۱۰:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۳۱

راه های طلایی برای تغییر عادات فردی و تغییر زندگی خانواده ها

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه قرن به نقل از اندیشه معاصر ،محیط ما رفتار ما، از جمله عادات ما را شکل می دهد. اگر به طور مکرر خود را در محیطی قرار دهیم که از یک عادت مطلوب پشتیبانی می کند، در نهایت می تواند از بین برود. یک تغییر کوچک د...

راه های طلایی برای تغییر عادات فردی و تغییر زندگی خانواده ها

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه قرن به نقل از اندیشه معاصر ،محیط ما رفتار ما، از جمله عادات ما را شکل می دهد. اگر به طور مکرر خود را در محیطی قرار دهیم که از یک عادت مطلوب پشتیبانی می کند، در نهایت می تواند از بین برود. یک تغییر کوچک در یک روال می تواند ما را از الگوهای فکری و عملی کنونی دور کند و راه های جدیدی را ایجاد کند.

علم عادات فقط چند اصل اساسی دارد، اما راه‌هایی برای اعمال این اصول وجود دارد که شاید قبلاً نشنیده باشید. از این شش استراتژی زیرک برای ایجاد یک زندگی پر جنب و جوش و رضایت بخش که واقعاً با ارزش ها و آرزوهای شما همخوانی دارد، استفاده کنید.

راه های شگفت انگیز برای تغییر عادات و تغییر زندگی

۱. اجازه دهید محیط شما کار را انجام دهد.

رفتار ما، از جمله عادات ما، توسط محیط ما شکل می گیرد. اگر به طور مکرر خود را در محیطی قرار دهید که از یک عادت مطلوب پشتیبانی می کند، در نهایت از بین می رود.

به عنوان مثال، من چندین بار در هفته کودک شش ماهه خود را به کتابخانه کودک می‌بردم. تقریباً بعد از دو ماه از انجام این کار، در آنجا شروع به برداشتن کتاب برای خودم کردم. تمام خانواده ما کتاب های بیشتری می خوانند زیرا اغلب در کتابخانه حاضر می شویم. مدتی طول کشید تا این اثر شروع به کار کرد، اما در نهایت انجام شد.

۲. نوع افرادی که … نیز از آن دسته افرادی هستند که …

من فقط گفتم که محیط ما رفتار ما را شکل می دهد. بخش بزرگی از محیط ما رفتار و ارزش های افراد دیگر اطراف ما است.

سعی کنید این جملات را کامل کنید:

افرادی که پیاده روی می کنند احتمالاً عادات و ارزش های خوب دیگری مانند _______ دارند.
افرادی که با فرزندان خود در آهنگ های کتابخانه شرکت می کنند احتمالاً عادات و ارزش های خوب دیگری مانند _________ دارند.

شاید کوهنوردان دوستدار محیط زیست و ماجراجوتر باشند یا به طور متوسط ​​غذای سالم تری داشته باشند. شاید افرادی که در کتابخانه حضور می‌یابند به روش‌های سرگرم‌کننده یا جالب دیگری از یادگیری فرزندشان حمایت می‌کنند.

می‌توانید با صرف زمان بیشتر با افرادی که دارای صفات، ارزش‌ها یا عادات خاصی هستند، از این ارتباطات برای پیوند عادت‌ها به عادات دیگر استفاده کنید.

اگر می خواهید بیشتر سفر کنید، کجا می توانید با افرادی که بیشتر سفر می کنند معاشرت کنید؟ اگر می‌خواهید بیشتر ماجراجو یا جامعه‌گرا باشید، کجا می‌توانید با افرادی که قبلاً به این شکل زندگی می‌کنند معاشرت کنید؟

۳. فراتر از یک جلوه توپوگرافی خاص یک رفتار فکر کنید.

توپوگرافی یک رفتار همان چیزی است که در سطح به نظر می رسد. این مثالی است که چگونه این می تواند ما را غافلگیر کند: برای مدت طولانی، داستانی را برای خودم تعریف می کردم که دیگر برای لذت نمی خوانم.

من افکاری از این قبیل دارم: “من نمی توانم تصور کنم که وقتی بچه های کوچک دارم دوباره برای لذت مطالعه کنم.” با این حال، در ذهن من، تنها چیزی که برای لذت خواندن به حساب می آوردم، خواندن یک رمان بود.

وقتی منطقی به آن فکر می کنم، همیشه برای لذت مطالعه می کنم. به عنوان مثال، من و فرزند هفت ساله ام این هفته کتابی درباره بال ها خواندیم. این در مورد انواع مختلف بال بود، از حشرات گرفته تا برادران رایت. این خیلی لذت بخش بود. داستان من که دیگر برای لذت نمی خوانم در واقع یک داستان دروغ است. با این حال، من به تصویر خواندن یک رمان آویزان شده بودم.

من همچنین اخیراً متوجه شده ام که از مصرف ویدیوهای YouTube فقط با خواندن زیرنویس ها لذت می برم. وقتی شب ها هوس سکوت می کنم، این به نقطه اش می رسد. باز هم، این نوعی خواندن برای لذت است که یک رمان یا حتی یک کتاب نیست.

۴. یک تظاهرات توپوگرافی خاص از یک رفتار را به طور اساسی رها کنید.

نمونه‌ای از این که بسیاری از مردم احتمالاً می‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند: می‌دانم که در اوایل دهه ۴۰ زندگی‌ام، واقعاً باید روی حفظ و افزایش توده و قدرت عضلانی‌ام کار کنم. با این حال، من از انجام این کار در داخل سالن بدنسازی نیز بیزارم. به جای اینکه به این فکر کنم که چگونه می توانم خودم را مجبور به انجام این کار کنم، می توانم ورزشگاه را کنار بگذارم و راه های طبیعی تری برای رسیدن به اهداف مشابه پیدا کنم.

اگر نمی توانید خود را وادار کنید که به طور ذهنی یک شکل از یک عادت را کنار بگذارید، یک آزمایش فکری با زمان محدود را امتحان کنید. به عنوان مثال، فکر کنید: “من در شش ماه آینده پا در باشگاه نمی گذارم یا از تجهیزات بدنسازی خانگی استفاده نمی کنم، پس چگونه توده عضلانی و قدرت خود را افزایش دهم؟”

۵. آنچه را که عادت و نتیجه مورد نظر شما واقعاً وجود دارد، دوباره تنظیم کنید.

این نکته با دو مورد آخر مطابقت دارد، اما من می‌خواستم آن را به‌طور خاص برای افرادی که فقط سرفصل‌ها را مرور می‌کنند، بیان کنم: اگر عادتی به نظر کاری است که باید انجام دهید، اما به نوعی سخت یا نامطلوب به نظر می‌رسد، پس سعی کنید عادت یا عادت مورد نظرتان را مجدداً تنظیم کنید. نتیجه در واقع است. به عنوان مثال، من می خواهم تناسب اندام عملکردی خوبی برای ۵۰ سال آینده داشته باشم. من می‌خواهم بتوانم بالا بیاورم، بپیچم، چمباتمه بزنم، و سایر عناصر تناسب اندام عملکردی را که برای زندگی کامل و مستقل تا ۹۰ سالگی ضروری هستند، انجام دهم. این روشی بسیار واضح تر و انگیزاننده تر برای بیان هدفم است تا اینکه بگویم می خواهم توده عضلانی و قدرت خود را حفظ و افزایش دهم.

وقتی عادتی با برخی از ارزش‌های ما سازگار نیست، حتی اگر با ارزش‌های دیگر یا نتایج مطلوب همخوانی داشته باشد، اغلب نسبت به عادتی شرمنده و دوسوگرا هستیم. حضور در ورزشگاه اینطور نیست که بخواهم زندگی ام را بگذرانم.

۶. فقط کارهای روزمره خود را مختل کنید. همه چیز را تکان دهید و به عادات خود یک حرکت خوب قدیمی بدهید.

شواهد محکمی وجود دارد (که من در کتاب بهره‌وری بدون استرس خلاصه می‌کنم) مبنی بر اینکه تغییر برنامه‌های روزمره، حتی بسیار جزئی، خلاقیت شما را بهبود می‌بخشد و عادات شما را به طور گسترده‌تری متزلزل می‌کند. اگر به برخی عادات جدید علاقه مند هستید، هر تغییر کوچکی را در برنامه های روزمره خود امتحان کنید و با کنجکاوی مشاهده کنید که به طور طبیعی چه اتفاقی می افتد. به عنوان مثال، خرید مواد غذایی را در یک فروشگاه دیگر امتحان کنید، هر روز یک وعده غذایی بیرون از خانه بخورید، هر روز یک لباس زرد بپوشید، یا هر شب که از سر کار به خانه می‌روید، در جای دیگری در خانه بنشینید. هر چیزی را انتخاب کنید که برای شما جذاب باشد و نشان دهنده تغییر در برنامه روزانه یا هفتگی فعلی شما باشد. سپس، اجازه دهید آنچه اتفاق می افتد رخ دهد.

به خودتان اجازه دهید که از اینکه چگونه یک تغییر کوچک می تواند خلاقیت، تفکر و انرژی شما را تقویت کند، علاقه مند و متعجب شوید. یک تغییر کوچک در یک روال می تواند شما را از الگوهای فکری و عملی فعلی تان دور کند و راه های جدیدی را ایجاد کند.

آلیس بویز، دکتری، اصول رفتار درمانی شناختی و روانشناسی اجتماعی را به نکاتی ترجمه می کند که افراد می توانند در زندگی روزمره خود از آنها استفاده کنند.

جواد آل حبیب

پایان*/

مطالب مرتبط