۱۳:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۵

سفر به تالاب جوکندان را در این فصل از دست ندهید

به گزارش اندیشه قرن؛ تالاب جوکندان یک تالاب ساحلی در شهرستان تالش استان گیلان است. این تالاب در دهه ۷۰ به دلیل پیشروی آب دریای خزر ایجاد شد و بخشی از منطقه حفاظت شده لیسار است. تالاب جوکندان توسط سه رودخانه کوچک محلی و آب حاصل از مزارع تغ...

تالاب

به گزارش اندیشه قرن؛ تالاب جوکندان یک تالاب ساحلی در شهرستان تالش استان گیلان است. این تالاب در دهه ۷۰ به دلیل پیشروی آب دریای خزر ایجاد شد و بخشی از منطقه حفاظت شده لیسار است. تالاب جوکندان توسط سه رودخانه کوچک محلی و آب حاصل از مزارع تغذیه می‌شود. عمق متوسط تالاب حدود ۴۰ سانتی‌متر و عمیق‌ترین قسمت آن حدود ۸۰ سانتی‌متر است. این تالاب زیستگاه انواع پرندگان و آبزیان است، از جمله اردک، مرغابی، ماهی، خرچنگ و لاک‌پشت. تالاب جوکندان همچنین یک مکان محبوب برای تفریح و گردشگری است.

جغرافیای تالاب جوکندان
این تالاب در شمال ساحل دهستان جوکندان قرار دارد و قسمت‌هایی از روستاهای قنبرمحله، دیراکری، شاندرمن محله، بیسیم و پشته را در بر می‌گیرد. این تالاب ۶ کیلومتر طول و ۲۰۰ متر عرض دارد و مساحت آن ۲۳۸ هکتار است. تالاب جوکندان در ۷ کیلومتری شمال شهر تالش (هشتپر) واقع شده‌است.

تالاب جوکندان تالش از طریق سه رودخانه، یعنی رودخانه‌های جوکندان، قلعه بین و سیدلر لیسار، آبگیری می‌شود. این اقدام آبگیری در مدت طولانی باعث انباشت رسوبات در ورودی‌های تالاب جوکندان شده است و باعث مسدود شدن آن‌ها شده است.

این منطقه از چند نظر اهمیت بسیار دارد. اولاً، به عنوان یک محیط مناسب برای حفظ گونه‌های جانوری نظیر مرال، شوکا، قرقاول، قزل آلای خال قرمز و انواع پرندگان مهاجر و بومی آبزی، علاوه بر ایجاد شرایط زیستی مناسب، به حفظ و توسعه این گونه‌ها کمک می‌کند.

همچنین، این منطقه به حفاظت از نیم رخی از جنگل‌های با ارزش هیرکانی از جلگه تا حد نهایی آن می‌پردازد. در این منطقه، تعداد زیادی گونه گیاهی (۷۰ گونه) و جانوری (۹۰ گونه) شناسایی شده‌اند.

دریاچه آب شیرین نئور نیز در این منطقه واقع شده و در ارتفاع ۲۴۶۰ متری از سطح دریا قرار دارد. این دریاچه دارای عمق متوسط و بیشینه به ترتیب ۳ تا ۶ متر است و در طی ۵ تا ۶ ماه از سال، سطح آن یخ می‌بندد.

دریاچه‌نور،نیز به عنوان یک دریاچه بارهنگ آبی شناخته می‌شود و گیاهان حاشیه‌ای آن شامل بارهنگ آبی و گیاهانی همچون لوئی، مرغ، عدسک آبی و تیرکمان آبی است. در ضمن، گونه‌های گیاهی دیگری نیز در این منطقه رشد می‌کنند، از جمله گونه‌هایی مانند راش، ممرز، بلند مازو، توسکا، آزاد، خرمندی، شمشاد، انجیلی، شیردار، پلت، گون، درمنه، چوبک، کلاه میرحسن و…

در مورد گونه‌های جانوری نیز، انواعی چون سیاه گوش، راسو، خرس قهوه‌ای، بز پازن، گراز، خرگوش، حفار مدیترانه‌ای، اردک سرسبز، کبک دری، کشیم کوچک و چکاوک در این منطقه یافت می‌شوند.

دسترسی به تالاب جوکندان
تالاب جوکندان در فاصله ۱۲ کیلومتری از روستای جوکندان، ۵ کیلومتری از شهر تالش و ۵ کیلومتری از شهر لیسار واقع شده است.

گونه‌ی درختی غالب این منطقه، توسکاست که در این ۳۰ ساله تمامی درختان قطع شده‌اند و آثاری از تنه‌ی درختان در تالاب دیده می‌شود.

بهترین زمان سفر به تالاب جوکندان
تجربه تماشای تالاب جوکندان در هر فصل سال با وجود زیبایی و شگفتی‌های خاص خود، از هر چهارچوبی خارج می‌شود. اگرچه تمام فصول از زیبایی‌های خاصی برخوردارند، اما بهترین زمان برای سفر به این منطقه در اواخر بهار و تابستان است. در این زمان‌ها، آب و هوای ملایم و خوشایند محیطی پراز انرژی را برای شما به ارمغان می‌آورد. همچنین، تماشای درخشش برگ‌های پهن و خزان زده در جنگل‌های ریوو و تالاب جوکندان در فصل پاییز، تجربه‌ای به یادماندنی و بی‌نظیر خواهد بود که همیشه در خاطرات ماندگار خواهد شد.

 

سوالات متداول درباره تالاب جوکندان

تالاب جوکندان کجا قرار دارد؟

تالاب جوکندان در نزدیکی شهر تالش و روستای جوکندان واقع شده است.

 

چه گونه‌های گیاهی در تالاب جوکندان یافت می‌شوند؟

گونه‌هایی نظیر بارهنگ آبی، لوئی، مرغ، عدسک آبی و تیرکمان آبی در حاشیه تالاب جوکندان یافت می‌شوند.

 

چرا تالاب جوکندان اهمیت بالایی دارد؟

تالاب جوکندان به عنوان یک منطقه زیستی مهم، شرایط مساعدی را برای حفظ و توسعه گونه‌های جانوری و پرندگان مهاجر و بومی فراهم می‌کند و همچنین به حفاظت از جنگل‌های با ارزش هیرکانی نیز می‌پردازد.

 

آب و هوای منطقه چه تاثیری بر روی تالاب جوکندان دارد؟

سطح دریاچه تالاب جوکندان در طول سال تغییر می‌کند و در فصول سرد سطح آب این تالاب یخ می‌زند.

 

چگونه جانورانی در اطراف تالاب جوکندان زندگی می‌کنند؟

جانورانی همچون سیاه گوش، راسو، خرس قهوه‌ای، بز پازن، گراز، خرگوش، حفار مدیترانه‌ای، اردک سرسبز، کبک دری و چکاوک در اطراف تالاب جوکندان زندگی می‌کنند.

 

مطالب مرتبط