۰۳:۱۵ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹

افزایش حقوق بازنشستگان کشوری| حقوق بازنشستگان کشوری در فیش حقوقی تیرماه چقدر زیاد می شود؟

مطالب ضد و نقیضی درباره افزایش حقوق بازنشستگان کشوری در فضای مجازی منتشر شده است که در اندیشه قرن ماحصل آنچه درباره افزایش حقوق بازنشستگان کشوری بود، ذکر کرده ایم.

افزایش حقوق بازنشستگان کشوری| حقوق بازنشستگان کشوری در فیش حقوقی تیرماه چقدر زیاد می شود؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه قرن،افزایش حقوق بازنشستگان کشوری و اینکه حقوق بازنشستگان کشوری در فیش حقوقی تیرماه چقدر زیاد می شود؟ عنوان مطلبی است که در اندیشه قرن به آن می پردازیم و هرآنچه درباره افزایش حقوق بازنشستگان کشوری منتشر شده است را شرح خواهیم داد.

با تصویب آیین‌نامه اجرایی متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان در دولت، به‌زودی مبلغ علی‌الحساب متناسب‌سازی به‌حساب بازنشستگان واریز می‌شود و بعد از صدور احکام متناسب‌سازی، با آنها تسویه‌حساب خواهد شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد: «با تامین اعتبار ۲۰ هزار میلیارد تومانی، بابت متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان، مبلغ سه میلیون تومان به حساب بیش از ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار بازنشسته کشور واریز شد.»

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، جزئیات آغاز عملیات اجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی را اعلام کرد و از واریز سه میلیون تومان به حساب بازنشستگان کشوری و لشکری و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی خبر داد.

به گفته «داود منظور» رئیس سازمان برنامه و بودجه، مبلغ سه میلیون تومان به صورت علی‌الحساب، به حساب هر یک از ۲/۶ میلیون بازنشسته صندوق‌های لشکری و کشوری و ۴/۲ میلیون بازنشسته تامین اجتماعی، در مجموع، با ۲۰ همت اعتبار، واریز و پرداخت شده است.
«داود منظور» رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، با انتشار پیامی، در صفحه شخصی خود، در شبکه اجتماعی «ایکس» (توئیتر سابق)، اعلام کرد: «در اجرای قانون برنامه هفتم پیشرفت، آیین‌نامه اجرایی ‎متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان به تصویب هیات دولت رسید و مبلغ سه میلیون تومان به صورت علی الحساب به هر یک از ۲/۶ میلیون بازنشسته صندوق های لشگری و کشوری و ۴/۲ میلیون بازنشسته تامین اجتماعی، در مجموع، با ۲۰ همت اعتبار پرداخت شد.»

واریز مبلغ علی‌الحساب اجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان

بر اساس بند الحاقی «یک» ماده «۲۹» لایحه برنامه هفتم توسعه، به منظور عدالت در پرداخت حقوق شاغلان و بازنشستگان و نیز متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان با ۹۰ درصد حقوق و فوق‌العاده‌های مستمر مشمول کسور شاغلان مشابه و همتراز، دولت مکلف است تا پایان سال سوم برنامه، اقدام لازم را انجام دهد. این افزایش از سال ۱۴۰۳، در سال اول، معادل ۴۰ درصد و در سال‌های دوم و سوم، هر کدام، ۳۰ درصد مابه‌التفاوت تا ۹۰ درصد یادشده خواهد بود؛ آیین‌نامه اجرایی این بند، به تصویب هیات وزیران رسیده است.

«داود منظور»، رئیس سازمان برنامه و بودجه، «۱۲ خرداد ۱۴۰۳»، در یک نشست خبری در مورد همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، گفت: «در برنامه هفتم، در خصوص همسان‌سازی و متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان، مقرر شده است که این موضوع، در سه سال اجرایی شود؛ به طوری که در سال اول (۱۴۰۳) اجرای این برنامه، ۴۰ درصد و در دو سال بعد (۱۴۰۴ و ۱۴۰۵)، هر سال، ۳۰ درصد افزایش حقوق انجام شود. منابع همسان‌سازی حقوق بازنشستگان نیز، در قانون بودجه ۱۴۰۳، پیش‌بینی شده است.»

حقوق بازنشستگان کشوری در فیش حقوقی تیرماه چقدر زیاد می شود؟

تا زمان صدور احکام، افزایش قطعی حقوق بازنشستگان مشخص نیست.

به گزارش اندیشه قرن ، بازنشستگان کشوری، در ارتباط با میزان افزایش حقوق بعد از اجرای متناسب‌سازی اعلام نگرانی کردند و گفتند در این زمینه ابهام وجود دارد؛ سوال مشخص بازنشستگان این است که در همسان‌سازی یک بازنشسته با گروه حقوقی مشخص، چقدر مشمول افزایش حقوق خواهد شد و حکم او بعد از اجرا چگونه خواهد بود.

ایلنا در گزارشی نوشت: غلامحسین قاسمی، کارشناس امور بازنشستگان، در این رابطه می‌گوید: تا زمانی که دستورالعمل و شیوه نامه همسان سازی اعلام نشود، نمی‌توان هیچ مبلغی را اعلام نمود.

او افزود: اما به طور متوسط تفاوت حقوق بازنشسته با ۹۰ درصد حقوق مشمول کسور شاغل در گروه‌های مختلف حقوقی۱ تا ۲۰ حدود ۴ میلیون تومان تا حداکثر ۸ میلیون تومان خواهد بود، بنابراین ۴۰ درصد آن هم که قرار است امسال (سال اول) اجرا شود، حدود ۱.۶ میلیون تومان تا ۳.۲ میلیون تومان خواهد بود.

قاسمی تاکید کرد: باید منتظر شیوه‌نامه اجرای همسان‌سازی بمانیم؛ پس از آن، جدول افزایش حقوق بازنشستگان براساس گروه‌های شغلی مشخص و قابل تدوین است.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان تامین اجتماعی اظهار کرد: هر ساله محاسبات افزایش مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی در فروردین ماه انجام می‌گیرد و امسال نیز همین روند ادامه می‌یابد و متناسب با افزایش ۳۵ درصدی دستمزد کارگران، مستمری بازنشستگان نیز به همین میزان افزایش پیدا می‌کند.

پایان/*

اندیشه قرن را در ایتا دنبال کنید

اندیشه قرن را در تلگرام دنبال کنید

مطالب مرتبط