۰۰:۴۵ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹

رتبه بندی معلمان | سامانه رتبه بندی معلمان به زودی باز میشود/ همه هزینه ها در رتبه بندی فرهنگیان برباد رفت

آخرین خبر درباره رتبه بندی معلمان را میتوانید در اندیشه قرن دنبال کنید

پنجره واحد آموزش و پرورش

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه قرن،رتبه بندی معلمان ذهن تمامی افراد را به خودش مشغول کرده است. رتبه بندی معلمان یکی از مهم ترین بخش هایی است که باید دولت به آن توجه کند چرا که رتبه بندی معلمان به آنها کمک میکند تا مقطع تحصیلی خود را مشخص کنند و مقدار حقوق فرهنگیان هم مشخص میشود. رتبه بندی معلمان باعث بهبود در آموزش هم میشود. برای با خبر شدن از جزئیات بیشتر و کسب اطلاعات بیشتر اندیشه قرن را تا انتها دنبال کنید

سامانه رتبه‌ بندی معلمان به زودی باز می‌شود

وزارت آموزش و پرورش ۲۰ خرداد در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود که سامانه رتبه‌ بندی معلمان فاقد رتبه از همان تاریخ به مدت یک ماه باز و امکان بارگذاری مدارک فراهم می‌شود.

بر اساس این اطلاعیه مشمولانی که پس از ارزیابی نخست، حداقل امتیاز لازم برای احراز رتبه آموزشیار معلم (عدم احراز رتبه) را کسب نکرده‌اند از تاریخ اولین تأیید هیات ممیزه پس از مدت حداقل یک‌سال و به شرط شاغل بودن می‌توانند با کسب امتیاز لازم و ارزیابی مجدد در یکی از رتبه‌ها قرار گیرند.

همچنین در این اطلاعیه عنوان شده بود که مدارک و مستنداتی که در بازه زمانی قبل از اول خرداد ۱۴۰۳ و بعد از اولین حکم استخدام باشد معتبر هستند و مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. فرصت بارگذاری مدارک تا ۲۰ تیر ۱۴۰۳ است و فرصت مذکور به هیچ وجه قابل تمدید نخواهد بود. با توجه به اینکه همه مدارک و مستندات به طور کامل بررسی می‌شود، افراد باید در بارگذاری مدارک فایل راهنمای بارگذاری مستندات را که در سامانه تعبیه شده است به دقت مطالعه و نسبت به بارگذاری مدارک اقدام کنند.

اما اکنون پس از گذشت حدود یک ماه از این اطلاعیه‌ برخی از معلمان اعلام کردند که این سامانه به مدت یک ماه باز نشده است، در این راستا خبرنگار ایرنا این موضوع را از وزارت آموزش و پرورش پیگیری کرد.

روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش به خبرنگار ایرنا درباره باز شدن سامانه رتبه بندی اعلام کرد: معلمانی که پیش از این ثبت نام کرده‌اند در حال تکمیل هستند و تقریبا همه تعیین رتبه شده‌اند و مدارک اندک تعداد نفرات باقیمانده هم در حال بررسی است.

همچنین این وزارتخانه عنوان کرد: نومعلمان اگر مدارک لازم را داشته باشند، در رتبه احراز شده قرار می‌گیرند اما اگر مدارک لازم را نداشته باشند، یک سال از مزایای رتبه آموزشیار استفاده می کنند.

با پیگیری های خبرنگار ایرنا مشخص شد که سامانه رتبه بندی معلمان چند روزی با مشکل مواجه و این امر باعث شد که معلمان نتوانند وارد سامانه شوند اما وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد با رفع مشکلات سامانه، به زودی این امکان برای آنها فراهم می شود تا مدارک خود را برای بررسی بارگذاری کنند./ایرنا

همه هزینه ها در رتبه بندی فرهنگیان برباد رفت

عبدالوحید فیاضی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات در مجلس شورای اسلامی گفت: در طول سال‌های اخیر دولت‌ها به دلیل مشکلات معیشت مردم، فقدان منابع مورد نیاز و تحریم‌ها به هر دلیلی سعی نکردند که به تقویت سیستم آموزشی کشور بپردازند.

