۰۲:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۹

تفاوت سگ با گرگ در چیست؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه قرن؛تکامل سگ در نتیجه ارتباط با قبایل انسانی رخ داده است. گرگ ها و سگ ها از گونه Canis lupus هستند. آنها بیش از ۹۹ درصد DNA مشترک دارند ، کمتر از ۱ درصد تغییر ، که ممکن است زیاد به نظر نرسد ، می تواند بر...

تفاوت سگ با گرگ در چیست؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه قرن؛تکامل سگ در نتیجه ارتباط با قبایل انسانی رخ داده است. گرگ ها و سگ ها از گونه Canis lupus هستند. آنها بیش از ۹۹ درصد DNA مشترک دارند ، کمتر از ۱ درصد تغییر ، که ممکن است زیاد به نظر نرسد ، می تواند برای ایجاد اختلافات قابل توجه بین سگ و گرگ کافی باشد. با توجه به تنوع زیاد نژادهای سگ ، موارد زیر تعمیم داده شده است.

سگ ها و گرگ ها از نظر تکامل و رفتار بسیار متفاوت هستند.تفاوت عمده بین گرگ ها و سگ ها در چیست؟ ادامه مطلب را بخوانید زیرا به تمام دلایلی که این حیوانات را از یکدیگر متمایز می کنند اشاره کردیم.

نگاهی به تاریخچه سگ که منتسب به گرگ می شود

پاگ ها و پودل ها ممکن است از نظر طاهری به نظر نرسند ، اما اگر اجداد آنها را به اندازه کافی به گذشته ردیابی کنید ، همه سگها از نژاد گرگ هستند. گرگ ها و سگ های خاکستری حدود ۱۵۰۰۰ تا ۴۰،۰۰۰ سال پیش از یک گونه گرگ منقرض شده جدا شدند.

دانشمندان هم نمی توانند در مورد زمان بندی توافق کنند. بوم شناس تکاملی Krishna R. Veeramah ، از دانشگاه استونی بروک و همکارانش به ترتیب DNA و دو فسیل سگ آلمانی دوران نوسنگی ، به ترتیب ۷۰۰۰ و ۴۷۰۰ سال را نمونه برداری کردند. ردیابی نرخ جهش ژنتیکی در این ژنوم ها تخمین تاریخ جدید را به همراه داشت.

دکتر Veeramah در انتشار این مطالعه توضیح داد: “ما دریافتیم که سگهای باستانی ما از همان دوره بسیار شبیه سگهای مدرن اروپایی هستند ، از جمله اکثر سگهای نژادی که مردم آنها را به عنوان حیوانات خانگی نگهداری می کنند.”

یک نظریه استدلال می کند که انسانهای اولیه نوعی توله گرگ را اسیر می کردند ، آنها را به عنوان حیوانات خانگی نگه می داشتند و به تدریج اهلی می کردند. این اتفاق می توانست تقریباً همزمان با اوج گیری زراعت در زمین های کشاورزی حدود ۱۰ هزار سال ، پیش از آنجا که مطالعات ژنتیکی اخیر نشان می دهد که تاریخ اهلی سازی خیلی زودتر رخ داده است ، نظریه دیگری مورد حمایت بسیاری از دانشمندان قرار گرفته است. نظریه ای که می گوید گرگ ها عمدتا برای زنده ماندن با شکارچیان همراه می شدند.

تفاوت سگ و گرگ

سگها و گرگها هر دو از راسته کارنیورا هستند. هر دو حیوانات اشتراکات زیادی دارند اما تفاوتهای زیادی نیز با هم دارند. مردم غالباً شبیه سگ ها را با گرگ اشتباه می گیرند. بیایید ببینیم که آنها چه تفاوتی با یکدیگر دارند!

سگ:

سگ متعلق به دسته Carnivora است. اعتقاد بر این است که هزاران سال پیش برای اولین بار در شرق آسیا اهلی شده اند. در سراسر جهان حدود ۸۰۰ گونه مختلف سگ خانگی وجود دارد.

سگها معمولاً گوشتخوار هستند اما به دلیل اهلی شدن ، آنها با سبک زندگی همه چیزخوار سازگار شده اند بنابراین می توانند از طیف وسیعی از غذاها تغذیه کنند. آنها می توانند به راحتی آموزش و اهلی شوند زیرا به خوبی می توانند با شرایط متغیر سازگار شوند. سگها تمایل به پارس کردن دارند و مثل گرگ ها زوزه نمی کشند. طول عمر متوسط ​​یک سگ از ۱۰-۱۸ سال است.برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سگ ها می توانید به مقاله ای که پت فایل در رابطه با سگ نوشته شده مراجعه کنید.

گرگ:

گرگ  ها نیز متعلق به دسته Carnivora ها هستند. اعتقاد بر این است که یک بازمانده از عصر یخبندان مربوط به حدود ۳۰۰۰۰۰ سال پیش است. همچنین اعتقاد بر این است که این یکی از اجداد سگهای خانگی است. سه نوع گرگ در جهان یافت می شود: گرگ خاکستری ، گرگ قرمز و گرگ اتیوپی. گرگ خاکستری می تواند به راحتی با تغییر شرایط و محیط سازگار شود ، بنابراین می توان آن را در انواع زمین ها یافت.

سرهای بزرگ ، پاهای بلند و سینه های باریک مشخصه گرگ ها است. رنگ چشم آنها به طور کلی شامل سایه های زرد یا کهربا است و هرگز قهوه ای نیست. آنها گوشتخوار هستند زیرا به طور انحصاری از حیوانات کوچک دیگر مانند آهو ، بز ، گوسفند و غیره تغذیه می کنند. متوسط ​​عمر یک گرگ در حیات وحش حدود ۱۰ سال است.

بر اساس اطلاعات فوق ، برخی از تفاوتهای اساسی سگ و گرگ به شرح زیر است:

سگ گرگ
سگها به طور کلی کوچکتر از گرگ ها هستند. گرگ ها به طور کلی بزرگتر از سگ ها هستند.
محدوده رنگ چشم سگ از آبی تا قهوه ای است. رنگ چشم گرگ سایه های زرد یا کهربا است. هرگز قهوه ای نیست.
پوشش آنها می تواند چند رنگ باشد. رنگ پوشش آنها به طور کلی سفید ، سیاه ، قهوه ای یا خاکستری است.
سگها سر کوچکتر ، سینه های پهن و پاهای کوتاه دارند. آنها سرهای بزرگ ، پاهای بلند و سینه های باریکی دارند.
سگ ها همه چیزخوار هستند. گرگ ها گوشتخوار هستند.
سگها پارس می کنند ، زوزه نمی کشند. به جز هاسکی گرگها زوزه می کشند ، پارس نمی کنند.
قابل اهلی شدن است. گرگ یک حیوان وحشی است ، قابل اهلی شدن نیست.
بعضی از گونه ها ممکن است گوش هایشان افتاده یا آویزان باشد. همه گونه های گرگ در مرحله بزرگسالی گوشهایشان راست است و اویزان نیست.
مغز آنها کوچکتر از مغز گرگ است. مغز آنها بزرگتر از مغز سگها است.
آنها در مقایسه با گرگ ها فک کوچکتری دارند. آنها در مقایسه با سگها فک بزرگتر و قوی تری دارند.
دندانهای آنها از دندانهای گرگ کوچکتر است. آنها دندانهای بزرگتری نسبت به سگها دارند.
فرورفتگی در جمجمه سگ ها بیشتر دیده می شود. پیشانی آنها به طور کلی از سر تا بینی صاف است.
سگهای ماده معمولاً در حدود ۶ تا ۹ ماهگی به بلوغ جنسی می رسند. گرگهای ماده معمولاً در حدود ۱۸ تا ۲۴ ماهگی به بلوغ جنسی می رسند.
سگ ها می توانند به راحتی با تغییر شرایط سازگار شوند. گرگ ها نسب به سگ ها کمتر خود را با محیط سازگار می شوند

۱. تفاوتهای ظاهری و فیزیکی در سگ و گرگ

سر گرگ ها در مقایسه با اندازه بدنشان بسیار بزرگتر از سر سگها است. اما حتی اگر سرهای آنها بزرگ باشد ، سینه ها و باسن آنها باریک تر است گرگ ها پاهایی بلند و پنجه های بزرگ دارند. همه این ویژگی ها در طبیعت به آنها کمک می کند ؛ (جایی که می تواند خیلی خشن شود) و این پنجه های عظیم به آنها کمک می کند تا مسافت زیادی را با سرعت بسیار زیاد بدوند.

از سوی دیگر ، سگها به طور کلی پهن و باسن و پاهای بسیار کوتاه تری دارند.

آنها همچنین فک های بسیار متفاوتی دارند که با توجه به رژیم های غذایی آنها منطقی است. گرگ ها برای خرد کردن استخوان ها به فک های بزرگ و محکم احتیاج دارند

نکته جالبی که وجود تعداد دندان های ان ها یکسان است ! هردو (۴۲ عدد).

رنگ چشم ها ویژگی دیگری است که گرگ ها و سگ ها با آن مشترک نیستند. سگها چشمهایی دارند که از آبی تا قهوه ای رنگ است. از طرف دیگر ، گرگ ها همیشه چشمانی دارند که سایه های زرد یا کهربایی دارند – اما هرگز قهوه ای نیستند.

رنگ پوشش آنها نیز می تواند متفاوت باشد. پوشش سگ ها می توانند همه نوع رنگ باشند ، در حالی که رنگ پوشش گرگ به طور کلی سفید ، سیاه ، خاکستری یا قهوه ای هستند زیرا برای زنده ماندن به استتار کردن احتیاج دارند.

سگ ها صورت گردتر و چشمان بزرگتری نسبت به گرگ ها دارند ، جن فیندیش ، یک تکنسین رفتار  که رفتار می گوید: “سگ ها دارای گوشهای شل و دم فرفری و کوتاه هستند ، در حالی که گرگ ها گوشهای نوک تیز دارند.”

خصوصیات اخلاقی و رفتاری سگ در مقابل گرگ

سگ‌ها و گرگ‌ها هر دو از خانواده‌ی Canidae هستند و به همین دلیل شباهت‌های ژنتیکی و تکاملی زیادی دارند. با این حال، سگ‌ها بر اثر هزاران سال انتخاب و پرورش توسط انسان‌ها، تغییرات رفتاری و اخلاقی مهمی نسبت به گرگ‌ها کسب کرده‌اند. در زیر برخی از خصوصیات اخلاقی و رفتاری که سگ‌ها و گرگ‌ها را تفکیک می‌کند را بررسی می‌کنیم:

۱. انطباق با انسان‌ها: سگ‌ها در طول تاریخ به زندگی با انسان‌ها انطباق پیدا کرده‌اند و به همین دلیل معمولاً دوستانه‌تر و کم‌تهاجم‌تر هستند. گرگ‌ها وحشی‌تر و بیشتر به دنبال استقلال هستند.

۲. رفتارهای اجتماعی: هر دو گروه رفتارهای اجتماعی دارند، اما سگ‌ها معمولاً به سازگاری با گروه‌های اجتماعی متنوع‌تر از گرگ‌ها علاقه‌مند هستند. گرگ‌ها به صورت طبیعی در گله‌های خانوادگی‌ای زندگی می‌کنند.

۳. طاعت و اطاعت: سگ‌ها به طور کلی بیشتر طاعتکار و مطیع هستند و به راحتی آموزش پذیریکی را نشان می‌دهند. گرگ‌ها به دلیل طبیعت وحشی‌تر و استقلال‌طلبی‌شان، بسیار دشوارتر آموزش دیده می‌شوند.

۴. ارتباطات: سگ‌ها بهتر از گرگ‌ها قادرند از طریق بدن و صدا با انسان‌ها ارتباط برقرار کنند. این شامل ابراز وفاداری، تسلیمیه و علائم دیگر احساسات است که سگ‌ها نشان می‌دهند. گرگ‌ها این قابلیت ارتباط برقرار کردن با انسان‌ها را در این اندازه ندارند.

۵. بازی و فعالیت‌های اجتماعی: سگ‌ها بیشتر از گرگ‌ها به بازی و فعالیت‌های اجتماعی علاقه‌مند هستند. این می‌تواند به خاطر تعامل‌های مکرر و طولانی‌مدت سگ‌ها با انسان‌ها و نیاز به ارتباط با آن‌ها باشد. گرگ‌ها نیز بازی‌ها و فعالیت‌های اجتماعی دارند، اما این رفتارها عمدتاً درون گروه خودشان رخ می‌دهد.

۶. غذا: سگ‌ها بیشتر از گرگ‌ها به گونه‌ای تکامل یافته‌اند که آن‌ها می‌توانند از طیف گسترده‌تری از مواد غذایی بهره‌برداری کنند، از جمله غذاهای گیاهی و حیوانی. گرگ‌ها اصولاً گوشت‌خوار هستند و بیشتر به دنبال شکار حیوانات بزرگ‌تر هستند.

۷. نگهبانی و حفاظت: برخی از نژادهای سگ به خصوص به عنوان نگهبان یا حافظ انسان‌ها و دارایی‌های آن‌ها پرورش یافته‌اند. در حالی که گرگ‌ها برای محافظت از خانواده‌ی خود و منابع غذایی‌شان حساس هستند، اما این رفتار در مقایسه با سگ‌ها کمتر به انسان‌ها مرتبط است.

گرگ ها هرگز به دنبال انسان برای محبت یا راهنمایی نخواهند بود – آنها برای این امر بسیار مستقل هستند.

اخیراً تحقیقات زیادی در مورد روشهای مختلف پرورش توله سگها انجام شده است و مشخص شده است که سگها رشد کمتری دارند و زودتر از همتایان گرگ خود چشم باز نمی کنند سگ ها در چهار هفته ، در مقابل دو هفته گرگ.

همچنین ، توله های گرگ فقط در بهار متولد می شوند ، بنابراین قبل از مواجه شدن با زمستان می توانند قوی تر و محکم تر شوند. سگ های ماده اهلی می توانند در هر زمان از سال توله سگ داشته باشند.

۲. آنها در وابستگی به انسانها متفاوت هستند

جوآن دانیلز ، مسئول هماهنگی پستانداران در باغ وحش بروکفیلد می گوید سگها بدون انسان زنده نمی مانند. او می گوید: “برخی از سگ های وحشی در طبیعت وجود دارند ، اما به طور کلی این سگ ها خوب عمل نمی کنند زیرا آنها اهلی شده اند تا جایی که دیگر نمی توانند به اندازه کافی زنده بمانند.”

میشل پرولکس ، مدیر مراقبت از حیوانات و برنامه های آموزشی در W.O.L.F ، می گوید اگر با سگ ها آشنا باشید ، ممکن است بدانید که آنها از دستوراتی مانند نشستن و ماندن اطاعت می کنند زیرا آنها می خواهند انسان را راضی کنند و پاداش دریافت کنند. در صورتی که رفتار گرگ ها متفاوت است.

مطالعات زیادی در مورد توانایی آموزش گرگها مانند یک سگ خانگی انجام شده است. این مطالعات نشان داد که گرگ ها قادر به پیوستن به انسان نیستند و رفتارهای یک سگ اهلی را نشان نمی دهند.

شاید برایتان سوال پیش بیاید که ایا گرگ ها می توانند به عنوان حیوان خانگی نگهداری شوند؟

در یک کلام ، نه هر دو سگ و گرگ می توانند تا حدودی آموزش ببینند ، گرچه گرگ هرگز نمی تواند اهلی شود.

چرا؟ زیرا اهلی شدن نتیجه سالها تولید مثل است. یک مطالعه اخیر نشان می دهد که گرگهایی که توسط انسان پرورش می یابند می توانند به آن انسان ها وابسته شوند ، اما آنها هرگز رفتار سگهای اهلی را تکرار نمی کنند. نویسنده اصلی این مطالعه به افراد هشدار می دهد که گرگ ها باید حیوانات وحشی باقی بمانند.

۳. گرگها سریعتر از سگها بالغ می شوند

توله سگ گرگ و سگ خانگی هر دو در حدود ۸ هفته از شیر گرفته می شوند. با این حال ، “توله سگهای گرگ وحشی بسیار سریعتر از سگهای خانگی بالغ می شوند” ، مدیر امور مراقبت و نگهداری از حیوانات می گوید:

مطالعات مقایسه توانایی سگ ها و گرگ ها نشان می دهد که توله سگهای گرگ می توانند در سن بسیار کمتری معما را حل کنند. و این منطقی است. آنها باید سریعتر بالغ شوند تا بتوانند در طبیعت زنده بمانند ، در حالی که توله سگهای خانگی ما را مجبور می کنند از آنها مراقبت کنیم.

وقتی سگ شما ۲ ساله شد ، احتمالاً او همچنان همراه مادام العمر و وفادار شما خواهد بود. کارشناسان می گویند گرگ ها حدود شش ماه همراه خوبی خواهند بود.

۱.۳ تفاوت چرخه تولید مثل در گرگ ها و سگ

گرگ ها و سگ ها چرخه های تولید مثل بسیار متفاوت از خود نشان می دهند.مانند بسیاری دیگر از حیوانات وحشی ، گرگ ها در یک زمان مشخص از سال – معمولاً بهار – زایمان می کنند. این مهم است زیرا یافتن غذای کافی در طول زمستان برای گرگ ها بسیار دشوارتر از بهار ، تابستان یا پاییز است. بنابراین ، با زایمان در بهار ، مادران گرگ زمان زیادی برای پرورش بچه های خود قبل از فرا رسیدن زمستان دارند

از طرف دیگر سگ ها در کنار انسان زندگی می کنند. این بدان معناست که آنها مجبور نیستند بدنبال غذا بگردند.سگها ممکن است در هر زمان از سال تولید مثل کنند ، زیرا توله سگ های انها در زمستان به اندازه بهار ، تابستان یا پاییز غذا خواهند داشت.

۴- نژاد ها در گرگ و سگ متفاوت است

بر خلاف سگهایی که می توانند چندین بار در طول سال تولید مثل کنند ، گرگها فقط یک بار در سال تولید مثل می کنند. آنها همچنین یک فصل تولید مثل سخت دارند که از فوریه تا اواسط مارس اتفاق می افتد.

سایز بستر آنها نیز متفاوت است ، یک گرگ به طور متوسط حدود چهار تا پنج توله دارد ، در حالی که بستر سگ ها ممکن است متفاوت باشد. “ما با بسیاری از سگهای خانگی دیده ایم ، بستر آنها به طور متوسط حدود پنج تا شش توله سگ است ، اما موارد بیشتری را مشاهده می کنید که بسیاری از نژادهای مختلف سگ خانگی می توانند اندازه بستر بزرگتری داشته باشند.

لورا هیلز ، صاحب The Dogs ’Spot ، مستقر در شمال کانزاس ، میسوری ، می گوید اگرچه مادران گرگ و سگ از توله های خود مراقبت می کنند ، اما سگها بدون کمک پدر از بچه های خود مراقبت می کنند.

۵. تفاوت بازی در سگ ها و گرگ ها

یک سگ خانگی در درجه اول برای سرگرمی بازی می کند. موسوتی می گوید ، برای توله گرگ ، بازی برای یادگیری بقا و مهارت های اجتماعی بسیار مهم است. این به آنها می آموزد که چگونه شکار کنند. این برنامه به آنها می آموزد که چگونه رهبر یک گروه شوند و نظم و انضباط را در نظر بگیرند.

متخصصان می گویند سگ ها نیز باید مرزهای اجتماعی را بیاموزند ، اما این مهارت ها به اندازه گرگ ها حیاتی نیستند. Fiendish می گوید ، این اختلافات در رفتار سگ در تمام بزرگسالی نیز مشهود است.بر خلاف گرگ ها ، سگ ها در طول زندگی خود به طور مداوم بازی می کنند و همچنین با گونه های مختلفی معاشرت می کنند و حتی رفتارهای وابسته نشان می دهند.

۶. تغذیه سگ در مقابل تغذیه گرگ

سگ ها همه چیزخوار هستند و برای خوردن آنچه ما می خوریم تکامل یافته اند. در مقابل ، گرگ ها گوشتخوار هستند و بیشتر، از حیواناتی مانند آهو ، گوزن و گاومیش تغذیه می کنند.

موسوتی می گوید گرگ ها گاهی اوقات مواد گیاهی می خورند ، اما آنها گوشتخوار واقعی هستند. آنها همچنین بیش از سگ ها غذا می خورند تا بتوانند مدت طولانی تری بدون وعده های غذایی زنده بماند و مواد مغذی را به روشی متفاوت از سگ خانگی جذب می کنند ، گرگ ها می دانند که احتمالاً بین وعده های غذایی مدت زیادی طول خواهد کشید تا به غذا دسترسی دوباره داشته باشند ، بنابراین آنها می توانند غذای زیادی را به یک باره بخورند.

دانیلز می گوید ،اگر یک سگ خانگی از غذای گرگ تغذیه کنید احتمالاً بیمار شده و دچار مشکلات گوارشی می شود. برعکس ، اگر یک گرگ از غذای یک سگ خانگی تغذیه کند در طولانی مدت دچار کمبود کلسیم ، یتامین و پروتئین می شود

 

۸- گرگ ها سریع تر از سگ ها برای مشکلات چاره پیدا می کنند

پرولکس می گوید: مطالعاتی که روی توانایی حل مسئله در گرگ ها و سگ ها انجام شده نشان می دهد که هرگاه مشکلی دشوارتر شود ، سگها سرانجام میدان را ترک می کنند. “آنها به نوعی به دنبال یک شخص می گردند و می گویند ،” بیا این را کشف کن و این را برای من درست کن “، در حالی که یک گرگ به تنهایی سعی می کند آن را کشف کند.”

در یک مطالعه ، سگ ها و گرگ ها برای حل یک معما مجبور شدند با هم همکاری کنند. “آنها باید یک طناب را دقیقاً در یک زمان بکشند تا سینی بلغزد و به آنها غذا برسد. گرگها سریع فهمیدند سگها هرگز این مسئله را نفهمیدند تا زمانی که انسانی به آنها آموخت که باید طناب را بکشند. حتی جالب تر اینکه وقتی آزمایش کنندگان معما را به چالش کشیدند ، گرگ ها همچنان موفق شدند. گرگ صبر می کردند تا زمانی که گرگ دیگر وارد آزمایش شود ، تا بتوانند با هم مشکل حل کنند. ”

اختلافات بین سگها و گرگها به اندازه کافی واضح است که کارشناسان توصیه می کنند از نگه داشتن گرگ و سگ به عنوان همراه در خانه خودداری کنند.

آیا می‌توان گرگ‌ها را به عنوان حیوان خانگی نگهداری کرد؟

نگهداری گرگ به عنوان حیوان خانگی به شدت توصیه نمی‌شود. گرگ‌ها حیوانات وحشی هستند و ساختارهای اجتماعی، نیازهای رفتاری و فیزیولوژیکی متفاوتی نسبت به سگ‌ها دارند. برخی از دلایلی که نگهداری گرگ به عنوان حیوان خانگی مناسب نیست عبارتند از:

۱. رفتار وحشی: گرگ‌ها حیوانات وحشی هستند و رفتاری بیشتر مبتنی بر غریزه دارند. این رفتارها ممکن است در خانه‌ی یک انسان منجر به مشکلات و خطرات جدی شود.

۲. نیاز به فضای بزرگ: گرگ‌ها نیاز به فضای بسیار بزرگ‌تری نسبت به سگ‌ها دارند تا بتوانند حرکت کنند و انرژی خود را صرف کنند. این در خانه‌های معمولی یا آپارتمان‌ها ممکن نیست.

۳. ساختار اجتماعی: گرگ‌ها در گروه‌های خانوادگی با ساختار سلسله مراتبی زندگی می‌کنند. در این ساختار، گرگ‌ها نقش‌های مختلفی دارند که در محیط خانگی قابل اجرا نیست.

۴. تغذیه: گرگ‌ها گوشت‌خوار هستند و نیاز به یک رژیم غذایی مناسب و متنوع دارند که ممکن است برای یک خانواده عادی هزینه‌بر و دشوار باشد.

۵. قانون‌گذاری: در بسیاری از کشورها و ایالت‌ها، نگهداری گرگ یا گرگ‌های نیمه‌وحشی به عنوان حیوان خانگی غیرقانونی است و ممکن است منجر به جرایم قانونی و جریمه شود.

به جای نگهداری گرگ به عنوان حیوان خانگی، انتخاب یک نژاد سگ مناسب‌تر و قانونی است. سگ‌ها به دلیل هم‌زیستی طولانی‌مدت با انسان‌ها رفتارها و ویژگی‌هایی را ایجاد کرده‌اند که آن‌ها را برای زندگی در کنار انسان‌ها مناسب‌تر می‌کند. برای انتخاب یک نژاد سگ مناسب، باید به نیازهای فیزیکی و رفتاری خود، شرایط محیطی و زمانی که می‌توانید صرف نگهداری و تربیت سگ کنید توجه کنید.

اگر به گرگ‌ها علاقه‌مند هستید، به جای نگهداری آن‌ها به عنوان حیوان خانگی، می‌توانید در پروژه‌های حفاظت از گرگ‌ها و محیط زیست مشارکت کنید. بسیاری از سازمان‌ها و مراکز حفاظت از حیات وحش در سراسر جهان به دنبال کمک‌های داوطلبانه و حمایت مالی هستند تا بتوانند گرگ‌ها را در محیط زیست طبیعی‌شان حفظ و محافظت کنند.

کدام نژاد های سگ می توانند در مقابل گرگ ایستادگی کنند

این سوالی است که بسیاری کاربران از ما می پرسند واقعیت پاسخ قطعی نمی توان به این سوال داد چون همه چیز بستگی به شرایط دارد.

سگ ها به عنوان موجودی قوی و باهوش شناخته شده اند ، اما آیا نژادی وجود دارد که قادر باشد گرگ را از پای دراورد؟کدام سگ بزرگ می تواند در مقابل گرگ ایستادگی کند؟

فقط بزرگ بودن یک سگ ، آنها را قادر به مبارزه با گرگها نمی کند. آنچه واقعاً باعث می شود سگ بتواند با گرگ مبارزه کند ، موارد زیر است:

 • غرایز قوی در محافظت
 • قدرت بدنی (ساختاری عضلانی ، نه فقط بدن بزرگ)
 • فک های قوی
 • سرعت و خوی جنگندگی بالا (گرگها جنگنده های قوی هستند)
 • شجاعت

چرا گرگ ها برای هر سگی خطرناک هستند

گرگ ها برای هر سگی خطرناک هستند زیرا:

 • سریع – آنها می توانند در عرض چند ثانیه حمله کرده و فرار کنند.
 • هوشمند – گرگ ها در مورد جنگ باهوش تر از سگ ها هستند.
 • گرگ ها برای کشتن حمله می کنند ، در حالی که سگ ها برای دفاع و ترساندن حمله می کنند.
 • معمولاً در تاریکی حمله می کنند – آنها در تاریکی بهتر از سگها می توانند ببینند و حرکت کنند.

سگ شما هر چقدر قوی باشد ، یک گرگ بخاطر تاکتیک های درنده و تجربه در جنگ و سرنگونی حیوانات بزرگتر ، باز هم برای آنها خطرناک است.

سگ شما ممکن است در یک مبارزه ۱ به ۱ بتواند به یک گرگ حمله کند و آن را بکشد ، اما احتمال اینکه یک گرگ به این مبارزه تن دهد کم است. اگر گرگ بداند سگ شما خطرناک است ، بلافاصله فرار می کند.گرگ ها می توانند سگهای بزرگ را از بین ببرند ، حتی سگهای ۷۵ پوند یا بزرگتر نیز می توانند قربانی حملات گرگ شوند. گرگ ها در کشتن حیوانات بزرگتر به خوبی عمل می کنند زیرا آنها به صورت دسته جمعی حمله می کنند ، از حملات غافلگیرانه استفاده می کنند و از تاکتیک های غارتگرانه ای استفاده می کنند که اطمینان حاصل کنند می توانند پیروز نبرد باشند.

سخن پایانی درباره تفاوت های گرگ و سگ

سگ ها و گرگ ها شباهت های ظاهری زیادی دارند. به هر حال، این دو گونه از یک اجداد مشترک منشا می گیرند.

اما واضح است که اختلافات زیادی بین سگهای خانگی و گرگ ها وحشی در طبیعت وجود دارد. گرچه گرگ ها موجوداتی جذاب و با شکوه هستند ، اما از دسترس ما دور می مانند

در پایان بخواهیم یک جمع بندی برای مقایسه سگ و گرگ داشته باشیم می توان به نکات زیر اشاره کرد:

 1. سگ‌ها نسبت به گرگ‌هایی با سن مشابه از نظر ذهنی بلوغ کمتری دارند
 2. گرگ زوزه می کشد در حالی که سگ ها تمایل به پارس کردن دارند
 3. گرگ ها بر خلاف همتایان پرهیجان خود خجالتی هستند
 4. گرگ های ماده یک چرخه در سال دارند در حالی که سگ های ماده سالم دو چرخه دارند
 5. سگ ها حالت های صورت و زبان بدن انسان را مشاهده می کنند و به آن پاسخ می دهند
 6. گرگ ها واحدهای خانواده قوی تری را در دسته خود تشکیل می دهند، در حالی که سگ ها تمایل دارند رابطه قوی تری با مردم ایجاد کنند
 7. سگ ها در ۶-۸ ماهگی به بلوغ می رسند در حالی که گرگ ها تا ۲-۳ سالگی بالغ نمی شوند.
 8. سگ ها توانایی بالاتری در هضم انواع مختلف غذا از جمله غلات دارند

هرچه بیشتر تفاوت های بین این دو گونه را بررسی کنید، بیشتر آشکار می شود که آنها واقعاً یکسان نیستند. ماسگ های خانگی خود را متناسب با نیازها و سبک زندگی خود پرورش داده ایم، و مهم است که به یاد داشته باشیم که آنها نیز به ما نیاز دارند. گرگ‌ها ممکن است به مراقبت از دندان، پیشگیری از انگل یا واکسن «نیاز» نداشته باشند، اما سگ شما گرگ نیست.

