جدول حقوق و دستمزد ۱۴۰۳ | حداقل حقوق و مزایای اداره کار سال ۱۴۰۳ + مقایسه حقوق کارگران در سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳

جدول حقوق و دستمزد ۱۴۰۳ ؛ حداقل حقوق و مزایای اداره کار سال 1403 و مقایسه حقوق کارگران در سال 1402 و 1403 را در ادامه با جدول ذکر کرده ایم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه قرن،جدول حقوق و دستمزد ۱۴۰۳؛ بحث حداقل حقوق ۱۴۰۳ و جدول حقوق و دستمزد ۱۴۰۳، از جمله مواردی است که، این روزها با توجه به نزدیک شدن به ماه‌های پایانی سال جاری بسیار داغ است. اگر به عنوان یک کارفرما در یکی از دو بخش دولتی و خصوصی مشغول خدمت هستید، باید از این مورد و نحوه محاسبه آن اطلاعات دقیقی داشته باشید. در اندیشه معاصر، سعی می‌کنیم شما را با حداقل حقوق و دستمزد وزارت کار در سال آینده آشنا کنیم.

بدیهی است، تا زمان تصویب نهایی مصوبه شورای عالی کار در خصوص افزایش دستمزد سال ۱۴۰۳ کارگران، هیچ کدام از اعداد و جداول این مطلب قطعی و قابل استناد نیست و صرفاً برای داشتن برآوردی در سناریوی افزایش ۲۰ درصدی ارائه شده است.

مقایسه حقوق کارگران در سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳

سازمان برنامه و بودجه، طی بخشنامه‌ای در مهر ماه سال جاری، خبر افزایش ۲۰ درصدی حقوق و دستمزد در سال ۱۴۰۳ را برای کارمندان دولت و کارگران مشمول قانون کار را داد. بر اساس این بخشنامه:

دستگاه‌های اجرایی مکلفند در برآورد بودجه سال آتی، «افزایش ضریب ریالی حقوق را علی الحساب به طور متوسط بیست درصد (۲۰٪) نسبت به آخرین حکم کارگزینی سال ۱۴۰۲ لحاظ نمایند رقم قطعی ضریب به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید. افزایش حقوق و دستمزد مشمولین قانون کار علی الحساب به طور متوسط بیست درصد (۲۰٪) نسبت به آخرین حکم کارگزینی تعیین می‌گردد.»

در ادامه، طی جدولی اقدام به مقایسه مقایسه حقوق و دستمزد سال جاری و سال آینده برای شما کرده‌ایم.

مقایسه حقوق و دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳
ردیف اقلام (مبلغ به ریال) سال ۱۴۰۲ سال ۱۴۰۳
۱ حداقل حقوق کارگر بدون فرزند ۷۳,۰۸۲,۸۴۰ ۸۷,۶۹۹,۴۰۸
۲ حداقل حقوق کارگر دارای دو فرزند ۸۵,۷۹۹,۴۰۸ ۱۰۲,۹۵۹,۲۸۹ 

 

۳ حداقل حقوق کارگر دارای یک فرزند ۸۰,۱۹۱,۱۲۴ 

 

 ۹۶,۲۲۹,۳۴۸ 

 

۴ حق مسکن ماهیانه کارگر ۹,۰۰۰,۰۰۰ ۱۰,۸۰۰,۰۰۰
۵ حق بن کارگر ۱۱,۰۰۰,۰۰۰ ۱۳,۲۰۰,۰۰۰
۶ پایه سنواتی کارگر ۲,۱۰۰,۰۰۰ ۲,۵۲۰,۰۰۰
۷ حق اولاد یا عائله‌مندی ۵,۳۰۸,۲۸۴ ۶,۳۶۹,۹۴۰
۸ حداقل دستمزد ماهانه کارگر ۵۳,۰۸۲,۸۴۰ ۶۳,۶۹۹,۴۰۸
۹ حداقل دستمزد روزانه کارگر ۱,۷۶۹,۴۲۸ ۲,۱۲۳,۳۱۳
۱۰ حداقل دستمزد ساعتی کارگر ۲۴۱,۳۹۵ ۲۸۹,۶۷۴
۱۱ دستمزد هر ساعت اضافه کاری ۳۳۷,۸۰۰ ۴۰۵,۳۶۰

هر یک از پرسنل، باید براساس قرارداد تنظیم شده، در ساعاتی مشخص به انجام وظایف خود در محل کار پرداخته و مطابق آن دستمزدی را دریافت کنند. بر اساس جدول حقوق و دستمزد ۱۴۰۳، حداقل دستمزد ساعتی برای کارگران و کارمندان، در سال جاری معادل ۲۴۱,۳۹۵ ریال در نظر گرفته شده بود. اما، براساس تصمیمات گرفته شده، با افزایش بیست درصدی قرار است سال آینده مبلغ آن به ۲۸۹,۶۷۴ ریال برسد.

حداقل حقوق و مزایای اداره کار سال ۱۴۰۳

از دیگر موضوعات مطرح شده در قانون وزارت کار، در رابطه با حداقل دستمزد روزانه یا پرداختی براساس ۸ ساعت کار روزانه است. در سال جاری، این مبلغ برابر با ۱,۷۶۹,۴۲۸ ریال است. اما، برای سال آینده این مبلغ به میزان ۲۰ درصد افزایش پیدا کرده و به ۲,۱۲۳,۳۱۳ ریال می‌رسد.

حق اولاد بر اساس جدول حقوق و دستمزد ۱۴۰۳

حق اولاد را می‌توان از دیگر مزایای اختصاص یافته به متاهلین در نظر گرفت که، در حقوق وزارت کار مورد محاسبه قرار می‌گیرد. نام دیگر این واریزی، کمک هزینه عائله‌مندی بوده که، به صورت ماهیانه همراه با دیگر مزایا برای کارگر یا کارمند واریز می‌شود. در واقع، تنها تفاوت حقوق وزارت کار افراد مجرد با متاهل در این مورد است.

مبلغ در نظر گرفته شده تحت عنوان حق اولاد، برای هر کدام از فرزندان سه برابر حداقل حقوق و دستمزد روزانه وزارت کار بوده و برای سال جاری معادل ۵,۳۰۸,۲۸۴ ریال اعلام شد. در سال ۱۴۰۲، شاهد افزایش ۲۷ درصدی هزینه عائله‌مندی کارمندان در مقایسه با سال قبل بودیم.

نکته مهم و قابل‌توجه اینکه، شرایطی جهت پرداخت حق اولاد اعلام شده که، در صورت عدم وجود، کارگر مشمول دریافت آن نمی‌شود. در ادامه، با ذکر این شرایط مهم همراه شما عزیزان هستیم.

مشمول قانون تامین اجتماعی بودن کارمند و بیمه بودن وی

زیر ۱۸ سال بودن فرزندان (حق اولاد در صورتی به فرزندان بالای هجده سال پرداخت می‌گردد که، براساس گواهی کمیسیون پزشکی موضوع ماده ۹۱ قانون اداره کار، به علت نقص عضو و یا بیماری توانایی کار کردن نداشته و یا به تحصیل مشغول باشد.)

برخورداری از سابقه بیمه تامین اجتماعی به مدت ۷۲۰ روز

نکته: در صورت شاغل بودن هر دو زوجین، هزینه عائله‌مندی برای هر دو آن‌ها واریز می‌گردد. بعلاوه، هیچ محدودیتی در شمار فرزندان برای پرداخت حق اولاد ۱۴۰۳ وجود نداشته و پرسنل در صورت داشتن شرایط مذکور در بالا امکان دریافت آن را بدون هیچ مشکلی دارند.

مبلغ حقوق وزارت کار برای افراد دارای مدرک دیپلم

حقوق وزارت کار برای افراد دارای مدرک تحصیلی دیپلم مشخص نبوده و به هیچ‌وجه نمی‌توان مبلغی ثابت را برای آن در نظر گرفت.
کلیه کارمندان، باید حداقل حقوق کار را دریافت کنند و مدرک تحصیلی پایین نباید موجب کاهش دریافتی پرسنل از حداقل حقوق پرداختی شود. بعلاوه، شرکت‌های دارای طرح طبقه‌بندی مشاغل، پرداختی پرسنل خود را براساس تحصیلات و سوابق کاری آن‌ها مورد محاسبه قرار می‌دهند.

عیدی سال ۱۴۰۳

هر ساله در آخرین روزهای سال، تمامی افراد شاغل گوش به زنگ اطلاع از مبلغ عیدی بوده و انتظار واریز آن را می‌کشند. براساس قانون اداره کار، کلیه صاحبان مؤسسات، پیمانکاران و کارفرمایان باید در انتهای هر سال، مبلغی را تحت عنوان عیدی برای پرسنل خود واریز کنند. برای محاسبه عیدی، باید حداکثر ۳ برابر پایه حقوق و حداقل ۲ برابر آن را در نظر گرفت. دقت کنید که، هر شخص با بیشتر از یک ماه کار امکان دریافت عیدی را در انتهای سال دارد.

مقایسه حقوق کارگران در سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳

پایان/*

اندیشه قرن را در ایتا دنبال کنید

اندیشه قرن را در تلگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا