۰۶:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۲

قیمت امروز سکه و طلا چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲+ جدول

قیمت امروز سکه و طلا را در جدول زیر مشاهده کنید. قیمت طلا طلا قیمت (ریال) میزان و درصد تغییر با نرخ دیروز کمترین مقدار روز جاری بیشترین مقدار روز جاری طلای ۱۸ عیار / ۷۵۰ ۲۲,۵۰۵,۰۰۰ (۰%) ۰ ۲۲,۴۴۵,۰۰۰ ۲۲,۶۱۱,۰۰۰ طلای ۱۸ عیار / ۷۴۰ ۲۲,۲۰۵,۰۰...

قیمت طلا

قیمت امروز سکه و طلا را در جدول زیر مشاهده کنید.

قیمت طلا

طلا قیمت (ریال) میزان و درصد تغییر با نرخ دیروز کمترین مقدار روز جاری بیشترین مقدار روز جاری
طلای ۱۸ عیار / ۷۵۰ ۲۲,۵۰۵,۰۰۰ (۰%) ۰ ۲۲,۴۴۵,۰۰۰ ۲۲,۶۱۱,۰۰۰
طلای ۱۸ عیار / ۷۴۰ ۲۲,۲۰۵,۰۰۰ (۰%) ۰ ۲۲,۱۴۶,۰۰۰ ۲۲,۳۱۰,۰۰۰
طلای ۲۴ عیار ۳۰,۰۰۶,۰۰۰ (۰%) ۰ ۲۹,۹۲۶,۰۰۰ ۳۰,۱۴۸,۰۰۰
طلای دست دوم ۲۲,۲۰۴,۷۴۰ (۰%) ۰ ۲۲,۱۴۵,۵۱۰ ۲۲,۳۰۹,۵۲۰
بروزرسانی: چهارشنبه ۱۲ مهر – ۰۸:۱۵
 

قیمت سکه

سکه قیمت (ریال) میزان و درصد تغییر با نرخ دیروز کمترین مقدار روز جاری بیشترین مقدار روز جاری
سکه امامی ۲۷۲,۰۱۰,۰۰۰ (۰%) ۰ ۲۷۱,۸۰۰,۰۰۰ ۲۷۳,۵۱۰,۰۰۰
سکه بهار آزادی ۲۴۴,۸۵۰,۰۰۰ (۰%) ۰ ۲۴۴,۷۰۰,۰۰۰ ۲۴۷,۰۱۰,۰۰۰
نیم سکه ۱۴۹,۰۰۰,۰۰۰ (۰%) ۰ ۱۴۹,۰۰۰,۰۰۰ ۱۴۹,۳۰۰,۰۰۰
ربع سکه ۹۹,۳۳۰,۰۰۰ (۰%) ۰ ۹۹,۳۰۰,۰۰۰ ۹۹,۴۷۰,۰۰۰
سکه گرمی ۵۸,۲۰۰,۰۰۰ (۰%) ۰ ۵۸,۲۰۰,۰۰۰ ۵۸,۲۰۰,۰۰۰
بروزرسانی: چهارشنبه ۱۲ مهر – ۰۸:۱۵

حقایقی درباره طلا چکش‌خوارترین فلز جدول تناوبی

طلا، هفتاد و نهمین عنصر در جدول تناوبی عناصر، یکی از قابل تشخیص‌ترین عناصر این دسته است. چکش خوار و براق است که آن را به یک ماده فلزکاری خوب تبدیل می کند. از نظر شیمیایی، طلا یک فلز انتقالی است. فلزات انتقالی منحصربه‌فرد هستند، زیرا می‌توانند نه تنها با استفاده از بیرونی‌ترین لایه الکترون‌هایشان (ذراتی با بار منفی که به دور هسته یک اتم می‌چرخند)، بلکه از بیرونی‌ترین لایه‌های دو لایه با عناصر دیگر پیوند برقرار کنند. این به این دلیل اتفاق می‌افتد که تعداد زیادی الکترون در فلزات واسطه در مرتب‌سازی منظم الکترون‌ها به پوسته‌های اطراف هسته اختلال ایجاد می‌کند.

بیشتر جواهرات طلا از طلای خالص ساخته نمی شوند. مقدار طلا در یک گردنبند یا انگشتر با مقیاس عیار اندازه گیری می شود. طلای خالص ۲۴ عیار است. شمش‌های طلا که در فورت ناکس و سایر نقاط جهان نگهداری می‌شوند، ۹۹.۹۵ درصد طلای ۲۴ عیار خالص در نظر گرفته می‌شوند.

با افزودن فلزات به طلا در حین ساخت جواهرات، طلا ریزتر می شود و تعداد قیراط ها کاهش می یابد. به عنوان مثال، طلای ۱۲ عیار دارای ۵۰ درصد طلا و ۵۰ درصد آلیاژ وزنی است.

به معنی درخت کارُب گرفته شده بود در آن زمان یونانیان و رومیان از دانه‎ی این درخت به عنوان واحد اندازه گیری استفاده می‌کردند ولی مدرکی دال بر اینکه برای اندازه گیری طلا از آن استفاده می‌شد وجود ندارد.

برای همگام شدن با ذخایر فزاینده طلای کشور، انبار شمش ایالات متحده در پادگان ارتش ایالات متحده فورت ناکس در کنتاکی در سال ۱۹۳۷ افتتاح شد. اولین محموله طلا از فیلادلفیا در قطارهای محاصره شده توسط نیروهای نظامی وارد شد.

فورت ناکس در قاب فولادی با دیوارهای بتنی ساخته شده است. با وجود دفاع از درب فولادی ۲۰ تنی، شایعه کثیفی در دهه ۱۹۷۰ حاکی از آن بود که طلا در فورت ناکس از بین رفته است. برای فرونشاندن ترس مردم، مدیر ضرابخانه ایالات متحده، نمایندگان کنگره و روزنامه نگاران را از طریق یک اتاق خزانه و پشته های ۳۶۲۳۶ شمش طلا به ارتفاع ۸ فوت راهنمایی کرد.

به گفته ضرابخانه ایالات متحده این سپرده حدود نیمی از طلای ذخیره شده خزانه داری ایالات متحده را در اختیار دارد. طبق گفته وزارت خزانه داری ایالات متحده، هر نوار ۴۰۰ اونس تروی (حدود ۲۷.۵ پوند) وزن دارد. یک اونس تروی برابر با ۱.۱ اونس آویردوپویس است. کل ذخایر تا سال ۲۰۲۱، ۱۴۷.۳ میلیون اونس تروی وزن دارد که با قیمت های امروزی حدود ۱۳۰ میلیارد دلار ارزش دارد. ضرابخانه ایالات متحده گزارش داد که فورت ناکس در ۳۱ دسامبر ۱۹۴۱ رکورددار طلا بود و به ۶۴۹.۶ میلیون اونس رسید.

طلا به عنوان یک مقصد سرمایه گذاری

مشکل اصلی طلا این است که برخلاف سایر کالاها مانند روغن یا گندم، مصرف و مصرف نمی شود. زمانی که طلا استخراج شد، در دنیا باقی می ماند. از طرف دیگر، یک بشکه نفت تبدیل به گاز و سایر محصولاتی می شود که در باک بنزین خودرو یا موتورهای جت هواپیما مصرف می شود. غلات در غذایی که ما و حیواناتمان می خوریم مصرف می شود. از سوی دیگر، طلا به جواهرات تبدیل می‌شود، در هنر استفاده می‌شود، در شمش‌هایی که در خزانه‌ها قفل شده‌اند ذخیره می‌شود و برای مصارف مختلف دیگر استفاده می‌شود. صرف نظر از مقصد نهایی طلا، ترکیب شیمیایی آن به گونه ای است که فلز گرانبها قابل استفاده نیست – دائمی است.

به همین دلیل، بحث عرضه و تقاضا که می توان برای کالاهایی مانند نفت و غلات و غیره مطرح کرد، برای طلا چندان مناسب نیست. به عبارت دیگر، حتی اگر تقاضا برای فلز کاهش یابد، عرضه تنها در طول زمان افزایش می‌یابد.

داستان ناگفته طلا

طلا یک فلز خارق العاده است که دارای مجموعه ای از خواص منحصر به فرد است که آن را در دنیای امروز غیر قابل جایگزین می کند. طلا به طور گسترده در الکترونیک استفاده می شود، اما همچنین به طور گسترده در بسیاری از کاربردهای دیگر استفاده می شود. در حال حاضر یکی از نانومواد مورد مطالعه است که در انواع محصولات و دستگاه ها گنجانده شده است. به عنوان مثال، نانوذرات طلا در میلیاردها کیت آزمایش تشخیص سریع پزشکی که سالانه تولید می‌شوند، از جمله در آزمایش‌های آنتی‌ژن و آنتی‌بادی COVID-19 استفاده می‌شوند.

