۱۳:۴۵ - ۱۴۰۲/۱۱/۰۵

افزایش ۳۰ درصدی مستمری مددجویان/ حقوق مستمری بگیران بهزیستی کی واریز می‌ شود؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه قرن،بهروز مروتی فعال حوزه معلولان گفت هزینه کمک معیشتی معلولان فقط ۲۷۳ هزار تومان است! او از برگزاری تجمعات معلولان در اعتراض به عدم اجرای قانون حمایت از معلولان و ماده ۲۷ این قانون در شهر‌های کرمانشاه، ...

بهزیستی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه قرن،بهروز مروتی فعال حوزه معلولان گفت هزینه کمک معیشتی معلولان فقط ۲۷۳ هزار تومان است!

او از برگزاری تجمعات معلولان در اعتراض به عدم اجرای قانون حمایت از معلولان و ماده ۲۷ این قانون در شهر‌های کرمانشاه، قم، ساری، مشهد، چابهار و دیوان دره طی روز‌های مختلف خبر داد.

وی ادامه داد: قانون حمایت از حقوق معلولان ۶ سال پیش تصویب شد، اما هنوز اجرا نشده است. طبق آخرین صحبتی که با معاونت برنامه و بودجه داشتیم، قرار بود ۱۲ آذرماه خبر خوبی برای افراد دارای معلولیت از طرف رئیس‌جمهور اعلام شود که این اتفاق نیفتاد. همچنین در همان زمان آقای مخبر، معاون رئیس‌جمهور که سمت ریاست کمیته هماهنگی و نظارت بر اجرای قانون را نیز برعهده دارند، در جلسه‌ای دستور دادند که ظرف یک هفته نحوه‌ی اجرای ماده ۲۷ مشخص شود، اما بیش از یک ماه از آن مهلتِ یک هفته‌ای گذشته و هنوز هیچ خبری از سازمان برنامه و بودجه نیست.

مروتی گفت: در آخرین تجمعی که در تهران مقابل سازمان برنامه و بودجه انجام شد، دو تن از مسئولان دفتر رفاه و امور سلامت سازمان برنامه و بودجه بین ما آمدند و هیچ چیزی نمی‌دانستند و به نظر می‌رسد هیچ اتفاق خاصی در این خصوص نیفتاده است.

وی با اشاره به برخورد با تجمع معلولان در تهران، گفت: ما چگونه صدای خود را به مجلس و دولت برسانیم؟ اینکه چرا در مقابلِ تجمع ما برای رسیدنِ به حداقلی‌ترین حقوقمان چنین برخوردی می‌کنند، جای سوال دارد.

این فعال حقوق معلولان در ادامه با اشاره به مصوبه‌ی کمیسیون تلفیق در مورد افزایش ۳۰درصدی مستمری مددجویان کمیته امداد برای سال آینده گفت: شاید در نگاه اول بگوییم که ۳۰ درصد رقم خوبی است. البته پیشنهاد اولیه‌ای که از سوی کمیسیون اجتماعی مطرح شده بود، برای معلولان شدید و خیلی شدید افزایش ۶۰درصدی و برای سایر معلولان ۳۰ درصد بود، که کمیسیون تلفیق آن را نپذیرفت و افزایش ۳۰درصدی را برای همه‌ی مددجویان تصویب کرد.

مروتی افزود: در لایحه برنامه هفتم توسعه، در بند الحاقی یک ماده ۳۱، آمده که دولت مکلف است در طی برنامه هفتم مستمری مددجویان را به میزانِ ۲۰درصدِ حداقل دستمزد پرداخت کند. در چنین وضعیتی، وقتی کمیسیون تلفیق در بودجه، افزایش ۳۰درصدی را مصوب کرده، یعنی به برنامه‌ی هفتم توسعه هیچ توجهی نکرده و خود مجلس اجازه‌ی استنکاف از این برنامه را به دولت داده است. البته همین موضوع در برنامه توسعه ششم هم بود، اما در آن برنامه نیز اجرا نشد.

