۱۶:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۲

بیانیه مشترک تروئیکای اروپایی و آمریکا درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران

به گزارش  گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از الجزیره، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در حالی که وارد جلسه تروئیکای اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) و آمریکا می‌شد در پاسخ به این سوال که چه زمانی می‌خواهد مذاکرات ایران ازسرگرفته ش...

ایران و اروپا

به گزارش  گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از الجزیره، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در حالی که وارد جلسه تروئیکای اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) و آمریکا می‌شد در پاسخ به این سوال که چه زمانی می‌خواهد مذاکرات ایران ازسرگرفته شود، گفت: «آن‌ها (ایران) قرار است مذاکرات را ازسربگیرند.»

آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان در بیانیه‌ای مشترک با مطرح کردن ادعای همیشگی خود درباره تحریک‌آمیز بودن برنامه‌های هسته‌ای ایران، در خصوص اقدامات ایران ابراز نگرانی کردند.

در ابتدای این بیانیه که در وبگاه کاخ سفید منتشر شد با تکرار ادعا‌های واهی، آمده است: «ما، رؤسای‌جمهور فرانسه، آلمان، انگلیس و آمریکا امروز در حاشه نشست جی ۲۰ در رم دیدار کردیم تا درباره خطراتی که برنامه هسته‌ای ایران برای امنیت بین‌المللی دارد مذاکره کنیم. ما تصمیم خود را برای اینکه اطمینان حاصل کنیم که ایران هرگز نمی‌تواند به سلاح هسته‌ای دستیابی داشته باشد، ابراز کردیم. همچنین از آن‌که ایران از ماه ژوئن به مذاکرات بازنگشته و در عین حال نیز گام‌های تحریک‌آمیز خود مانند تولید اورانیوم غنی‌شده را تسریع کرده است، ابراز نگرانی کردیم، ایران هیچ نیاز نظامی به این اقدامات ندارد، اما برای برنامه هسته‌ای و توافق ما مهم هستند.»

این بیانیه در ادامه مدعی شد: «این اقدامات در کنار کاهش همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، نگرانی ما را مضاعف کرده است. ما بر این باوریم که ادامه چنین اقداماتی و محدودیت برای آژانس بازگشت برجام را با مانع مواجه خواهد کرد. وضعیت کنونی نشان می‌دهد که باید راه‌حلی برای بازگشت کامل ایران و آمریکا به برجام تعهد آن‌ها به این توافق داشت.»

همچنین در بخشی دیگر رؤسای‌جمهور تروئیکای اروپایی نوشتند: «با توجه به موارد گفته شده ما از تعهد کامل جو بایدن به بازگشت به برجام و پایبندی کامل به این توافق استقبال می‌کنیم، البته این منوط به اقدام متقابل ایران نیز هست.»

آن‌ها در ادامه افزودند: «ما در حال حاضر متقاعد شدیم که حصول توافق نزدیک است و می‌توانیم به زودی از انجام اقدامات ایران در راستای اهداف صلح‌آمیز نیز اطمینان حاصل کنیم، بازگشت به برجام لغو تحریم‌های بلندمدت اقتصادی علیه ایران را به دنبال دارد که تنها درصورتی امکانپذیر است که ایران هم تغییر مسیر دهد. ما از رئیس‌جمهور ایران می‌خواهیم تا از فرصت موجود استفاده کند و با حُسن‌نیت به پایان دادن به مذاکرات بازگردد. این تنها راه برای اطمینان از عدم تشدید تنش‌هایی است که به نفع هیچ کشوری نیست.»

همچنین در ادامه این مقام‌های بین‌المللی با استقبال از تلاش کشورهای حوزه خلیج فارس در این راستا افزودند: «بازگشت برجام به معنای لغو تمامی تحریم‌ها است، همچنین مشارکت منطقه‌ای را به همراه خواهد داشت و خطر بحران هسته‌ای که منجر به انحراف در مسیر هسته‌ای می‌شود را نیز کاهش می‌دهد.»

در انتهای متن این بیانیه آمده است: «ما متعهد به ادامه همکاری با فدراسیون روسیه، چین و نماینده اتحادیه اروپا، به عنوان هماهنگ‌کننده این مذاکرات حیاتی هستیم.»

مطالب مرتبط