طلا و نقش آن در اقتصاد جهانی

در زمان عدم اطمینان بازار، سرمایه گذاران به سمت ایمنی عقب نشینی می کنند و برای نگهداری طلا از سهام خارج می شوند. طلا که در ابتدا به دلیل چکش‌خواری و مقاومت مورد علاقه بود، جایگاه برجسته‌ای در توسعه و ثبات اقتصاد بین‌المللی و بازارهای ارز جهانی داشته است. تاریخچه ای جذاب برای توضیح تداوم آن در عصر سرمایه گذاری مدرن دارد.

طلا در محافل شیمی به عنوان یک فلز نجیب شناخته می شود. یک فلز نجیب در برابر خوردگی و اکسیداسیون مقاومت می کند. تمام فلزات نجیب – طلا، نقره و مس – در طول تاریخ به عنوان ارز مورد استفاده قرار گرفته‌اند، اما طلا بر اساس مقاومت برتر خود در برابر تخریب، به شهرت رسید. در حالی که ارزش طلا ممکن است در طول زمان افزایش یابد و کاهش یابد، اما در دوره‌های عدم اطمینان مالی و سیاسی و سقوط در دوره‌های اعتماد سرمایه‌گذاران و اعتماد بیش از حد، در بلندمدت افزایش سرسام‌آوری نسبتاً ثابتی دارد. منحنی نمودارهای طلا در ۲۰ سال گذشته این حقایق را تأیید می کند. طلا از طریق رونق فناوری در اواخر دهه ۱۹۹۰ حدود ۲۰۰ دلار در هر اونس در نوسان بود و پس از بحران مالی ۲۰۰۸ به ۱۸۰۰ دلار در هر اونس رسید.

خلوص طلا و راهنمای رنگ؛ تفاوت طلای ۲۴ عیار، ۲۲ عیار و ۱۸ عیار چیست؟

وقتی در مورد طلا صحبت می کنید، حتماً اصطلاح “قیرات” را شنیده اید. قبل از اینکه تفاوت بین طلای ۲۴ عیار، ۲۲ عیار و طلای ۱۸ عیار را درک کنید، باید تصویر واضح تری از اصطلاح عیار به دست آورید.

عیار واحدی است که برای اندازه گیری خلوص طلا استفاده می شود. هر چه عیار بالاتر باشد، طلا خالص تر است.

در اصل به این معنی است که نمونه ای با درجه عیار بالاتر نسبت به فلزات دیگری که ممکن است به عنوان آلیاژ استفاده شوند، طلای بیشتری در خود دارد. در اینجا یک راهنمای ساده برای درک تفاوت بین طلای ۲۴ عیار، ۲۲ عیار و ۱۸ عیار آورده شده است.

طلای ۲۴ عیار

طلای ۲۴ عیار یا ۲۴ عیار خالص ترین شکل طلا است. این بدان معنی است که تمام ۲۴ قسمت طلا از طلای خالص هستند و هیچ فلز دیگری در آن وجود ندارد. طلای ۲۴ عیار با خلوص بالای ۹۹.۵ درصد شناخته شده است و رنگ زرد روشن مشخصی دارد. هیچ شکل طلایی بالاتر از ۲۴ عیار وجود ندارد.

از آنجایی که این خالص ترین شکل طلا است، طبیعتاً گرانتر از طلای ۲۲ یا ۱۸ عیار است. با این حال، چگالی این نوع طلا در مقایسه با طلای عیار پایین بسیار کمتر است. بدون هیچ فلز دیگری برای تقویت آن، طلای ۲۴ عیار نسبتا نرم تر و انعطاف پذیرتر از عیارهای پایین تر است. از این رو برای جواهرات ظریف و ظریف مناسب نیست. اگر بخواهید طلایی با خلوص ۲۴ عیار بخرید، معمولاً طرح های جواهرات درشت، سکه ها و شمش ها را خواهید یافت. طلا با خلوص ۲۴ عیار در لوازم الکترونیکی، خوراکی و تجهیزات پزشکی مانند مواردی که برای کودکان مبتلا به عفونت گوش استفاده می شود، استفاده می شود.

