زمان پرداخت باقی مانده ۲۵ درصد همسان سازی حقوق بازنشستگان اعلام شد + دریافت فیش حقوقی بازنشستگان

نوزدهم مهرماه حسین رجایی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفته بود، مجلس قطعا زیر بار حذف همسان سازی حقوق بازنشستگان در برنامه هفتم نخواهد رفت و صد در صد این موضوع را در لایحه برنامه هفتم توسعه می‌آورد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی اندیشه قرن ؛ در نیمه اول اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ بود که صولت مرتضوی وزیر رفاه اعلام کرد که پیشنهاد افزایش حقوق بازنشستگان سایر سطوح درآمدی در هیئت امنای سازمان تأمین اجتماعی به تصویب رسیده و به هیات دولت ارسال می‌شود، این در حالی است که قرار بود نخست متناسب‌سازی در حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری انجام شود بعد سراغ بازنشستگان تامین اجتماعی و ایثارگران بروند، اما این روز‌ها بیشترین صحبت مربوط به متناسب سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری است که اجرای آن هم همچنان در هاله‌ای از ابهام است.

رجایی با اشاره به همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، گفته بود: کمیسیون تلفیق برنامه هفتم در برنامه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان را دیده بود، اما دولت با این موضوع مخالفت کرد. اکنون یک بلاتکلیفی وجود دارد، اما مجددا برخی از نمایندگان مجلس قرار است در بررسی‌ها در صحن علنی این پیشنهاد را مطرح کنند تا در برنامه هفتم موضوعی با نام همسان‌سازی حقوق بازنشستگان قرار بگیرد.

این نماینده مجلس یکی از دلایل مخالفت دولت را اینطور توضیح داد که دولتی‌ها گفته اند اجرای این مصوبه برای ما بار مالی دارد و در شرایط فعلی امکان آن وجود ندارد که بتواند منابع مالی آن را تامین کنند.

او در نهایت ماجرا را گردن صندوق‌های بازنشستگی انداخت و گفت: “یکی از راهکار‌های همسان‌سازی حقوق بازنشستگان این است که خود صندوق‌ها تصمیم‌گیری کنند؛ مثلا صندوق بازنشستگی نیرو‌های مسلح یا صندوق نهاد دیگر خود اقدام به همسان‌سازی حقوق‌ها کنند، چون در کشور حدود ۱۷ صندوق وجود دارد که از دارایی‌هایی برخوردارند اگر این صندوق‌ها خود اقدام به این کار کنند مشکل بازنشستگان حل خواهد شد.

نکته قابل تامل اینجاست که سازمان تامین اجتماعی امسال بیش از ۱۷ هزار میلیارد تومان برای حقوق مستمری بگیران و بازنشستگان پرداخت کرده و ماهیانه ۵ هزار میلیارد تومان کسری برای پرداخت حقوق دارد؛ مجلس در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ منابعی را برای اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان قرار داد که این موضوع برای بازنشستگان کشوری و لشگری تقریبا انجام شد، اما برای بازنشستگان تامین اجتماعی اجرایی نشده است. نمایندگان در کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان برای پرداخت دیون دولت به سازمان تامین اجتماعی مصوب کردند تا دولت از طریق واگذاری سهام و پرداخت بدهی خود، دست سازمان تامین اجتماعی را برای پرداخت معوقات و حقوق بازنشستگان باز کند؛ اما …

فردای روزی که عضو کمیسیون اجتماعی مجلس درباره وضعیت متناسب سازی حقوق صحبت‌ کرد، محسن زنگنه، سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه از توافق اولیه دولت و مجلس برای در نظر گرفتن همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در برنامه هفتم توسعه خبر داد و گفت: شب گذشته جلسه‌ای ۳ ساعته بین رئیس مجلس شورای اسلامی، رئیس کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه و رئیس سازمان برنامه و بودجه برگزار و جمع‌بندی اولیه این شد که ما در طول برنامه هفتم توسعه بتوانیم بحث متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان را به سرانجام برسانیم و تا پایان برنامه هفتم شاهد تحقق این موضوع باشیم.

متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان موضوع جدیدی نیست، اما اظهارنظر‌های متفاوت و البته جدید در ماه‌های اخیر مسئولان دولتی از یک سو و نمایندگان مجلس از سوی دیگر و نزدیک بودن به انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی سوال‌های زیادی را در ذهن مردم ایجاد کرده است.