وی در ادامه اشاره کرد: سیستم آموزشی کشور از جهات مختلف مورد غفلت واقع شده و این بنیاد توسعه کشور را بر باد داده است؛ بر همین اساس به دلیل بی‌توجهی به آموزش و پرورش و سیستم آموزش عالی نگران آینده کشور هستم.

فیاضی بیان کرد: دولت چهاردهم، اگر برنامه قوی داشته باشد من امید دارم که در پنج یا ده سال آینده، کشور ما از بن‌بست‌ها و مشکلات بسیاری که در آن قرار گرفته، خارج بشود، وگرنه بدون حرفه‌ای‌سازی آموزش، پرورش، تعلیم و تربیت، این کشور روی سعادت را نخواهد دید.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات در مجلس اظهار داشت: کمبود معلم فراوان داریم. به وزیر آموزش و پرورش بارها موضوع کمبود نیروی انسانی را مطرح کردیم. ما از یک طرف افزایش دانش آموز داریم و از طرف دیگر میزان بازنشستگی معلم‌ها بالا رفته است. اگر این شرایط ادامه پیدا کند با بحران در آموزش و پرورش روبرو خواهیم شد.

فیاضی گفت: راه‌حل این است که طی یک برنامه‌ای مجلس و دولت توجه ویژه‌ای به آموزش و پرورش بکنند. یعنی اول توجه‌ای به مسایل مالی‌ داشته باشند. دوم یک نگاه تحول‌خواه در مدیریت دستگاه‌های آموزشی داشته باشند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: اگر ما با همین کسری بودجه‌ ادامه دهیم، همیشه معلمان مشکلات معیشتی خواهند داشت و توجه لازم هم به آن‌ها نمی‌شود. من اعتقاد دارم که حقوق معلمان در بحث نظام رتبه‌بندی معلمان که یکی از سیستم‌های سند تحول بنیادی بود، خیلی مهم است؛ اما اجرای آن به درستی نبوده است. نقص در اجرا، اصل قانون را زیر سوال برده و همه هزینه‌ها را برباد داده است.

فیاضی در نهایت بیان کرد: بالای پنجاه هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در این بخش شده، اما رضایت‌مندی را بالا نبرده است. ما هزینه‌ می‌کنیم که رضایت‌مندی را بالا ببریم؛ زیرا اگر رضایت‌مندی معلم را بالا ببریم، دانش‌آموز سر کلاس نفع می‌برند. معلمی که راضی باشد می‌تواند دانش‌آموز خوب تربیت کند./تیتر کوتاه

یکی از بحث های مهمی که از طریق سند تحول بنیادین آموزش و پرورش مطرح شد، نظام رتبه بندی معلمان بود. هدف از معرفی و اجرای این طرح بهبود تکریم جایگاه معلمان و همچنین افزایش کیفیت آموزشی می باشد. ملاک این رتبه بندی، داشتن یک سری شایستگی ها و فعالیت های خاص است و به هر کدام نیز امتیازاتی تعلق می گیرد. برای این منظور مقرر گردید تا معلمان و فرهنگیان گرامی مدارک و مستندات خود جهت ثبت و ارتقاء رتبه را در سامانه ای تحت عنوان سایت صدور احکام رتبه بندی معلمان بارگذاری نمایند تا بر اساس آن مشخص شود که از بین ۵ رتبه در نظر گرفته شده به کدام رتبه دست پیدا خواهند کرد. همچنین سامانه ای تحت عنوان سایت مای مدیو برای نظرسنجی معلمان برای استفاده دانش آموزان و والدین ایجاد گشته است.

جهت معرفی سامانه رتبه بندی معلمان rtb.medu.ir باید گفت که این سامانه به منظور تسهیل و تسریع در روند ارائه مستندات مرتبط با شایستگی ها و همچنین ایجاد یک بستر یکپارچه جهت اطلاع رسانی های لازم ایجاد شده است. البته این نکته را نیز باید متذکر شد که سامانه مذکور به دلایلی همچون رسیدگی به پرونده اعتراضات به رتبه بندی های معلمان از دسترس خارج شده است و به جای آن my.medu.ir معرفی شده است.

اندیشه قرن

پایان/*

اندیشه قرن را در ایتا دنبال کنید

اندیشه قرن را در تلگرام دنبال کنید

مطالب مرتبط