جزئیات جدید از «همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی» (۲۹آبان ۱۴۰۲)

در برنامه ششم توسعه به دولت تکلیف شده بود که کل بدهی‌های خود به سازمان تامین اجتماعی را تا آخر برنامه به صفر برساند منتها اهتمامی برای اجرای این تکلیف نبود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی اندیشه قرن ؛همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی پس از کش و قوس های فراوان بلاخره تایید مجلس را گرفت و تصویب شد. همسان حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی باعث که حقوق بازنشستگان به ۹۰ درصد حقوق شاغل همتراز تا پایان سال سوم اجرای برنامه هفتم توسعه برسد. در اندیشه معاصر ضمن ابراز خرسندی از همسان حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی به جزئیات کامل خواهیم پرداخت.

یک عضو هیئت رییسه کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه از تصویب همسان سازی حقوق بازنشستگان در طول اجرای برنامه هفتم توسعه در جلسه امروز این کمیسیون خبر داد.

محمدرضا دشتی اردکانی با اشاره به جلسه امروز کمیسیون تلفیق گفت: در این جلسه موضوع متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان لشکری، کشوری و تامین اجتماعی تصویب شد.

وی توضیح داد: طبق این مصوبه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف می‌شود با هماهنگی هیات امنای سازمان تامین اجتماعی و کانون عالی بازنشستگان سازمان بازنشستگی موضوع متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان را در برنامه هفتم عملیاتی کند.

به گفته دشتی اردکانی با این مصوبه حقوق بازنشستگان به ۹۰ درصد حقوق شاغل همتراز تا پایان سال سوم اجرای برنامه هفتم توسعه می‌رسد./آرمان ملی

حسن صادقی رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری کشور در خصوص همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در برنامه توسعه هفتم مجلس توضیحاتی ارائه داد .

صادقی در این رابطه می‌گوید: در حوزه متناسب‌سازی در حق سازمان تامین اجتماعی اجحاف شده است؛ برای صندوق‌های دولتی مثل کشوری، لشگری، نفت، فولاد و … قطعاً مصوبه‌ی مجلس، مفید خواهد بود؛ این مصوبه در راستای ادامه‌ی همان همسان‌سازی قبلی‌ست که صفر تا صد آن تا سالِ ۱۴۰۰ اجرا شد؛ حتی این دو سال که همسان‌سازی بازنشستگان آن صندوق‌ها متوقف شد، با حمایت‌های مزدی و مناسبتی جبران مافات کردند.

او اضافه می‌کند: از مجلسی که هیچ‌کدام از نمایندگان آن کارگر نیستند و همه‌ی آن‌ها به نوعی کارمند زیرمجموعه‌ی دولت در حوزه‌های مختلف قضایی، نظامی و اجرایی به شمار می‌آیند، انتظاری جز تصمیم‌گیری برای «خودی‌ها» نمی‌توان داشت.

به گفته صادقی، با مصوباتِ برنامه هفتم توسعه، سازمان تامین اجتماعی از حیز انتفاع ساقط می‌شود؛ او به مصادیق این مساله می‌پردازد: در برنامه هفتم از منابع متعلق به بیمه‌شدگان برای انجام تعهدات حاکمیتی استفاده می‌شود؛ بدهی‌های دولت به تامین اجتماعی که براساس قانون تامین اجتماعی مصوب ۱۳۵۴ در صورت دیرکرد و اهمال، بایستی مستوجب جریمه باشد، ساده محاسبه می‌شود و بهره مرکب را قبول ندارند و در عین حال، پرداخت در قالب سهام و املاک و مستغلات را مردود اعلام کرده‌اند…. تقریباً بیست مولفه در برنامه هفتم می‌توان برشمرد که تماماً به ضرر تامین اجتماعی و بیمه‌شدگان آن است.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با بیان اینکه در شرایطی که به دنبال تضعیف سازمان تامین اجتماعی و ضربه زدن به آن هستند، ادعا کرده‌اند می‌خواهیم همسان‌سازی را اجرا کنند؛ می‌افزاید: باید پرسید کجای این همسان‌سازی متعلق به ما کارگران بازنشسته است؛ چه بودجه‌ای برای اجرای همسان‌سازی در سازمان تامین اجتماعی که ۶۵ درصد از مستمری‌بگیران کشور را تحت پوشش خود دارد، اختصاص داده‌اید؟!
به اعتقاد این فعال صنفی بازنشستگان، اجرای دور قبلی همسان سازی در سازمان تامین اجتماعی، نتیجه‌ی لطف و عنایت نمایندگان مجلس در حق بازنشستگان کارگری نبود بلکه فقط حاصل توجه و درایتِ مدیرعامل وقت سازمان تامین اجتماعی بود، حتی از لطف دولت هم نبود!

صادقی ادامه می‌دهد: شخص مدیرعاملِ آن زمانِ سازمان تامین اجتماعی با وقوف به مسائل اجتماعی، متناسب‌سازی‌ای را که مرحوم نوربخش مقدمه‌ی آن را فراهم کرده بود، پیاده کرد. آیا دولت در آن زمان به ما کمکی کرد، آیا در ردیف‌های بودجه سالانه، اعتباری برای همسان سازی حقوق ما بازنشستگان کارگری تخصیص دادند؟ خیر، در آن زمان هیچ بودجه‌ی دولتی و هیچ حمایت دولتی در کار نبود.

او اضافه می‌کند: در برنامه ششم توسعه به دولت تکلیف شده بود که کل بدهی‌های خود به سازمان تامین اجتماعی را تا آخر برنامه به صفر برساند منتها اهتمامی برای اجرای این تکلیف نبود؛ ما بازنشستگان با ممارست و رایزنی بسیار و با برگزاری تجمع مقابل مجلس توانستیم در دو مرحله یک مبلغی را برای سازمان تامین اجتماعی در قالب رد دیون بگیریم؛ شرایط اینگونه بوده، حالا شما انتظار دارید این مجلس بندی را برای ما بازنشستگان تامین اجتماعی مصوب کند؟

محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به جلسه امروز کمیسیون تلفیق برنامه هفتم گفت: در این جلسه پیشنهاد کمیته اقتصادی کمیسیون برنامه هفتم به تصویب رسید که طبق آن منابع متناسب سازی از محل ماده ۱۲ قانون برنامه ششم تامین شده و همانند همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری متناسب سازی می شود لذا  متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی به تصویب رسید.

وی توضیح داد: طبق مصوبه امروز کمیسیون تلفیق برنامه هفتم مقرر شد در سال اول برنامه هفتم در سال  ۱۴۰۳ متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی۴۰ درصد، در سال دوم ۳۰ درصد و در سال سوم نیز ۳۰ درصد عملیاتی می شود. منابع این طرح از محل ماده ۱۲ قانون برنامه ششم تنفیذ از محل حکم ماده ۱۲ قانون برنامه ششم خواهد بود؛ این موضوع فردا در دستور کار صحن علنی قرار می‌گیرد./دنیای اقتصاد

دولت مکلف شد تا بدهی خود را به سازمان تأمین اجتماعی بپردازد

به گزارش اندیشه معاصر، جبار کوچکی‌نژاد با اشاره به مصوبات  کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه، گفت: کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه در جلسه عصر امروز خود دولت را مکلف کرد تا بدهی خود را به سازمان تأمین اجتماعی بپردازد.

وی ادامه داد: قرار شد از طریق این منبع درآمدی، تمام بازنشستگانی که تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی هستند، حقوقشان مانند بازنشستگان کشوری و لشکری متناسب‌سازی شود.

عضو کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه تصریح کرد: بر این اساس، کمیسیون تلفیق موضوع همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی را همانند بازنشستگان کشوری و لشکری در برنامه هفتم توسعه لحاظ کرد.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بر اساس مصوبه امروز کمیسیون تلفیق، در ۳ سال نخست برنامه هفتم توسعه، موضوع رسیدن حقوق بازنشستگان به ۹۰ درصد حقوق شاغلان به تصویب رسید، به این صورت که در سال نخست اجرای قانون برنامه هفتم توسعه، متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان با شاغلان ۴۰ درصد، سال دوم ۳۰ درصد و سال سوم نیز ۳۰ درصد خواهد بود تا حقوق بازنشستگان به ۹۰ درصد شاغل همتراز خود برسد.

گفتنی است، این مصوبه در صورتی اجرایی می‌شود که در صحن مجلس شورای اسلامی هم به تصویب برسد و از سوی شورای نگهبان تأیید شود.

بازنشستگان تامین اجتماعی مشمول متناسب سازی حقوق شدند

حمیدرضا حاجی بابایی با اشاره به مصوبه کمسیون تلفیق در زمینه متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی گفت: کمیسیون تلفیق چند روز گذشته موضوع متناسب سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری را تعیین تکلیف کرد و اما موضوع بازنشستگان تامین اجتماعی لحاظ نشده بود و باید در این زمینه تعیین تکلیف می‌شد.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به ماده ۱۲ برنامه ششم توسعه افزود: از این رو نمایندگان کمیسیون با تنفیذ این ماده در جریان جلسه امروز کمیسیون تلفیق موافقت کردند. این ماده تاکید دارد که دولت مکلف است بدهی خود را به سازمان تامین اجتماعی بپردازد و از قبال این موضوع تمام کسانی که تحت پوشش تامین اجتماعی هستند، حقوقشان همانند بازنشستگان کشوری و لشکری متناسب سازی شود./ایسنا

حاجی بابایی تاکید کرد: کمیسیون تلفیق موضوع همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی را همانند بازنشستگان کشوری و لشکری در برنامه هفتم توسعه لحاظ کرد. بنابراین متناسب‌سازی حقوق مشمول بازنشستگان تامین اجتماعی هم انجام خواهد شد.

پایان/*

منبع:اندیشه معاصر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا