۲۰:۰۰ - ۱۴۰۲/۱۱/۱۹

فوری/ تغییرات مبلغ عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی برای سال ۱۴۰۳ | زمان تایید شده واریز عیدی بازنشستگان از همین ماه

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه قرن،عیدی بازنشستگان اوایل اسفند پرداخت می‌شود. سید صولت مرتضوی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در حاشیه جلسه هیات دولت به خبرنگاران گفت:‌ ان‌شاالله آرام آرام واریز می‌شود الان باید حقوق بازنشستگان را پردا...

فوری/ تغییرات مبلغ عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی برای سال ۱۴۰۳ | زمان تایید شده واریز عیدی بازنشستگان از همین ماه

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه قرن،عیدی بازنشستگان اوایل اسفند پرداخت می‌شود.
سید صولت مرتضوی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در حاشیه جلسه هیات دولت به خبرنگاران گفت:‌ ان‌شاالله آرام آرام واریز می‌شود الان باید حقوق بازنشستگان را پرداخت کنیم بعد از آن امیدواریم بتوانیم عیدی بازنشستگان بزرگوار را هم پرداخت کنیم که فکر می‌کنم اوایل اسفند بشود.

وی گفت عیدی بازنشستگان برای هر نفر معادل ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، همسر ۷۰۰ و هر فرزند ۳۰۰ هزار تومان است و اوایل اسفند پرداخت می‌شود.

سید صولت مرتضوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان جلسه هیات دولت با حضور در جمع خبرنگاران درباره پرداخت عیدی و پاداش کارگران، گفت: این مساله در قانون مشخص شده است و امیدواریم تا پایان سال ان‌شاالله پرداخت شود. به هر حال عیدی است دیگر. به فضل الهی در اسفند ماه پرداخت می‌شود.

وی در مورد میان عیدی گفت: میزان آن را هم قانون مشخص کرده است معادل ۲ ماه حقوق دریافتی کارگر بر اساس مدت زمانی که کار کرده است یعنی اگر کارگری ۱۲ ماه در طول سال کار کرده است باید دو ماه از کارفرمای خود عیدی بگیرد.

وزیر کار درباره عیدی بازنشستگان گفت: عیدی بازنشستگان هم بر اساس مصوبه هیات وزیران برای هر نفر معادل ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، به ازای همسر ۷۰۰ هزار تومان و به ازای هر فرزند تحت تکفل هم ۳۰۰ هزار تومان پرداخت می‌شود.

وی گفت: این پرداختی‌ها تامین منابع شده است ان‌شاالله آرام آرام واریز می‌شود الان باید حقوق بازنشستگان را پرداخت کنیم بعد از آن امیدواریم بتوانیم عیدی بازنشستگان بزرگوار را هم پرداخت کنیم که فکر می‌کنم اوایل اسفند بشود.

عیدی امسال بازنشستگان| میزان عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی + عیدی کارمندان ۱۴۰۲

بر اساس تازه ترین خبرهایی که رسیده میزان عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی و عیدی کارمندان ۱۴۰۲ اعلام شده است.

عیدی امسال بازنشستگان

عیدی امسال بازنشستگان؛ میزان عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی و عیدی کارمندان ۱۴۰۲ را در ادامه می خوانید.

برابر مصوبه هیات وزیران، مبلغ عیدی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی در سال گذشته و مبلغ عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی با بیست سال سابقه، یک میلیون و هشتصد هزار تومان، تعیین و تصویب گردید. همچنین، علاوه بر این میزان، ۵۰۰ هزار تومان برای عائله‌ مندی و به‌ ازای هر فرزند تحت تکفل نیز ۲۰۰ هزار تومان، به مبلغ عیدی اضافه شد.

میزان عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی

عیدی و پاداش آخر سال یکی از حقوقی است که در پایان سال به کارمندان دولت، کارگران، بازنشستگان تامین اجتماعی و بازنشستگان کشوری و لشکری تعلق می گیرد.

مبلغ این عیدی برای هر گروه از این افراد به طور جداگانه و طبق فرمول خاصی تعیین می شود. حقوق کارمندان دولت و بازنشستگان کشوری و لشکری توسط هئیت وزیران و حقوق کارکنان مشغول قانون کار توسط وزارت کار تعیین می شود.

میزان عیدی برای افرادی که کمتر از یکسال سابقه کار دارند هم بر اساس ماه های حضور آن ها در محل کار محاسبه خواهد شد.

عیدی کارگران طبق مصوبه ای که به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسیده است، محاسبه و تعیین می شود، بر اساس این مصوبه که در سال ۱۳۷۰ تصویب شد، عیدی آخر سال کارگران برابر با دو برابر حداقل دریافتی کارگر است. البته این مبلغ حداقل عیدی کارگر است و حداکثر عیدی می تواند تا سه برابر حداقل حقوق ماهانه کارگر پرداخت شود. بنابراین، عیدی حقوق کار حداقل برابر با دستمزد شصت روز کار اخیر و حداکثر برابر با دستمزد نود روز کار اخیر اوست.

همچنین میزان عیدی کارگران نباید از معادل نود روز حداقل مزد روزانه قانونی آن ها تجاوز کند. بر اساس قانون، پرداخت عیدی به کارگرانی که کمتر از یک سال در کارگاه ها مشغول به کارهستند نیز الزامی است، در این صورت میزان عیدی کارگر باید بر اساس شصت روز دستمزد و متناسب با روزهای کار او محاسبه شود. در واقع، در این شرایط ابتدا عیدی ماهانه برای کارگر محاسبه می شود با ضرب در تعداد ماه های سابقه کار وی مبلغ نهایی عیدی سالیانه تعیین و پرداخت می شود.

مساله مهم دیگری که در رابطه با عیدی این قشر از اقشار جامعه وجود داشته، زمان واریز عیدی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی برای سال ۱۴۰۳ می باشد.

زمان واریز عیدی در سال گذشته، برای بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی بر اساس اعلام کانون بازنشستگان و مستمری‌ بگیران تامین اجتماعی تهران، از ۱۵ اسفند ماه آغاز شد و براساس حروف الفبا انجام گرفت. زمان واریز عیدی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی برای سال ۱۴۰۳ هنوز مشخص نشده است، اما احتمال می رود که همانند روند سال گذشته، در اواسط اسفند ماه صورت گیرد.

رقم عیدی بازنشستگان کارگری ۱۴۰۲

فرجی با بیان اینکه انتظار داریم حداقل به اندازه دو پایه دستمزد به تمام بازنشستگان تامین اجتماعی عیدی بدهند؛ اضافه کرد: بیش از ۶۰ درصد بازنشستگان تامین اجتماعی حداقل بگیر و زیر خط فقر هستند؛ چرا عیدی پایان سالِ بازنشسته‌ای که ۹ میلیون حقوق می‌گیرد باید برابر با عیدی پرداختی به یک قاضی یا یک استاد دانشگاه باشد؟

عیدی کارگران

این فعال صنفی بازنشستگان تامین اجتماعی در پایان گفت: اگر قرار بر برابری در پرداخت‌هاست، در طول سال مزایای آن چنانی خواص را هم به ما کارگران بازنشسته بپردازند

براساس آنچه قانون می‌گوید کارگران امسال در ماه‌های پایانی سال، حداقل ۱۰ میلیون و ۶۱۴ هزار تومان عیدی دریافت می‌کنند؛ به همین ترتیب، حداکثر مبلغ عیدی نیز ۱۵ میلیون و ۹۲۲ هزار تومان خواهد بود.لذا هر پرداختی به عنوان عیدی کمتر از ۱۰ میلیون و ۶۱۴ هزار تومان به کارگرانی که یکسال یا بیشتر در یک کارگاه ثابت سابقه اشتغال دارند، اتفاقی خلاف قانون است و کارگران حق شکایت دارند؛

می‌توانند از کارفرما به ادارات کار شکایت کنند؛ این حق روی کاغذ برای کارگران مشمول قانون کار به رسمیت شناخته شده اما در عمل به دلیل قراردادهای موقت یکماهه، سه ماهه و یکساله یا حتی قراردادهای شفاهی در کارگاه‌های کوچک، کارگران اجازه‌ی برخورداری از این حق قانونی را ندارند.

