روانشناسی ورزشی | روانشناسی ورزشی چیست؟ / روانشناسان ورزشی کجا کار می کنند؟

در حالی که در محیط های دبیرستان سنتی کمتر رایج است، روانشناسان ورزشی به طور فزاینده ای در حال خدمت به باشگاه ها و آکادمی های جوانان هستند. معمولاً روانشناسان ورزشی توسط دپارتمان‌های ورزشی دانشگاهی استخدام می‌شوند - چه به عنوان رابط از مراکز مشاوره دانشگاهی یا به طور کامل در رشته‌های دو و میدانی - تا به طور خاص به سلامت روانی و نیازهای عملکردی دانش‌آموز-ورزشکار خدمت کنند.

روانشناس ورزشی چیست؟ حوزه روانشناسی ورزشی همچنان در حال گسترش است. روانشناسان ورزشی در محیط های مختلفی از جوانان گرفته تا ورزش های حرفه ای فعالیت می کنند. روانشناسان ورزشی در سراسر خدمات سلامت روان و عملکرد روانی کار می کنند. علاوه بر کار فردی و تیمی، روانشناسان ورزشی در سیستم‌های ورزشی گسترده‌تری نیز فعالیت می‌کنند. در این رابطه روانشناس بالینی جواد آل حبیب مطالبی را برای همراهان عزیز اندیشه معاصر ارائه می دهد. باید بدانیم روانشناسی ورزشی چیست؟ کاربرد روانشناسی ورزشی چیست؟ ورزشکاران چه میزان به روانشناسی ورزشی نیازمندند؟ چرا ورزشکاران رشته های مختلف باید به روانشناسی ورزشی و روانشناسان ورزشی مراجعه کنند؟ میزان ارتباط ورزش های مختلف با روانشناسی ورزشی چیست؟

روانشناسان ورزشی چه می کنند؟

اندیشه معاصر نوشت: روانشناسان ورزشی در ظرفیت های مختلفی فعالیت می کنند، از جمله جلسات انفرادی با ورزشکاران که ممکن است منعکس کننده درمان سنتی، مشاوره عملکرد برنامه ریزی شده، یا مداخلات جانبی (یعنی ارائه بازخورد فوری در یک محیط ورزشی طبیعی) باشد. روانشناسان ورزشی همچنین ممکن است در صورت نیاز مدیریت بحران را به افراد، تیم ها و/یا سازمان های ورزشی گسترده تر پیشنهاد دهند.

جلسات با تیم ها، از جمله مشاوره، کارگاه ها، و مداخلات آموزشی، همچنین تابعی از روانشناسان ورزش است، همانطور که تیم ها در محیط های طبیعی تمرین/رقابت خود را مشاهده می کنند. در نهایت، روانشناسان ورزشی ممکن است به مربیان و کارکنانی که مستقیماً با ورزشکاران کار می کنند، مشاوره ارائه دهند.

روانشناسی ورزشی | روانشناسی ورزشی چیست؟ / روانشناسان ورزشی کجا کار می کنند؟
روانشناسی ورزشی | روانشناسی ورزشی چیست؟ / روانشناسان ورزشی کجا کار می کنند؟

چگونه ارائه دهنده مناسب را شناسایی کنیم

روانشناسی ورزشی حوزه وسیعی است که شامل ارائه دهندگانی می شود که در زنجیره خدمات سلامت روان و عملکرد روانی کار می کنند. این ارائه دهندگان را می توان به طور گسترده در بین ارائه دهندگان مجوز بهداشت روان (مانند روانشناسان، روانپزشکان، مشاوران، مددکاران اجتماعی) و مشاوران عملکرد ذهنی معتبر® (CMPCs)، که توسط انجمن روانشناسی ورزشی کاربردی ارائه شده است، طبقه بندی کرد.

CMPCهای آموزش دیده بالینی دارای مجوز سلامت روان و CMPC هستند. در حالی که CMPC های آموزش دیده بالینی یا ارائه دهندگان مجوز بهداشت روان معمولاً با ورزشکارانی در سطوح پایین و کاهش عملکرد و عملکرد کار می کنند، CMPC ها معمولاً با ورزشکارانی کار می کنند که عملکرد و عملکرد پایدار، بهبود یافته یا بالا دارند. آموزش، آموزش، مجوز/گواهینامه، و الزامات آموزش مداوم در تعیین ارائه دهندگان متفاوت است.

روانشناسان ورزشی کجا کار می کنند؟

در حالی که در محیط های دبیرستان سنتی کمتر رایج است، روانشناسان ورزشی به طور فزاینده ای در حال خدمت به باشگاه ها و آکادمی های جوانان هستند. معمولاً روانشناسان ورزشی توسط دپارتمان‌های ورزشی دانشگاهی استخدام می‌شوند – چه به عنوان رابط از مراکز مشاوره دانشگاهی یا به طور کامل در رشته‌های دو و میدانی – تا به طور خاص به سلامت روانی و نیازهای عملکردی دانش‌آموز-ورزشکار خدمت کنند.