طلای ۲۲ عیار

جواهرات طلای ۲۲ عیار به طور کلی به این معنی است که ۲۲ قسمت جواهرات حاوی طلای خالص است در حالی که ۲ قسمت تعادل حاوی مقداری فلز دیگر است که به عنوان آلیاژ همراه با طلا استفاده می شود. طلایی که دارای خلوص ۲۲ عیار است معمولاً برای جواهرات استفاده می شود.

در طلا با خلوص ۲۲ عیار از ۱۰۰ درصد فقط ۹۱.۶ درصد طلای خالص است. ۸.۴ درصد دیگر شامل فلزات دیگری مانند نقره، روی، نیکل و آلیاژهای دیگر است. این افزودن فلزات دیگر طلا را سخت تر می کند و به جواهرات طلا دوام و استحکام بیشتری می بخشد. با این حال، باید بدانید که اگرچه ممکن است از طلای ۲۲ عیار برای ساخت جواهرات طلای ساده استفاده شود، اما برای ساخت طرح‌های جواهراتی که به‌شدت میخ‌کوب شده‌اند، ترجیح داده نمی‌شود.

طلای ۱۸ عیار

طلای ۱۸ عیار ۷۵ درصد طلای مخلوط شده با ۲۵ درصد فلزات دیگر مانند مس، نقره و غیره است. معمولاً از طلای ۱۸ عیار برای ساخت جواهرات میخی استفاده می شود. این نوع طلا در مقایسه با طلای ۲۴ عیار و طلای ۲۲ عیار قیمت کمتری دارد. طلا با خلوص ۱۸ عیار دارای رنگ طلایی کمی مات است. تشخیص جواهرات طلای ۱۸ عیار نسبتاً آسان و ساده است – اکنون همه جواهرات ۱۸، ۲۴ و ۲۲ کیلویی باید علامت گذاری شوند تا علامت مشخصه با خلوص ۱۸K750 را داشته باشند.

علاوه بر این، تمام جواهرات طلا، اعم از ۱۴ قیراط، ۱۸ قیراط، ۲۰ قیراط، ۲۲ قیراط، ۲۳ قیراط یا ۲۴ قیراط، اکنون طبق دستورالعمل های BIS در هند مشخص شده اند. بنابراین، چنین جواهرات نماد خلوص و ظرافت است. به عنوان مثال، ۱۴K585 برای طلای ۱۴ عیار، ۱۸K750 برای طلای ۱۸ عیار و غیره.

قیراط چیست؟

در غرب، قیراط را به ظرافت بیان می کنند. به عنوان مثال، طلای ۲۴ عیار به طور کلی به صورت ۱۰۰۰ قسمت از ۱۰۰۰ خالص یا ظرافت ۱۰۰۰ بیان می شود. از طرف دیگر، ۲۲ قیراط به صورت ۲۲ تقسیم بر ۲۴ ضرب در ۱۰۰۰ بیان می شود که به شما ظرافت ۰.۹۱۶۶ را می دهد. در ضمن طلایی که خلوص ۲۰ عیار دارد ۲۰ تقسیم بر ۲۴ ضرب در ۱۰۰۰ می شود که ۰.۸۳۳ ظرافت می شود. به طور مشابه، ۱۸ عیار، زمانی که طبق روش ذکر شده در بالا محاسبه شود، ۰.۷۵۰ ظرافت است.

رنگ های مختلف طلا

طلای ۲۴ عیار دارای رنگ گرم طبیعی طلای خالص است. رنگ طلایی با درجه خلوص ۲۴ عیار بدون افزودن فلز دیگری قابل تغییر نیست که به نوبه خود خلوص آن را تحریف می کند. اما طلای با درجه خلوص کمتر از ۲۴ عیار را می توان با استفاده از فلزات مختلف و تغییر ترکیب آلیاژ در ساخت جواهرات در رنگ های مختلف ساخت.

افزودن فلزات دیگر به طلا یک روش قدیمی برای به دست آوردن رنگ و استحکام مورد نظر بوده است. به عنوان مثال، صورتی یا رزگلد با افزودن مس بیشتر به ترکیب آلیاژ طلا ساخته می شود. به همین ترتیب، طلای سبز دارای مقدار روی و نقره بیشتری است در حالی که طلای سفید حاوی نیکل بیشتری است. رنگ سطح را می توان با استفاده از آبکاری الکتریکی به اقلام طلا نیز داد. با این حال، این فقط می تواند یک روکش سطحی باشد، به این معنی که در طی یک دوره از بین می رود.

به طور خلاصه، طلا با خلوص ۲۴ عیار دارای ۲۴ قسمت طلای خالص است، در حالی که طلای ۲۲ عیار دارای ۲۲ قسمت طلا و ۲ قسمت از فلزات دیگر است که به عنوان آلیاژ اضافه می شود. از طرفی طلای ۲۰ عیار حاوی ۲۰ قسمت طلا است که ۴ قسمت فلزات دیگر به آن اضافه شده است. این در حالی است که طلای ۱۸ عیار دارای ۱۸ قسمت طلای خالص است که ۶ قسمت فلزات دیگر به آن اضافه شده است.

در غرب، خلوص طلا در عیار بیان می شود. به عنوان مثال، طلای ۲۴ عیار به صورت ۱۰۰۰ قسمت از ۱۰۰۰ خالص یا ظرافت ۱۰۰۰ بیان می شود. به همین ترتیب، ۲۲k به صورت ۲۲ تقسیم بر ۲۴، ضرب در ۱۰۰۰ نشان داده می شود که ظرافت ۰.۹۱۶۶ را به شما می دهد، و ۲۰ قیراط می شود ۲۰ تقسیم بر ۲۴ ضرب در ۱۰۰۰ که ۰.۸۳۳ ظرافت است، در حالی که ۱۸ قیراط ۰.۷۵۰ ظرافت است.

اگر قصد خرید طلا با قصد سرمایه گذاری دارید، همیشه توصیه می شود طلای ۲۴ عیار را به صورت سکه یا شمش یا حتی طلای دیجیتال، ETF طلا و غیره انتخاب کنید، زیرا ارزش فروش مجدد آنها بالاتر است.

محاسبه میزان عیار طلا

 

۲۴ عیار = ۱۰۰% طلا یا طلای خالص

۲۳ عیار = ۹۵.۸ درصد طلا

۲۲ عیار = ۹۱.۶ درصد طلا

۲۰ عیار = ۸۳.۳ درصد طلا

۱۸ عیار = ۷۵.۰٪ طلا

۱۴ عیار = ۵۸.۳ درصد طلا

۱۲ عیار = ۵۰.۰٪ طلا

۱۰ عیار = ۴۱.۷ درصد طلا

تشخیص طلای اصل از تقلبی

چگونه می توان تشخیص داد که طلا واقعی، روکش شده یا تقلبی است؟ طبق اکثر استانداردهای بین المللی، هر چیزی که کمتر از ۴۱.۷ درصد یا ۱۰ قیراط طلا داشته باشد، جعلی محسوب می شود. برای تست جواهرات یا طلای خود در خانه، می توانید چند آزمایش آسان را انجام دهید – بیشتر با وسایلی که از قبل دارید، مانند آب، سرکه و آهن ربا. لازم نیست جواهرساز تایید شده باشید تا ایده خوبی از واقعی بودن یا نبودن طلای خود داشته باشید، و ما دستورالعمل های گام به گام برای آزمایش طلای خود را همین حالا به شما ارائه خواهیم کرد.

۱-طلا را در کوزه آب بیندازید تا ببینید غرق می شود یا خیر. ظرفی به اندازه کافی بزرگ بگیرید که هم آب و هم طلایی را که می خواهید آزمایش کنید در خود جای دهد. دمای آبی که استفاده می کنید واقعاً مهم نیست، بنابراین آب ولرم خوب است. طلای واقعی یک فلز متراکم است، بنابراین مستقیماً به ته کوزه می افتد. طلای بدلی بسیار سبک تر و شناورتر است.

طلای واقعی همچنین در هنگام خیس شدن زنگ نمی‌زند یا کدر نمی‌شود، بنابراین اگر تغییر رنگی مشاهده کردید، احتمالاً طلای آبکاری شده‌اید.

۲- چند قطره سرکه روی طلا بریزید. جواهرات یا قطعه طلای خود را روی یک سطح صاف قرار دهید. با استفاده از قطره چشم، کمی سرکه بمالید و اجازه دهید حدود ۱۵ دقیقه بماند. طلای واقعی تغییر رنگ نمی دهد، اما طلای تقلبی تغییر می کند.

همچنین می توانید طلا را به مدت ۱۵ دقیقه در ظرف شیشه ای با سرکه فرو کنید. این یک روش کمی خطرناک است زیرا سرکه ممکن است به سنگ های نیمه قیمتی روی جواهرات طلا آسیب برساند.

۳-هر گونه تغییر رنگ قابل توجه را در جایی که طلا فرسوده شده است پیدا کنید. طلا برای فلز بسیار نرم است، بنابراین طلای آبکاری شده اغلب با گذشت زمان از بین می رود. بهترین مکان برای بررسی، اطراف لبه های جواهرات و سکه ها است. این لکه ها اغلب در طول روز روی پوست و لباس شما ساییده می شوند. اگر فلز دیگری در زیر طلا ببینید، می‌دانید که کالای شما آبکاری شده است و طلای واقعی محسوب نمی‌شود.

به عنوان مثال، رنگ نقره ای ممکن است نشان دهنده نقره یا تیتانیوم باشد. رنگ قرمز می تواند به معنای مس یا برنج باشد.

۴-به هرگونه تغییر رنگ روی پوست خود در اثر پوشیدن یا نگه داشتن طلا توجه کنید. طلای خالص با عرق یا روغن پوست شما واکنش نشان نمی دهد، بنابراین اگر علائم سیاه یا سبز مشاهده کردید، از فلزات دیگر هستند. نقره پس از علائم سیاه و برگ مس پس از علائم سبز. اگر تعداد زیادی از این آثار را روی پوست خود مشاهده کردید، ممکن است طلای شما کمتر از آنچه انتظار دارید خالص باشد.

به خاطر داشته باشید که بیشتر اقلام طلا ترکیبی از طلا و سایر فلزات هستند. حتی چیزی مانند یک جواهر ۱۴K، ۵۸.۳٪ طلا، می تواند این آثار را به جای بگذارد. از تست های دیگر نیز برای اطمینان از اصالت طلای خود استفاده کنید.

۵-یک آهنربای قوی را بالا نگه دارید تا ببینید آیا طلا به آن می چسبد یا خیر. برای این آزمایش، به یک آهنربای قوی نیاز دارید که بتواند حتی ترکیبات فلزی را بکشد. آهن‌ربا را روی طلا حرکت دهید و نحوه واکنش آن را مشاهده کنید. طلا مغناطیسی نیست، پس فریب چیزی که می چسبد را نخورید. اگر آهن‌ربا طلا را به سمت خود بکشد، مال شما جعلی است.

آهن‌رباهای معمولی آشپزخانه ممکن است به اندازه کافی قوی نباشند. برای دقت بیشتر، یک آهنربای نئودیمیوم قدرتمند را از یک فروشگاه لوازم خانگی خریداری کنید.

تست آهنربا بی اشتباه نیست، زیرا طلای تقلبی را می توان با فلز غیر مغناطیسی مانند فولاد ضد زنگ ساخت. همچنین برخی از اقلام طلای اصل با فلزات مغناطیسی مانند آهن ساخته می شوند.

۶-طلا را روی سرامیک بدون لعاب بمالید تا ببینید آیا رگه ای باقی می ماند یا خیر. مطمئن شوید که از یک تکه سرامیک بدون لعاب استفاده می‌کنید، زیرا هر چیزی که لعاب دارد می‌تواند بر نتایج آزمایش تأثیر بگذارد. طلای خود را روی بشقاب بکشید تا زمانی که چند تکه از طلا را ببینید. اگر یک رگه سیاه دیدید، به این معنی است که طلای شما واقعی نیست. رگه طلا معمولاً نشان دهنده طلای اصیل است.

این آزمایش کمی طلا را خراش می دهد اما معمولاً آسیب قابل توجهی بر جای نمی گذارد. این بسیار ایمن تر از آزمایش های دیگر شامل خراش یا اسید است.

راه دیگر برای انجام این کار این است که مقداری پودر آرایشی روی پوست خود بمالید و طلا را بعد از خشک شدن روی آن بکشید. طلای تقلبی معمولاً با فونداسیون واکنش نشان می دهد و یک رگه سبز یا سیاه در آن باقی می ماند.

مطالب مرتبط