عیدی کارمندان ۱۴۰۲

کارمندان در پایان هر سال، مبلغی را به عنوان عیدی کارکنان دولت دریافت می‌کنند. عیدی کارکنان دولت یک نکته مهم دارد آن هم اینکه توسط کارفرما پرداخت می‌شود. عیدی در پایان سال، معمولاً در اسفند یا بهمن ماه به کارکنان پرداخت می‌شود. بحث‌ها در مورد عیدی و میزان آن، همیشه از ماه‌ها زودتر آغاز می‌گردد. اگر شما هم از کارمندان و کارکنان دولت هستید و می‌خواهید زودتر از مبلغ عیدی خود باخبر شوید، این مقاله را از دست ندهید.

میزان عیدی دولت برای کارکنان بخش‌های مختلف توسط کارگروهی در دولت مشخص می‌گردد. در همین راستا بخش‌نامه جدید بودجه دولت، براساس ماده ۷۵ قانون مدیریت خدمات کشوری بیان می‌کند، که میزان عیدی و پاداش پایان سال کارمندان و بازنشستگان معادل پنج هزار امتیاز مشخص شده است. البته با احتساب ضریب ریالی آن، مبلغ عیدی دولت به طور حدودی معادل یک میلیون و ۶۷۵ هزار تومان مشخص شده است.

عیدی ۱۴۰۳عیدی کارکنان دولت

تمامی کارکنان دولت، براساس قانون مدیریت خدمات کشوری که در سال ۱۳۸۶ تصویب شد، از حقوق و مزایای زیادی برخوردار هستند. نمونه‌ای از این حقوق شامل دریافت حقوق ماهیانه براساس سطح آموزش و سنوات خدمت، سختی کار، کمک هزینه عائله‌مندی و حق ماموریت است.

چگونگی محاسبه عیدی کارکنان در عید سال ۱۴۰۲

نحوه محاسبع عیدی ۱۴۰۲ برای کارمندان و کارگران دولت، براساس قانون تعیین عیدی و پاداش سالیانه کارگران است که در سال ۱۳۷۰ تصویب شد. براساس این قانون، نحوه محاسبه عیدی کارکنانی که حداقل ۱۲ ماه در یک کارگاه کار کرده‌اند با کارکنانی که کمتر از ۱۲ ماه در یک کارگاه مشغول به کار بوده‌اند، متفاوت است. به همین دلیل بیمه دات کام هم در این مقاله عیدی سال ۱۴۰۲ کارکنان دولتی و غیر دولتی را در دو بخش بررسی می‌کند.

نحوه محاسبه عیدی و پاداش کارمندان دولت در سال ۱۴۰۲

چگونگی محاسبه عیدی سال ۱۴۰۲ کارمندان، که میزان عیدی کارمندان نیروهای مسلح و دولتی را تعیین می‌کند، براساس قانون پرداخت عیدی به کارکنان دولت مشخص می‌شود. این قانون در سال ۱۳۷۴ تصویب شد.

بر طبق این قانون، دولت موظف است اعتباری که هر ساله برای پرداخت عیدی به کارکنان خود تخصیص می‌دهد، اعم از نقدی یا غیر نقدی، را به طور مساوی به تمامی کارکنان خود پرداخت کند. این موضوع همه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، موسسات و شرکت‌های دولتی را شامل می‌شود.

هیات وزیران هر ساله در بهمن با تشکیل جلسه‌ای، میزان عیدی و پاداش آخر سال کارکنان دولت (کشوری) و کارکنان نیروهای مسلح (لشکری) را مشخص می‌کند. (شما را به مطالعه‌ی مقاله بیمه نیروهای مسلح دعوت می‌کنیم.)

در ادامه باید بگوییم که نحوه محاسبه عیدی ۱۴۰۲ کارکنان دولت، با توجه به قانون تصویب شده در هیأت وزیران در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۹۹، معادل مبلغ ۱۶۰۰۰۰۰۰ ریال است. این مبلغ تاییدی برا رقم تعیین شده برای بودجه در سال ۱۴۰۲ است.

نحوه محاسبه عیدی بازنشستگان و مستمری بگیران در سال ۱۴۰۲

عیدی بازنشستگان و مستمری بگیران در سال ۱۴۰۲، در بخش‌های تامین اجتماعی، دولت و نیروهای مسلح و کارمندان دولتی تابع قانون نحوه پرداخت عیدی به کارکنان دولت و تصمیم دولت است.

