۲۱:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۵

مادران تا چند سالگی در کنار فرزندان باشند؟

به گزارش اندیشه قرن؛ غزال زاهد با بیان اهمیت حضور مادر در ۳ سال اول تولد اظهار داشت: اگر مادران می‌خواهند فرزندان سالمی به لحاظ روانشناختی تحویل جامعه دهند باید از ابتدای تولد تا ۳ سالگی، ۲۴ ساعته از فرزند خود مراقبت کنند و به او برسند. و...

مادران تا چند سالگی در کنار فرزندان باشند؟

به گزارش اندیشه قرن؛ غزال زاهد با بیان اهمیت حضور مادر در ۳ سال اول تولد اظهار داشت: اگر مادران می‌خواهند فرزندان سالمی به لحاظ روانشناختی تحویل جامعه دهند باید از ابتدای تولد تا ۳ سالگی، ۲۴ ساعته از فرزند خود مراقبت کنند و به او برسند.
وی افزود: پدیده دلبستگی در شیرخواران از ۸ ماهگی شروع می‌شود و پایان این پدیده ۳ سالگی است، در این دوران مراقبت از کودک باید همه‌جانبه باشد و مادر به لحاظ تماس چشمی، لمس، در دسترس بودن در تمام اوقات شبانه‌روز باید وجود داشته باشد.
وی ادامه داد: چنین کودکی پدیده دلبستگی را به خوبی طی می‌کند. اضطراب او کاهش می‌یابد و دچار اعتماد به نفس بالایی می‌شود.
قوانین کمک کننده
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: اکنون در اروپا و آمریکا این موضوع مورد بررسی قرار گرفته است. و درصدد وضع قوانینی هستند تا بر اساس آن مادران تا ۳ سالگی در خدمت تربیت فرزندان باشند.
وی افزود: چنانچه مادر در ۸ ماهگی کنار فرزند نباشد، کودک دچار اضطراب بیگانه و غریبگی می‌شود. و بعد از ۱۲ ماهگی اضطراب جدایی به کودک دست می‌دهد.
این فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان گفت: چنانچه کودکی به لحاظ ژنتیکی نسبت به اضطراب آسیب‌پذیر باشد و پدیده دلبستگی نیز به طور مناسبی در او حل نشده باشد، در آینده به انواع اختلالات اضطرابی مبتلا می‌شود. عدم توانایی در تطابق با محیط همسالان پیامد این مشکل است. بر این اساس کودک در ۴ سالگی نمی‌تواند احساس آرامش و ایمنی در مهد کودک داشته باشد.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مراجعه به روانپزشک کودک و نوجوان را راهکار مواجهه با این کودکان دانست. و ادامه داد: والدین زمانی که احساس می‌کنند کودک نسبت به سن خود ناآرام‌تر و ناامن‌تر است. باید برای ارزیابی کامل او را نزد روانپزشک کودک و نوجوان ببرند. و ملاک برای مراجعه احساس نگرانی والدین است.
اضطراب کودک
وی ادامه داد: به طور معمول حالت‌های اضطرابی به طور طبیعی در کودک وجود دارد. ولی با افزایش سن زمانی که انتظار داریم او از مادرش جدا شود. با دیگران ارتباط برقرار کند و خلق و طبع آرام‌تری داشته باشد ممکن است آرام نگیرد. قشقرق به راه اندازد، از پدر و مادر خود آویزان باشد و علایم اضطراب را نشان دهد.
وی خاطرنشان کرد: این کودکان نمی‌توانند به تنهایی در اتاقی بخوابند. یا در پارک‌ها سراغ همسالان رفته و با آنها بازی ،البته ممکن است این رفتارها بر اثر مشکلات دیگری باشند. اما باید گفت اختلالات اضطرابی ناشی از پدیده دلبستگی شایع، ناتوان‌کننده و نگران‌کننده است./ فارس

مطالب مرتبط