۲۱:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۹

مقایسه علمی شیر و ببر از لحاظ قدرت ، کدام یک قوی تر است ؟

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی اندیشه قرن؛همیشه به عنوان یک رویارویی جذاب در نظر گرفته می شود، زیرا توجه همه گربه سانان بزرگ را به خود جلب می کند. شیرها و ببرها دو رقیب سرسخت در خانواده گربه‌های بزرگ هستند. هر دو بسیار سرزمینی هستند و هرگز...

مقایسه علمی شیر و ببر از لحاظ قدرت ، کدام یک قوی تر است ؟

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی اندیشه قرن؛همیشه به عنوان یک رویارویی جذاب در نظر گرفته می شود، زیرا توجه همه گربه سانان بزرگ را به خود جلب می کند. شیرها و ببرها دو رقیب سرسخت در خانواده گربه‌های بزرگ هستند. هر دو بسیار سرزمینی هستند و هرگز یکدیگر را در سناریوی رودررو تحمل نخواهند کرد. خوشبختانه؛ در طبیعت هر دو با فاصله هزاران کیلومتری از هم جدا شده اند. شیر به عنوان پادشاه ساوانای آفریقا تاج گذاری می شود در حالی که ببر در جنگل های انبوه آسیا و روسیه سلطنت می کند. هر دو حیوان برای هزاران سال برای بشر شناخته شده اند، اما امروزه برای بقای خود می جنگند. حتی بدتر از آن، هنوز اطلاعات کمی در مورد این گربه های بزرگ و باشکوه وجود دارد.

۱- یک شیر معمولاً حدود ۵۰۰ تا ۵۵۰ پوند وزن دارد در حالی که یک ببر سیبری معمولاً حدود ۶۰۰ تا ۶۵۰ پوند وزن دارد.

۲- ببرها از نظر طول بدن خود از شیرها جلوتر هستند. طول بدن طولانی تر احتمالاً به آنها قدرت عضلات بیشتری نسبت به شیر می دهد.
یک مقایسه قد بین شیرها و ببرها نشان می دهد که یک ببر سیبری کمی بلندتر از یک شیر آفریقایی است. ببر سیبری ۵.۵ فوت قد در حالی که شیر آفریقایی ۵.۲ فوت قد دارد.

۳- ببرها سریعتر از شیرها هستند. ببرها می توانند به سرعت ۵۰ مایل در ساعت حرکت کنند در حالی که شیرها می توانند حداکثر در حدود ۴۵ مایل در ساعت بچرخند.

۴- شیرها اندازه جمجمه بزرگتر از ببرها دارند. جمجمه بزرگتر یعنی ضربه بزرگتر و نیروی نیش بزرگتر.

۵- ببر نسبت به شیر یک نیروی نیش قدرتمند دارد. نیروی نیش ببر حدود ۳۹۲ پوند است در حالی که نیروی نیش شیر حدود ۳۵۷ پوند است.

۶- حجم مغز بزرگتر ببرها نشان می دهد که ببرها از شیرها باهوش تر هستند.

۷ شیر از صدای  بلندتری نسبت به ببر برخواردار است. صدای شیرها ۵ مایل دورتر شنیده می شود ، در حالی که غرش یک ببر را می توان ۳ مایل دورتر شنید.

۸- ببرها ، شناگران عالی هستند و قادر به شکار در آب در هنگام شنا هستند. شیرها نیز می توانند شنا کنند اما بیشتر اوقات از شنا خودداری می کنند و در واقع از آب دوری می کنند .

۹- شیرها شکارچیان گروهی هستند. آنها برای شکار به یکدیگر وابسته هستند. ببرها از طرف دیگر شکارچیان انفرادی ماهر هستند.

۱۰-ببر نسبت به شیر دارای پنجه بزرگتر است. این همچنین بدان معنی است که یک ببر قادر است ضربات قدرتمندی را به یک شیر در یک جنگ وارد کند.

۱۱-وقتی نوبت به پنجه و پنجه زدن می رسد؛ ببر مانند یک بوکسور عمل می کند. شیرها از پنجه های خود استفاده می کنند اما به همان اندازه ببرها سریع نیستند.

۱۲-شیر دارای یال های محافظتی اطراف گردن خود است ، در حالی که؛ یک ببر چنین پوششی ندارد. از این رو؛ یک مزیت بزرگ قطعاً در یک برخورد به شیر می رود.

۱۳-در برخورد شیر با ببر ببر نسبت به یک شیر چابک تر و آکروباتیک تر است. چابکی یک ببر می تواند یک عامل تعیین کننده برای پیروزی خود در برابر شیر در یک مبارزه باشد.
ببرها نسبت به شیرها شهرت بیشتری نسبت به حمله به انسان دارند. جدا از ببرهای سیبری؛ هر دو شیرهای آفریقایی و ببرهای بنگال دیده شده که به انسان حمله می کنند و حتی از آنها تغذیه می کنند.

۱۴-در طبیعت ۲۰،۰۰۰ شیر در مقایسه با ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ ببر در طبیعت وجود دارد.

۱۵-یکی از روش های حمله شیر ترسنادن حریف است . آنها قطعاً می توانند از این بلوف به نفع خود در برابر ببرها نیز استفاده کنند.

۱۶-طبق گفته ادموند شروود در مقایسه با شیرها مهارت جنگیدن مهارت بیشتری دارد. او حتی معتقد بود که یک ببر برای جنگ با سه شیر نر کافی خواهد بود.

۱۷-به گفته مورخین؛ ببرها برای پیروزی در مقابل شیر در مقابل ببر در دوران مغول  استفاده می کردند

۱۸-به گفته ی مورخان تاریخ ، در مبارزه ببر در مقابل شیر در امپراطوری روم ببر برنده اعلام شده است .

۱۹-حتی ادبیات انگلیسی نتیجه می گیرد که در نبرد جانوران (شیرها در مقابل ببر) ، ببرها برنده نهایی بودند.

۲۰-به تازگی؛ چند سال پیش یک ببر در یک باغ وحش ترکیه با کشیدن چند پنجه در اطراف گلوی شیر یک شیر نر را کشت. ”

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

نتیجه گیری :

بسیاری از گزارش ها وجود دارد که در آن یک شیر یک ببر را نیز به قتل رسانده است ، اما در بیشتر موارد ببرها بسیار جوان بودند ، ببرهای ماده ، ببرهای پیر بودند یا در بعضی از مناطق به دام افتادند. غیر از این ، یک ببر کاملاً بالغ همواره در همه وقایع تاریخی ، شیرها را شکست داده است ، یعنی پادشاهان انگلیسی ، امپراطوری روم ، امپراطورهای مغول و غیره. در تمام این دعواها یک شیر و یک ببر مساوی همسان با یکدیگر به رقابت پرداختند و ببر. برنده بود ممکن است هرگز شاهد چنین برخوردهایی نباشیم ، اما ادبیات مربوط به امپراطوریهای باستان تأیید می کند که یک ببر از نظر مهارت و تیز بودن در جنگ همیشه از شیر پیروی می کند. از این رو؛ در یک دیدار مقابل شیر و ببر ، ببر برنده نهایی است

مطالب مرتبط