سوالات متداول جهت مقایسه سگ و گرگ

آیا سگ بزرگ می تواند گرگ را بکشد؟

بله ، یک سگ به اندازه کافی بزرگ با غرایز محافظتی قوی می تواند با یک گرگ مبارزه کند و حتی او را بکشد. برخی سگ های نگهبان دام برای مبارزه و کشتن گرگ ها و محافظت از مزارع قرن ها استفاده می شده . چند نمونه از سگهایی که می توانند گرگ ها را بکشند ، کانگال ، آلابای و سرابی است.

با این حال ، هر سگ بزرگی قادر به مقاله با گرگ نیست. سگهای اهلی مانند لابرادور و گلدن رتریور شانس زیادی در برابر گرگ نخواهند داشت زیرا آنها بسیار خوش اخلاق هستند و نمی توانند مانند گرگها خوی جنگنده ای داشته باشند.

آیا پیتبول می تواند گرگ را بزند؟

نه ، یک pitbull نمی تواند یک گرگ را شکست دهد. گرگ ها قدرت فکشان سه برابر پیت بول هاست و در جنگ بسیار بهتر از قوی ترین پیت بول ها می جنگند. گرگ ها همجنین شکار می کنند و بسیار سریعتر از  پیت بول ها هستند. آنها همچنین از تاکتیک هایی را در جنگ بکار می گیرند که کمترین آسیب را بینند.

با این حال ، یک pitbull قوی هنوز هم می تواند تهدیدی برای گرگ ها باشد زیرا گرگ ها می دانند که هر گونه جراحت به معنای مرگ در طبیعت است ، بنابراین گرگ ترجیح می دهد تن به  جنگ با یک سگ بزرگ ندهد تا از عواقب ناشی از جنگ جلوگیری کند ، نه ترس از خود سگ

آیا سگ می تواند به جمع گرگ ها بپیوندد؟

هر چند سگ‌ها و گرگ‌ها شباهت‌های ژنتیکی و تکاملی دارند، اما به علت تفاوت‌های رفتاری و اجتماعی، امکان بپیوندیدن یک سگ به گروه گرگ‌ها بسیار کم است. چند دلیل برای این موضوع وجود دارد:

۱. رفتار اجتماعی: گرگ‌ها در ساختار اجتماعی سلسله مراتبی که بر اساس قوانین و نقش‌های مشخصی عمل می‌کند، زندگی می‌کنند. سگ‌ها به خاطر هم‌زیستی‌های طولانی‌مدت با انسان‌ها رفتارهای اجتماعی متفاوتی نسبت به گرگ‌ها دارند که با ساختار اجتماعی گرگ‌ها همخوانی ندارد.

۲. رفتار تهاجمی: گرگ‌ها ممکن است به یک سگ به عنوان یک تهدید برای منابع غذایی یا قلمروی خود نگاه کنند و به همین دلیل با تهاجم به او روبرو شوند. این می‌تواند باعث شود که سگ‌ها در مقابل گرگ‌ها در معرض خطر قرار گیرند.

۳. تفاوت‌های فیزیولوژیکی: برخی از تفاوت‌های فیزیولوژیکی و جسمانی بین سگ‌ها و گرگ‌ها ممکن است باعث شود که سگ‌ها در محیط زیست گرگ‌ها به‌خوبی عمل نکنند. به عنوان مثال، سگ‌ها معمولاً طیف گسترده‌تری از مواد غذایی را می‌پذیرند، در حالی که گرگ‌ها بیشتر به دنبال گوشت‌خواری هستند.

۴. تفاوت‌های رفتاری: سگ‌ها در طول زمان رفتارهایی را که بیشتر به انسان‌ها مرتبط هستند ایجاد کرده‌اند.

مطالب مرتبط