روانشناسان ورزشی همچنین با ورزشکاران حرفه ای که عضو تیم های ورزشی حرفه ای یا کمیته المپیک و پارالمپیک ایالات متحده (USOPC) هستند کار می کنند. کسانی که با ورزشکاران حرفه ای کار می کنند ممکن است به عنوان ارائه دهندگان داخلی تیم های ورزشی حرفه ای یا پزشکان خصوصی که به صورت انفرادی توسط ورزشکاران استخدام می شوند، این کار را انجام دهند. در نهایت، روان‌شناسان ورزشی را می‌توان به‌عنوان پزشک خصوصی در مراکز/بیمارستان‌های پزشکی (به‌ویژه محیط‌های توانبخشی) و در محیط‌های غیرورزشی مانند ارتش، هنرهای خلاق و شرکت‌ها یافت – در هر جایی که عملکرد نخبگان خارج از ورزش مرتبط باشد.

کار با ورزشکاران

ورزشکاران جمعیت منحصر به فردی هستند که از خدمات مناسب بهره می برند زیرا اغلب در کانون توجه و/یا زیر میکروسکوپ فعالیت می کنند. ورزشکاران سطوح بالایی از فشار را برای اجرا تجربه می کنند و بنابراین، دارای نقاط قوت زیادی در جهت یابی سیستم های فشار بالا هستند که ممکن است در سایر حوزه های زندگی مفید باشد. سخاوت (یعنی اشتیاق و پشتکار برای یک هدف بلندمدت) نمونه ای از ویژگی مشترک در بین ورزشکاران نخبه است که ممکن است به سایر زمینه های زندگی آنها نیز تبدیل شود (Thomsen & Olesen, 2020).

 

 

چالش های معمولی برای ورزشکاران

ورزشکاران با چالش های مربوط به سلامت روان و روابط بین فردی مشابه عموم مردم مواجه هستند. با این حال، فشارهای منحصربه‌فردی که بر ورزشکاران برای انجام کار وارد می‌شود، می‌تواند سلامت روانی و چالش‌های بین فردی موجود را تشدید کند (ریردون، ۲۰۱۹).

علاوه بر این، ورزشکاران با چالش‌های خاص محیط عملکرد خود، از جمله کاهش عملکرد ورزشکار، کمال‌گرایی ناسازگار، سندرم تمرین بیش از حد، آسیب‌ها/جراحی، و بازنشستگی از ورزش مواجه هستند.

سیستم ورزشی

علاوه بر کار فردی و تیمی با ورزشکاران، روانشناسان ورزشی در سیستم‌های ورزشی گسترده‌تری نیز فعالیت می‌کنند. این سیستم ها معمولاً شامل مدیران ورزشی، افسران رعایت مقررات و کادر مربیگری می شوند. روانشناسان ورزشی اغلب به عنوان اعضای چند رشته ای عملکرد ورزشی و/یا تیم های پزشکی ورزشی عمل می کنند.

تیم‌های عملکرد ورزشی ممکن است شامل مربیان قدرتی و آماده‌سازی، متخصصین تغذیه/تغذیه و دانشمندان ورزش باشند، در حالی که تیم‌های پزشکی ورزشی اغلب از پزشکان تیم و مربیان ورزشی تشکیل شده‌اند. نکته مهم این است که هر سیستم ورزشی به روش خاص خود عمل می کند و ممکن است تعداد اعضای تیم را بیشتر یا کمتر از آنچه در این بخش توضیح داده شده باشد، تشکیل دهد.

منابع

انجمن ملی ورزشکاران دانشگاهی (۲۰۲۲). مطالعه بهزیستی دانشجو-ورزشکار NCAA. برگرفته از: https://ncaaorg.s3.amazonaws.com/research/other/2020/2022RES_NCAA-SA-We…

Reardon, C. L., Hainline, B., Aron, C. M., Baron, D., Baum, A. L., Bindra, A., … & Engebretsen, L. (2019). سلامت روان در ورزشکاران نخبه: بیانیه اجماع کمیته بین المللی المپیک (۲۰۱۹). مجله پزشکی ورزشی بریتانیا، ۵۳ (۱۱)، ۶۶۷-۶۹۹.

تامسن، دی. ک.، و اولسن، ام. اچ (۲۰۲۰). ورزشکاران نخبه نسبت به نمونه مقایسه ای غیرورزشکاران از نظر گریت بالاتر هستند. مجله اسکاندیناوی ورزش و روانشناسی ورزش، ۲، ۲-۷.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا