۰۴:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۳

امکان اعلام مشکلات دریافت وام به سامانه/ بانک‌ها مراقب سخت‌ گیری‌ های بی‌مورد برای ضامن وام ازدواج باشند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه قرن به نقل از باشگاه خبر نگاران جوان؛ پرداخت تسهیلات تکلیفی از جمله وام ازدواج همواره یکی از مسائلی بوده که بسیاری از افراد جامعه به ویژه جوانان پیگیر آن بودند، اما در این بین برخی از بانک‌ها با سنگ اندا...

وام ازدواج

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه قرن به نقل از باشگاه خبر نگاران جوان؛ پرداخت تسهیلات تکلیفی از جمله وام ازدواج همواره یکی از مسائلی بوده که بسیاری از افراد جامعه به ویژه جوانان پیگیر آن بودند، اما در این بین برخی از بانک‌ها با سنگ اندازی‌های بی مورد کار را دشوار می‌کردند؛ رئیس جمهور هم بارها در این خصوص تذکر داده بود در نهایت هم بانک مرکزی برای پرداخت تسهیلات تکلیفی وام ازدواج با بانک‌ها اتمام حجت کرد.

بر همین اساس ۲۰ خرداد بانک مرکزی بسته نظارتی‏- اعتباری تسهیل و تسریع وام ازدواج در جهت نظارت جدی‌تر بر پرداخت وام ازدواج را به بانک‌های عامل ابلاغ کرد؛ بسته‌ای که جزئیات آن به شرح زیر بود:

  • حداکثر ۱۵ روز پس از ثبت نام متقاضیان، تعیین شعبه ایشان از سوی بانک انجام پذیرد.
  •  پس از تعیین شعبه و تکمیل مدارک حداکثر ظرف مدت ۱۰ روز مبلغ تسهیلات به حساب متقاضیان واریز شود.
  • بانک عامل می‌باید نسبت به گسترش و اتصال شعب خود، در کلیه شهر‌ها و شهرستان‌های کشور به سامانه ازدواج اقدام نماید.
  •  جهت مدیریت ثبت نام متقاضیان و تسهیل در ثبت نام، روزانه بیش از ۷ بانک در هر استان از سوی بانک مرکزی در سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج بدون در نظر گرفتن سهمیه ماهانه فعال خواهد بود.
  •  با عنایت به تضامین مورد تاکید در بند (ب) تبصره (۱۶) قانون بودجه امسال، بانک عامل می‌باید نسبت به دریافت تضامین مذکور به صورت دقیق نظارت نموده و مراتب تسهیل آنرا با توجه به تاکیدات این بانک فراهم نماید.
  •  بانک عامل می‌باید تا پایان خرداد نسبت به تدوین دستور العمل مشخص درخصوص نحوه ضمانت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج درچارچوب مفاد بند قانونی مربوطه به شرح موارد ذیل اقدام نموده و ضمن انتشار عمومی آن در تارنمای خود، مراتب را نیز به این مدیریت اعلام نماید:
  • الف) نحوه اعتبار سنجی متقاضی (استفاده از نمره اعتباری سامانه ملی اعتبارسنجی و یا سیستم‌های اعتبارسنجی داخلی بانک و اعلام حداقل نمره‏/رتبه مورد قبول) جهت دریافت تسهیلات ازدواج بدون ضامن.
    ب) فرآیند دقیق نحوه توثیق حساب یارانه یا سهام عدالت متقاضیان یا بستگان درجه اول و یا سایر دارایی‌های مالی (به استثناء توثیق ملک که ممنوع است).

پرداخت تسهیلات تکلیفی وام ازدواج که روز گذشته صحابی مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی در خصوص آن اعلام کرد: از ۲۰ خرداد و با ابلاغ بسته نظارتی- اعتباری رشد منفی تسهیلات قرض الحسنه ازدواج در ابتدای امسال به رشد مثبت و فزاینده تبدیل شده و انتظار می‌رود با روند کنونی اعطای تسهیلات مزبور، تا پایان امسال کاهش قابل ملاحظه‌ای در تعداد متقاضیان در صف تسهیلات پیش بینی می‌شود.

از ابتدای امسال تاکنون ۷۸ همت وام ازدواج پرداخت شده است

مطالب مرتبط