۰۹:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۶/۱۳

دکتر زاهره سادات میرجعفری، سطوح همدلی در زیارت اربعین را تبیین کرد

دکتر زاهره سادات میرجعفری پژوهشگر پسادکتری مطالعات زنان، عضو ستاد راهبری حجاب و عفاف حوزه های علمیه، فعال بین الملل در یادداشت اختصاصی برای پایگاه خبری تحلیلی اندیشه قرن درباره اربعین و شعار آن نوشت: شعار اربعین ما باید شعار همدلی باشد. ا...

دکتر زاهره سادات میرجعفری

دکتر زاهره سادات میرجعفری پژوهشگر پسادکتری مطالعات زنان، عضو ستاد راهبری حجاب و عفاف حوزه های علمیه، فعال بین الملل در یادداشت اختصاصی برای پایگاه خبری تحلیلی اندیشه قرن درباره اربعین و شعار آن نوشت: شعار اربعین ما باید شعار همدلی باشد. این همدلی سه وجه بسیار مهم دارد که باید به آن در همه سطوح توجه نمود.

همدلی در اربعین هم در سطح خانوادگی این همدلی رخ می دهد و یک خانواده در کنار هم از فیوضات معنوی بهره مند شده و زمینه رشد و ارتقای فردی و شخصیتی خود را با توجه به تمرکز بریک هدف والای واحد که همان عشق آقا اباعبدالله الحسین هست را فراهم می کند و هم در سطح اجتماعی بهترین سبک کنش اجتماعی را که همان ایجاد ساختاری متمرکز برای ارتقای همدلی اجتماعی و مسئولیت پذیری گروهی و تقدم مصلحت جمعی بر فردگرایی را تمرین کرده تا با تبلور ارزشهای دگرخواهی اسلامی احساس تبعیض و نابرابری اجتماعی کاهش یابد.

همچنین در ساحت بین المللی این همدلی جهانی برای زمینه سازی تمدن مهدوی باید به مردم جهان چشانده شود تا کاستی عدم حضور ناجی آخر الزمان بیش از بیش حس شده و برای تحقق شرایط ظهور روح و جان خود را ممارست دهند.

بی شک مظلومان عالم از دور و نزدیک که سالها از این بی عدالتی نظام استعماری سرمایه داری رنج برده اند با شنیدن نفحه ای از همدلی حسینی مشتاق درک گوشه ای از چنین لحظات سرشار از شور و عشق ومعنویت خواهند شد.

همچنانکه امسال شاهد این اشتیاق عظیم بین المللی بوده و پیامهای زیادی از دوستان مسلمان و مسیحی برای شرکت در این مراسم دریافت کردیم.

در حدیثی آمده است که

( امـــــــام زمــــــــــــــان (ارواحنافداه) :

اگر چنانچه شیعیان ما، که خداوند بر انجام طاعت خویش آنها را موفق گرداند در راه وفای به عهد و پیمانی که بر دوش دارند همدل می شدند، میمنت دیدار ما از ایشان به تاخیر نمی افتاد و سعادت دیدن ما زودتر نصیبشان می شد، دیداری بر مبنای شناختی درست و صداقتی از آنان نسبت به ما و ما را از شیعیان دور نگه نمی دارد مگر اعمال بد آنان که به ما می رسد و برای ما ناخوشایند و دور از انتظار است. بحار الانوار )

حال که همه در عزا و ماتم حسین و یاران باوفایش به سر می‌بریم، حیف است برای ظهور منتقم موعود استغاثه نکنیم و از این فرصت همدلی برای ارتقای شاخص های خانوادگی اجتماعی و تمدنی استفاده نکنیم.

بنظرم یکی از بهترین اعمال این روزها روایت گری گسترده بین المللی این شور و اشتیاق و تبیین و آگاه نمودنِ همه‌ی مردم جهت دعا برای تعجیل فرج در این ایام و آماده نگهداشتن خود برای سربازی در رکاب امام زمان (عج) است.

این بغض و اشک ها اگر استغاثه شود، شاید خدا ادامه ی غیبت را بر ما ببخشاید و همگی از فیوضات حضور پرنعمت صاحب عصر والزمان بهره مند گردیم.

ان شالله

دکتر زاهره سادات میرجعفری فعال امور بین الملل

مطالب مرتبط