تشریح جزئیات تصویب تبصره ۱۵ قانون بودجه و افزایش حقوق کارکنان در سال ۱۴۰۳ در مجلس شورای اسلامی

تشریح جزئیات تصویب تبصره ۱۵ قانون بودجه و افزایش حقوق کارکنان در سال ۱۴۰۳ در مجلس شورای اسلامی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه قرن،در ابتدا باید تاکید شود که طبق روال قانون گذاری در کشور، مصوبات مجلس باید به تایید و تصویب شورای نگهبان برسد، قطعا همراهی و پذیرش مصوباتِ مجلس از سوی دولت برای شورای نگهبان ملاک است. (به استناد اصل ۷۵ قانون اساسی)

مصوبات افزایش حقوق

???? #حداقل_حقوق سال ۱۴۰۳ مبلغ ۱۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

???? از سوی محلس افزایش حقوق سال ۱۴۰۳ به میزان ۲۰٪ در نظر گرفته شده است، یعنی ضریب ریالی حقوق که در امتیاز بندهای امتیازدار حکم کارگزینی ضرب می شود ۲۰درصد افزایش می یابد.
ضریب ریالی ۴۰۲۴ ریال به مبلغ ۴۸۲۹ ریال افزایش می یابد.

???? امتیاز بند #عائله_مندی ۲۹۰۰ در نظر گرفته شده که مبلغ ریالی آن:
۲۹۰۰×۴۸۲۹=۱۴۰۰۴۱۰۰

???? امتیاز بند #حق_اولاد ۱۷۸۰ در نظر گرفته شده که مبلغ ریالی آن:
۱۷۸۰×۴۸۲۹=۸۵۹۵۶۲۰

???? نکته: برای فرزند سوم و بیشتر ۳۰٪ به حق عائله مندی و حق اولاد اضافه می شود.

???????????? طبق مصوبه مجلس، بندی با عنوان فوق العاده خاص و با ۳۰۰۰ امتیاز به تمام کارمندان اضافه خواهد شد که مبلغ ریالی این آن:
۳۰۰۰×۴۸۲۹=۱۴۴۸۷۰۰۰
خواهد بود.

???? از آنجایی که فعلا متن مصوبه مجلس منتشر نشده است، چند نکته مهم و مبهم درباره ۳۰۰۰ امتیاز وجود دارد که بعد از تایید نهایی شورای نگهبان، باید هیات دولت در مصوبه خود تکلیف آن را مشخص کند:

اینکه بند فوق العاده خاص جدا از حداقل حقوق است یا خیر

مورد بعدی این بند حقوق ثابت یا فوق العاده مستمر است و در محاسبه دیگر بندها مثل فوق العاده ویژه، کمتر توسعه یافته، بدی آب و هوا تاثیر می‌گذارد یا صرفا یک بند ثابت و بدون تاثیر است.این شفاف سازی از آنجایی لازم که بعد از تصویب بند ترمیم حقوق ۱۴۰۱، بسیاری از دستگاه ها بعد از حکم دیوان عدالت اداری مبلغ ریالی آن را در محاسبه بندهای وابسته اعمال کردند اما وزارت آموزش و پرورش این اقدام را نکرد و به گفته فرهنگیان صد و بیست معلمان برخلاف کارکنان سایر دستگاه ها از این اقدام محروم شدند.از آنجایی که این بند در مصوبه مجلس مشمول کسورات بازنشستگی گردیده، باید در محاسبه بندهای وابسته که بالاتر به آنها اشاره شد تاثیر بگذارد. در صورت تاثیر بند فوق العاده خاص در محاسبه بندهای وابسته، میزان تاثیر غیر مستقیم این بند در افزایش حقوق در جمع کل مبلغ حکم از مبلغی که محاسبه شد بیشتر خواهد شد.

پایان/*

اندیشه قرن را در ایتا دنبال کنید

اندیشه قرن را در تلگرام دنبال کنید

منبع
اندیشه معاصر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا