۰۸:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۳

هشدار تشکل های معلمان: با مطالبات انباشته شده فرهنگیان بازنشسته و شاغل مالک دارایی‌های صندوق ذخیره بازی نکنید

بنام خدا وند جان و‌خرد   سرمایه موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان از قطره قطره پس انداز نزدیک به یک میلیون ششصد هزار فرهنگی شاغل و بازنشسته تشکیل شده است .این صندوق پس از فراز و نشیب های گوناگون در سال های اخیر بر روی ریل کارآمدی نسبی قرار ...

رتبه بندی معلمان و فرهنگیان

بنام خدا وند جان و‌خرد

 

سرمایه موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان از قطره قطره پس انداز نزدیک به یک میلیون ششصد هزار فرهنگی شاغل و بازنشسته تشکیل شده است .این صندوق پس از فراز و نشیب های گوناگون در سال های اخیر بر روی ریل کارآمدی نسبی قرار گرفته و در آستانه سی سالگی تشکیل آن، روزنه های امید جهت تحقق مطالبات به حق اعضا بویژه تخصیص حق مالکانه فراهم شده بود ولی به دلیل ندانم کاری و ناکار آمدی برخی مدیران این صندوق، روند اعتماد سازی اخیر از مسیر خود در حال خارج شدن است. اعضای محترم صندوق در سراسر کشور انتظار دارند درهدایت این صندوق اساسنامه ۱۴۰۰ ( که تمامی مراحل قانونی برای یک موسسه کاملا خصوصی اعم از تصویب در هیات امنا ،ثبت شرکت ها و درج آگهی تغییرات در روزنامه رسمی کشور) ملاک عمل مدیران صندوق قراگیرد.

خوشبختانه اساسنامه قانونی ۱۴۰۰، علیرغم کاستی ها، به دلیل رفع ابهامات از ماهیت خصوصی اموال اعضا، برسمیت شناختن اکثریت هیات امنا توسط منتخبین صاحبان سرمایه ، پذیریش حقوق فراموش شده اعضا ( تخصیص ارزش مالکانه) ، تاکید به حاکمیت شرکتی و … توانست رضایت نسبی اعضا را جلب نماید ولی متاسفانه طی حدودا دوسال گذشته، تمامی موارد قانون اساسی موسسه ( بجز تخصیص ارزش مالکانه ان هم در تبلیعات نه در عمل ) کلا به فراموشی سپرده شده است .

 

اردیبهشت ۱۴۰۲ نوید واگذاری ارزش مالکانه تبلیغ شد اما متاسفانه با حکم شخص وزیرآموزش و پرورش به تاخیر افتاد. اخیرا برای مدت بسیار کوتاهی، گواهی موقت سهام شرکت سرمایه گذاری سهند در دسترس اعضا قرار گرفت که متاسفانه معلوم نیست چرا گزارش تحقق یک مطالبه ۱۲ ساله اعضای یک موسسه خصوصی بعهده ریاست جمهور قرار گرفت توقف فرایند دسترسی اعضا به گواهی موقت سهام نگرانی شدیدی را بین اعضای صندوق ایجاد کرده است و متاسفانه اعضای هیات امنا که توسط وزیر آموزش و پرورش انتصاب میشوند بدون اطلاع سه عضو منتخب فرهنگیان در هیئت امنا ، در آخرین جلسه خود به شکل کاملا غیر دموکراتیک ، غیر حرفه ای و مغایر با اصول مدیریت شورایی و بدون اینکه موضوع عزل تعدادی از اعضای هیات مدیره بصراحت در دستور کار جلسه مطرح شده باشد ( در حالی که فرصت بررسی و تحقیق و ارائه رزمه برای اعضای هیات امنا ، فراهم نبوده است) دو نفر جدید را جایگزین اعضای قبلی هیات مدیره می کنند. قابل ذکر است ، بی ثباتی در مدیریت ، آفت ِ موسسات اقتصادی می باشد . مجموع عملکرد های چند روز گذشته مسئولین ارشد صندوق ، اعضا را نگران نموده که مطالبات بر حق اعضای صندوق بویژه پنج مطالبه،اصلی (خصوصی باقی ماندن اموال اعضا، اجرای اساسنامه ۱۴۰۰، تدوین ایین نامه دمکراتیک بدون امکان مهندسی انتخابات و برگزاری انتخابات ۶ منتخب فرهنگیان،تخصیص ارزش مالکانه، بورسی شدن دارائی های صندوق به دست فراموشی سپرده شود و سرمایه های فرهنگیان مظلوم در معرض تهدید قرار بگیرد .

ما دبیران کل سه تشکل فرهنگیان ایران که سال هاست مطالبات فرهنگیان را پیگیری و عملکرد مسئولان را رصد می نمائیم ، حدود پنج سال است که با تشکیل کارگروه های تخصصی بر پیگیری مطالبات فرهنگیان عضو صندوق ذخیره متمرکز هستیم و فراز و فرودهای این موسسه را زیر نظر داریم و در مقاطعی که عملکرد مسئولان و مدیران امید بخش بوده همراهی نموده و حامی بوده ایم اکنون با اطلاع کامل از سیاست های نادرست مدیران ارشد صندوق، احساس خطر و نگرانی می کنیم وظیفه خود می دانیم هشدار بدهیم و آشکارا تاکید کنیم که قیم ها با انبار باروت مطالبات انباشه شده فرهنگیان بازنشسته و شاغل مالک دارایی های صندوق ذخیره بازی نکنند که بی تردید کوچک ترین جرقه آتشی را بر پا می کند که دیگر مهار شدنی نیست.پیشنهاد می کنیم اعضای هیات امنا و شخص رئیس هیات امنا ،جایگاه منتخبین فرهنگیان در جمع هیات امنای صندوق را به رسمیت بشناسند و به راهنمایی های نمایندگان منتخب فرهنگیان در جمع هیات امنای صندوق ،توجه جدی نموده با منتخبین استانی ، تشکل های فرهنگیان ، مطالبه گران و کنشگران این حوزه تعامل پیشه نمایند و در مسیر مطالبات اعضا گام بردارند. تا دیر نشده نسبت به ترمیم شکاف ایجاد شده همت نمایند. نگرانی و بی اعتمادی اعضای صندوق را کاهش دهندتا دیوار بی اعتمادی فرو بریزد .در مسیر منافع اعضا و همسو با منتخبین و مطالبه گران، امید و اعتماد از دست رفته را به اعضا ی صندوق برگردانند.

طاهره نقی ئی(دبیر کل سازمان معلمان ایران)

صفر اسلامی(دبیر کل انجمن اسلامی معلمان ایران)

فرج کمیجانی(دبیرکل مجمع فرهنگیان ایران اسلامی)

منبع روز نو

مطالب مرتبط