بنابراین، با توجه به بودجه سال ۱۴۰۲ و با در نظر گرفتن این موضوع که در این بودجه مبلغ عیدی کارمندان ۱۶۰۰۰۰۰۰ است، هیات وزیران در جلسه ۱۵ بهمن ۱۴۰۰ مبلغی عیدی مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی و بازنشستگان کشوری و لشکری را نیز یک میلیون و ششصد هزار تومان تصویب کرد.

نحوه محاسبه عیدی سال ۱۴۰۲ برای کارگران با حداقل ۱۲ ماه کارکرد

براساس ماده واحده قانون مربوط به تعیین عیدی و پاداش سالانه کارگران، تمامی کارفرمایان کارگاه‌های مشمول قوانین کار موظف‌اند به هر یک از کارگران، به نسبت یک سال کار، معادل شصت روز آخرین مزد، مبلغی را به عنوان عیدی و پاداش سالانه پرداخت کنند.

این مبلغ نباید از معادل ۹۰ روز حداقل دستمزد روزانه قانونی کارگران تجاوز کند. براساس قانون عیدی کارگران تامین اجتماعی و با در نظر گرفتن این نکته که مزد روزانه در سال ۱۴۰۱ مبلغ ۱۳۹,۳۲۵ تومان تعیین شد، فرمول تعیین میزان پاداش آخر سال کارگران تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۲ به صورت زیر است:

۶۰ * مزد روزانه = حداقل عیدی کارگران در سال ۱۴۰۲

بر طبق این قانون در حالت حداقل ۱۲ ماه کارکرد کارگر در یک کارگاه، حداقل عیدی سال ۱۴۰۲ برای کارگران، برابر با ۸,۳۵۹,۵۰۰ تومان و حداکثر میزان عیدی سال ۱۴۰۲ آن‌ها برابر با ۱۲,۵۳۹,۲۵۰ تومان است.

پایان/*

اندیشه قرن را در ایتا دنبال کنید

اندیشه قرن را در تلگرام دنبال کنید

مطالب مرتبط

3 نظر برای این مطلب ثبت شده است:

سعید

۲۰ بهمن ۱۴۰۲


این عیدی حتی کفاف خرید فقط لباس یک خانواده ۳نفره بازنشسته را نمی‌دهد بااین تورم وحشتناک

احمد رضا مکتوبیان

۲۰ بهمن ۱۴۰۲


دولت عیدی بازنشستگان و مستمر بگیران و کارگران و کارمندان 4 میلیون تومان تا 5 میلیون تومان واریز خواهد کرد حتی حقوق بازنشستگان و مستمر بگیران چرا نباید 18 میلیون تومان واریز شود حتی عیدی کارگران هم می توانند 12 میلیون تومان واریز شود دولت هر جور هست عیدی ها را کم واریز می کند که دوباره مشکل ایجاد کند

محمد

۲۰ بهمن ۱۴۰۲


جناب آقای دکتر مرتضوی وزیر کار تعاون و امور اجتماعی بزرگوار با توجه به اینکه احترام جنابعالی بر همه ما واجب است اما باید عرض کنم که اگر ۲۵۰۰۰۰۰ هزار تومان را ببرید تواین بازار که هرلحظه افزایش قیمت داره چه چیزی می‌شود خرید کنید می‌گویند سید اولاد پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم هستید فقط دوست دارم به همان جدتون به همون قرآنی که بهش ایمان دارید آیا شب عید اگر نوه دارید و بیان منزل با ۲/۵۰۰ هزار تومان می‌شود جواب داد درصورتیکه کشور عزیزمان ایران غنی ترین کشور دنیاست چرا باید بنشینم ماتم بگیرم که شب عید نوروز داره میاد اگر ۱۰ سال سابقه کار بیمه داشتم میگفتم مقصر خودم هستم که بیمه پردازی نکردم اما وقتی که بیش از ۳۳ سال تواین مملکت بیمه دادم حدود ۳ سال دوران دفاع مقدس در جبهه های جنگ بودم اما امروز با بیماری‌های متعدد ۸ میلیون تومان حقوق میگیرم آیا نباید سکته قلبی مغزی کنم‌ قضاوت با خود حضرت عالی و همه مسؤلین عزیز کشور عزیزمان ایران خدانگهدارتون

نظرات بسته شده است