از طرف دیگر محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهور اواخر شهریور ماه اعلام کرد که تصویب‌نامه هیات وزیران به پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی مبنی بر اصلاحیه افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۲ را ابلاغ کرد، اما جداگانه‌ای درباره متناسب سازی حقوق بازنشستگان لشگری و کشوری نکرد و شاید دلیل این عدم اشاره این باشد که بخش عمده‌ای از بازنشستگان، بیمه تامین اجتماعی هستند و همین اطلاع‌رسانی‌های متناقض سبب شد که موضوع مهم متناسب سازی به پاشنه آشیل دولت تبدیل شود.

اما هفدهم آبان ماه خبر آمد که واریز حقوق بازنشستگان از روز شنبه ۲۰ آبان ماه و بر اساس حروف الفبا آغاز می‌شود و از طرفی هم وزیر کار گفته است این هفته درباره افزایش حقوق کارگران اطلاع رسانی خواهد کرد و حالا چشم‌ها به صولت مرتضوی دوخته شده تا او دقیق بگوید که قرار است این تصمیم چه روزی و چگونه اجرایی شود.

مدتهاست لایحه برنامه هفتم توسعه در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است و یکی از موضوعات مورد مناقشه و پربحث در این لایحه، موضوع همسان‌سازی حقوق بازنشستگان بود که در برنامه ششم وجود داشت، ولی در برنامه هفتم حذف شده بود، البته این موضوع با نقد‌های جدی از سوی نمایندگان روبرو شده است.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس افزود: تلاش شده در قانون برنامه هفتم توسعه این مورد حل و دائمی شود تا کسی نتواند آن را تغییر یا کاهش دهد، باید مسئله همسان‌سازی برای همیشه تصویب شود

همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در مجلس دنبال می‌شود

حجت‌الاسلام والمسلمین احمدحسین فلاحی  در همدان در خصوص متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان اظهار کرد: یکی از مطالباتی که در نقاط مختلف کشور وجود دارد، مطالبه بازنشستگان است که موضوعی درست و به‌جاست.

وی با بیان اینکه حقوق بازنشستگان در شرایط فعلی کفاف زندگی و عائله آنها را نمی‌دهد، تصریح کرد: مجلس در حال پیگیری و حل چند مورد است که یکی از این موارد بحث متناسب‌سازی یا همسان‌سازی حقوق بازنشستگان است که در بودجه ۱۴۰۲_ ۱۴۰۱ دنبال کرده‌ایم.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس افزود: تلاش شده در قانون برنامه هفتم توسعه این مورد حل و دائمی شود تا کسی نتواند آن را تغییر یا کاهش دهد، باید مسئله همسان‌سازی برای همیشه تصویب شود.

وی گفت: دومین کاری که برای این قشر جامعه انجام می‌شود، مطالبات صندوق‌های بازنشستگان است که در دولت‌ها و ادوار مختلف پرداخت نشده و از دولت طلب دارند و مطالبات آنها بالغ بر ۶۰۰ هزار میلیارد تومان به‌عنوان مثال فقط مطالبه صندوق خصوصی تامین اجتماعی است.

فلاحی به پرداخت این مطالبات از سوی دولت و غنی شدن صندوق‌ها اشاره کرد و گفت: با تصویب این طرح، خود صندوق‌های بازنشستگی که خصوصی هستند این توانمندی را پیدا می‌کنند که حقوق بازنشستگان را بالا برده و چیزی را که حق خود آنهاست از صندوق بپردازند.

وی با تاکید بر اینکه دولت‌ها حق نداشتند مطالبات صندوق‌های بازنشستگی را پرداخت نکنند، افزود: باید زمینه فعالیت‌ شرکت‌های زیرمجموعه این صندوق‌ها را فراهم می‌کردند تا امروز گرفتار این مسائل نشوند.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس تصریح کرد: باید آنقدر حقوق بازنشستگان که صندوق‌ها خصوصی و اختصاصی آنهاست، قوی باشد تا هر زمانی که توانستند بتوانند حقوق و مزایای بازنشستگان را بیفزایند و برای آنها بیشتر تلاش کنند.

وی بیان کرد: انشاءالله در انتهای تایید برنامه هفتم توسعه شاهد این مهم باشیم که یک موفقیت و ارمغان برای بازنشستگان عزیز جامعه ما که پیشکسوتان ما هستند، باشد تا بتوانند زندگی‌شان را به راحتی سپری کنند.
پایان/*

منبع:زنهار نیوز

نوشته های مشابه

‫۱۵ نظرها

 1. سازمان نخواهدتوانست به گرفتن طلب خود از دولت امیدوارباشدمگردروهله اول در مورد اداره آن بوسیله یکنفرازافرادکاربلد ومتخصص ازخود سازمان که کم. هم نیست اقدام وازدست مهره های دست نشانده دولت که تنهابرای سواستفاده درراس آن قرارمیگیرد نجات یابد. چهل وچند سال است که دولتهای مختلف دراقدامی نابجا باانتصاب یکنفراز یاران خود درراس سازمان بجای کمک به دستگاهی که بیش ازنیمی ازمردم کشور راپوشش میدهدوپرداخت سهم مقررشده درقانون بانگاه سودجویانه به آن تنهااقدام به بر داشتهای بیحساب ازموجودی سازمان کرده اند آنچنانکه سازمانیکه زمانی یکی از ثروتمندترین دستگاههای کشوربوداینک دروضعیتی بحرانی قادربه پرداخت حقوق هایی که برعهده اش می باشدنیست.

