۱۳:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۳

با این ترفند بفهمید، چه کسی در هنگام بروز مشکل در کنار شما خواهد بود و چه کسی نخواهد بود

راه برای تشخیص سادیست های روزمره چیست؟ و چگونه می توان سادیسم را تشخیص و درمان کرد؟ برای بسیاری سوال است که چرا برخی از مشاهده آزار و اذیت دیگران ناراحت نمی شوند و بلکه لذت می برند. تحقیقات جدید نشان می دهد که چگونه و چرا برخی از مردم از ...

با این ترفند بفهمید، چه کسی در هنگام بروز مشکل در کنار شما خواهد بود و چه کسی نخواهد بود

راه برای تشخیص سادیست های روزمره چیست؟ و چگونه می توان سادیسم را تشخیص و درمان کرد؟ برای بسیاری سوال است که چرا برخی از مشاهده آزار و اذیت دیگران ناراحت نمی شوند و بلکه لذت می برند. تحقیقات جدید نشان می دهد که چگونه و چرا برخی از مردم از تماشای رنج دیگران لذت می برند.

بسیار عجیب است، افراد با سادیسم روزمره از بدبختی دیگران از جمله شما لذت می برند. تحقیقات جدید نقش این ویژگی شخصیتی را در پیش‌بینی اینکه چه کسی در سرزنش کردن فردی که قربانی یک جریانی شده است، شرکت می‌کند، نشان می‌دهد. با استفاده از یک آزمون سه مقیاسی ساده، ممکن است یاد بگیرید که چه کسی در هنگام بروز مشکل در کنار شما خواهد بود و چه کسی نخواهد بود.

یا تا به حال در مورد موردی در اخبار صحبت کرده اید که در آن شخصی مورد حمله، مجروح شدن یا کشته شدن قرار گرفته باشد، جایی که یکی از افراد گروه موضعی داشته باشد که قربانی باید بهتر می دانست؟ این نگرش غیر همدردی که قربانی سرزنش نامیده می شود، ممکن است شما را گیج کند. شاید این فرد چندان خوبی برای بودن در اطراف نباشد.

با این ترفند بفهمید، چه کسی در هنگام بروز مشکل در کنار شما خواهد بود و چه کسی نخواهد بود

با این ترفند بفهمید، چه کسی در هنگام بروز مشکل در کنار شما خواهد بود و چه کسی نخواهد بود

مقصر دانستن قربانی / سادیسم روزمره

بر اساس مطالعه جدیدی که کلودیا ساسنراث و همکارانش در دانشگاه اولم (۲۰۲۳) انجام دادند، مقصر دانستن قربانی یکی از ویژگی‌های آن چیزی است که «سادیسم روزمره» نامیده می‌شود. اگرچه محققان قبلی مقصر دانستن قربانی را با روشی برای حفظ اعتقاد افراد به دنیای عادلانه (یعنی مردم آنچه را که لیاقتش را دارند به دست می‌آورند) یکسان می‌دانند، این برای توضیح عدم همدلی که برخی افراد به کسانی که رنج می‌برند، کافی نیست. در عوض، شخصیت به تفاوت‌های فردی در نگرش نسبت به قربانیان کمک می‌کند.

سادیسم روزمره به عنوان یک گرایش روزمره

همانطور که تیم تحقیقاتی آلمانی پیشنهاد می‌کند، افرادی که در سادیسم روزمره بالا هستند «با لذت سادیستی همراه با نگرانی همدلانه کمی برای رنج دیگران واکنش نشان می‌دهند» (ص. ۴). این نوعی قضاوت اخلاقی نیست که باعث واکنش غیر همدلانه آنها می شود، بلکه لذت دیدن دیگران که صدمه دیده اند یا کشته می شوند.

علاوه بر این، ساسنراث و همکارانش پیش‌بینی می‌کنند که وقتی اتفاق بدی برای دیگران می‌افتد، نوعی تنبلی ذهنی شروع می‌شود. مقصر دانستن قربانی آسانتر از این است که موضوع را جدی بگیرید.

هر چقدر هم که شنیدن سرزنش قربانی از سوی فردی در حلقه آشنایان شما ناخوشایند باشد، چنین اظهاراتی باید به عنوان یک هشدار نیز باشد. در حالی که همه افرادی که قربانیان را در گفتگو مقصر می دانند یکی نیستند، بودن در کنار یک سادیست روزمره می تواند به این معنی باشد که آنها به گونه ای رفتار می کنند که می تواند در زندگی روزمره شما را به درد بیاورد. همانطور که می دانید، آنها ممکن است این خبر را منتشر کنند که لغزش و زمین خوردن اخیر شما (که در آن مچ پایتان پیچ خورده است) در واقع تقصیر شما بوده است، زیرا شما بسیار دست و پا چلفتی هستید.

فراتر از اسنادی که می‌دهند، چون سادیست‌های روزمره از تماشای دیگران در موقعیت‌های بد لذت می‌برند، ممکن است خودشان آن موقعیت‌ها را نیز فقط برای سرگرمی ایجاد کنند. آنها ممکن است شما را به اطراف هل دهند، پشت سرتان شما را مسخره کنند و برای تثبیت تسلط خود با شما بازی های فکری انجام دهند. در واقع، اینها برخی از ویژگی های یک پرسشنامه ۱۲ سوالی، ارزیابی جامع گرایش های سادیستی (CAST) است که توسط ارین باکلز (۲۰۲۳) از دانشگاه وینیپگ تهیه شده است.

در سادیست های روزمره به چه چیزی توجه کنیم؟

این مطالعه، شامل سه تحقیق جداگانه برای آزمایش مدل آن، از جمله یک مطالعه آنلاین مبتنی بر سناریو با موقعیت‌هایی مانند موبینگ سایبری بود. در سه مطالعه، آن‌ها سهم عوامل مرتبط مانند ویژگی‌های «تتراد تاریک» (خودشیفتگی، روان‌پریشی، ماکیاولیسم، و سادیسم)، اعتقادات به «دنیای عادلانه» (مردم مستحق سرنوشت خود هستند)، تمایل به مشارکت را تجزیه و تحلیل کردند. در تفکر پرتلاش، نگرانی همدلانه و لذت سادیستی ساده. با توجه به این آخرین کیفیت، شرکت‌کنندگان به سؤالاتی مانند «در حین مطالعه در مورد آنچه برای [X] رخ داد، نتوانستم در برابر یک لبخند کوچک مقاومت کنم پاسخ دادند.»

در چهارمین و آخرین سری، Sassenrath و همکاران. از نمونه‌گیری تجربی یا رتبه‌بندی روزانه واکنش‌هایی که شرکت‌کنندگان مجبور بودند درباره بدبختی‌های دیگران یاد بگیرند، استفاده کردند.

آنها در یک دوره ۱۰ روزه این وقایع و همچنین واکنش های خود را به آن ثبت کردند. آنها تأثیر، ادراک از موقعیت و لذت شرکت کنندگان را ارزیابی کردند. این آزمون سختگیرانه مدل، اهمیت سادیسم روزمره را به عنوان پیش‌بینی‌کننده سرزنش قربانی، حتی پس از کنترل ویژگی‌های شخصیتی موجود در تتراد تاریک، و نیز سایر عوامل احتمالی، تقویت کرد.

اکنون که می‌دانید چرا سادیست‌های روزمره واکنش‌های خشن و لذت‌بخشی نسبت به بدبختی دیگران نشان می‌دهند، شاید ارزشمند به نظر برسد که بفهمید چگونه از این افراد در زندگی خود دوری کنید. در اینجا سه مقیاس از CAST با چهار آیتم در هر یک آمده است (در مقیاس ۱-۵ رتبه بندی شده است). ببینید که هر کدام چقدر برای فردی که می‌خواهید این کیفیت سمی را ارزیابی کنید، کاربرد دارد:

سادیسم مستقیم کلامی

من عمداً در دبیرستان با برخی افراد بد رفتار می کردم.
من از شوخی کردن به هزینه دیگران لذت می برم.
من عمداً کسی را فریب دادم و وقتی احمق به نظر می رسید خندیدم.
شاید نباید می‌کردم، اما هرگز از تمسخر برخی همکلاسی‌هایم خسته نشدم.

