۲۲:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۵

دانستنی های پزشکی | ضربان قلب خطرناک چند است؟

ضربان قلب خطرناک چند است؟ برای اطلاع از اینکه ضربان قلب خطرناک چند است؟ با ما همراه باشید. تپش قلب یکی از علائمی است که می‌تواند نشان‌دهنده‌ بیماری قلبی یا استرس و اضطراب باشد. روش‌های دارویی و دوری از شرایط استرس‌زا بسیار کمک‌کننده هستند...

دانستنی های پزشکی | ضربان قلب خطرناک چند است؟

ضربان قلب خطرناک چند است؟ برای اطلاع از اینکه ضربان قلب خطرناک چند است؟ با ما همراه باشید.

تپش قلب یکی از علائمی است که می‌تواند نشان‌دهنده‌ بیماری قلبی یا استرس و اضطراب باشد. روش‌های دارویی و دوری از شرایط استرس‌زا بسیار کمک‌کننده هستند. با این وجود ضربان قلب خطرناک چند است؟ 

اگر دچار تپش قلب هستید، احتمالا می‌خواهید بدانید علائم این بیماری چیست؟ چگونه می‌توان تپش قلب را تشخیص داد؟ چه روش‌هایی برای بهبود عملکرد قلب وجود دارد؟ چه غذاهایی برای مدیریت این بیماری مفید است؟ در این مطلب علت ایجاد تپش قلب، علائم آن و راه‌های درمان این بیماری را توضیح می‌دهیم.

ضربان قلب بسیار بالا یا بسیار پایین ممکن است باعث به خطر افتادن سلامتی فرد شود. عوامل زیادی روی ضربان قلب تأثیر می گذارند.

ضربان قلب غیر طبیعی یا ضربان قلب، منعکس کننده شرایط قلبی بدن است. اگر مورد توجه قرار نگیرد و درمان نشود، گاهی اوقات می تواند کشنده باشد. شرایطی که ضربان قلب از ۱۲۰ تا ۱۴۰ بار در دقیقه فراتر می رود یا به زیر ۶۰ ضربه در دقیقه می رسد، می تواند خطرناک تلقی شود و مداخله فوری پزشک ضروری است.

ضربان قلب بالای ۹۰

ضربان قلب در حالت استراحت، معمولا ثابت است. محدوده معمول ضربان قلب در حالت استراحت بین ۶۰ تا ۹۰ ضربه در دقیقه است. ضربان قلب بالای ۹۰ را به عنوان ضربان غیر معمول در نظر می گیرند. افزایش ضربان قلب در حالت استراحت و با گذر زمان ممکن است نشانه ای از ناراحتی قلبی باشد.

ضربان قلب خطرناک چند است؟

برای تشخیص اینکه آیا فرد دارای «ضربان قلب خطرناک» می باشد یا خیر، باید ضربان قلب او تحت شرایط مختلف، مورد بررسی قرار گیرد.

در حال استراحت

طبق گفته ی انجمن قلب آمریکا (AHA)، ضربان قلب نرمال در حالت استراحت برای بیشتر بزرگسالان ۶۰ تا ۱۰۰ بار در دقیقه (bpm) می باشد. در برخی موارد ممکن است ضربان قلب شخصی، خارج از این محدوده بوده، اما در سلامت کامل به سر ببرد. برای مثال، ممکن است ضربان قلب در حال استراحت یک ورزشکار حرفه ای، ۴۰ bpm باشد.

ضربان قلب در زمان ورزش

ضربان قلب در زمان فعالیت یا ورزش، به شدت افزایش می یابد. بالاترین ضربانی که قلب یک فرد می تواند بدون هیچ مشکلی به آن برسد، حداکثر ضربان قلب نامیده می شود. این میزان با افزایش سن کاهش می یابد. ضربان قلب ایده آل یا ضربان قلب استاندرد نیز به سن شخص بستگی دارد.

به طور کلی برای اکثر بزرگسالان ضربان قلب استاندارد و حداکثر ضربان قلب مطابق جدول زیر می باشد:

سن (سال) ضربان قلب استاندارد میانگین حداکثر ضربان قلب (bpm)
۲۰ ۱۰۰-۱۷۰ ۲۰۰
۳۰ ۹۵-۱۶۲ ۱۹۰
۳۵ ۹۳-۱۵۷ ۱۸۵
۴۰ ۹۰-۱۵۳ ۱۸۰
۴۵ ۸۸-۱۴۹ ۱۷۵
۵۰ ۸۵-۱۴۵ ۱۷۰
۵۵ ۸۳-۱۴۰ ۱۶۵
۶۰ ۸۰-۱۳۶ ۱۶۰
۶۵ ۸۷-۱۳۲ ۱۵۵
۷۰ ۷۵-۱۲۸ ۱۵۰

افزایش ضربان قلب در زمان ورزش به عواملی مثل شدت تمرین، آمادگی جسمانی و سایر عوامل بستگی دارد. یک فرد کم تحرک ممکن است در زمان راه رفتن در یک مسافت کم، با افزایش ضربان قلب مواجه شود. از سوی دیگر، افرادی که به صورت منظم ورزش می کنند، ممکن است برای افزایش ضربان قلب خود نیاز به تمرینات سنگین داشته باشند. اگر ضربان قلب فردی در زمان ورزش به صورت موقتی خارج از این رنج باشد، معمولاً نشان دهنده ی مشکلی نیست. طبق گفته ی AHA ضربان قلب افراد با توجه به ضربان قلب استاندارد شخص، می تواند کمی متفاوت باشد.

هنگام خواب

برای بیشتر افراد، ضربان قلب در زمان خواب، پایین تر از محدوده ی ضربان قلب نرمال در حال استراحت (یعنی بین ۶۰ تا ۱۰۰ بار در دقیقه) می باشد. در حالت خواب عمیق، ممکن است ضربان قلب فرد کمتر از ۶۰ bpm باشد. مخصوصاً در افرادی که ضربان قلب طبیعی پایین دارند. پس از بیدار شدن از خواب ضربان قلب افزایش می یابد.

در کودکان

کودکان، به ویژه کودکان خردسال، ضربان قلب بالاتری نسبت به افراد بزرگسال دارند. همچنین، عواملی مانند اضطراب، تب و گرما ممکن است روی ضربان قلب کودک تأثیر بگذارد.

محدوده ی ضربان قلب ایده آل برای کودکان در زمان خواب و بیداری در جدول زیر آمده است:

سن ضربان قلب در زمان بیداری (bpm) ضربان قلب در زمان خواب (bpm)
زیر ۲۸ روز ۱۰۰-۲۰۵ ۹۰-۱۶۰
۱-۱۲ ماه ۱۰۰-۱۹۰ ۹۰-۱۶۰
۱-۲ سال ۹۸-۱۴۰ ۸۰-۱۲۰
۳-۵ سال ۸۰-۱۲۰ ۶۵-۱۰۰
۶-۱۱ سال ۷۵-۱۱۸ ۵۸-۹۰
۱۲-۱۵ سال ۶۰-۱۰۰ ۵۰-۹۰

اگر برای درمان بیماری‌های قلبی به دنبال بهترین متخصص قلب و عروق هستید، می‌توانید از طریق سایت دکترتو اقدام کنید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی با متخصص وجود دارد.

تپش قلب چیست؟

تپش قلب به انگلیسی Palpitations، یکی از انواع بیماری قلبی و احساس ضربان قلبی است که بسیار محکم یا بسیار سریع باشد، احساس اینکه قلب ضربانی را جا بیاندازد یا بلرزد. در واقع افراد در شرایط طبیعی متوجه ضربان قلب خود نمی شوند، زمانی که این ضربان را حس کنند، دچار تپش قلب شده‌اند. احساس ضربان قلب محکم ممکن است در قفسه سینه، گلو یا گردن احساس شود.

این عارضه می‌تواند آزاردهنده یا ترسناک باشند. معمولا جدی یا آسیب‌‌رسان نیست، بنابراین اغلب خود به خود برطرف می‌شود. اغلب اوقات با استرس و اضطراب یا به علت مصرف زیاد کافئین، نیکوتین، یا الکل ایجاد می‌شود. همچنین ممکن است وقتی فرد باردار است هم ایجاد شود. در موارد نادر، این مشکل می تواند نشانه‌ای از شرایط جدی‌تر بیماری قلبی باشد.

تپش قلب نرمال و بهترین ضربان قلب چقدر است؟

از کجا بفهمیم تپش قلب داریم؟ تپش قلب به طور کلی نرمال نیست و زمانی آن را تپش قلب می‌نامیم که فرد ضربان قلب را در قفسه‌ سینه‌‌ خود احساس کند. اما اگر بخواهیم درباره تعداد ضربان قلب نرمال صحبت کنیم، زمانی ضربان قلب در محدوده‌ طبیعی است که بین ۶۰ تا ۱۰۰ بار در دقیقه بزند.

البته به طور معمول در افرادی که ورزش می‌کنند و یا داروهای کاهنده‌ ضربان قلب می‌خورند ممکن است این عدد زیر ۶۰ هم باشد. البته این حالت در صورتی طبیعی است که خطر و مشکلی برای فرد ایجاد نکند. در غیر اینصورت بالا و پایین شدن این عدد باید بررسی شود.

تپش قلب بالا چگونه است؟ چه چیزی باعث تپش قلب میشود؟

چرا ضربان قلب بالا میرود؟ تپش قلب بالا به انگلیسی high heart rate به حالتی گفته می‌شود که فرد ضربان قلب را در قفسه‌ سینه، گردن و گلو احساس می‌کند. البته این حالت چندان خطرناک نیست و معمولا به خودی خود برطرف می‌شود. در مواردی تپش قلب همراه با تندتر ضربه زدن و اختلال در کارکرد قلب انسان همراه است. این حالت معمولا باعث استرس و اضطراب در فرد می‌شود.

تپش قلب توسط چه ماهیچه ای انجام میشود؟

عضله قلب مانند ماهیچه‌های اسکلتی از سارکومرهایی تشکیل شده است که امکان انقباض را فراهم می‌کند. با این حال، بر خلاف عضله اسکلتی، عضله قلب تحت کنترل غیرارادی است و مسئول انقباض قلب و در نتیجه عمل پمپاژ است.

علائم تپش قلب (تپش قلب نشانه چیست؟)

علائم همراه با تپش قلب با توجه به علت ایجاد آن می‌تواند متفاوت باشد. قلب شما ممکن است احساس کند که در حال تپش، بال زدن، ضربان نامنظم و علائم مشکلات قلبی است که اغلب فقط برای چند ثانیه یا چند دقیقه رخ می‌دهد. شما همچنین ممکن است این احساسات را در گلو یا گردن خود داشته باشید.

تپش قلب چه علائمی دارد؟

قلب شما ممکن است احساس کند که در حال تپش، بال زدن، ضربان نامنظم و علائم مشکلات قلبی است که اغلب فقط برای چند ثانیه یا چند دقیقه رخ می‌دهد.

۱. علائم تپش قلب در اثر حمله اضطرابی (تپش قلب و فشار خون بالا)
علت دلهره و تپش قلب چیست؟ اگر طی یک حمله پانیک (حمله اضطراب) دچار ضربان قلب شدید شوید ممکن است در حین آن تهوع و تعریق داشته باشید.

۲. علائم همراه با تپش قلب در اثر اختلالات تیروئید
در بیماری‌های غده تیروئید و کاهش سطح قند خون نیز علائم دیگری که مختص این بیماری هستند به همراه تپش قلب دیده‌ می‌شوند. برخی از این علائم شامل موارد زیر هستند؛

خشکی پوست
کم خوابی
نفس نفس زدن
خشکی موها
زبری صدا
تشنگی
انرژی داشتن
لرزش اندام‌ها
قرص لووتیروکسین و تپش قلب
از عوارض داروی لووتیروکسین تپش قلب است. داروهای تیروئید ممکن است که بر روی قلب عارضه ایجاد کنند. اگر سن شما بالا باشد و نیازمند استفاده از این داروها باشید، معمولا دکتر از دوز پایین این داروها دارو درمانی را آغاز می‌کند. یک مسئله همین واکنشی است که ممکن است قلب به دارو نشان دهد.

۳. علایم تپش قلب ناشی از کم خونی
تپش ناشی از کم خونی ممکن است علائمی را به همراه داشته‌باشد که شامل موارد زیر هستند؛

خستگی
رنگ پریدگی
ضعف

تند زدن قلب به دلیل اختلال تیروئید است؟

داروهای تیروئید ممکن است که بر روی قلب عارضه ایجاد کنند.
۴. نشانه های تپش قلب ناشی از مشکلات قلبی
در موارد نادر تپش قلب نشانه‌ای از مشکلات جدی قلب و انواع بیماری قلبی است در این مواقع ممکن است با علائمی نظیر درد قفسه سینه، گیجی، تنگی نفس شدید و بیهوشی همراه باشد که لازم است به طور جدی پیگیری شود.

هنگامی که تپش قلب ناشی از مشکلات قلبی باشد، ممکن است عوارضی به جا گذارد، از این عوارض می توان به موارد زیر اشاره کرد؛

بیهوشی
ایست قلبی
استروک یا سکته (انسداد عروق مغزی در اثر لخته)
نارسایی قلبی.
۵. تپش قلب و گزگز دست و پا
هنگامی که بی‌حسی و گزگز در اندام‌ها با تپش قلب همراه می‌شود، ممکن است که نشان‌دهنده‌ی حمله‌ی اضطرابی و یا اضطراب شدید باشد. گاهی نیز ممکن است که اختلالات در الکترولیت‌ها باعث چنین واکنشی شود. برخی از اختلالات الکترولیت شامل موارد زیر هستند؛

نوع اختلالات نشانه آن‌ها
‌هایپرکالمی بالا رفتن مقدار پتاسیم در بدن
هایپوکلسیمی پایین افتادن مقدار کلسیم خون
هایپومنیزیمی پایین افتادن مقدار منیزیم

علائم تپش قلب و گزگز دست و پا چیست؟
گاهی نیز ممکن است که در اثر اختلالات زیر چنین علائمی با هم بروز کنند؛

تاکی کاردی در اثر فیبریلاسیون آرتری
SVT
VT
۶. تپش قلب و فشار خون پایین (علت تپش قلب و سرگیجه)
هنگامی که فشار خون شما پایین باشد، قدرت قلب برای پمپاژ کردن خون در رگ‌ها و رساندن آن به اندام‌ها کم است. در چنین حالتی علائمی در بدن شما بروز می‌کنند و حتما باید فشار خون شما اندازه گرفته‌شود تا در صورت پایین بودن آن باید اقدامات درمانی لازم صورت گیرد. برخی از این علائم شامل موارد زیر هستند؛

تپش قلب
سرگیجه
تهوع
۷. اسید معده و تپش قلب
اسید معده به طور مستقیم و به تنهایی نمی‌تواند باعث تپش قلب شود. البته که به طور غیرمستقیم ممکن است تپش قلب در شما ایجاد کند. مثلا یکی از توجیهاتی که می‌توان برای تپش قلب در اثر اسید معده در نظر گرفت این است که هنگامی که فرد به رفلاکس اسید معده دچار است، شاید از علائم خود دچار استرس شود. این استرس ممکن است که به او تپش قلب بدهد.

۸. علائم تپش قلب عصبی
گاهی عصبانیت نیز مانند اضطراب می‌تواند در عملکرد قلب تاثیر گذاشته و ضربان قلب را بالا ببرد. اگر شخص دچار بیماری‌های قلبی باشد، تپش مضر بوده و باید برای کنترل آن اقدامات لازم انجام شود. شرایط محیطی باید به‌گونه‌ای باشد که شخص تا حد ممکن عصبی نشود.

۹. علائم تپش قلب هنگام ورزش (تپش قلب همراه با سرخ شدن صورت)
یکی از علائم این عارضه سرخ شدن صورت است. سرخ شدن صورت می‌تواند علائم شرایط پزشکی دیگری مانند استرس شدید، حمله پانیک، فیبریلاسیون دهلیزی یا اختلالات ریتم قلب باشد. اگر این علامت همراه با درد یا فشار قفسه سینه همراه است و شما را از ادامه فعالیت ورزشی محروم می‌کند، حتما باید به پزشک مراجعه کنید. بهترین ضربان قلب ورزشکاران نیز بین ۳۰ تا ۶۰ است.

۱۰. اگر تپش قلب و عرق کردن با هم باشد چه باید کرد؟
تپش قلب و تعریق به دلایل مختلفی می‌توانند همراه با هم ایجاد شوند. گاهی به دلیل استرس و اضطراب شخص دچار تعریق زیاد می‌شود. اما اگر این دو عارضه همراه با علائم دیگری باشند، حتما باید برای بررسی دقیق‌تر به پزشک مراجعه کرد.

علت تپش قلب چیست؟
دلایل تپش قلب متنوع هستند و علائم مختلفی را به همراه می‌آوردند. علل بسیار زیادی برای تپش قلب وجود دارد، که ممکن است مرتبط با قلب باشد یا علت نامعلوم داشته باشد. علل غیر مرتبط با قلب شامل موارد زیر می شود:

احساسات شدید مانند اضطراب، افسردگی، ترس یا استرس. اغلب طی حملات پانیک (حمله اضطراب) اتفاق می‌افتند.
فعالیت فیزیکی شدیدمصرف کافئین، نیکوتین (از تنباکو موجود در سیگار)، الکل یا مواد غیر‌قانونی مانند کوکائین و آمفتامین‌ها
شرایط پزشکی خاص مانند بیماری‌های تیروئید، سطح پایین قند خون، آنمی (کم خونی)، فشار خون پایین، تب و دهیدراتاسیون (از دست دادن آب بدن)
تغییرات هورمونی طی قاعدگی، بارداری، یا درست قبل از یائسگی. گاهی ضربان قلب شدید طی بارداری نشانه‌ای از کم خونی و علت بی حالی بدن و تپش قلب است.
داروها، از جمله قرص‌های رژیمی، ضداحتقان‌ها، داروهای استنشاقی آسم و برخی داروهایی که برای جلوگیری از آریتمی‌ها(ضربان قلب نا منظم) یا درمان کم کاری تیروئید مورد استفاده قرار می‌گیرند.
برخی مکمل‌های تغذیه‌ای و گیاهی و سطوح غیرطبیعی الکترولیت‌ها.
۱. علت ضربان قلب بالا و بالا رفتن ضربان قلب ناگهانی
علل تپش قلب ناگهانی می‌تواند ناشی از حالت‌های ناگهانی باشد. بیشتر این حالت‌ها روانی و در اثر رخداد حادثه‌ای هستند. در بسیاری از موارد واکنش‌های احساسی قوی مانند استرس، اضطراب یا حملات پانیک باعث تپش قلب ناگهانی می‌شوند. اگر در شرایط مختلف به‌شدت استرس می‌گیرید یا دچار اختلال اضطرابی هستید، باید بیشتر مراقب بوده و برای مدیریت بیماری به پزشک مراجعه کنید.

۲. تپش قلب در کودکان
تپش قلب در کودکان خطرناک است؟ این عارضه در کودکان همانند بزرگسالان می‌تواند بی‌خطر باشد. اما اگر این عارضه همراه با علائم دیگری مانند غش کردن همراه باشد، باید بیماری را جدی گرفت. اگر پزشک در معاینه فیزیکی ضربان قلب غیرطبیعی را تشخیص دهد، باید آزمایش‌های بیشتری برای تشخیص بیماری قلبی انجام شود.

۲. علت تپش قلب در زنان
گاهی ممکن است علت این مشکل یائسگی باشد. یکی از علائم رایج پیش از یائسگی تپش قلب است. معمولا زمانی که یک خانم حدود ۱۲ ماه پریود نشده باشد، به این زمان پیش از یائسگی می‌گویند. زمانی که هورمون استروژن کاهش پیدا می‌کند، قلب بیش از حد تحریک می‌شود. این کاهش هورمون خود را با افزایش ضربان قلب و تعداد دفعات تپش و آریتمی غیر تهدیدکننده نشان می‌دهد.

۳. تپش قلب در پریودی و تپش قلب یائسگی
ضربان قلب تند، پرش یا لرزش می‌تواند در حوالی دوره قاعدگی به دلیل تاثیرات هورمونی رخ دهد. تپش قلب با هر نوسان هورمونی رایج، مانند مواردی است که در زمان اختلالات تیروئید یا پیش از یائسگی رخ می‌دهند.

۴. تپش قلب در بارداری خطرناک است؟
تپش قلب در دوران بارداری در اثر تغییراتی است که در سیستم گردش خون رخ می‌دهد. ضربان قلب مادر در چند هفته اول بارداری افزایش پیدا می‌کند. این حالت در اواخر سه‌ماهه دوم تا اوایل سه‌ماهه سوم به بیشترین میزان خود می‌رسد. به‌طورکلی در زمان بارداری ضربان قلب مادر حدود ۱۰ تا ۲۰ ضربه در دقیقه بیشتر می‌شود.

این افزایش ضربان قلب در بارداری کاملاً طبیعی است. اما گاهی ممکن است مادر به دلیل یک بیماری قلبی دچار تپش شده باشد. به همین دلیل حتما باید با پزشک خود مشورت کرده و آزمایش‌های لازم را انجام دهید.

برای تپش قلب در بارداری چی بخوریم؟
برخی افراد مصرف داروی وراپامیل برای کاهش تند تند زدن قلب و قطع آریتمی قلبی را توصیه می‌کنند. به هرحال باید توجه داشت که به دلیل شرایط خاص بارداری، نباید بدون توصیه پزشک دارو مصرف کنید.

۴. علت تپش قلب ناگهانی در آقایان و جوانان
علت تپش قلب در جوانان تفاوتی با علت‌های تپش قلب در سنین دیگر ندارد. اما از اصلی‌ترین عواملی که می‌تواند باعث تپش قلب در آنها شود، استرس و اضطراب شدید، واکنش نشان دادن به داروهای ضد حساسیت و موارد دیگر است.

در آقایان معمولا به دلیل استرس، کمبود خواب، ورزش، مصرف کافئین و نیکوتین و شرایط پزشکی مانند بیماری تیروئید، مشکلات قلبی مانند تپش قلب ایجاد می‌شود. گاهی نیز به دلیل مصرف قرص‌های لاغری یا داروهای سرماخوردگی چنین عارضه‌ای بروز می‌کند.

علت کوبیدن قلب آقایان چیست؟
در آقایان معمولا به دلیل استرس، کمبود خواب، ورزش، مصرف کافئین و نیکوتین و شرایط پزشکی مانند بیماری تیروئید، مشکلات قلبی مانند تپش قلب ایجاد می‌شود.
۵. علت تپش قلب هنگام دراز کشیدن چیست؟
یکی از ساده‌ترین دلایلی که باعث تپش قلب در افراد می‌شود به علت نحوه‌ی خوابیدن آنهاست. هنگامی که در خود جمع می‌شوند می‌توانند ضربان قلب را به خوبی احساس کنند و فکر می‌کنند که تپش قلب گرفته‌اند. اما در مواردی که شخص با دراز کشیدن فشار خونش افت می‌کند هم می‌تواند این حس را داشته‌باشد. البته که اضطراب، استرس و افسردگی هم می‌توانند چنین حالت‌هایی را در فرد ایجاد کنند.

گاهی ضربان قلب شدید به دلیل تغییر موقعیت بدن ایجاد می‌شود. زمانی که دراز می‌کشید، شکم و قفسه سینه به قلب و جریان خون فشار وارد می‌کنند. در این حالت گردش خون افزایش پیدا کرده و باید موقعیت خود را تغییر دهید.

۶. علت تنگی نفس و تپش قلب
تپش قلب و تنگی نفس چگونه رخ می‌دهد؟ اگر تپش قلب همراه با علائمی باشد، ممکن است که نشان‌دهنده‌ بیماری‌های قلبی باشد. در مواردی که تپش قلب با تنگی نفس، نفس کم آوردن، سرگیجه و بی‌حالی همراه می‌شود، نشان‌ندهنده‌ی بیماری‌های قلبی است و باید به متخصص قلب مراجعه کنید تا بررسی‌های لازم را انجام دهد. بیماری‌های قلبی ممکن است در صورت تشخیص داده‌نشدن خطرناک باشند.

۷. تپش قلب در خواب
علت تپش قلب در حالت استراحت و در خواب مانند مواردی که برای دراز کشیدن گفتیم، است. البته اگر فرد بیماری‌های قلبی داشته‌باشد ممکن است که به تپش قلب در حالت درازکش مبتلا شود.

۸. علت خشک شدن دهان و تپش قلب
یکی از مواردی که می‌تواند ایجاد تپش قلب کند، دهیدراتاسیون است که به معنی کم آبی بدن است. زمانی که شما آب کمی می‌خورید و یا به علت بیرون بودن در هوای گرم، دچار کم آبی می‌شوید، تپش قلب برایتان اتفاق می‌افتد. در مواردی که دهیدراتاسیون اتفاق می‌افتد، حجم خون هم کاهش پیدا می‌کند و ضربان قلب نامنظم همراه با تپش قلب دیده می‌شود. یکی از علائم دیگری که همراه تپش قلب می‌شود، خشکی دهان است.

۹. علت حالت تهوع و تپش قلب
برخی اوقات شرایط اضطرابی، عصبی یا استرس طولانی مدت ممکن است باعث شود تا شما علاوه بر مشکلات قلبی، استفراغ را هم تجربه کنید. این مورد بیشتر به حالات ذهنی فرد بستگی خواهند داشت و بهتر است نفس عمیق بکشید و ذهن خود را آرام نگه دارید. سپس به دنبال درمان دارویی باشید.

۱۰. علت گر گرفتگی و تپش قلب
علت داغ شدن بدن و تپش قلب ممکن است با ورزش شدید، اختلال دارویی یا به ندرت یک وضعیت پزشکی مرتبط باشد.. اگرچه تپش قلب نگران کننده است، اما معمولا بی‌ضرر هستند. به ندرت، تپش قلب می‌تواند نشانه یک بیماری قلبی جدی، مانند ضربان قلب نامنظم (آریتمی) باشد.

۱۱. تپش قلب بعد از غذا
تپش قلب بعد از غذا خوردن بسیار شایع است و ممکن است در صورت داشتن آلرژی یا حساسیت غذایی رخ دهند. افزایش ضربان قلب برای بسیاری از افراد در طول روز اتفاق می‌افتد. در این موارد بهتر است از ضربان قلب نرمال مطلع باشید:

بهترین ضربان قلب برای سالمندان ۶۰ تا ۱۲۰ ضربان در هر دقیقه
بهترین ضربان قلب برای چربی سوزی ۱۴۰ تا ۱۷۰ ضربان در دقیقه
۱۲. علت لرزش بدن و تپش قلب
در صورتی‌که لرز بدن همراه با تپش قلب دیده‌شود،‌ ممکن است که به علت حمله‌ اضطرابی یا تپش قلب حمله پانیک، استرس شدید، واکشن نشان‌دادن به دارو و افت شدید فشار خون باشد. گاهی نیز ممکن است که نامنظم زدن ضربان قلب چنین حالتی را در بدن ایجاد کند. برخی از شرایط روانی هم می‌توانند چنین واکنش‌هایی را ایجاد کنند.

اغلب این دو عارضه یعنی تپش قلب و تب و لرز با هم رخ نمی‌دهند. اما اگر علت تپش قلب، پرکاری تیروئید باشد، منجر به فیبریلاسیون دهلیزی شده و لرزش بدن رخ می‌دهد. معمولا در بیماران دیابتی نیز حملات پانیک این مشکل را ایجاد می‌کنند.

۱۲. علل شایع تپش قلب چیست؟
بعضی از افراد بعد از غذاهای سنگین غنی از کربوهیدرات یا چربی، این مشکل را تجربه می کنند. گاهی مصرف غذاهای حاوی مقادیر زیاد مونوسدیم گلوتامات (MSG)، نیترات‌ها یا سدیم می‌تواند باعث ایجاد آن شود. اگر شما پس از مصرف غذاهای خاصی تپش قلب دارید، می‌تواند به علت حساسیت غذایی باشد. دقت به غذاهای مصرف‌شده طی روز برای شناخت غذایی که باید از آن اجتناب کنید، کمک کننده است.

همانطور که گفته شد، ضربان قلب شدید همچنین می تواند با بیماری قلبی مرتبط باشد، و اگر این طور باشد احتمال بیشتری دارد که باعث آریتمی شود. شرایط قلبی که ممکن است منجر به این عارضه شوند، شامل موارد زیر هستند:

حمله قلبی پیشین
بیماری‌های عروق کرونر یا گرفتگی رگ قلب
نارسایی قلبی
مشکلات دریچه‌ قلب مانند بیماری دریچه میترال
مشکلات ماهیچه‌ای قلبی
اگر هر کدام از شرایط زیر را دارید، در معرض ابتلا به تپش قلب هستید:

استرس بسیار زیاد
بارداری
مصرف داروهای حاوی محرک‌ها مانند بعضی داروهای سرماخوردگی و آسم
پرکاری تیروئید
مشکلات قلبی دیگر مانند آریتمی، نواقص قلبی، حملات قلبی پیشین یا جراحی قلبی پیشین.

پایان/*

مطالب مرتبط