 2. سلام از دولت محترم و نمایندگان مجلس تقاضا داریم چرا حقوق بازنشستگانیکه از دستگاههای دولتی واجرایی بازنشسته شدند با حقوق بازنشستگانیکه از شرکت های دولتی مثل ایران‌خودرو و سایپا وغیره بازنشسته شدند ،از زمین تا آسمان حقوق متفاوت است لازم بذکر است بنده که با ۳۵سال سابقه و مدرک لیسانس وبا شغل کارشناسی ماهانه ۱۲میلیون تومان در یافتی میدارم در صورت تیکه برادرم و آشنائیان دیگر اینجانب حداقل از ۱۷میلیون تا ۳۵میلیون تومان با مدرک دیپلم وبا شغل کار گر حقوق دریافت میکنند آیا واقعا این قانون انصاف است مگر خانواده اینجانبان چه گناهی کردند وهم چنین در دوران سالمندی منجر به طلاق میشوند که عامل آن دولت ومجلس است که به این قضیه مهم بی تفاوت هستند.لذا خواهشاً رسیدگی بفرمایید و واقعا خسته شدیم هم چنین از معوقه۲۵%باقی مانده از سال۱۴۰۰ بلاتکلیف مانده است

 3. باسلام و احترام امسال که بدون توجه به وضعیت اقتصادی مردم وبی خیالی مسئولان نسبت به تعیین تکلیف مستعمری بازنشستگان رو به پایان است وعده‌های دست اندرکاران بی نتیجه بازهم دولت قبل وقبلی های بدون ادعای کمتر.

 4. بله پاز۴سال اقایان نمایندگان یادشان امدکه انتخابات دارندچطوربازنشسته ها وخانوادهایشان رابه پای صندوق های رای بکشانندام زهی خیال باطل نه مجلس نه رییس جمهور ونه دیوان ناعدالت اداری کاری برای بازنشسته ها کردند ونه انجام میدند هی کشوقوس میدندکه روزانتخابات برسه رای گیری که شد دوباره روزازنوزوزی ازنو شما که نماینده مجلس وقوه قضاییه چرابایداجازه بدهند پول صندوق بازنشسته ها دست دولتهادست بدست بشه برای هرکس که خواستنذازاین پول پاداش های ملیاردی به همدیگربدهند واب هم ازاب تکان نخورد
  ام قابل توجه نسئولین ازخودتون یادگرفتیم که دیگه گول نخوریم و،،،،،،،،!!!!!!!؟؟؟؟؟؟

 5. سلام، بیش از۱۵سال است که دولت ومجلس روی مسئله همسانسازی حقوق بازنشستگان با۹۰درصد شاغلین همتراز کلنجار میرود، واین درحالی است که خود وخانواده فرهنگی درطول این سالهاهمیشه با کمترین امکانات حداقلی بسر میبرند و فشار حداکثری معیشتی درطول سالیان متحمل شده اند هرزمان صدایی بیاد به عناوین مختلف وعده وعیدهای پوشالی وتوخالی وافزایش حداقلی دیگه مابازنشستگان راناامید کرده است واکنون هم زمزمه جبران درطول ۳سال برنامه هفتم توسعه بگوش میرسد آیا واقعا مسخره نیست؟؟؟آیاتوی این مملکت حداقل حرمتی برای فرهنگیان و بازنشستگانی که در طول سی سال خدمتشان مصادف باجنگ تحمیلی کمبود بودجه و بارمالی شده اند قائل نیستند، من بنوبه خود خیلی متاسفم،بسیاری ازعزیزان بازنشسته به رحمت خدا پیوستند درطی این سه سال هم اغلبشان ازدنیا میروند و آرزوی افزایش حقوق و همسان سازی رابه آن دنیا خواهندبرد آیا مسئولین همین رامیخواهند، خدایا ازما که گذشت، خودت یه کاری بکن…

  1. همش بهانه میارن و همسان سازی را عقب میندازن صندوق ها هم هر کس میاد همشو میخوره و میره دولت و مجلس هم که به پاس میدهند بسه دیگه واقعا از روی مو سپیدان باید خجالت کشید شرمنده زن و بچه شان شدن و شما ها غرق در خوشی