این فعال حوزه‌ی معلولان گفت: با این رویکرد، نه تنها نمی‌توانیم خوشبین باشیم، که حتی باقیمانده‌ی امیدمان را نیز از دست داده‌ایم. وقتی قانونی که مصوب شده بعد از ۶ سال هنوز اجرا نشده و ردیف بودجه‌ی اجرای آن را نیز قطع کرده‌اند، چگونه می‌توانیم خوشبین باشیم؟ در رابطه با اجرای قانون، مجلس هیچ اقدامی انجام نداده است.

مروتی بیان کرد: همچنین بند ب ماده ۱۲ قانون بودجه ۱۴۰۲، در رابطه با کمک هزینه معیشتی برای جانبازان و معلولان شدید و خیلی شدید، برای معلولان اجرا نشد، در حالیکه این مصوبه برای جانبازان از سوی بنیاد شهید اجرا شد و آن‌ها چیزی حدود ۵ تا ۶و نیم میلیون تومان کمک هزینه‌ی معیشتی دریافت می‌کنند. اما معلولان نهایتا ۲۷۳هزار تومان کمک هزینه معیشتی دریافت می‌کنند. ما نمی‌دانیم با چه زبانی بگوییم اوضاعِ معیشتمان وخیم است.

پایان/*

اندیشه قرن را در ایتا دنبال کنید

اندیشه قرن را در تلگرام دنبال کنید

مطالب مرتبط

1 نظر برای این مطلب ثبت شده است:

م ح

۱۷ بهمن ۱۴۰۲


یکی از آداب زکات و صدقه، این است که سرمایه و پول‌ها ابتدا در همان شهر خرج شود و به دست فقرا و نیازمندان همان شهر برسد و بقیه به مرکز و بیت‌المال، واریز تا خرج سایر نقاط دیگر شود.   امام علی (ع) در نامه‌ای به یکی از فرمانداران خویش، می‌نویسند: اموالی که اکنون نزد تو هستند، متعلق به خداوند است و در مصرف آنان باید دقت کنی و ابتدا به مصرف نیازمندان و گرسنگان شهر خویش برسانی و پس از آن‌که به‌صورت درست و مساوی به‌ دست همه رساندی، مازاد آن را نزد ما بفرست تا میان کسانی که این‌جا هستند، تقسیم کنیم. [۱۲] مسعولان محترم لطفاً پیگیری کنید ممنون ماده ۲۷ معلولان که ۶ساله اجرا گذاشته شده ولی هنوز اجرایش نکردند ممنونم مسعولان محترم بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی ره و ریس جمهور محترم حامی قشر ضعیف و مصتعصفان خواهشمندیم ماده ۲۷ معلولان اجرا کنید...رهبر انقلاب اسلامی... ریاست محترم ریس جمهور و ریاست مجلس نمایندگان و ریاست قوه قضاییه حامیان قشر ضعیف و کمیته امداد امام خمینی ره و بهزیستی...لطفاً لطفاً لطفاً ماده ۲۷ معلولان سرپرست خانواده که اکثراً بدون خونه اجاره نشین هستند ممنون میشیم ماده ۲۷ از چندین سال ها مجلس و نمایندگان به اجرا گذاشته اند ولی اجرایی نشده چندین ساله سپاسگزارم حامیان قشر و مستعضفان محترم 🙏 ما معلولان از سال ۹۹ سهام عدالت خود فروختیم به کفته رهبری هرکس فروخت پولش واریز کنند امام خبری نیست واریزیش که فروختیم سال ۹۹ لطفاً پیگیری کنید واریز شود پول فروش سهام عدالت مان🙏سهام عدالت جاماندکان بهزیستی و کمیته امداد هم واریز کنید حساب سرپرستان خانوار هاشون ممنونم‌

نظرات بسته شده است