روستای واریش ؛ آرامش طبیعت در نزدیکی پایتخت

روستای واریش که در نزدیکی تهران قرار گرفته است با داشتن طبیعت زیبا و مراکز و نقاط گردشگری مختلف و آب و هوا خنک و دلچسب می تواند مقصدی بسیار مناسب برای سفر باشد.ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با روستای واریش، موقعیت جغرافیایی و آب و هوا و مناطق دیدنی آن آشنا کنیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه قرن به نقل از ساعد نیوز؛روستای واریش با فاصله کمی از شهر تهران و در سمت غرب آن واقع شده است. فاصله نسبتا کم این روستای زیبا با آب و هوای پاک و سالم و آرامش طبیعت باعث شده تا این محل به یکی از مکان های گردشگری و تفریحی و طبیعی محبوب بین افراد مخصوصا افراد ساکن تهران تبدیل شود.این روستا در بالاتر از محله وردآورد تهران و بالاتر از جاده کوهستانی و پرپیچ و خمی قرار گرفته که ممکن است شما را به یاد امامزاده داوود بیاندازد. در سمت غرب دره کن دره ای تنگ و عمیق قرار دارد که رودخانه ای از میان آن می گذرد و بعد از گذشتن از روستای وردیج به واریش منتهی می شود. بنابراین می توان گفت که نه تنها خود روستای واریش بلکه راه رسیدن به آن هم زیبا و دل انگیز است.دو روستای وردیج و واریش بخشی از منطقه ۲۲ تهران به شمار می روند و جزئی از بخش کن و سولقان شهرستان تهران به شمار می روند.

آب و هوای روستای واریش

روستای واریش در ارتفاع حدود ۵۰۰ متری قرار گرفته و قرار گرفتن در ارتفاعات و مناطق کوهستانی باعث شده تا آب و هوایی سرد داشته باشد. در فصل هایی که بیشتر استان ها و شهرهای ایران گرم هستند آب و هوای این منطقه خنک و مطبوع است و این خود دلیلی بسیار مهم در گردشگری شدن این منطقه به شمار می رود. اما در زمستان و فصل های سرد سال آب و هوای این منطقه از نوع آب و هوای سرد و خشک شمرده می شود.آب و هوای سرد و خشک این ناحیه در فصل های سرد سال به حدی می رسد که حتی ساکنین این روستا نیز در این دوران روستا را ترک می کنند و به مناطقی با آب و هوای گرم تر و معتدل تر مهاجرت می کنند. چون زندگی در آن ارتفاعات و در آن آب و هوای سرد می تواند بسیار سخت و البته بسیار خطرناک باشد.

طبیعت روستای واریش

این روستا از روستای وردیج سرسبزتر و است و باغ های زیاد و زیبای گیلاس، شاتوت، زردآلو و آلو به وفور در آن یافت می شود. همچنین این روستا دارا چشمه های طبیعی است که آب معدنی طبیعی خنک و گوارایی را به بازدیدکنندگان هدیه می دهد. وجود طبیعت سرسبز، آب و هوای دلچسب و چشمه آب معدنی باعث شده تا این ناحیه محل بسیار مناسبی برای برای گذراندن تعطیلات و آخر هفته شما باشد. جالب است بدانید که بسیاری از افراد تنها برای جمع آوری کمی از آب این چشمه آب معدنی به این روستا سفر می کنند تا مقداری از این آب گوارا را همراه خود به خانه بیاورند.

جاذبه های گردشگری روستای واریش چیست؟

هنگامی که شما وارد روستای واریش می شوید اولا ۵۰۰۰ تومان مبلغ ورودی از شما دریافت می شود و همینطور از طرف دهیاری واریش کیسه های زباله به شما داده می شود. چئون این روستا پاکبان یا رفتگر ندارد و هرکس مسئول زباله های خود است.

ارتفاعات پهنه حصار در نزدیکی واریش

رشته کوهی در منطقه البرز مرکزی و در سمت شمال غربی تهران قرار گفته و از ارتفاعات کن ادامه پیدا میکند و ارتفاع قله آن نیز حدود ۳۳۷۵ متر است. این رشته کوه در میان جاده چالوس و جاده سولقان قرار گرفته و از سمت شمال به شهرستانک، از جنوب به منطقه واریش و وردآورد، از غرب به روستای خور و جاده چالوس و از سمت شرق به جاده سولقان و دهکده سنگان می رسد. از دامنه شرقی این کوه رودی سرچشمه می گیرد و در مسیر خود به سمت رود کن آبشار سنگان را پدید می آورد و در انتها به رودخانه کن سرازیر می شود.

بلندترین و مرتفع ترین قله این رشته کوه پهنه سار است که با نام های پهنه حصار، پشته بند و گندم چال نیز شناخته می شود. قله دیگری در این ناحیه به نام چشمه شاهی شهرت دارد. در واقع دشت پهنه حصار در بین قله های پهنه حصار و چشمه شاهی قرار گرفته است.

امامزاده بیبی زرین قمر در روستای واریش

در قسمتی از دشت پهنه حصار در نزدیکی واریش امامزاده ای به نام امامزاده بیبی زرین قمر قرار گرفته است. این امامزاده دارای دو سازه در کنار هم است که یکی آرامگاه قبر بیبی زرین ودیگری اتاقی به عنوان سرپناه و استراحتگاه و آشپزخانه برای کوهنوردان است.مردم این منطقه اعتقاد دارند که این امامزاده از مناطق متبرکه و مقدس است و دلیل آن می تواند این داستان باشد: طبق گفته آن ها بدرالنسا و زرین قمر که خواهران امام رضا بودند در حال فرار از دست حاکمان وقت بودند و در مسیر خود به این صخره سنگی برمیخورند و برای پنهان شدن از آن استفاده می کنند. اما به جای ذکر عباراتی مانند یا الله یا یا هو عبارت یا کوه را بر زبان می آورند. در این لحظه کوه از هم شکافته می شود و این دو خواهر در آن جای می گیرند و از دست سربازان حاکمان در امان می مانند. دشمنان برای تلاش بیشتر با شمشیر به این صخره ضربه می زنند اما مسلما اتفاقی نمی افتد و تنها شکافی در سنگ پدید می آید که این شکاف و ترک خوردگی تا به امروز نیز باقی است و نشانی از این اتفاق است.

کوهنوردی در واریش

اگر اهل کوهنوردی هستید احتمالا یا قبلا به واریش سر زده اید و یا اینکه بعد از خواندن این مقاله بهتر است حتما به این روستای زیبا و از آن مهم تر مرتفع سر بزنید. روستای واریش در واقع مبدا شروع سفر به ارتفاعات و قله های پهنه حصار است و صعود به قله اصلی با ارتفاع ۳۴۰۰ متر از این روستا شروع می شود. اگر این روستا را مبدا حرکت خود قرار دهید حدود ۴ یا ۵ ساعت دیگر (بستگی به سرعت و حرفه ای بودن خودتان در کوهنوردی) به قله کوه خواهید رسید

اگر قصد صعود به ارتفاعات و بالا رفتن و پهنه حصار را دارید باید به یک جاده خاکی که در قسمت غربی روستا واقع شده است بروید. این جاده به ضلع شمالی پشت قله یا قله لیچه برای صعود به بلندی های پهنه حصار می رسد.جاده قله لیچه که در شمال غربی روستای واریش واقع شده است از سمت جنوب غربی به قله دشته (قله سایت مخابراتی کرج) و از شمال به روستای کند و قله های ارتفاعات و بلندی های پهنه حصار می رسد. اگر از قسمت شرقی قله لیچه به اطراف نگاه کنید قله های پلنگ چال، چین کلاغ و دوشاخ را خواهید دید.اما اگر قصد دارید که کوهنوردی خود را از روستای کندر شروع کنید باید وارد محدوده جاده چالوس شوید. در واقع این روستا مبدا اصلی شروع کوهنوردی و صعود به ارتفاعات پهنه حصار به شمار می رود. برای این کار در ابتدا وارد جاده چالوس شوید، سپس بعد از طی کردن چند کیلومتر اول جاده، با تابلویی نسبتا کوچک و زردرنگ مواجه خواهید شد که نام کندر روی آن نوشته شده است. برای رسیدن به کندر در سمت راست جاده و در کنار یک پل آهنی باریک به راه خود ادامه دهید.

جاده مسیح الله دین محمد در واریش

جاده مسیح الله دین محمد از بالای روستا به سمت شمال شرق امتداد پیدا می کند و بعد از یک شیب ملایم به بلندی ها و ارتفاعات پهنه حصار میرسد. این جاده یکی از مسیرهای کوهنوردانی است که واریش را به عنوان مبدا خود برای پیمایش ارتفاعات پهنه حصار انتخاب کرده اند.نام این جاده که یادگاری است از سال های حماسه و دفاع از خاک ایران در جنگ ایران و عراق، طور اختصاصی به نام یکی از آن دلاوران را به یادگار نگاه داشته است. مسیح الله دین محمد یکی از خلبانان نیروی هوایی ارتش ایران بود، در نخستین روزهای جنگ و در عملیات تاریخی و با فانتوم های ایرانی هواپیمایش بر فراز خاک عراق توسط نیروهای پدافند این کشور مورد اصابت قرار گرفت و به شهادت رسید.

دسترسی به روستای واریش از چه طریقی است؟

اگر قصد دارید که به این منطقه زیبا سفر کنید در انتهای اتوبان همت غرب در کنار دریاچه با تابلوی وردیج و واریش مواجه خواهید شد. بعد از اینکه وارد این جاده کوهستانی شدید و پس از گذراندن حدود ۱۰ کیلومتر و رسیدن به ارتفاع ۵۰۰ متری به روستای وردیج می رسید. برای رسیدن به واریش باید حدود ۵ کیلومتر بیشتر نیز به مسیر خود ادامه دهید.همچنین می توانید از اتوبان تهران-کرج و از پشت پمپ بنزین وردآورد به سمت خیابان شهید اردستانی بروید و وارد جاده کوهستانی این منطقه ییلاقی شوید.

و در پایان…

در شمال غرب تهران، با فاصله کمی از شهر منطقه ای زیبا وجود دارد که با قرار گرفتن در آن و استشمام هوای پاک، نزدیکی به تهران کاملا فراموش می شود. بالاتر از محله وردآورد تهران، جاده آسفالته و کوهستانی پر پیچ وخمی وجود دارد که ساختار آن مانند جاده امامزاده داوود است. این مسیر زیبا در امتداد رودخانه ای که در دره ای تنگ و عمیق در سمت غرب دره کن جریان دارد، به روستای وردیج و پس از آن به واریش منتهی می شود.روستاهای وردیج و واریش که جز بخش کن و سولقانِ شهرستان تهران و به تازگی جز منطقه ۲۲ شهری تهران هستند در این منطقه به چشم می خورند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا