جذابیت و چالش های وفاداری نامرئی در روابط زناشویی / پشتیبانی نامرئی چیست؟

گاهی اوقات حمایت زمانی بسیار سودمند است که ممکن است یک شریک از ارائه آن مطلع نباشد.

جذابیت (و چالش) وفاداری نامرئی

گاهی اوقات حمایت زمانی بسیار سودمند است که یک شریک از ارائه آن مطلع نباشد.

توسط گری دبلیو لواندوفسکی، جونیور، دکتری.

تصور کنید هفته‌ای پر استرس در محل کارتان با خواسته‌ها، ایمیل‌ها و جلسات بسیار زیاد است. احساس می کنید در حال غرق شدن هستید. شریک زندگی شما متوجه می شود و می گوید: «می دانم که شما واقعاً روزهای سختی را سپری می کنید. بذار کمکت کنم. من این هفته شام را سرو می‌کنم و از پرداخت مالیات برای شما مراقبت می‌کنم.»

فوق العاده مفید است، درست است؟ به نوعی دریافت این نوع حمایت آشکار یک شمشیر دولبه است. نکته مثبت این است که ما به وضوح می بینیم که شریک زندگی ما به ما اهمیت می دهد و می خواهد کمک کند. جای تعجب نیست که تحقیقات نشان می‌دهد که وقتی شرکای چنین حمایتی مشهودی دریافت می‌کنند، از رابطه رضایت بیشتری دارند.

با این حال، همان تحقیقات نشان می دهد که چنین اعمالی می تواند اثرات ناخواسته ای داشته باشد. دانستن اینکه شریک زندگی مان به ما کمک می کند، می تواند خلق و خوی ما را کاهش داده و احساس اضطراب کنیم.

شریک زندگی شما نیز به روش هایی به شما کمک می کند که نمی دانید.

جذابیت و چالش های وفاداری نامرئی در روابط زناشویی
جذابیت و چالش های وفاداری نامرئی در روابط زناشویی

حمایت نامرئی زمانی اتفاق می افتد که شریک زندگی شما کارهایی را به نفع شما انجام می دهد، اغلب به طور غیرمستقیم، اما شما متوجه آن نیستید. کارهای زیادی وجود دارد که همسرتان در پشت صحنه برای کمک به شما و رابطه انجام می دهد، چیزهایی که هرگز نمی بینید. به عنوان مثال، هنگام صحبت با مادرتان، شریک زندگی شما ممکن است با حمایت از شما در مواقع اختلاف نظر یا پوشش دادن به شما، از شما حمایت کند. (“او نتوانسته است ملاقات کند زیرا به طور ناامیدکننده ای در محل کار متعهد شده است.”) در چنین مواردی، شریک زندگی شما در سکوت و وفاداری در پس زمینه کار می کند و سعی می کند زندگی شما را آسان تر کند. آنها به آن اشاره نمی کنند و هرگز در ازای آن درخواست به رسمیت شناختن یا مزایایی نمی کنند. آنها به سادگی این کار را انجام می دهند زیرا به شما کمک می کند.

تحقیقات نشان می‌دهد که شرکا نیمی از فداکاری‌هایی را که شریک زندگی‌شان برای آنها انجام می‌دهد از دست می‌دهند. هنگامی که محققان دانش‌آموزان حقوق را که در آزمون وکالت شرکت می‌کردند ردیابی کردند، دریافتند که علیرغم اینکه دانش‌آموزان نمی‌دانستند که شرکایشان برای کمک به آنها چه می‌کنند، شرکت‌کنندگان در آزمون زمانی که حمایت نامرئی دریافت می‌کنند افسردگی و اضطراب کمتری داشتند.

به طور مشابه، هنگامی که شرکای عاشقانه حمایت نامرئی دریافت می کنند، رضایت بیشتری از رابطه را در روز بعد گزارش می دهند و خلق و خوی آنها کاهش نمی یابد. آنها همچنین از تعاملاتی مانند مدت زمانی که با هم می گذرانند، محبت نسبت به یکدیگر، گفتگوها و زندگی جنسی خوشحال تر هستند. چیزی که ممکن است یک روز متوجه آن نشویم می تواند روز بعد برای ما مفید باشد. اگرچه ممکن است یک شریک وفاداری شریک خود را نبیند، اما مطمئناً محصولات جانبی را احساس می کند و معتقد است که شریک زندگی آنها از آنها مراقبت می کند. مانند عشق، اعتماد، و احترام، شرکا نیازی به اثبات ملموس ندارند تا احساسات به نفع روابطشان باشد.

چرا پشتیبانی نامرئی اینقدر قدرتمند است؟

حس خودکارآمدی افراد را حفظ می کند. اذعان به نیاز به کمک می تواند باعث شود احساس ناکافی کنیم. ممکن است فکر کنیم که اگر فرد توانمندتری بودیم، می‌توانستیم با یک هفته پر استرس و چیزهای اطراف خانه کنار بیاییم بدون اینکه نیازی به ورود کسی داشته باشیم و روز را نجات دهیم.

چنین نگرانی هایی ممکن است مخصوصاً کسانی را که نیاز به ارائه توانایی تزلزل ناپذیر (“من به هیچ کمکی نیاز ندارم”)، احساس کنترل و اجتناب از هرگونه احساس ضعف درک شده، آزار دهند. همچنین، کمک یک شریک می‌تواند باعث شود که ما احساس گناه یا بدهکاری کنیم – چون آنها کارهای زیادی انجام داده‌اند، اکنون به آنها مدیون هستیم و باید متقابلاً آن را جبران کنیم. پشتیبانی قابل مشاهده می تواند همراه با بار اضافی ناخواسته باشد.

از سوی دیگر، پشتیبانی نامرئی معتبر و سخاوتمندانه است. حامی این کار را صرفاً به نفع شریک خود انجام می دهد و نیازی به تأیید یا شناسایی ندارد. حمایت نامرئی مانند یک اهدای ناشناس به شریک رابطه است. آنها سود می برند زیرا زندگی آنها را آسان تر می کند. حامی سود می برد زیرا می تواند به عنوان فردی مهربان، بخشنده و بی خود شناخته شود. آنها همچنین می توانند از واکنش های مثبت شریک زندگی خود لذت ببرند. انجام کار خوب حس خوبی دارد.

در نهایت، توانایی ارائه موثر پشتیبانی نامرئی به یک شریک ماهر نیاز دارد. برای اینکه آن را به خوبی انجام دهد، یک فرد باید چندین کار را در پشت صحنه انجام دهد تا آن را به نتیجه برساند: توجه داشته باشید که شریک زندگی نیاز دارد. بدانید که چگونه به درستی نیاز را برطرف کنید. و پشتیبانی را به روشی ظریف یا غیر آشکار ارائه دهید. البته، آنها باید به اندازه کافی از امنیت برخوردار باشند تا نیازی به تایید یا اعتبار نداشته باشند. هر شریکی از عهده وظایفش بر نمی آید، اما آنهایی که هستند، روابط بهتری را تجربه خواهند کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا