خبر مهم سازمان تامین اجتماعی برای بازنشستگان امروز جمعه ۲۶آبان ۱۴۰۲/اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان ؟

سازمان برنامه و بودجه کشور در راستای اجرای طرح همسان‌سازی یا متناسب‌سای حقوق بازنشستگان در سازمان تأمین اجتماعی اعلام کرد که پرداخت ۲۵ درصد مابه‌التفاوت متناسب‌سازی حقوق مستمری‌بگیران در سال جاری و افزایش سالانه مستمری‌ها در احکام بازنشستگان اعمال شده است و همین مسایل نشان‌دهنده اجرای کامل این طرح در سازمان تامین اجتماعی است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی اندیشه قرن ؛سازمان تامین اجتماعی با ارائه تعهدات به چهار میلیون و ۲۰۰ هزار بازنشسته و اینکه ۶۰ درصد کل بازنشستگان را تحت پوشش دارد در چند سال گذشته برنامه‌هایی برای اجرایی شدن طرح متناسب‌سازی حقوق افراد بازنشسته انجام داده است که این اقدامات به تایید سازمان برنامه و بودجه کشور مبنی بر اجرای کامل همسان سازی حقوق بازنشستگان در این سازمان بیمه‌ای رسید.

براساس بند (ب) ماده (۱۲) قانون برنامه ششم توسعه،‌ سازمان تأمین اجتماعی باید مطابق قوانین مربوطه در طول اجرای قانون برنامه، حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران را متناسب‌سازی کند که این سازمان در اجرای این ماده قانونی، در سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ حدود ۷۵ درصد متناسب‌سازی حقوق مستمری‌بگیران خود را اجرایی کرده است. مبنای متناسب‌سازی، رسساندن مستمری فعلی فرد به نسبت اولین مستمری به حداقل دستمزد همان سال بوده است.

۲۵ درصد باقیمانده در سال جاری و همزمان با افزایش سالانه مستمری‌ها در احکام بازنشستگان اعمال شد و در عمل متناسب‌سازی بازنشستگان تأمین اجتماعی به طور کامل انجام شد

به همین منظور ۲۵ درصد باقیمانده در سال جاری و همزمان با افزایش سالانه مستمری‌ها در احکام بازنشستگان اعمال شد و در عمل متناسب‌سازی بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی در عمل به طور کامل انجام شده است. براساس نظر سازمان برنامه و بودجه، این سازمان در راستای اعمال کامل متناسب‌سازی و پرداخت مستمری با لحاظ متناسب‌سازی‌های یادشده، با توجه به نرخ تورم و افزایش هزینه‌های زندگی نسبت به اجرای این موضوع معیشت بازنشستگان اقدام کرده است.

سازمان تأمین اجتماعی نیز درباره موضوع همسان‌سازی حقوق بازنشستگان اعلام کرد که معیشت بازنشستگان و مستمری‌بگیران از سال ۱۳۹۹ مورد توجه بوده که یکبار در انتهای سال ۹۹ این موضوع انجام شد و یکبار دیگر در سال ۱۴۰۰ باقیمانده متناسب‌سازی در ۲ مرحله اجرایی شده است.

سازمان تأمین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری به عنوان ۲ نهاد بیمه‌گر مهم با بیشترین تعداد افراد بازنشسته و مستمری‌بگیر تحت پوشش هستند که در صورت اجرای طرح همسان‌سازی حقوق در این نهادها، دیگر صندوق‌های بازنشستگی نیز که تعداد دیگری از افراد بازنشسته را تحت پوشش دارند این موضوع را برای بازنشستگان خود اجرایی خواهند کرد.

موضوع همسان‌سازی حقوق بازنشستگان که در طول برنامه هفتم توسعه به یک مشکل تبدیل شده است چندین بار در طول بررسی این برنامه، موضوع همسان‌سازی مطرح شد اما در نهایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی با وجود تصویب این لایحه، دیگر نامی از این طرح را برای بازنشستگان به میان نیاوردند.

اکنون نیز که تصویب لایحه برنامه هفتم توسعه به نتیجه نهایی رسیده همچنان برخی از کانون‌های بازنشستگان و تشکل‌ها مرتبط با حوزه بازنشستگی در نشست‌هایی با نمایندگان مجلس شورای اسلامی این موضوع را دوباره مطرح کرده‌اند تا شاید از این طریق موضوع داغ همسان‌سازی به صورت جداگانه در مجلس مطرح شود و بازنشستگان به حق قانونی خود برسند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی نیز درباره تعیین تکلیف متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری، لشگری و تأمین اجتماعی در برنامه هفتم توسعه، گفت: بودجه سال ۱۴۰۳ بر این مبنا عمل می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین «سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی» اظهار داشت: رییس مجلس شورای اسلامی، رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه در این زمیه نشستی برگزار کرده و توافق‌های لازم در راستای این موضوع انجام شده است بنابراین مسیری برای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان و شاغلان فراهم می‌شود.

حال با این تصمیم مجلس شورای اسلامی، جامعه بازنشستگان و مستمری‌بگیران تحت پوشش صندوق‌های بازنشستگی در انتظار اجرای طرح همسان‌سازی حقوق خود برابر با ۹۰ درصد حقوق شاغلان دستگاه‌های اجرایی هستند از این طریق گوشه‌ای از مشکلات معیشتی این جامعه هدف برطرف شود.

پایان/*

منبع:ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا