۱۴:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۲

شوک ناگهانی به این دسته از کاربران واتساپ/ باید با واتساپ خداحافظی کنید+علت

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی اندیشه قرن  به نقل از برترین ها؛اگر مالک آیفون قدیمی یا گوشی‌های اندرویدی با سیستم عامل قدیمی باشید، از تاریخ ۱۲ دی (۱ ژانویه ۲۰۲۱) دیگر به واتساپ یا برخی ویژگی‌های آن دسترسی نخواهید داشت. توسعه‌دهندگان این پ...

شوک ناگهانی به این دسته از کاربران واتساپ/ باید با واتساپ خداحافظی کنید+علت

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی اندیشه قرن  به نقل از برترین ها؛اگر مالک آیفون قدیمی یا گوشی‌های اندرویدی با سیستم عامل قدیمی باشید، از تاریخ ۱۲ دی (۱ ژانویه ۲۰۲۱) دیگر به واتساپ یا برخی ویژگی‌های آن دسترسی نخواهید داشت. توسعه‌دهندگان این پیام‌رسان از توقف پشتیبانی از دستگاه‌های قدیمی در سال آینده میلادی خبر داده‌اند. واتساپ از آغاز سال ۲۰۲۱ روی برخی گوشی‌های قدیمی دیگر کار نخواهد کرد. اگر مالک دستگاهی با سیستم عامل iOS ۹ یا نسخه‌های جدیدتر و اندروید ۴.۰.۳ یا ورژن‌های جدیدتر باشید، با چنین مشکلی مواجه نخواهید شد.

با توجه به این موضوع، آیفون ۴ و آیفون‌های قدیمی‌تر و همچنین برخی گوشی‌های اندرویدی مانند گلکسی S۲ که در سال ۲۰۱۱ عرضه شده، از ۱۲ دی ماه به واتساپ دسترسی نخواهند داشت.

این احتمال وجود دارد که سازندگان برای محصولات خود بروزرسانی منتشر کرده باشند، ولی کاربران علاقه چندانی به نصب آن نداشته باشند و همین موضوع به قیمت عدم دسترسی به واتساپ تمام می‌شود. با توجه به این موضوع، کاربران می‌توانند تا قبل از ۱ ژانویه ۲۰۲۱ انتشار هرگونه آپدیت برای آیفون یا گوشی اندرویدی خود را بررسی کنند.

برای حل این مشکل چه کنیم؟

اگر گوشی آیفون دارید، می‌توانید به تنظیمات و سپس بخش‌های General و Software update بروید تا جدیدترین بروزرسانی را دریافت کنید. برای اطلاع از نسخه iOS گوشی خود باید در بخش General، روی گزینه About ضربه بزنید.

در گوشی اندرویدی با مراجعه به بخش تنظیمات، می‌توانید در بخش About Phone یا درباره گوشی به اطلاعات دستگاه خود پی ببرید. اگر موبایل شما به iOS ۹ و اندروید ۴.۰.۳ یا نسخه‌های جدیدتر مجهز باشد، نگرانی بابت عدم کارایی واتساپ نخواهید داشت.

کاربران گوشی‌های قدیمی که نمی‌توانند دستگاه خود را بروزرسانی کنند، از ۱۲ دی ماه از برخی ویژگی‌های این پیام‌رسان محروم می‌شوند یا دیگر نمی‌توانند از آن استفاده کنند؛ بنابراین برای استفاده مجدد یا کامل از این برنامه، کاربران باید گوشی‌های خود را برورزرسانی کنند. انتظار نمی‌رود شمار چندان بالایی از کاربران در حال استفاده از آیفون‌های قدیمی باشند چرا که طبق گفته اپل، تنها ۱۰ درصد آیفون‌ها از سیستم عامل قدیمی‌تر از iOS ۱۳ استفاده می‌کنند.


چرا گوشی‌های قدیمی پشتیبانی نمی‌شوند

واتس اپ اپلیکیشنی بزرگ و بسیار شناخته‌شده است و طبق اعلام رسمی، هم‌اکنون حدود ۲ میلیارد کاربر در سراسر جهان دارد. پایگاه‌های داده این اپلیکیشن حاوی اطلاعات کامل میلیون‌ها کاربر هستند و بنابراین هکر‌ها به آن‌ها علاقه زیادی دارند؛ واتس اپ اعلام کرده همواره در معرض خطر هک شدن است و بنابراین تیم مدیریت آن باید مدام به این موضوع اهمیت زیادی بدهد و برای این که بتواند در بالاترین امنیت ممکن باشد، باید همواره روی گوشی‌های دارای سیستم‌های عامل جدید اجرا شود. با درنظرگرفتن این موضوع مهم، تصمیم اتخاذشده از سوی تیم مدیریت واتس اپ کاملا منطقی به‌نظر می‌آید.


زد و بند تولیدکنندگان موبایل با اپ‌ها

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان راز پشت پرده این به روزرسانی‌ها در قرارداد‌های سنگین تجاری میان شرکت‌های تولید تلفن همراه و فناوری و این پیام رسان و البته گوگل نهفته است. (پیش از این نوشته بودیم که گوگل هم از ابتدای سال میلادی به گوشی‌هایی که اندروید کمتر از ۴ دارند خدمات نمی‌دهد.) یک طرف تامین نیاز سخت افزاری را به عهده می‌گیرد و طرفی دیگر آپدیت برای اجبار کردن مردم به خرید گوشی‌های مدل بالاتر. قرارداد‌های علنی بین شرکت گوگل و سامسونگ به اسم همکاری تکنیکی گواه این ادعای کارشناسان است.

مطالب مرتبط