 6. بازنشستگان نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و کسانیکه درجنگ شرکت داشتند با آن امکانات بسیار ناچیزیک وجب از خاک ایران را به دشمن ندادن ودروقت حمله یاپاتک دشمن براثرنبودامکانات زخمی ها یاخوراک وحشیان کوهی شدن یابدست دشمن بصورت فجیهی جان دادن مثل برادرم ولی بسی جای تاسف است که درحق بازنشستگان نیروهای مسلح احقاق حق نشده نگاهی به خدمات جنگ جهانی دوم و متجاوز عراق بعدازصلح کسانیکه در آن جنگ شرکت داشتند کلیدخودرووخانه و حقوق بازنشستگی برای آنان درنظرگرفته شداما ماچه با۳۸سال خدمت که ۸۵ ماه آن درجبهه وباتقدیم شهید ونگرفتن حقوق وجانبازی هم هیچ۸میلیون حقوق میگیرم که باکثری وام ازدواج یک دخترم زیرشش میلیون تومان خون دل خوردن اکثریت درقیدحیات نیستن اگرهم هستن چیزی به عمرانان باقی نمانده زحمات انان رابه فراموشی نسپاریدبخداخیانت به این عزیزان ازمال یتم خوردن بالاتروپیش خداواخرت وجدان وشرف بخشودنی نیست دنیا خالی نیست حساب کتاب دارد وازطرفی منت نداریم حال هم تاپای جان خودوخانواده ام آماده جانفشانی ازوطن هستیم وان وقت هم وظیفه بلکه بیشتر

 7. بالاخره با دعواهای زرگری بین دولت و مجلس سال ۱۴۰۲ دیگه داره به اتمام میرسه و تا سال ۱۴۰۳ هم خدای دولتمردان بزرگه . بزک نمیر بهار میاد غمپزه با خیار میاد تا اجرا در برنامه هفتم هم اونم قسطی باز هم خدای اونا بزرگه . کاش در نظام کفر زندگی میکردیم تا شاید حداقل جاهل و بی دین از دنیا نمیرفتیم ای لعنت بر شما دولتمردان مسلمان نما

 8. درود بر نمایندگان ومسولین نیک اندیش بفکر جامعه پیشکسوتان باز نشستگان هستند خداوند توفیق خدمت گذاری به این عزیزان که فرزندان همین ملت هستند عنایت بفرماید

 9. عمرمارامهلت امروزی وفردای تو نیست.ما که امروز مهمان توئیم (دولتمردان.رئیس جمهور.نمایندگان مجلس.)فردا چرا،،

  دولتمردان.رئیس جمهور محترم.نمایندگان محترم فرض ڪنید یه دزدی ڪلان مثل خاوری انجام شده.و چندین هزار میلیارد دزدی کرده ..لطفا همسان سازی را اجرا ڪنید،

 10. سلام ‌اینجانب‌درسن‌۱۶سالی‌عملیات‌نصر۴‌سال۶۶‌مجروحشدم‌‌از‌بنیادفقط‌تابحالبرکاغذ‌ی‌به‌دادن‌اونم‌برای‌محل‌کارم‌ولی‌خدان‌شاهد‌میگیرم‌افرادی‌هستن‌که‌سنشان‌به‌زمان‌جنگ‌نمیخوره‌بادرصد‌بالی‌جانبازی‌دارن‌حقوقو‌مزایای یافت.میکنند‌ولیامسالمن‌۳۰سال‌بازجمت‌وخدمت‌بهمردمجوانیونوجوانیمان‌فداکردیم‌الا‌برا‌حقزحمت‌خودمان‌کهعمرمان‌براش‌فنا‌کردیمهشتمان‌گروهنهمان‌شمانیمی‌از‌سال‌خواستید‌۲۵درصد‌عقب‌افتاده‌بازنشستگان ‌کشوریو‌بدهین‌ندادی‌حال‌بمان‌تا‌ماهدوم‌سال‌اینده‌کهمیخواهید‌چندرصد‌اضافه‌کنید‌بااین‌که‌تاانوقت۶ماه‌بایدصبرکنیم‌مگه‌بااین‌کهروزان‌اجناس‌گران‌میشن‌به‌ولااگه‌یکی‌یتیرخلاس‌توکلامان‌خالی‌کنید‌خداه‌از‌سرتخصیرتان‌میگزه

 11. سلام همه ی ملت دنبال یک نفر هستند اون یک نفر هم اگه بیاد یا لگدش میکنند وله میشه ویا خلاصش میکنن مردم باید درست بشن

دکمه بازگشت به بالا