۱۷:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۲

از کدام جاهای دیدنی سن پترزبورگ بازدید کنیم؟ /۱۱جای دیدنی پترزبورگ

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی اندیشه قرن؛سنت پترزبورگ یا پِتِربورگ، بعد از مسکو دومین شهر بزرگ روسیه است. این شهر با معماری بی‌نظیر خود در ۱۶ می ۱۷۰۳ میلادی بنا شد و در بین سال‌های ۱۷۱۲ تا ۱۹۱۸ پایتخت روس‌ها بود. سنت پترزبورگ به علت داشتن...

از کدام جاهای دیدنی سن پترزبورگ بازدید کنیم؟ /۱۱جای دیدنی پترزبورگ

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی اندیشه قرن؛سنت پترزبورگ یا پِتِربورگ، بعد از مسکو دومین شهر بزرگ روسیه است. این شهر با معماری بی‌نظیر خود در ۱۶ می ۱۷۰۳ میلادی بنا شد و در بین سال‌های ۱۷۱۲ تا ۱۹۱۸ پایتخت روس‌ها بود. سنت پترزبورگ به علت داشتن کاخ‌های باشکوه تزاری، موزه‌هایی پر از آثار تاریخی، رودخانه‌ها و کانال‌های دیدنی و ردپاهایی که از بزرگان هنری و ادبی دارد یکی از جذاب‌ترین شهرهای روسیه محسوب می‌شود. در واقع زیبایی‌ها و دیدنی‌های این شهر آنقدر زیاد هستند که بسیاری از گردشگران برای دیدن همه آن‌ها وقت کم می‌آورند. در این مقاله قصد داریم ۱۱مورد از جاذبه های سنت پترزبورگ را معرفی کنیم، با اندیشه قرن همراه باشید.

موزه ارمیتاژ یا کاخ زمستانی – The Hermitage ,The Winter Palace

موزه ارمیتاژ یا کاخ زمستانی را می‌توان معروف‌ترین جاذبه گردشگری سنت پترزبورگ دانست. این موزه در سال ۱۷۶۴ توسط کاترین کبیر راه‌اندازی شد و امروزه یکی از بزرگ‌ترین گنجینه‌های هنر و آثار باستانی جهان محسوب می‌شود. موزه ارمیتاژ بخش‌های زیادی دارد اما بیشتر گردشگران برای دیدن کلکسیون اصلی کاخ زمستانی به این مکان جذاب می‌روند. در این کلیسیون مجموعه‌ای بی‌نظیر و ارزشمند از آثار یونانی و رومی و همچنین فضاهای قرن هجده و نوزهمی اتاق‌های دولتی امپراتوری روسیه قابل مشاهده هستند.

جالب است بدانید بیش از سه میلیون اثر هنری در موزه ارمیتاژ نگهداری می‌شود. از هنرمندان معروفی که آثارشان در این موزه هستند می‌توان به لئوناردو داوینچی، میکل‌ آنژ، پیتر پل روبنس، آگوست رودن، آنتونی فان دیک، ونسان ون گوگ، پل سزان، رامبرانت، پابلو پیکاسو، پل گوگن و کلود مونه اشاره کرد.

کاخ پترهوف – The Peterhof Palace – جاذبه های سنت پترزبورگ

کاخ‌های امپراتوری و کاخ‌های مرکز شهر از دیدنی‌ترین جاذبه های سنت پترزبورگ هستند. کاخ پترهوف در منطقه Petrodvortsovy قرار دارد و در سال ۱۷۱۴ با نظارت مستقیم پیترکبیر کار ساخت آن آغاز شد و بعد از مرگ او، ساخت و ساز تحت نظارت دخترش «امپراتور الیزابت» ادامه پیدا کرد. قسمت‌هایی از کاخ پترهوف الگو گرفته از کاخ ورسای فرانسه است. این کاخ با عظمت و گستردگی زیادی که دارد گردشگران را شگفت‌زده می‌کند. به جرات می‌توان گفت بخش‌های مختلف این کاخ مانند پارک‌ها، باغ‌ها و موزه‌هایی که در ساختمان‌های مختلف آن دیده می‌شوند هر یک به تنهایی می‌تواند یکی از اصلی‌ترین جاذبه های توریستی سنت پترزبورگ باشد.

قلعه پیتر و پائول – The Peter and Paul Fortress

قلعه پیتر و پائول، دژ اصلی شهر سنت پترزبورگ است و دقیقا در ابتدای شهر قرار دارد. کار ساخت این قلعه در سال ۱۷۰۳ توسط پتر کبیر آغاز شد و بعد از یکسال پایان یافت. قلعه پیتر و پائول با هدف کاربری نظامی ساخته شده بود اما نتوانست از این لحاظ مقاومت کند و در سال ۱۷۲۰ تغییر کاربری داد و به عنوان پادگان و زندان مورد استفاده قرار گرفت. این قلعه محل دفن امپراتورهای رومانوف و زندانیان سیاسی بدنام بود و در زمان شوروی آزمایش‌های مهمی در زمینه توسعه فناوری موشکی در آن انجام می‌شد.

کلیسای جامع سنت ایزاک – St Isaacs ChurchIsaac – جاذبه های سنت پترزبورگ

کلیسای جامع سنت ایزاک در قرن نوزدهم ساخته شد و کار ساخت آن بیش از ۴۰ سال طول کشید. این کلیسا با گنبد طلاکاری شده و چشم‌انداز زیبایی که به شهر دارد یکی از مشهورترین جاذبه های سنت پترزبورگ است. برای ساخت نماها و ستون‌های کلیسای جامع سنت ایزاک از گرانیت قرمز استفاده شده و انواع سنگ‌های نیمه قیمتی را می‌توان در دیوارها و ستون‌های داخلی آن مشاهده کرد. مجسمه‌های حواریون در بالای کلیسا، درهای بزرگ تزئین شده با صحنه‌هایی از کتاب مقدس و سقف نقاشی شده در کلیسای جامع سنت ایزاک، همگی باعث حیرت بازدیدکنندگان می‌شوند.

کاخ شرمتیوسکی یا موزه موسیقی سنت پترزبورگ – Sheremetev Palace

در چند قدمی از خیابان نوسکی و در امتداد رودخانه فونتانکا یکی دیگر از جاذبه های سنت پترزبورگ قرار دارد. کاخ شرمتیوسکی یا موزه موسیقی سنت پترزبورگ با رنگ زرد و سفید و معماری باروک در سال ۱۷۴۰ ساخته شده است. در محوطه داخلی این کاخ مجموعه‌ای از ابزارآلات قدیمی موسیقی به نمایش درآمده که برای دوستدارن موسیقی بسیار جذاب هستند. همچنین موزه آنا آخماتووا، شاعر بزرگ قرن بیستم در بخش جنوبی این کاخ قرار دارد.

خیابان نوسکی پراسپکت – Nevsky Prospekt

خیابان نوسکی پراسپکت را می‌توان معروف‌ترین خیابان در کشور روسیه دانست. این خیابان با طول چهار کیلومتر یکی از جاذبه های دیدنی سنت پترزبورگ است و از ساختمان دریا سالاری شروع شده به صومعه‌ الکساندرنوسکی منتهی می‌شود. بسیاری از بناهای تاریخی، ایستگاه مسکوسکی، مغازه‌ها، رستوران‌ها، کلوپ‌ها و بارهای شهر در این خیابان قرار دارند، به همین علت خیابان نوسکی همیشه شلوغ و پرترافیک است.

کلیسای ناجی در خون -The Church of the Savior on Spilled Blood

کلیسای ناجی در خون با معماری رنگارنگ و پرشور خود یکی دیگر از جاذبه های سنت پترزبورگ است که با نام کلیسای رستاخیز هم شناخته می‌شود. این کلیسا به یاد الکساندر دوم، یکی از بزرگ‌ترین تزارهای روسیه که در سال ۱۸۸۱ ترور شد ساخته شده است. تزار الکساندر دوم دستاورهای زیادی داشت و پنج سال قبل از آزادگی بردگان در آمریکا، رعایای روسی را آزاد کرد. کلیسای جامع ناجی در خون، دارای پنج گنبد پیازی شکل تزئین شده با مینایی از جواهر است و شباهت‌هایی هم به کلیسای جامع سنت باسیل در مسکو دارد.

موزه دولتی روسیه – State Russian Museum – جاذبه های سنت پترزبورگ

موزه دولتی روسیه از بزرگ‌ترین موزه‌های هنر و نقاشی ملی مربوط به قرن نوزدهم است. این موزه در میدان هنر قرار دارد و قبلا با نام «موزه اعلیحضرت امپراتوری الکساندر سوم» شناخته می‌شد. موزه دولتی روسیه در ۱۳ آوریل سال ۱۸۹۵، برای یادبود الکساندر سوم ساخته شده است.

جزیره واسیلیوسکی – Vasilyevsky Island

جزیره واسیلیوسکی یکی دیگر از جاذبه های سنت پترزبورگ است که در آن سوی رودخانه و روبروی کاخ زمستانی قرار دارد. این جزیره توسط یک خط مترو و دو پل به شهر متصل می‌شود و بناهای و مکان‌های دیدنی زیادی از جمله موزه مردم‌شناسی پیتر کبیر، موزه حمل‌ونقل الکتریکی، کاخ باروک منشیکوف، شعبه‌های آکادمی علوم روسیه و بورس اوراق بهادار قدیمی سن پترزبورگ را در خود جای داده است. همچنین موسسه ادبیات روسی هم در این جزیره قرار دارد و گردشگران می‌توانند برخی از نسخه‌های خطی اصلی مشهورترین نویسندگان روس را در این مکان مشاهده کنند.

ساختمان الیسیف امپریوم – Eliseyev Emporium

ساختمان الیسیف امپریوم در سال ۱۹۰۳ افتتاح شد. این سازه مجلل دارای پنجره‌هایی با شیشه‌های رنگی و شمعدان‌های کریستالی و فلزی نقاشی شده است و یکی از اصلی‌ترین جاذبه های سنت پترزبورگ محسوب می‌شود. جالب است بدانید معروف‌ترین و قدیمی‌ترین شیرینی‌فروشی روسیه در این مجتمع قرار دارد. گردشگرانی که از این ساختمان بازدید می‌کنند می‌توانند بهترین بستنی‌ها خانگی و سوغات چوبی زیبایی را از این مکان تهیه کنند.

کاخ گاچینا – Gatchina – جاذبه های سنت پترزبورگ

کاخ گاچینا در ۴۵ کیلومتری جنوب شهر سنت پترزبورگ قرار دارد. این کاخ در بین سال‌های ۱۷۶۶ تا ۱۷۸۱، توسط معمار ایتالیایی به نام « آنتونیو رینالدین» ساخته شده است. معماری کاخ گاچینا را می‌توان ترکیبی از سبک معماری کلاسیک(مشابه قلعه‌های قرون وسطا) و تزئینات داخلی روسی دانست. این کاخ در دوران گذشته یکی از کاخ‌های محبوب خانواده سلطنتی محسوب می‌شد اما بعد از انقلاب سال ۱۹۱۷، تغییر کاربری داد و بازدید از آن برای عموم امکان‌پذیر شد.

جمع‌بندی درباره جاذبه های سنت پترزبورگ

در این مقاله ۱۱ مورد از مهم‌ترین جاذبه های سنت پترزبورگ را معرفی کردیم. البته جاذبه های این شهر فقط محدود به این مکان‌ها نمی‌شود و ساختمان‌ها، پارک‌ها و بناهای مشهور دیگری هم در آن وجود دارند. از دیگر جاذبه‌های این شهر زیبا می‌توان به کاخ کاترین، اوت لت بابوچکا، ساختمان دریاسالاری، بازارچه گستینی دور، موزه اراتا، رودخانه‌ها و کانال‌ها، گرند ماکت روسیه، باغ تابستانی، کاخ یوسوپوف و تئاتر ماریینسکی اشاره کرد.

مطالب مرتبط