور ۱۵۱ نیوتون متر نیرو می گیرد. قدرت موتور توسط یک گیربکس ۵ دنده دستی به چرخ ها منتقل می شود. هر دو خودرو در ارزیابی کیفی اسفند ماه ۹۵ موفق به کسب یک ستاره از پنج ستاره شده اند. قیمت وانت مزدا تک کابین ۳۷ میلیون تومان و مدل دوکابین آن ۳۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است.

وانت زامیاد

وانت زامیاد Z24 از دیرباز خودرویی مناسب برای حمل و نقل سنگین بشمار می رفته است. این خودرو مجهز به یک موتور چهار سیلندر ۲.۴ لیتری، حداکثر قدرت ۱۰۰ اسب بخار و گشتاور ۱۹۰ نیوتون متر است. دارای استاندارد آلایندگی یورو ۴ و ظرفیت مجاز بار ۲۱۰۰ کیلوگرم است. قیمت وانت زامیاد ۳۴میلیون تومان و این خودرو در ارزیابی کیفی اسفند ماه ۹۵ موفق به کسب یک ستاره از پنج ستاره شده است.

پایان/*

مطالب مرتبط