۱۵:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۵

روانشناسی رابطه | همسرم از خونه رفته، چطور برگردونمش؟

روانشناسی رابطه علمی است که به بررسی رفتارها و تعاملات انسان‌ها در روابط بین فردی می‌پردازد. روانشناسی رابطه به بررسی عواملی مانند عشق، احساسات، ارتباطات و مشکلات روابط میان افراد می‌پردازد و برای بهبود روابط میان افراد کمک می‌کند. در ادا...

روانشناسی رابطه | همسرم از خونه رفته، چطور برگردونمش؟

روانشناسی رابطه علمی است که به بررسی رفتارها و تعاملات انسان‌ها در روابط بین فردی می‌پردازد. روانشناسی رابطه به بررسی عواملی مانند عشق، احساسات، ارتباطات و مشکلات روابط میان افراد می‌پردازد و برای بهبود روابط میان افراد کمک می‌کند. در ادامه به برخی از مباحث مهم در روانشناسی رابطه پرداخته خواهد شد.یکی از مفاهیم اساسی در روانشناسی رابطه، الزامات و نیازهای انسانی است. انسان‌ها با تمامیت ژنتیکی به دنیا می‌آیند و از اتکای به دیگران به منظور تأمین نیازهای روانی، عاطفی و اجتماعی خود نیازمند هستند.در ادامه با بروز ترین مشکلات در روانشناسی رابطه می پردازیم.

«چرا شوهرم منو ترک کرده؟»، «شوهرم قهر کرده رفته. چیکار کنم برگرده؟»، «شوهرم بعد از دعوا خونه رو ترک کرد و رفت!» وقتی چنین اتفاقی می‌افتد، مسلما شرایط سختی برای خانم ایجاد می‌شود. برخی از افراد در این شرایط آن قدر اضطراب می‌گیرند و غمگین می‌شوند که هر کاری انجام می‌دهند که شوهرشان برگردد. اما اینقدر تلاش کردن و انجام دادن هر کاری مثل التماس، باعث خرد شدن غرور و شخصیت خانم می‌شود مخصوصا زمانی که شوهر به هیچ وجه حاضر نباشد برگردد. پس در این شرایط چه کار باید کرد؟ چگونه می‌توانیم هیجانات‌مان را کنترل کنیم و اقدامات منطقی و موثر انجام بدهیم؟ در این مقاله درباره این موضوع توضیح می‌دهیم.

قطعا انجام دادن این کار درست نیست و یک کار تکانشی و هیجانی محسوب می‌شود. درست است که ما روانشناسان تاکید می‌کنیم که وقتی عصبانی هستید قبل از اینکه از کوره در بروید و رفتاری انجام بدهید یا حرفی بزنید که دیگران را ناراحت کنید و بعدا خودتان پشیمان شوید، کمی مکث کنید، استراحت کنید، آرامش شوید و بعد دوباره صحبت کنید. زمانی که می‌خواهید آرام شوید باید محیط و آن شخص را ترک کنید و حتی کمی به بیرون از خانه برای پیاده‌روی بروید اما این کار با ترک کردن خانه و همسر برای همیشه و با دعوا و قهر فرق می‌کند و پسندیده نیست. این کار را معمولا افرادی انجام می‌دهند که مهارت کنترل هیجانات‌شان را ندارند و یا دیگر آن قدر تحمل کرده‌اند که به سیم آخر می‌زنند و خانه را ترک می‌کنند. به هر حال در هیچ شرایطی انجام دادن این کار درست نیست و بهتر است فرد از راهکارهای دیگر و عاقلانه‌تری استفاده کند.

کمی به او فرصت بدهید و تنهایش بگذارید
درک می‌کنیم که شما آسیب دیده‌اید، ناراحت هستید و یا خشم زیادی دارید اما برای اینکه بتوانید او را بازگردانید باید مدتی تنهایش بگذارید و به او فضای نفس کشیدن بدهید. خود چسبندگی و وابستگی می‌تواند ازدواج‌تان را خراب کند. این که چه مدت او را تنها بگذارید بستگی به شخصیت او و مشکلی است که در ارتباط‌تان پیش آمده است. اگر می‌خواهید در این مورد دقیق‌تر بدانید، حتما با زوج درمانگران همیار عشق صحبت کنید تا جوانب مختلف رابطه‌تان بررسی شده و جواب قطعی به شما داده شود. حتی برای برخی از روابط، تنها گذاشتن طرف مقابل کار اشتباهی است. پس برای مطمئن شدن از اینکه آیا باید این کار را انجام بدهید یا خیر، حتما با فرد متخصص یعنی زوج درمانگر صحبت کنید و تصمیم خودسرانه نگیرید.

دست از گله و شکایت کردن مداوم بردارید
ممکن است یکی از دلایلی که شوهرتان شما را ترک کرده است این باشد که از گله، شکایت و غر زدن‌های شما خسته شده است. اگر اینطور است، روی خودتان کار کنید و دست از شکایت کردن و غر زدن مداوم بردارید. با این کار به او نشان خواهید داد که عوض شدید و ویژگی‌های شخصیتی‌تان بهتر شده است، بنابراین او انگیزه و تمایل بیشتری برای برگشتن به سمت شما خواهد داشت.

زبان عشق شوهرتان را درک کنید

هر فردی زبان عشق خاص خود را دارد. زبان عشق همسرتان را کشف کنید و از آن برای بازگرداندنش استفاده کنید. البته منظورمان این نیست که به صورت افراطی از زبان عشق او استفاده کنید به طوری که دلزده شود اما گاهی اوقات می‌توانید از این تکنیک برای بدست آوردن قلب او استفاده کنید. مثلا اگر می‌دانید او دوست دارد کلمات محبت‌آمیز به او بزنید، از این کار می‌توانید برای بازگرداندنش استفاده کنید.

سعی کنید کشف کنید که چرا شوهرتان شما را رها کرده است
درست است که حتما او نیز سهمی در ایجاد شدن این مشکلات دارد و ۱۰۰% مقصر شما نیستید اما روی رفتارها و حرف‌هایتان فکر کنید و کمی همه چیز را بررسی کنید. ببینید کدام رفتارتان اکثر مواقع مورد انتقاد همسرتان قرار می‌گرفت. مثلا اگر همسرتان مدام به شما می‌گفت:«اینقدر غر نزن خسته‌ام کردی!» این حرف او یک زنگ خطر است و نشان می‌دهد که شما یک رفتار آزاردهنده را بیش از حد تکرار می‌کردید. روی این رفتار کار کنید تا عاملی که باعث شده است همسرتان شما را ترک کند برطرف شود و بتوانید او را بازگردانید و ارتباط خوبی را با او از نو شروع کنید.

انرژی مثبت داشته باشید
درک می‌کنیم که ناراحت هستید و حال‌تان بد است اما حتما کارهایی را انجام بدهید که به شما شادی و نشاط می‌بخشد و به شما انرژی مثبت می‌دهد. اگر خودتان انرژی مثبت داشته باشید و به همسرتان هم منتقل کنید، او را زودتر می‌توانید بازگردانید چون آدم‌ها جذب انرژی مثبت و افراد قوی می‌شوند و نه افرادی که مدام انرژی منفی به دیگران می‌دهند.

گوش شنوای خوبی باشید
مهارت کسب کنید که بتوانید شنونده خوبی باشید. به حرف‌های همسرتان گوش بدهید، سعی کنید انتقادپذیر باشید و همسرتان را درک کنید. اگر او درباره شما یا زندگی‌تان انتقاد می‌کند، زود عصبانی نشوید یا حالت تدافعی به خود نگیرید بلکه کمی درباره حرف‌هایش فکر کنید. شاید بتوانید از حرف‌هایش به نفع خودتان و برای رسیدن به رشد شخصیتی استفاده کنید.

خودتان مشکل را حل کنید، بدون اینکه خانواده و دوستان‌تان خبردار شوند
لطفا قضیه و مشکل را بزرگ‌تر نکنید. خودتان مشکل را حل کنید بدون اینکه خانواده و دوستان‌تان را وارد این قضیه کنید. هرچقدر این مشکل را بزرگ‌تر کنید و به همه خبر بدهید تا علیه همسرتان دور شما جمع شوند، او را بیشتر از خودتان دور خواهید کرد.

افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنید
طبیعی است که در این شرایط افکار منفی زیادی داشته باشید اما برای این که بتوانید همسرتان را بازگردانید، باید ذهنیت و طرز تفکر مثبت نیز داشته باشید. پس برای رسیدن به این موضوع باید افکار مثبت را خودتان به صورت خودآگاه در ذهن‌تان ایجاد کنید. با خود تکرار کنید «من موفق میشم شوهرم رو برگردونم»، «من میتونم زندگی مشترکم رو ترمیم کنم»، «من قوی هستم و موفق میشم این مشکل رو هم حل کنم» با تکرار کردن این جملات به خودتان انرژی مثبت می‌دهید تا به چیزی که می‌خواهید برسید.

او را کنترل نکنید، بلکه از او حمایت کنید

کنترل کردن همسرتان باعث می‌شود او از شما فاصله بگیرد و حس کند در زندانی قرار گرفته است که از هر فرصتی باید استفاده کند تا از این زندان فرار کند. حس زندانی بودن را به همسرتان ندهید. بلکه حامی و پشتیبانش باشید. اگر می‌خواهد شغل جدیدی شروع کند، می‌خواهد به دیدار خانواده یا دوستانش برود یا ماموریت کاری می‌رود، از او حمایت کنید و تشویقش کنید که پیشرفت کند. از این طریق می‌توانید دوباره دل همسرتان را بدست بیاورید.

روی خودتان متمرکز شوید
علاوه بر اینکه باید رابطه‌تان را ترمیم کنید، باید روی خودتان هم متمرکز باشید و روی خودتان کار کنید. از لحاظ جسمی به خودتان رسیدگی کنید و سعی کنید همیشه، مخصوصا پیش شوهرتان ظاهری آراسته، مرتب و تمیز داشته باشید. به سلامت روانی‌تان هم رسیدگی کنید و اگر مشکلی دارید برطرف کنید چون نداشتن سلامت روانی، روی رفتارتان تاثیر منفی می‌گذارد و باعث می‌شود ارتباط‌تان با شوهرتان خراب شود.

شوهرتان را به یک قرار ملاقات دعوت کنید
اگر شوهرتان موافقت می‌کند با او به یک قرار ملاقات عاشقانه بروید. در این قرار هیچ حرفی از مشکلات نزنید و به هیچ عنوان دعوا و بحث نکنید. این قرار برای این است که شما با هم لحظات خوب و عاشقانه‌ای داشته باشید و در آرامش وقت‌تان را بگذرانید. می‌توانید در این قرار به همسرتان هدیه نیز بدهید و از اشتباهاتی که کردید عذرخواهی کنید و از تلاش‌هایش برای زندگی‌تان قدردانی کنید.

به او احترام بگذارید
به تصمیماتش، علاقه‌مندی‌هایش، شغلش، دوستان و خانواده‌اش و از همه مهم‌تر به خودش احترام بگذارید. احترام یکی از پایه‌های اصلی یک رابطه است که کمک می‌کند آن رابطه زنده بماند و تداوم داشته باشد.

پای خانواده‌اش را وسط نکشید
حال که شوهرتان از خانه رفته است پای خانواده‌اش را وسط نکشید تا شما را آشتی بدهند. همان طور که تاکید کردیم باید خودتان این مشکل را حل کنید. اگر نیاز به کمک دارید می‌توانید از زوج درمانگران همیار عشق کمک بگیرید.

از همسرتان بابت کارهایی که تا به حال کرده است قدردان باشید. گفتن کلماتی که نشان‌دهنده قدرشناسی شما است و همچنین انجام دادن کارهایی برای تشکر کردن از او نشان می‌دهد که شما تغییر کردید. او احساس خواهد کرد که می‌تواند برگردد و در کنار شما دوباره زندگی کند.

با تفاوت‌هایتان کنار بیایید
همه افراد با همسران شان تفاوت‌هایی دارند. این موضوع طبیعی است البته اگر تفاوت‌هایتان بسیار زیاد نیست و در اکثر موارد با هم تفاهم دارید. سعی کنید با تفاوت‌هایتان کنار بیایید، از تفاوت‌هایتان چیزهای خوبی یاد بگیرید و با هم سازگار باشید. این گونه می‌توانید با همسرتان کنار بیایید و زندگی خوبی با هم داشته باشید.

از کمک حرفه‌ای بهره‌مند شوید و آموزش ببینید

برای اینکه بتوانید همسرتان را بازگردانید علاوه بر اینکه باید از این راهکارهای عمومی استفاده کنید، باید از مشاور متخصص کمک بگیرید تا رابطه‌تان بررسی شود و مشاور به شما کمک کند مشکلات‌تان را حل کنید و همسرتان را بازگردانید. راهکارهای تخصصی بازگرداندن عشق و ترمیم رابطه برای هر رابطه‌ای با روابط دیگر فرق می‌کند. برای این که این مشکل را حل کنید و همسرتان را بازگردانید می‌توانید در دوره بازگشت و ترمیم رابطه شرکت کنید.

سخن پایانی

اگر همسرتان از خانه رفته و شما را ترک کرده است، سعی کنید خونسردی‌تان را حفظ کنید، علت رفتار همسرتان را پیدا کنید و اقدام کنید برای بازگرداندن او. در این مقاله چندین راهکار عمومی برای بازگرداندن شوهرتان توضیح دادیم اما برای اینکه راهکارهای تخصصی و درست را پیدا کنید/ مکتوب نامه

مطالب مرتبط