۱۴:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۶

معلمان بازنشسته بخوانند| زمان پرداخت مزایای طرح رتبه بندی بازنشسته ها | ملاک تدریس معلمان بازنشسته در مدارس

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه قرن؛ آنچه پس از اجرای طرح رتبه بندی معلمان به چالش تبدیل شده و اعتراض برخی از معلمان بازنشسته را در پی داشته، به درازا کشیدن انتظار معلمان بازنشسته برای تعیین تکلیف این گروه از معلمان و مشخص‌شدن سهم آنها...

رتبه بندی معلمان و فرهنگیان

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه قرن؛ آنچه پس از اجرای طرح رتبه بندی معلمان به چالش تبدیل شده و اعتراض برخی از معلمان بازنشسته را در پی داشته، به درازا کشیدن انتظار معلمان بازنشسته برای تعیین تکلیف این گروه از معلمان و مشخص‌شدن سهم آنها از قانون رتبه‌بندی است. یکی از مهم‌ترین مسائلی که در این زمینه مطرح می‌شود، تعیین جامعه هدف و تبیین شرایط معلمان بازنشسته‌ای است که جزو مشمولان طرح رتبه‌بندی معلمان قرار می‌گیرند. در این گزارش از اندیشه معاصر به زمان پرداخت مزایای طرح رتبه بندی بازنشسته ها و شرایط تدریس معلمان بازنشسته در مدارس پرداخته ایم که در ادامه می خوانیم.

به‌گفته محمد وحیدی عضو ناظر مجلس در کمیته تدوین آیین‌نامه داخلی، فوق‌العاده طرح رتبه‌بندی معلمان که برای رتبه‌بندی معلمان بازنشسته درنظر گرفته شده، از تاریخ ۳۱/ ۶/ ۱۴۰۰ اعمال می‌شود و معلمان‌بازنشسته قبل از این تاریخ، مشمول این قانون نمی‌شوند.

وحیدی در پاسخ به اعتراضات معلمان بازنشسته به نحوه اجرای قانون رتبه‌بندی می‌گوید: «در قانون به صراحت آمده که رتبه‌بندی از ٣١شهریور ١۴٠٠به بعد انجام می‌شود و معلمانی که پیش‌ازاین تاریخ بازنشسته شده‌اند، شامل طرح رتبه‌بندی نمی‌شوند.»

پرداخت سهم بازنشستگان سال‌های ١۴٠١و ١۴٠٢به صندوق بازنشستگی در اواسط مهرماه، سبب شد معلمانی که سال ١۴٠٠دوره خدمت خود در آموزش‌وپرورش کشور را به‌پایان رسانده‌اند، تنها بازنشستگانی باشند که برخوردارشدن آنها از مزایای طرح رتبه‌بندی با اما و اگر همراه باشد.

وحیدی در این‌باره می‌گوید: «وزارت آموزش‌وپرورش سهم صندوق‌بازنشستگی برای سال‌های ١۴٠١و ١۴٠٢را قبلا پرداخت کرده، اما سهم این صندوق برای بازنشستگان ۶‌ماه دوم سال ١۴٠٠با تاخیر و اخیرا از سوی آموزش‌وپرورش پرداخت شده است.»

او پرداخت نشدن سهم معلمان شاغل را دلیل تعلل صندوق در تطبیق ندادن حکم بازنشستگان سال ١۴٠٠عنوان کرده و توضیح می‌دهد: «با وجود اینکه سهم صندوق برای بازنشستگان سال ١۴٠٠پرداخت شده، صندوق به‌دلیل اینکه سهم معلمان شاغل پرداخت نشده، حکم بازنشستگان را با رتبه‌بندی تطبیق نداده است.»

جلسات متعدد مسئولان و نمایندگان سازمان برنامه‌وبودجه کشور، وزارت آموزش‌وپرورش و صندوق بازنشستگی کشور که با هدف رفع موانع اجرای قانون رتبه‌بندی معلمان بازنشسته در روزهای اخیر برگزار شد، به تشکیل کمیته‌ فنی برای احصای دقیق بدهی صندوق بازنشستگی کشوری و پرداخت مبالغ تعیین شده انجامید و حاصل بررسی‌ها و اقدامات کمیته فنی حل‌وفصل موانع اجرای قانون رتبه‌بندی معلمان بازنشسته بود.

علی فرهادی، معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش‌وپرورش به‌تازگی خبر داده است: «آموزش‌وپرورش تمام تکالیفش برای فوق‌العاده رتبه‌بندی این افراد را انجام داده و کسورات را به صندوق بازنشستگی واریز کرده است؛ صندوق بازنشستگی هم باید بلافاصله احکام رتبه‌بندی معلمان بازنشسته را صادر و معوقات را پرداخت کند.»

به‌گفته فرهادی معوقات فوق‌العاده رتبه‌بندی معلمان بازنشسته آبان‌ماه پرداخت می‌شود.

کدام بازنشسته‌ها امسال در مدارس درس می‌دهند؟

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش درباره به کارگیری معلمان بازنشسته در آموزش و پرورش تاکید کرد: نباید نیروهایی که به کارگیری آنها به بچه ها لطمه می‌زند را دوباره وارد محیط کار کرد البته ملاک این امر سن معلمان نیست. چه بسا معلمی در سن بالا نشاط دارد و بچه ها از حضور او لذت می‌برند.

محمود امانی طهرانی در پاسخ به سوالی درباره به کارگیری معلمان بازنشسته در آموزش و پرورش و گلایه والدین که بعضا معلمان ۷۰ ساله که توانایی ارتباط گرفتن با دانش آموز را ندارند، دوباره برای تدریس به کارگرفته شده‌اند، اظهار کرد: در مصوبه سران سه قوه نوشته شده است که ضوابط به کارگیری بازنشستگان توسط شورای عالی آموزش و پرورش تعیین شود. از این رو امسال ما برای به کارگیری معلمان بازنشسته مصوبات قبلی خود را احیا و بازآرایی کردیم اما در خصوص اینکه در مقام عمل چه اتفاقی افتاده است، باید نظارت شود.

وی ادامه داد: استانداردی برای به کارگیری معلمان بازنشسته قرار دادیم تا معلمان بازنشسته طبق این ضوابط به کار گرفته شوند. طبق ضوابطی که تعیین کردیم نباید معلمانی که خیلی از تدریس فاصله گرفته‌اند و مشکل در حضور و ارتباط برقرار کردن با بچه ها دارند، وارد مقوله تدریس شوند، مگر اینکه شرایط طوری باشد که کلاس خالی مانده و آموزش و پرورش از این رو مجبور به به کارگیری این دسته از معلمان شده باشد.

امانی با تاکید بر اینکه به طور کلی نباید نیروهایی که به کارگیری آنها به بچه ها لطمه می‌زند را دوباره وارد محیط کار کرد، توضیح داد: ملاک ما سن نیست بلکه ارزیابی است. چه بسا معلمی که در سن بالا نشاط دارد و بچه ها از حضور او لذت می‌برند. مرحوم محمد وحیدی تا سن تقریبا ۹۰ سالگی به مدرسه می‌رفت و بچه ها او را بسیار دوست داشتند. خیلی از پدر بزرگ‌های این دانش آموزان شاگرد مرحوم محمد وحیدی بودند اما این مورد استثنا است. معتقدم باید به کیفیت افراد توجه کرد. نباید معلمان از روی اسم و لیست انتخاب شوند بلکه باید با دقت انتخاب شوند.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در عین حال درپاسخ به سوالی درباره گلایه والدین دانش آموزان نسبت به شرایط معلمان بازنشسته به کار گرفته شده، گفت: شاید از آنجا که شرایط کمبود معلم امسال عادی نبود و فشار پر کردن کلاس‌های خالی وجود داشت، در مقام عمل خیلی دقت در این امر شدنی نبود. گرچه آموزش و پرورش موظف بود این دقت را انجام می‌داد. اصطلاحا باید شرایط حداقلی احراز وجود داشته باشد و امسال نیز رسما این احراز در سیستم وجود داشت و ابلاغ شد.

مطالب مرتبط