سادیسم نیابتی:

من عاشق تماشای ویدیوهای یوتیوب از دعوای مردم هستم.
در بازی های ویدیویی، من فوران های خون واقعی را دوست دارم،
من از تماشای مبارزه در قفس (یا MMA) که در آن هیچ راه گریزی وجود ندارد لذت می برم.
من گاهی اوقات صحنه‌های مورد علاقه‌ام از فیلم‌های اسلشر را تکرار می‌کنم.

سادیسم فیزیکی مستقیم

من از آزار دادن جسمی به مردم لذت می برم.
من از عذاب دادن مردم لذت می برم.
من حق دارم افراد خاصی را دور بزنم.
من با استفاده از ترس بر دیگران مسلط شده ام.

میانگین نمره از نمونه بین ملی ۲ (مخالف)، با اکثر افراد در محدوده ۱ (کاملا مخالف) تا ۳ (نه موافق و نه مخالف) بود. بنابراین، اگر به کسی که می‌شناسید و فکر می‌کنید به طور متوسط به ۴ می‌رسد، امتیاز می‌دهید، این می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که بدون او وضعیت بهتری دارید. این نه تنها چیزی است که آنها می گویند و انجام می دهند، بلکه احتمالاً برخی از بازی های ویدیویی، فیلم ها یا نمایش ها نیز می توانند راهنمایی کنند. به عبارت دیگر، همان طور که باکلز در تفسیر آزمون خود از CAST اشاره می کند، یک مجموعه از کیفیت ها ممکن است به شدت با دیگری مرتبط باشد. متأسفانه، او به این نتیجه می‌رسد که «رفتار بی‌رحمانه‌تر از آن چیزی است که بیشتر مردم تصور می‌کنند» (ص ۲۰۱).

فاصله خود را با سادیست های روزمره حفظ کنید

اگرچه رفتار ظالمانه ممکن است به اندازه کافی رایج باشد، اما احتمالاً ترجیح می‌دهید در پایان کار نباشید. اکنون سرنخ هایی از خود CAST و همچنین آنچه می توانید در سخنان و اعمال یک فرد در مورد این ویژگی شخصیتی مشاهده کنید، دارید. آیا آنها به این می بالند که یک فرد ضعیف را به اطراف هل داده اند؟ آیا آنها به شرایط به ظاهر غم انگیز می خندند؟ اگر کسی یک فنجان قهوه داغ بریزد، آیا برای کمک عجله می کند یا به خود پوزخند می زند؟

چگونه از سادیست های روزمره دوری کنید

دانستن اینکه چگونه از سادیست های روزمره دوری کنید، هنوز این سوال را ایجاد می کند که چرا می خواهید. واضح است که آنها آنجا نخواهند بود تا مراقب شما باشند، آنها می توانند شما را کوچک و ترسناک کنند و در واقع ممکن است از دستیابی شما به اهدافتان جلوگیری کنند. هر ویژگی دوست داشتنی ای که ممکن است داشته باشند، مانند حس شوخ طبعی یا جذابیت خطرناک خاصی، ممکن است این نگرش خشن نسبت به رنج دیگران را جبران نکند.

به طور خلاصه، حفظ فاصله خود از سادیست های روزمره ممکن است مستلزم آن باشد که از رابطه ای که فکر می کردید در غیر این صورت یک رابطه خوب است، جدا شوید. محافظت از خود نه تنها امنیت شما را تسهیل می کند، بلکه توانایی شما را برای داشتن یک زندگی ایمن و رضایت بخش نیز تسهیل می کند.

پایان/*

مطالب مرتبط